Denník N

Ekonomický newsfilter: Brhelov superbiznis je dnes už takmer neviditeľný

Jozef Brhel starší a Jozef Brhel mladší na súde v kauze Mýtnik. Foto N - Vladimír Šimíček
Jozef Brhel starší a Jozef Brhel mladší na súde v kauze Mýtnik. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Slovensko sa každým dňom, pomalými nenápadnými krokmi, presúva od tábora západných spojencov smerom k Putinovmu Rusku.

Najnovším dôkazom je škandalózne stretnutie ministra zahraničia Juraja Blanára s jeho partnerom Sergejom Lavrovom. Blanár si pritom za vyše dva roky od vpádu Ruska na Ukrajinu a za takmer pol roka vo funkcii šéfa diplomacie musel všimnúť, že ide o oficiálneho predstaviteľa režimu, ktorý vojenskou silou zabral územia suverénneho štátu, vraždí tam nevinných ľudí – vojakov aj civilistov – a Ukrajine spôsobuje nenapraviteľné škody.

Rusko navyše aj Slovensko a našich spojencov označuje za nepriateľské štáty a vedie proti nám hybridné operácie.

Je len otázkou času, kedy na to zareagujú aj predstavitelia biznisu, ktorým takýto posun nemôže vyhovovať – z etických, civilizačných, ale v neposlednom rade aj z obchodných dôvodov, pretože naši hlavní partneri a hlavné trhy sú v Európskej únii. A už aj v minulosti sa ukázalo, že v dlhodobom horizonte komunistické alebo akékoľvek iné diktatúry nedokážu udržať krok so slobodnou ekonomikou rozvíjanou v podmienkach demokracie.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1440 slov, na prečítanie potrebujete 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Brhel (opticky) schudobnel a ešte si nemôže vydýchnuť

Minulotýždňová stopka od Ústavného súdu pre novely trestných kódexov, ktoré mali fakticky amnestovať mnohých obžalovaných či obvinených z ekonomickej kriminality, znamená, že si ešte nemôže vydýchnuť ani Jozef Brhel, najbohatší spomedzi oligarchov Ficovej skupiny.

Kolegovia Denisa Funtíková a Ján Kováč minulý týždeň detailne zanalyzovali, ako vyzerá dnes jeho biznis.

Kde sa vzal oligarcha a jeho finančná moc: 

  • Brhel nezbohatol na privatizácii ako väčšina Mečiarových pseudopodnikateľských favoritov. Ako 33-ročný sa stal v jeho tretej vláde v roku 1994 štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva.
  • Neskôr bol poslancom za Mečiarovo HZDS, no na raketové zbohatnutie

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie