Denník N

Železničiarov už chýba toľko, že to môžu pocítiť cestujúci. V Bratislave preto vlaky meškajú dve-tri minúty, tvrdí odborár

Foto - TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Železničným firmám spôsobuje nedostatok pracovníkov čoraz vážnejšie problémy a onedlho to môžu pocítiť aj cestujúci. 
  • Týka sa to najmä západného Slovenska, kde sú vyššie platy a viac možností.

Mladí ľudia o prácu na železnici strácajú záujem a silné generácie skúsených železničiarov postupne odchádzajú do penzie. Nie je to žiadna novinka, ale téma, o ktorej sa debatuje už roky. Na prelome rokov sa však odliv skúsených železničiarov zväčšil aj pre výhodné odchody do predčasného dôchodku.

Rastie tým riziko, že personálny problém železníc pocítia aj cestujúci. Stane sa to, ak zostane v úzkom regióne neobsadených viac špeciálnych pozícií. Ako rýchlo sa to môže stať, dobre ukazuje situácia na stanici v Sekuliach.

Železnice avizujú, že tu od apríla pravdepodobne prestanú zastavovať niektoré osobné vlaky. Stanici chýba výpravca a šanca, že Železnice Slovenskej republiky nejakého včas zoženú, je nízka.

„Ak by sme niekoho mohli presunúť, urobili by sme to. Aktuálne však nemáme koho, samozrejme, s patričnou odbornou spôsobilosťou,“ konštatuje hovorkyňa ŽSR Vladimíra Bahýlová.

Zohnať na západnom Slovensku úplne nového výpravcu je ťažká misia. Ak by sa to aj podarilo, trvá asi rok, kým získa potrebnú odbornosť či doklady o zdravotnej spôsobilosti.

Pre necelých dvetisíc obyvateľov Sekúľ, ktoré sa nachádzajú na trase medzi Bratislavou a Kútmi, to nie sú dobré správy. Ak sa nezoženie výpravca, hrozí, že niektoré nočné vlaky v smere na Kúty nebudú v tejto obci zastavovať.

To by bol problém nielen pre Sekule, ale aj pre obyvateľov okolitých obcí, ako je Borský Svätý Jur, prípadne Kuklov, keďže pre tých je sekuľská stanica najbližším spojením, vysvetľuje Adrian Krajčír, starosta obce Sekule.

Problém s nedostatkom ľudí sa netýka iba Sekúľ. Niektoré vlaky z bratislavskej hlavnej stanice

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Doprava

Železnice

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie