Denník N

Výnosy z investovania zdaníte až vtedy, keď predáte akcie, fondy, podielové listy

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Daň sa neplatí z výnosu z cenných papierov, s ktorými sa obchoduje na burze, ak ste ich vlastnili minimálne rok.
  • Ak boli dividendy z akcií zdanené v zahraničí, sumu si môžete odpočítať z dane splatnej na Slovensku.

Na dane by v tomto čase mali myslieť nielen zamestnanci a podnikatelia, ale aj investori, ktorí mali výnos z cenných papierov.

Výnosy z investovania sa nezdaňujú ihneď, ale až vtedy, keď predáte akcie, fondy ETF (Exchange-Traded Fund), podielové listy, kryptomeny alebo iné cenné papiere. Keď už k predaju dôjde a výsledkom je zisk, dôležité je myslieť nielen na dane, ale aj na odvody.

Tradičné podielové fondy

Z daňového hľadiska patria klasické podielové fondy k menej výhodným cenným papierom. Najčastejšie ide o príjem z vrátenia podielových listov (ich vyplatenia, redemácie). Tu je daňovým základom rozdiel medzi cenou podielového listu pri jeho obstaraní a pri jeho vrátení správcovskej spoločnosti.

Ak ide o tuzemský podielový fond a vy predáte podielové listy správcovskej spoločnosti, tá vám výnos zdaní zrážkovou daňou 19 percent. Ak ste nakúpili

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Investovanie a úvery

Kryptomeny

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie