Denník N

Graf dňa: Aj po najrýchlejšom raste miezd za 19 rokov si Slováci za svoj plat kúpia menej než pred rokmi

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Priemerná mzda rástla vo štvrtom kvartáli medziročne o 10,6 percenta, po očistení o infláciu o takmer 4 percentá. 
  • Podobný rast reálnych miezd čakajú ekonómovia aj v tomto roku, čo pomôže ekonomike, ale môže to ohroziť konkurencieschopnosť Slovenska. 

Aj po najrýchlejšom raste za 19 rokov zostávajú po očistení o infláciu zárobky domácností nižšie než v roku 2020. V tomto roku sa už vzťah medzi rastom cien a platov otočí, čo síce pomôže ekonomike, ale môže to ohroziť slovenskú konkurencieschopnosť v zahraničí, hovoria ekonómovia.

Vo štvrtom štvrťroku sa platy zvýšili medziročne o 10,6 percenta, čo bolo najviac od konca roku 2004, informoval v pondelok štatistický úrad. Takzvané reálne mzdy, ktoré zohľadňujú infláciu, rástli o necelé 4 percentá.

Graf dňa ukazuje, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie