Denník N

Vláda zatiaľ nežiadala Komisiu o zmenu plánu obnovy, môže sa stať, že žiadna nebude

Slovensku sa nemusí podariť postaviť z plánu obnovy toľko škôlok, ako sa zaviazalo. Ilustračné foto - TASR
Slovensku sa nemusí podariť postaviť z plánu obnovy toľko škôlok, ako sa zaviazalo. Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vláda by chcela zmeniť plán obnovy, lebo niektoré investície už Slovensko nestihne dokončiť.
  • Podľa úradu podpredsedu vlády ešte len začnú s Komisiou diskutovať o prípadnej potrebe revízie.

Ficova vláda dlhšie avizuje, že chce meniť plán obnovy, lebo niektoré investície v regiónoch sa nestihnú dokončiť. Plánované zmeny zatiaľ nepredstavila, na revíziu potrebuje súhlas Komisie a nedá sa vylúčiť, že nakoniec žiadna revízia ani nebude.

To by znamenalo, že peniaze sa nebudú môcť presúvať z jedného ministerstva na druhé alebo že termíny na dokončenie projektov sa nebudú môcť posúvať.

Úrad, ktorý má koordináciu s Európskou komisiou na starosti, takzvaná Národná koordinačná a implementačná agentúra (NIKA), bude podľa hovorkyne Kancelárie podpredsedu vlády Loretty Pinke najskôr diskutovať s Bruselom o prípadnej potrebe revízie. „A až následne, ak to bude potrebné, o jej rozsahu a načasovaní.“

Komisia potvrdila, že zatiaľ nedostala od slovenskej vlády oficiálnu žiadosť o revíziu plánu.

Brusel nám na vopred dohodnuté reformy a investície aj s termínmi odsúhlasil približne 6 miliárd eur. Všetky investičné projekty z plánu obnovy však musia byť skolaudované a odovzdané do polovice roka 2026.

No to sa podľa vlády pri niektorých projektoch nestihne. Pôjde zrejme o vybudovanie pôvodne avizovaného počtu miest v škôlkach, ku ktorému sa Slovensko v pláne obnovy zaviazalo. A košický U. S. Steel ešte ani nezačal projekt dekarbonizácie výroby.

Čo by chceli revidovať

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ficova vláda

Peter Kmec

Plán obnovy EÚ

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie