Denník N

Firemný newsfilter: Predaj muriva sa prepadol, Slováci nechali hazardu 1,3 miliardy eur a prichádza nová banka

Tehly. Foto - Britterm
Tehly. Foto – Britterm

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vláda prijala viaceré dlho očakávané zásadné zmeny pre firmy. Ide ďalej uvoľňovať zamestnávanie cudzincov, povoľovanie investícií aj organizovanie verejných súťaží. Mnohé opatrenia však vyvolávajú aj obavy z nárastu klientelizmu či poškodzovania životného prostredia.

Európske automobilky, a tým aj slovenskí výrobcovia áut majú po tlaku lacnejších výrobcov z Ázie zase o problém navyše. Na východnom pobreží USA sa totiž po náraze veľkej kontajnerovej lode zrútil baltimorský cestný most a v dôsledku toho museli na neurčito zatvoriť aj prístav v Spojených štátoch, ktorý je kľúčovým uzlom pre dovoz osobných a ľahkých nákladných áut. Európske autá si budú musieť hľadať k americkým kupcom iné cesty. Bratislavský Volkswagen do USA pritom vyváža až zhruba pätinu produkcie.

Aspoň že slovenské medy ovládli najprestížnejšiu svetovú včelársku súťaž Apimondia. Získali najviac medailí zo všetkých krajín. Až sedem z deviatich slovenských medailí priniesla včelárska rodina Vargapálovcov z dolného Zemplína.

Všetko dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Po silnom predvlaňajšku sa musia slovenskí výrobcovia muriva pasovať s prepadom odbytu až o 50 percent

Rekordne veľký dopyt po stavebných materiáloch z roku 2022 vystriedal v minulom roku rovnako veľký prepad, pričom najviac zasiahnutá bola nová výstavba. Iba rekonštrukciám sa darilo lepšie.

Predaj murovacích materiálov vlani medziročne spadol dokonca až o skoro 50 percent.

Upozorňuje na to Združenie výrobcov murovacích materiálov.

Čo je za tým:

  • Zdraženie hypoték – podľa štatistických údajov Európskej centrálnej banky klesol za prvých 11 mesiacov minulého roka objem nových pôžičiek na bývanie v medziročnom porovnaní o viac ako 54 percent.
  • Neprimeraná dĺžka stavebného konania – nová stavebná legislatíva, ktorá ich má zrýchliť, mešká.

Najväčší vplyv – výrobca pórobetónových prefabrikátov zo Zemianskych Kostolian neďaleko Novák v rukách nadnárodnej firmy Xella už koncom vlaňajška oznámil, že minimálne na istý čas s výrobou končí. Slovenských zákazníkov odvtedy zahraničný vlastník obsluhuje z fabrík v Česku a Maďarsku.

Prefabrikáty firmy Xella. Foto – Xella

Lepšie prognózy na tento rok – výrobcovia muriva rátajú s ďalším poklesom, ale očakáva sa aj postupná stabilizácia. V druhom polroku má už ich odbyt opäť rásť o jednotky percent.

Viac o združení – sú v ňom firmy zamestnávajúce takmer 550 ľudí, ktoré za optimálnych podmienok vedia vyprodukovať viac ako 1,3 milióna metrov kubických murovacieho materiálu. Do združenia patria slovenské tehelne rakúskeho koncernu Wienerberger, ďalšie tehelne Britterm, ako aj výrobcovia pórobetónu Porfix a načas odstavená Xella.

Viac: Vysokoziskový výrobca muriva Xella dočasne zatvára výrobu. Slovensko obslúžia jeho zahraničné sestry


2. Slováci dali vlani na stávky 21 miliárd eur a hazardu z toho nechali o 130 miliónov viac ako predvlani

Slováci vlani na hazardných hrách prerobili podľa Úradu pre reguláciu hazardu 1,32 miliardy eur po tom, čo si vsadili až celkovo 21,36 miliardy eur. Ich výhry dohromady činili len 20,04 miliardy eur.

Medziročne takto získali stávkové firmy od Slovákov o 130 miliónov eur viac než predvlani.

Ilustračné foto N – Vladimír Šimíček

Na raste hazardu zarába aj štát – podobne ako na alkohole či cigaretách zarába na hazarde stále viac aj štát. Hazardné firmy odviedli do štátneho rozpočtu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Ficova vláda

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Priemysel

Reality

Ekonomika

Teraz najčítanejšie