Denník N

Ekonomický newsfilter: Turci Erdoğana potrestali za prepad životnej úrovne

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

víťazstvo opozície v lokálnych tureckých voľbách cez víkend ukázalo, že ekonomika predsa len stále ovplyvňuje politiku.

K prehre strany autoritárskeho prezidenta Erdoğana prispela extrémna, pre nás až nepredstaviteľná inflácia, ktorú zdvihol aj Erdoğan svojimi nerozumnými zásahmi do menovej politiky.

Lenže tento prípad vyčnieva zo všeobecného trendu, ktorý opísal v komentári bývalý minister financií Ivan Mikloš – že ľudia sa vo voľbách menej rozhodujú podľa toho, či sa ekonomike darí, ale napríklad na základe kultúrno-etických otázok či dokonca emócií.

Preto na Slovensku opäť vládne Smer, ktorý podľa Mikloša drží krajinu v ekonomickej stagnácii. Turecký príklad zároveň ukázal, že ľudia precitli, až keď malo zlé vládnutie na ich životnú úroveň devastačný vplyv.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1300 slov, na prečítanie potrebujete 5 a pol minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Zo štátnej správy sa vytráca rozum

Vláda násilným spôsobom vytláča zo štátnej správy rozum, čo zákonite prinesie oveľa viac zlých rozhodnutí a zbytočné náklady. Minulý týždeň bez vysvetlenia odvolali riaditeľa jedného z najlepších štátnych think-tankov.

Ján Dráb pôsobil na Inštitúte environmentálnej politiky osem rokov, z toho tri roky mu aj šéfoval. Odvolaný bol bez uvedenia dôvodu, minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) sa s ním ani nestretol.

Prečo je to dôležité: Štát investuje do ochrany ovzdušia, čistenia vôd či spracovania odpadu obrovské peniaze. Rezort životného prostredia patrí spolu s dopravou medzi investične najnáročnejšie. K tomu, aby sa tieto peniaze míňali zmysluplne, aby sa o nich rozhodovalo na základe analýz, prispieva spomínaný inštitút.

Minister nemusí jeho odporúčania akceptovať, dokonca môže presadiť, že sa niektorá analýza utají.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie