Denník N

Kde končia staré billboardy? Ako znižovať emisie v doprave? Inovatívne startupy poznajú odpoveď

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Spoločnosť nielen na Slovensku, ale aj vo svete čelí aktuálne mnohým krízam. Riešenie na ne často prinášajú startupy či začínajúci biznismeni. Práve na nich sa zameriava program Shine od spoločnosti Swiss Re, ktorý aj tento rok hľadá podnikateľov a podnikateľky v témach skvalitnenie zdravia a klimatické výzvy.

 „Veríme v silu podnikania, podľa nás má potenciál riešiť spoločenské výzvy vo veľkom meradle,“ hovorí Zuzana Szalaiová, ambasádorka Swiss Re Foundation na Slovensku. Program Shine preto už štvrtý rok podporuje sociálnych inovátorov a inovátorky, ktorí ponúkajú nové, trhovo orientované riešenia problémov súvisiace s klimatickými zmenami a prístupom k zdravotnej starostlivosti. Okrem finančnej podpory im Shine poskytne prístup k podnikateľským expertízam od Swiss Re a koučingu.

Minulý rok zvíťazil inovatívny koncept tašiek s príbehom Dorka Bags, ktorý pomáha nielen znižovať odpad z billboardov, ale tiež podporuje ukončovanie bezdomovectva rodín na východnom Slovensku. Pôvodne slúžilo šitie tašiek Dorka Bags ako forma pracovnej terapie v krízovom centre pre rodiny s deťmi.

Tašky Dorka bags sú vyrobené z recyklovaného materiálu. Zdroj fotografie: Dorka bags

Nedávno sa však tento koncept rozvinul do programu podporovaného zamestnávania pre širokú skupinu ľudí so skúsenosťou s bezdomovectvom. „Dorka Bags má však aj environmentálny aspekt. Materiál na tašky získavame z nepotrebných reklamných bannerov. Využívame tak plastový materiál, ktorý by inak skončil na skládke,“ vysvetľuje Jana Krajkovičová, predsedníčka správnej rady Dorka Bags a dopĺňa: „Vďaka programu Shine sme rozšírili portfólio produktov a služieb a tiež našli nové príležitosti na trhu pre ich predaj, čo nám umožní vytvoriť nové pracovné miesta pre tých najzraniteľnejších.“

Podporu v roku 2022 získala spoločnosť tirn technology, ktorá zjednodušuje zavádzanie bezemisných autobusov vo verejnej doprave. Odborné poradenstvo v kombinácií s unikátnym softvérom plne nahrádza fyzické testovanie a umožňuje spoluprácu medzi samosprávami, prevádzkovateľmi autobusovej dopravy a výrobcami.

tirn technology vytvára na mieru šité riešenia pre efektívnu a spoľahlivú autobusovú dopravu. Zdroj fotografie: tirn technology

„Vďaka Shine sme hlbšie zanalyzovali naše obchodné modely aj slabé miesta. Vytvorili sme si plán, ako na nich pracovať. Najväčšou pridanou hodnotou bola príležitosť rozvíjať sa ako líder a zlepšovať sa ako jednotlivec,“ hodnotí Juraj Majera z tirn technology.

Prihláste sa do 19. apríla 2024 do programu Shine s vaším podnikateľským zámerom aj vy a získajte príležitosť účasti na 5-mesačnom akceleračnom programe, mentoringu od biznis koučov a grantu až do výšky 25 000 eur na realizáciu vašej vízie.

Viac informácií o programe Shine a podmienkach nájdete v článku alebo na webovej stránke programu Shine.

Program Shine sa aj tento rok otvára vďaka podpore Swiss Re Foundation v spolupráci s Nadáciou Pontis a BOOKBRIDGE.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie