Denník N

Ako správne požiadať o vyplatenie peňazí z programu Obnov dom

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Do roku 2026 sa majú obnoviť desaťtisíce starších rodinných domov. Štát ich majiteľom na rekonštrukciu prispeje z programu Obnov dom. Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), ktorá dotačný program riadi, spustila od 15. októbra minulého roka päť výziev. Teraz majitelia žiadajú o vyplatenie príspevku.

Do konca roku sa má obnoviť 13-tisíc domov, celkovo do roku 2026 až 25-tisíc. Pravdepodobne sa to nepodarí. Viazne nielen uzatváranie zmlúv, ale aj vyplácanie dotácií. Zatiaľ agentúra podľa Národnej implementačnej a koordinačnej autority dostala od majiteľov domov 1 991 žiadostí o platbu. Z nich sa však príspevku dočkalo len 271 ľudí.

Prinášame odpovede na otázky, čo všetko musí spĺňať žiadosť, na základe ktorej sa peniaze vyplácajú.

1. Kedy môžete žiadať o príspevok

Žiadosť o platbu môžete začať riešiť v čase, keď ste ukončili rekonštrukciu,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Plán obnovy EÚ

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie