Denník N

V konkurze je už aj matka investičnej skupiny Helske. Tritisíc ľudí jej zverilo 65 miliónov eur

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Český súd v Ostrave poslal do konkurzu firmu Helske Limited, ktorá je materskou spoločnosťou celej skupiny.
  • Helske vydávala podnikové dlhopisy drobným investorom a nesplatila ich.
  • Majitelia nesplatených dlhopisov ešte dúfajú, že nájdu stratené milióny.

Materskú firmu Helske Limited, ktorá sídli v Londýne, vyhlásil Ostravský súd za insolventnú v druhej polovici marca a poslal ju do konkurzu, informovali české Hospodárske noviny. Návrh podali oklamaní investori.

Helske Limited síce dlhopisy priamo nevydávala, no podľa súdneho vyjadrenia v roku 2018 sa zaručila za dlhopisy svojich dcérskych spoločností. Keďže tie ich prestali splácať, niektorí klienti žiadali peniaze od materskej firmy. Jej ručenie sa však ukázalo bezcenné, klientom neuhradila nič.

Skupinu Helske na Slovensku začala už predvlani vyšetrovať slovenská polícia. Na otázky, či preveruje podozrenie z podvodu a či je vo veci aj niekto trestne stíhaný, však ani teraz neodpovedala.

Stratilo sa veľa peňazí

Prípad insolvencie Helske je po páde skupiny Arca jeden z najväčších na českom a slovenskom trhu podnikových dlhopisov. Veľkolepým plánom Helske a sľubom o vysokých výnosoch uverili podľa Hospodárskych novín tri tisícky ľudí, ktorí firme zverili 65 miliónov eur. Len Slováci do Helske naliali 12 miliónov eur.

Investori, medzi ktorými boli aj bežní ľudia, sa nechali pred zhruba deviatimi rokmi nalákať na atraktívne vizualizácie o výstavbe nemeckých domov pre seniorov. Zakladatelia, ktorými boli Slovák Matej Rusňák a Francúz českého pôvodu Libor Stybr, ich presvedčili aj o vzniku nového stavebného „Silicon Valley“ na Spiši s hlavnou firmou Helske na výrobu inovatívnych omietok.

Skupina Helske pozostáva z 35 slovenských firiem a z ďalších spoločností vo Veľkej Británii, v Írsku či Česku. Dohromady ich bolo podľa českého denníka až 70.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie