Denník N

Veľké premenovanie slovenských fabrík. Nové meno dostane najväčšia mliekareň aj ikonický výrobca práčok

Názov zmení bratislavská mliekareň Rajo a popradský výrobca práčok Whirlpool. Foto - Rajo a Whirlpool
Názov zmení bratislavská mliekareň Rajo a popradský výrobca práčok Whirlpool. Foto – Rajo a Whirlpool

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Bratislavská mliekareň Rajo sa premenuje na Meggle Slovakia a popradský výrobca práčok Whirlpool bude niesť názov Beko Slovakia.
  • Ich výrobky však Slováci aj naďalej nájdu v obchodoch pod pôvodnými značkami Rajo a Whirlpool.
  • Obe fabriky sú významnými piliermi svojich odvetví.

Tento týždeň oznámili premenovanie svojich slovenských fabrík hneď dva zahraničné koncerny. V jednom prípade to súvisí so zmenou korporátnej politiky, v druhom s príchodom nového spoluvlastníka.

Ich značky, ktoré Slováci veľmi dobre poznajú, sa však nemenia.

V prvom prípade ide o najväčšiu domácu mliekareň Rajo, ktorá sa premenuje podľa svojej nemeckej matky na Meggle Slovakia. Smotany, jogurty, tvarohy či mlieka bratislavského podniku budú však naďalej niesť tradičný slovenský názov Rajo.

Popradský výrobca práčok amerického Whirlpoolu, ktorý vznikol na základoch bývalého Tatramatu a patrí vo svojom biznise medzi popredné európske fabriky, sa zasa premenuje na Beko Slovakia. Aktuálne je už totiž majoritným 75-percentným vlastníkom celého európskeho biznisu Whirlpoolu turecký Arçelik, medzi ktorého značky patrí aj Beko.

V popradskej veľkofabrike sa však naďalej môžu vyrábať práčky aj pod značkou Whirlpool, pretože Američania zostanú štvrtinovými spoluvlastníkmi novozaloženého spoločného podniku s Turkami, ktorý sa volá Beko Europe.

O zmenách názvov informovali obaja zahraniční vlastníci v tlačových správach.

Manažér ľudských zdrojov popradského výrobcu práčok Jaroslav Grygar pre Denník E doplnil, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie