Denník N

Ekonomický newsfilter: Inflácia na Slovensku je po prudkom marcovom páde skoro rovnaká ako v eurozóne

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ešte v decembri bolo Slovensko krajinou s najvyššou infláciou v eurozóne. Včera zverejnené predbežné marcové údaje ho už zaradili do tej lepšej polovice z dvadsiatky krajín, kde sa platí eurom.

Vo viacerých z nich inflácia poskočila, keďže vypršala pomoc štátu s energiami. Nie však na Slovensku, kde ich vláda za viac ako miliardu ďalej plošne dotuje. Inflácii to pomôže, aby sa priblížila k dvojpercentnému cieľu, v marci už bola podľa európskej metodiky len dvaapolpercentná.

Hoci burzové ceny plynu od jesene výrazne poklesli, stále sú vyššie než tie, ktoré dnes platia domácnosti. Vláda už avizovala, že štedrý dotačný režim sa budúci rok skončí, a tak inflácia ešte poskočí.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 900 slov, na prečítanie potrebujete necelé 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. V konkurze je už aj materská firma skupiny Helske

Príbeh finančnej skupiny Helske, ktorá v roku 2020 prestala platiť svojim veriteľom, sa chýli k definitívnemu koncu. Český súd v druhej polovici marca poslal do konkurzu už aj materskú firmu skupiny, Helske Limited. Informovali o tom české Hospodářské noviny.

Helske svoje aktivity financovala vydávaním dlhopisov, ktoré predávala drobným investorom. Emitovali ich iné firmy zo skupiny, Helske Limited však za viaceré ručila.

Prečo je to dôležité? Insolvenčné konanie Helske je jedným z najväčších na českom a slovenskom trhu. Sľubom o vysokých výnosoch z investície do domovov seniorov či inovatívnej výroby omietok uverili tisíce ľudí, ktorí do dlhopisov skupiny naliali

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie