Denník N

Ako to číta Ivan Mikloš: Prečo to s liberálnou demokraciou v EÚ nemusí byť po eurovoľbách až také zlé, ako sa zdá

Predsedníčka francúzskeho Národného zhromaždenia Marine Le Penová prijíma predsedu vlády a predsedu strany Fidesz Viktora Orbána v Paríži. Foto - MTI/Tlačová kancelária predsedu vlády/Benko Vivien Cher
Predsedníčka francúzskeho Národného zhromaždenia Marine Le Penová prijíma predsedu vlády a predsedu strany Fidesz Viktora Orbána v Paríži. Foto – MTI/Tlačová kancelária predsedu vlády/Benko Vivien Cher

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalý minister financií

Pred niekoľkými týždňami vyšiel v týždenníku The Economist zaujímavý článok pod príznačným názvom „Päťdesiat odtieňov hnedej“. Jeho hlavný záver je, že krajná pravica síce po nadchádzajúcich júnových európskych voľbách s veľkou pravdepodobnosťou posilní svoje pozície v Európskom parlamente (EP), no nemusí to znamenať aj zásadné posilnenie jej vplyvu na európsku politiku.

Ešte presnejšie by záver mohol znieť tak, že posilnenie reálneho vplyvu európskej krajnej pravice bude s veľkou pravdepodobnosťou menšie ako zvýšenie počtu kresiel v EP pre tieto strany.

Hlavným dôvodom je to, že na niektorých veciach sa síce zhodnú, ale na iných už omnoho menej a na niektoré dôležité veci majú úplne protichodné názory.

Najskôr si stručne povedzme, čo sa dá vo voľbách čakať. Väčšina

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ako to číta Ivan Mikloš

Bývalý minister financií Ivan Mikloš pre Denník E pravidelne komentuje svetovú ekonomickú debatu a jej dopady na Slovensko.

Európska únia

Eurovoľby 2024

Smer

Ekonomika, Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie