Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ficova vláda môže kúriť a svietiť o 10 dní dlhšie, na stole má aj veľké tendre

Končiaci kabinet sa predsa len chystá podpísať sporný bratislavský obchvat za takmer dve miliardy eur. K veľkým peniazom sa v tomto období dostanú aj slovenské stavebné firmy.

Robert Fico bol v lete roku 2010 v podobnej situácii ako teraz. Vyhral voľby, ale mal problém zostaviť vládu. Napriek tomu vtedy aj teraz prevzal od prezidenta poverenie, čím trvanie jeho vlády predĺžil najmenej o desať dní.

Pred šiestimi rokmi Ficovi ministri desať dní navyše nevyužili na podpis významných pofidérnych kontraktov. A keďže Radičovej vláda napokon zrušila dva PPP projekty, ktoré nachystala Ficova vláda, ušetrili sa dve miliardy eur.

Keď potom o dva roky končil Radičovej kabinet, opozičný líder Fico jej odporúčal „iba kúriť a svietiť“. Sám sa toho teraz nedrží. Po tom, čo na poslednom zasadnutí vláda schválila investičnú pomoc viacerým firmám, po voľbách chce minister dopravy Počiatek podpísať objednávku obchvatu za približne dve miliardy eur. Tiež ide o PPP projekt.

„Vláda to schválila, z tohto pohľadu je to úplne v pohode, transparentne sme povedali, že chceme za týchto podmienok obchvat,“ povedal po dnešnom rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír (Smer).

Mnoho menších zmlúv zrejme ministri podpíše v druhom programovom období eurofondov, ktoré sa už naplno rozbehlo. Problémom sú opäť veľké IT tendre, ktoré končiaca vláda nedokázala dobre vysvetliť a ukázať štúdie, či vôbec takéto projekty treba. Ak by Ficova vláda chcela, niektoré IT projekty by stihla podpísať.

Transparency International sa pozrela na tendre vyhlásené krátko pred voľbami. Nepotvrdilo sa, že by ministerstvá druhej Ficovej vlády obstarávali pred voľbami vo veľkom.

„Ak sú okolnosti, ako je predsedníctvo EÚ a v tejto súvislosti sa nakupuje, alebo sa obstaráva kancelársky papier, problém v tom nevidím. Ale s obchvatom, alebo veľkými IT tendrami by mohli počkať. Iné je, ak by o tom bola debata, končiaca vláda by zavolala odborníkov strán, ktoré získali vo voľbách mandát voličov a spýtali sa ich, či majú k tendru niečo,“ hovorí šéf Transparency International Gabriel Šípoš.

Aké zmluvy by mohla končiaca vláda podpísať, ak by jej na tom veľmi záležalo:

 • Bratislavský obchvat. Ide o zmluvu na 1,89 miliardy eur, ktoré má štát 30 rokov splácať za stavbu aj starostlivosť o 59 kilometrov novej autostrády. Celý diaľničný projekt bol už schválený vo vláde, a to napriek kritike, že nikto riadne neoveril, či existuje pre Bratislavu aj lepšie a lacnejšie riešenie dopravných problémov.
 • Hneď v prvý pracovný deň po voľbách poslali železničiari konzorciu okolo Doprastavu, v ktorom je aj TSS Grade správu, že si ich vybrali na výstavbu nových koľají  medzi Púchovom a Považskou Teplou výmenou za 365 miliónov eur bez DPH. Nevyzerá to tak, že by s definitívnym podpisom chceli železničiari otáľať, až kým sa zostaví nová vláda. TSS Grade sa podobne ako Doprastav preslávila tým, že približne v roku 2013 odpísala veľkú časť svojich dlhov voči obchodným partnerom. Doprastav to urobil o rok neskôr.
 • Internet pre školy pod názvom EDUNET. Aj keď projekt kritizujú mimovládky a už aj Orange a O2, ministerstvo školstva trvá na tom, že projekt s odhadovanou cenou 81 miliónov eur nie je predražený. Obálky sa majú otvárať 15. marca, zmluva by sa mohla najskôr podpísať 31. marca. Ak dovtedy nebude nová vláda, končiaca Ficova vláda by zmluvu ešte stihla podpísať.
 • IT zákazky u Počiatka. Ministerstvo dopravy po kritike vyhlásilo, že rozhodovanie o osude atlasu pasívnej infraštruktúry odhadom za 48 miliónov eur alebo registri výstavby nacenenej ministerstvom na 45 miliónov eur, bude rozhodovať až nová vláda. Zmluvy o týchto IT systémoch podľa dostupných registrov podpísané neboli. Ak by končiaca vláda chcela, tak to stihne.
 • Národný futbalový štadión. Ivan Kmotrík presvedčil Roberta Fica ešte pred pár mesiacmi, aby štát prispel na Národný futbalový štadión, ktorý navrhli u podnikateľa sumou 68 miliónov eur. Na ministerstve školstva ešte dolaďujú detaily, posledné slovo o projekte ešte musí povedať vláda.
 • Dotácia pre papierne SCP Mondi. Firma sa v Ružomberku chystá preinvestovať 310 miliónov eur. Isté je, že Mondi žiada na investíciu dotáciu od vlády. Spolumajiteľom ružomberských papierní je s medzinárodnou skupinou Mondi slovenský podnikateľ Milan Fiľo.
 • Systém na rozdávanie pokút za 140 miliónov eur. Minister vnútra Robert Kaliňák druhého marca poslal záujemcom o zárobok na informačnom systéme, ktorý zachytí priestupky šoférov a hneď im aj pošle automaticky pokutu, oznámenie. Termín, dokedy sa mu môžu hlásiť všetci, ktorí sa chcú do tendra zapojiť, je po novom 8. apríl. Bol by to iba začiatok reálnej súťaže, ktorá môže trvať rôzne dlho.

Mikolaj (SNS) pred voľbami podpísal veľký kontrakt Telekomu

Problémovým projektom sa pred voľbami nevyhla ani prvá Ficova vláda. Krátko pred voľbami podpísala dva veľké diaľničné PPP projekty a zmluvy mali byť ukončené po voľbách. Radičovej vláda ich zrušila, lebo boli predražené. Z troch PPP projektov prvej Ficovej vlády sa nakoniec postavil iba jeden – rýchlostná cesta medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami vrátane obchvatu Banskej Bystrice. Podľa súčasných prepočtov ušetrilo Slovensko zrušením dvoch PPP tendrov dve miliardy eur.

Len dva dni pred voľbami v roku 2010 podpísal vtedajší minister školstva Ján Mikolaj (SNS) zmluvu na predražený projekt Infovek (internet pre školy). Jeho nasledovník Eugen Jurzyca (v tom čase SDKÚ) túto zmluvu síce nezrušil, ale s Telekomom zjednal zníženie ceny z pôvodných 38 miliónov eur o viac ako štvrtinu.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Odborníci namiesto „našich ľudí“? U ministra Doležala napĺňajú program vlády po svojom
 • Testovanie: Zamestnávatelia môžu kontrolovať výsledky, Mikas vydal vyhlášku
 • Ekonomika EÚ: V 3. štvrťroku sa čiastočne zotavila z prepadu, HDP oproti 2. štvrťroku stúpol o 12,1 %, v eurozóne o 12,7 %
 • Financie: Kto má do čoho rozumne investovať, nech si na to pokojne požičia, kým sú úroky nízke, tvrdí jeden z najvýznamnešjích slovenských ekonómov Ľuboš Pástor
 • Banky: Zisk za prvé tri štvrťroky klesol medziročne o vyše tretiny
 • Železnice: ZSSK opäť zastaví komerčné vlaky InterCity
 • EÚ: Komisia poslala Slovensku ďalší list pre odkladanie vrátenia peňazí za zrušené zájazdy
 • Firemné dlhopisy: Spolumajiteľ Arcy Krištofovič stopol predaj dlhopisov, Penta, J&T a HB Reavis pokračujú
 • USA: Technologické giganty v koronakríze prosperujú, veľkej päťke rástli tržby
 • Pomoc: Aké zmeny budú platiť v Prvej pomoci
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Čo čakať od testovania v Bratislave? Volkswagen ukázal prvé čísla, pozitívnych bolo 1,1 % (+ video)

Testovanie zamestnancov v bratislavskej automobilke. Foto - Volkswagen Slovakia
Testovanie zamestnancov v bratislavskej automobilke. Foto – Volkswagen Slovakia

Za osem hodín otestovali vo Volkswagene vyše 4000 zamestnancov. Pozitívnych bolo takmer 1,1 % prípadov, teda okolo 50 ľudí. Pri 11 odberných miestach je rýchlosť testovania viac ako 45 ľudí za hodinu. Závod má 12-tisíc zamestnancov.

Minúta po minúte

Európske vlády musia podľa predstaviteľov ECB pri boji s koronavírusom obmedzovať len vybrané ekonomické aktivity. Vyzývajú ich tiež, aby pokračovali vo výdavkoch na podporu podnikov a domácností.

Štáty v Európe zavádzajú nové reštriktívne opatrenia v reakcii na vzostup počtu nových prípadov nákazy koronavírusom.

„Musíme sa snažiť poraziť tento vírus bez úplného zatvorenia ekonomiky, pretože dosahy sú z hľadiska straty hospodárskej aktivity veľmi silné,“ uviedol viceprezident ECB Luis de Guindos.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová vo štvrtok signalizovala ďalšie uvoľnenie menovej politiky v eurozóne. Zdôraznila však, že menovú politiku musí dopĺňať rozsiahla vládna podpora ekonomiky.

Člen Výkonnej rady ECB Yves Mersch dnes potvrdil, že banka je na decembrovom zasadnutí pripravená poskytnúť ekonomike ďalšiu pomoc. Dodal však, že najdôležitejším nástrojom na podporu reálnej ekonomiky zostáva rozpočtová politika, a upozornil, že nie je úlohou ECB zabezpečovať financie jednotlivým podnikom.

Viceprezident de Guindos dnes varoval aj pred príliš rýchlym ukončovaním rozpočtových opatrení na podporu ekonomiky.

„Je veľmi dôležité, aby sa rozpočtové stimuly odstraňovali postupne v súlade s oživovaním ekonomiky,“ uviedol de Guindos. „Nechceme, aby nastalo rýchle obmedzovanie stimulov, pretože by to mohlo spôsobiť ešte intenzívnejší (hospodársky) pokles,“  dodal. (čtk, reuters)

Odborári z KOZ sa poďakovali prezidentke Čaputovej za výzvu vláde, aby upustila od zákazu vychádzania za neúčasť na testovaní. Konfederácia odborových zväzov vyzývala zamestnávateľov, aby za to pracovníkov netrestali. (tasr)

Testovať priamo vo firme budú aj v strojárňach Thyssenkrupp rothe erde v Považskej Bystrici. Firma má 900 zamestnancov, testovať však môžu celkovo 4000 ľudí – rodiny, zamestnancov ďalších firiem a strednej školy strojárskej. (tasr)

Veľké firmy zapojené do testovania môžu testovať okrem zamestnancov aj ich rodiny. „Tieto firmy majú pridelené presné počty testov a certifikátov podľa toho, koľko indikovali, že majú kapacitu otestovať,“ informuje ministerstvo obrany. (tasr)

Európska komisia upozorňuje na porušenie legislatívy pre odkladanie vrátenia peňazí za zrušené zájazdy. Ak štát včas nezareaguje, hrozí žaloba na Súdnom dvore EÚ. Komisia poslala Slovensku takzvané odôvodnené stanovisko.

Ministerstvo hospodárstva na prelome septembra a októbra odkázalo, že pracuje na úprave zákona, nebolo však jasné, ako presne ho chce zmeniť.

Súčasná úprava pomáha cestovným kanceláriám, ktoré zaplatili časť výdavkov, ale museli zrušiť zájazdy. Klienti tak namiesto peňazí dostávali poukazy na dovolenku v inom čase alebo by im peniaze vrátili až v druhej polovici budúceho roka. Podľa Európskej komisie však európska legislatíva dáva zákazníkom právo dostať peniaze včas.

V júli komisia začala konanie voči desiatim členským štátom. Chorvátsko, Litva a Slovensko však neupravili svoje právne predpisy, a preto eurokomisia pokračuje v ďalšej fáze právneho konania. Ak uvedené krajiny do dvoch mesiacov nezareagujú na odôvodnené stanoviská, EK ich môže zažalovať.

Ďalšie upozornenia EK

 • V oblasti životného prostredia a rybolovu EK vyzvala Slovensko, aby zosúladilo svoje vnútroštátne právne predpisy so smernicou o priemyselných emisiách, ktorá ustanovuje pravidlá o predchádzaní alebo znižovaní uhlíkových emisií do ovzdušia, vody a pôdy.
 • V oblasti energetiky eurokomisia zaslala Rumunsku, Slovensku a Slovinsku formálnu výzvu – a odôvodnené stanovisko Švédsku – a žiada o úplné zavedenie revidovanej smernice EÚ v oblasti radiačnej ochrany do ich vnútroštátnych právnych predpisov. Všetky členské štáty boli povinné transponovať túto smernicu do februára 2018, podľa EK to však štyri uvedené krajiny neurobili úplne. (tasr, e)

Firma Marriott International dostala v Británii pokutu 18,4 milióna libier za rozsiahly únik dát, ktorý mohol zasiahnuť 339 miliónov hotelových hostí. Prípad sa týka kybernetického útoku na rezervačný systém reťazca Starwood Hotels.

Útok sa začal v roku 2014, odhalený bol o štyri roky neskôr. Hekeri mali prístup k množstvu údajov o hosťoch vrátane mien, mailových adries, čísel cestovných pasov či telefónnych čísel.

Spoločnosť Marriott prevzala reťazec Starwood Hotels v roku 2016. Britský úrad komisára pre informácie uviedol, že firma neurobila potrebné kroky na zabezpečenie osobných údajov klientov pred útokom. (čtk, bbc)

ZSSK od utorka 3. novembra dočasne zastaví prevádzku vlakov InterCity. Dôvodom je pokles počtu cestujúcich počas opatrení proti koronavírusu. Štátne železnice teraz prevádzkujú dva páry IC vlakov.

Vlaky InterCity ZSSK zastavila aj počas jarnej vlny koronakrízy, následne postupne obnovila dva páry z pôvodných štyroch.

Zoznam aktuálne rušených vlakov IC

 • IC 44 (Košice 07:11 – Bratislava-Nové Mesto 12:08 – Wien Hbf 13:21),
 • IC 45 (Wien Hbf 14:42 – Bratislava-Nové Mesto 15:52 – Košice 20:42),
 • IC 523 (Bratislava hl. st. 11:59 – Košice 16:48),
 • IC 524 (Košice 17:12 – Bratislava hl. st. 22:00).

Zároveň ZSSK od stredy skráti jeden pár expresných vlakov zo Žiliny do Prahy, ktorý bude premávať len medzi Žilinou a Čadcou.

Vlaky do Česka, ktoré ZSSK prevádzkuje spolu s ČD, už železnice redukovali v niekoľkých vlnách, do Bratislavy napríklad nepremáva railjet z Prahy, na Slovensko nejazdí väčšina expresov z Prahy do Púchova, znížil sa aj počet diaľkových vlakov cez Čadcu.

Holandsko v tomto desaťročí pravdepodobne nesplní vlastné ciele redukcie emisií skleníkových plynov, oznámila poradenská spoločnosť vlády PBL. Podľa nej sa emisie do roku 2030 znížia o 34 % oproti roku 1990, vláda ohlásila 49 %.

„Tempo obmedzovania emisií sa musí v najbližších desiatich rokoch zdvojnásobiť, aby bol dosiahnutý cieľ,“ uviedli výskumníci PBL.

Holandsko nesplní ani klimatické ciele EÚ, ktorá chce znížiť emisie do konca dekády o 40 %. Eurokomisia navyše navrhla zredukovať ich až o 55 % v porovnaní s referenčným rokom 1990.

Kontext:

Holandsko je jedným z najväčších znečisťovateľov v EÚ, vlani vypustilo o 17 % menej emisií oproti roku 1990. V krajine sa nachádzajú veľké priemyselné podniky a prístavy.

V roku 2018 bolo Holandsko na piatom mieste v rebríčku najväčších producentov skleníkových plynov na osobu v EÚ. (čtk, reuters)

Certifikát o testovaní môže kontrolovať policajt, zamestnávateľ alebo obchodník. Mikas vydal vyhlášku

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Stále nevieme, kto má právo kontrolovať certifikáty, ktoré dostanú občania po celoplošnom testovaní. Denník N sa snaží získať odpovede, no zatiaľ sa na nich nevedia zhodnúť právnici ani verejnosť a na oficiálne stanovisko štátnych orgánov sa naďalej čaká.

Bankám na Slovensku klesol za prvé tri štvrťroky zisk medziročne o vyše tretiny. Hospodárenie sektora negatívne ovplyvnil aj osobitný bankový odvod, ktorého výber už štát pozastavil, ale aj tvorba ďalších rezerv pre prípad nesplácania úverov zo strany klientov.

Oznámila to dnes Národná banka Slovenska.

Aké boli výsledky

 • Čistý zisk za obdobie od januára do konca septembra dosiahol 313,4 milióna eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška predstavuje pokles o bezmála 37 %.
 • Čistý úrokový výnos, ktorý je hlavným zdrojom príjmu bánk, v sledovanom období a v čase pretrvávajúcich nízkych úrokových sadzieb klesol o 4,6 % na 1,24 miliardy eur.
 • Banky vyčlenili na opravné položky pre prípad nesplácania pôžičiek zo strany klientov vyše 296 miliónov eur. To je výrazne viac než vlani.

Vláda po prepuknutí pandémie covid-19 umožnila spotrebiteľom, ako aj malým a stredným podnikom odložiť splátky pôžičiek v bankách, lízingových firmách a ďalších finančných spoločnostiach, a to na obdobie troch až deviatich mesiacov.

Na mimoriadnej bankovej dani zaplatili peňažné ústavy na Slovensku za prvé tri kvartály 149 miliónov eur, čo oproti vlaňajšku predstavuje nárast o dve pätiny. Parlament v lete zmenou zákona výber dane pozastavil a vláda navrhla jej zrušenie od budúceho roka.

Dodatočné zdanenie bánk zaviedlo Slovensko v roku 2012. Predchádzajúca vláda Petra Pellegriniho presadila zdvojnásobenie sadzby bankového odvodu od tohto roka, a to na 0,4 %. Daň nezávisela od výšky zisku bánk, počítala sa z ich pasív z bilančnej sumy. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať