Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Máte odísť z 2. piliera? Odpoveď nájdete v jednej tabuľke

Premiér Robert Fico tvrdí, že druhý pilier je nevýhodný pre milión ľudí. Ak by to platilo, bola by to najmä jeho vizitka, pretože počas desiatich rokov fungovania súkromného sporenia bol pri moci on a on aj robil väčšinu zmien.

Ak by mal Fico s nevýhodnosťou pre milión ľudí pravdu, druhý pilier by mali opustiť dve tretiny sporiteľov. Na dôchodok si v ňom totiž sporí 1,46 milióna ľudí.

Premiérovi ako argument pre zásah do systému poslúžili prvé ponuky dôchodkov z druhého piliera od životných poisťovní, ktoré majú povolenie štátu na ich výplatu.

Tento rok ide do dôchodku prvých tritisíc ľudí, ktorí majú peniaze v druhom pilieri. Na účte majú nasporené tisícky eur a za tie si teraz môžu kúpiť od životných poisťovní rôzne formy doživotnej renty.

No prvé komerčné ponuky týchto anuít (penzií) z druhého piliera sú výrazne nižšie v porovnaní s tými, aké vypočítali ekonómovia vládneho Inštitútu finančnej politiky (IFP), ale aj analytici z Univerzity Mateja Bela.

Došlo to až tak ďaleko, že analytici novým dôchodcom odporučili, aby čakali a za takých podmienok si od životných poisťovní anuity nekupovali. Diskutovalo sa, či sú správnejšie nezávislé ocenenia penzií alebo to, čo naozaj núkajú životné poisťovne. Ozvali sa hlasy na reguláciu výšky anuít, prišiel aj nápad presunúť výplatu na štátnu Sociálnu poisťovňu.

No Robert Fico sa napokon rozhodol pre riešenie, ktoré problém nízkej ponuky penzií za nasporené sumy nerieši.

Vláda už odsúhlasila, že druhý pilier sa otvorí od 15. marca na tri mesiace. Otvára sa nielen možnosť vystupovať, ale ľudia môžu do druhého piliera aj vstupovať. Aj tí, ktorí už z neho raz vystúpili.

Aj pri už štvrtom otváraní druhého piliera určite platí, že je to šanca pre mnoho ľudí napraviť chybné rozhodnutie v minulosti. Sporné je, o koľko ľudí ide a ktorí to sú.

Úradnícke prepočty

Ako sa premiér dopracoval k číslam o počte ľudí, pre ktorý má byť druhý dôchodkový pilier nevýhodný? Ministerstvo financií Ficovi podklady k tomu nedávalo. Premiér sa opieral o orientačné prepočty ministerstva práce.

V skutočnosti ani ministerstvo práce nemá komplexnú analýzu výhodnosti druhého piliera pre jednotlivé skupiny ľudí. U Richtera sa najprv pozreli na údaje o aktuálnej výške príjmov sporiteľov v druhom pilieri zo Sociálnej poisťovne.

Do početnej skupiny sporiteľov, ktorí nemajú čo robiť v druhom pilieri, ministerstvo zaradilo najmä tých, ktorí majú menší príjem, ako je priemerná mzda. Ministerstvo tvrdí, že prihliadlo aj na to, že mladým ľuďom môže plat v budúcnosti ešte rásť.

No zase tam zarátalo aj tých, ktorí majú viac ako 45 rokov, no zarábajú menej ako 1,25-násobok priemernej mzdy, čo je zhruba tisíc eur. Ministerstvo predpokladá, že títo ľudia budú mať menší kombinovaný dôchodok, ako keby boli po celý čas iba v prvom pilieri a mali penziu len zo Sociálnej poisťovne.

Porovnanie dôchodkov

Ministerstvo postupovalo správne v tom, že za rizikový faktor považovalo nižší vek a nižší príjem.

Čím väčší má človek počas aktívneho života príjem, tým viac v prvom pilieri prispieva na ostatných dôchodcov (solidárnosť). Preto je mu lepšie sporiť si na vlastný účet.

A naopak, čím má človek menší príjem, tým má menšiu šancu si sám nasporiť viac, ako mu dá solidárny systém.

Podobne je to s vekom. Čím je človek starší, tým kratšie si môže sporiť v druhom pilieri a tým je menšia šanca, že sa mu peniaze zhodnotia tak, že získa viac ako podľa vzorca v prvom pilieri.

Človek, ktorý si sporí v druhom pilieri, sa nemusí spoliehať len na súkromné zhodnotenie úspor. Podľa toho, ako dlho sporil len v štátnom pilieri, dostane alikvotnú časť dôchodku aj zo štátneho.

Predpokladajme, že niekto odpracoval 40 rokov a z toho bol posledných desať rokov v druhom pilieri. Dôchodok zo Sociálnej poisťovne sa mu zníži o takmer jednu osminu. Časť z toho výpadku vykryje suma nasporená v druhom pilieri. Ak mal takýto sporiteľ vysoký zárobok a peniaze uložené v úspešnom fonde, získa dokonca ešte viac.

Miliónová skupina sa zmenšila

Priemerný dôchodok zo Sociálnej poisťovne je v súčasnosti okolo 400 eur. Mediánová mzda (stredná hodnota) očistená o dane a odvody je dnes 550 eur. „Dôchodok zo Sociálnej poisťovne nahrádza teda asi 70 percent mediánovej čistej mzdy. Ale to nebude platiť donekonečna,“ upozorňuje ekonóm SAV Vladimír Baláž.

S tým, že sa časom budú musieť zmeniť aj pravidlá výplaty dôchodkov zo Sociálnej poisťovne, ministerský odhad neráta.

„Prepočty výhodnosti a nevýhodnosti závisia nielen od individuálnej situácie konkrétneho sporiteľa, ale zásadne ich ovplyvňujú aj predpoklady o demografickom vývoji, budúcich výnosoch na finančných trhoch a o predpokladaných reformách priebežného dôchodkového piliera,“ hovorí Martin Filko, ktorý šéfuje Inštitútu finančnej politiky.

Nevieme teda s určitosťou povedať, pre koho je druhý pilier výhodný a pre koho už nie. Aspoň približnú odpoveď dávajú prepočty ekonómov z banskobystrickej Univerzity Mateja Bela. Porovnávaniu jeho parametrov či výkonnosti sa venujú už dlhšie, minulý rok pracovali aj na príprave zákona, ktorý upravuje vyplácanie dôchodkov z druhého piliera.

Ekonómovia z UMB nemajú počty sporiteľov podľa vymeriavacieho základu a veku, nezohľadnili to, že príjem sa môže meniť, a nevedia ani to, ako pravidelne si sporia jednotlivci v druhom pilieri. To znamená, že aj ten, kto má vysoký príjem, no nepravidelný, môže zistiť, že výhodnejší je pre neho prvý pilier.

No aj na základe dostupných údajov tvrdia, že určite nie je systém nevýhodný až pre milión ľudí.

Starší s nízkym príjmom

Ich prepočty ukázali, že ak je druhý pilier pre niekoho nevýhodný, potom sú to starší ľudia tesne pred dôchodkom, ktorí zarábali menej ako 0,75-násobok priemernej mzdy. V hrubom teda nemali ani 600 eur.

„Prečo? Pretože si sporili krátko a ponúkané anuity sú nízke,“ hovorí Ján Šebo z UMB. Za predpokladu, že odpracovali 40 rokov, len štvrtinu svojho pracovného života platili príspevky aj do druhého piliera.

„Čím ďalej máte do dôchodku, tým väčší vplyv by mala mať na rozhodovanie nestabilita prvého piliera. Do roku 2030 musia prebehnúť zásadnejšie zmeny, ktorých výsledkom bude znižovanie priznávaných starobných dôchodkov,“ predpokladá Šebo.

Vláda v pravidlách fungovania prvého piliera zatiaľ zmenila len toľko, že už priznané dôchodky sa budú čoskoro upravovať každý rok len o dôchodcovskú infláciu. Keďže sa dožívame viac, bude sa predlžovať aj vek odchodu do dôchodku.

Zvažovať sporenie v druhom pilieri by mali aj tí, čo spravidla nezarábajú viac, ako je minimálna mzda, majú nízke vzdelanie alebo nepravidelný príjem. Tí majú vyššiu šancu získať primeranejší dôchodok z prvého piliera. „Prečo? Pretože sa bude zavádzať inštitút minimálneho dôchodku a prvý pilier začína byť viac solidárny,“ hovorí Šebo.

A čo štyridsiatnici?

Šéf IFP Filko hovorí, že je ťažké dávať všeobecné odporúčania, či vystúpiť alebo nie, komukoľvek okrem ľudí, ktorí sú len niekoľko rokov pred dôchodkom.

Ale ako by mali uvažovať dnešní štyridsiatnici, ktorí sú v druhom pilieri? Ide o ľudí, ktorí pôjdu do dôchodku možno o 25 rokov. Vek odchodu do penzie sa totiž bude predlžovať.

„Urobiť prognózu dôchodkových príjmov pre 40-ročného človeka je zložité a vyžaduje to množstvo z princípu nepresných odhadov,“ uvažuje analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. Dá sa totiž pracovať len s odhadmi, ktoré však v horizonte 20 až 30 rokov strácajú na presnosti. Každopádne je to ešte dlhá doba, počas ktorej si môžu sporiť.

„Faktom je, že výhodnosť druhého piliera rastie s príjmom, keďže dôchodok z prvého piliera sa znižuje solidárnou daňou. Odvody do druhého piliera krátené nie sú,“ hovorí Ďurana.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kollárov tieňový minister financií: Štátne podniky majú robiť biznis, ale sú spravované ako úrady

Ekonomický expert Sme rodina Štefan Hollý si myslí, že hlavný problém Slovenska je investične poddimenzovaný štát. “ Naše HDP má sto miliárd a rakúske 400 miliárd eur,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Minúta po minúte

Zdieľať

Johnson v rozhovore pre BBC vyhlásil, že EÚ má brexitu plné zuby a chce dohodu. Úniu už podľa neho unavujú „nekonečné odklady“ a bola by rada, aby nastala ďalšia fáza brexitového procesu, rokovania o budúcich obchodných vzťahoch.

Britský premiér zopakoval, že Spojené kráľovstvo z bloku odíde 31. októbra. Stane sa tak podľa neho napriek novému zákonu proti nekontrolovanému brexitu, ktorý ho núti požiadať Brusel o odklad, ak nebude uzavretá nová dohoda.

Ako sa mieni zákonom riadiť a pritom vyviesť krajinu z EÚ aj bez dohody o podmienkach tohto kroku, však nespresnil. Dodal len, že bude ctiť ústavu.

Johnson s BBC hovoril po návšteve Luxemburska, kde rokoval so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a hlavným vyjednávačom Únie Michelom Barnierom. Povedal, že ho povzbudila ochota EÚ rokovať s Londýnom o tom, ako sa vyhnúť brexitu bez dohody. Pripustil však, že zásadný prelom nenastal. (bbc, čtk)

Zdieľať

Frankfurt plánuje projekt podzemnej železničnej stanice s tunelom pre rýchlovlaky, ktoré majú odľahčiť najdôležitejší železničný uzol Nemecka. Vláda chce nechať vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti z hľadiska nákladov a následkov pre diaľkovú železničnú dopravu. 

Štátny tajomník ministerstva Enak Ferlemann uviedol, že s predložením hotovej štúdie sa počíta na jar 2021, niekoľko kilometrov dlhý tunel a podzemná stanica majú byť dokončené najskôr v roku 2035 alebo 2036. Ministerstvo odhaduje náklady na 3,56 miliardy eur.

Koncept predpokladá výstavbu nového tunela pre diaľkové vlaky, ktorý bude viesť popod nadzemnú stanicu v smere východ – západ. Podzemná stanica by mala mať štyri koľaje. Štúdia má zistiť, či tento projekt je vôbec realizovateľný.

Súčasná stanica je pre rýchlovlaky nevhodná, pretože vlaky musia po zastavení meniť smer.

Frankfurtská stanica je natoľko dôležitá, že akékoľvek omeškanie na nej rozbije cestovný poriadok v celom Nemecku. Podľa Deutsche Bahn totiž až dve tretiny všetkých diaľkových vlakov prechádzajú práve frankfurtskou stanicou. (tasr)

Zdieľať

Nemecký minister financií povedal, že nemecké banky by nemali zaviesť záporné úrokové sadzby na vklady drobných sporiteľov. Vyjadrenie Olafa Scholza nasledovalo krátko po tom, ako ECB stlačila depozitnú úrokovú sadzbu hlbšie do negatívneho teritória.

Do septembrového zasadnutia ECB bola depozitná sadzba na úrovni –0,40 %, vo štvrtok však Rada guvernérov rozhodla o jej znížení na úroveň –0,50 %.

Nemecké banky už dlhšie dávajú najavo nespokojnosť s politikou ECB v tomto smere. Tá má podľa nich podiel na ich klesajúcich ziskoch.

„Povedal som jasne predstaviteľom bánk, že záporné úrokové sadzby pre milióny sporiteľov by boli veľmi zlý nápad,“ uviedol Scholz pre denník Bild. „Som presvedčený, že všetkým by nám malo záležať na tom, aby sa voči sporiteľom postupovalo férovo,“ dodal. (reuters, čtk)

Zdieľať

USA pravdepodobne čoskoro uvalia nové clá na tovar z EÚ pre dlhotrvajúci spor o subvencovanie výroby lietadiel. Uviedla to eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. EÚ podľa nej v takomto prípade odpovie novými clami na americký tovar.

Spojené štáty a Európska únia sa od roku 2004 u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) navzájom obviňujú z nelegálnej podpory svojich výrobcov lietadiel Boeing a Airbus.

U oboch strán sa zistilo, že v rozpore s pravidlami WTO svojich výrobcov lietadiel finančne podporovali, aby im zabezpečili výhodnejšiu pozíciu na trhu.

Podľa zdrojov agentúry Reuters, oboznámených s touto kauzou, už WTO schválila žiadosť USA o súhlas s uvalením ciel na niektoré európske tovary. Koncom septembra by WTO mala oznámiť, aký veľký rozsah toto opatrenie bude mať.

WTO v súčasnosti tiež posudzuje plány EÚ na clá na americký tovar, rozhodnutie sa očakáva na prelome rokov. (dpa, reuters, čtk)

Zdieľať

Grécko chce predčasne splatiť 2,9 miliardy eur z 9-miliardovej pôžičky od MMF. Táto časť pôžičky má splatnosť do roku 2021, Grécko dúfa, že vďaka predčasnému splateniu ušetrí na úrokoch ročne 70 miliónov eur. (čtk)

Zdieľať

Americké strategické rezervy sú pripravené, no možno úplne postačí, že sú v zálohe

Predpovede vývoja ropného trhu po útoku na Saudi Aramco:

  • Len veľmi výrazná odstávka v rozsahu až dvoch mesiacov by si vyžiadala rozsiahlejšie siahnutie na strategické ropné rezervy Spojených štátov amerických.
  • V takom prípade by sa cena ropy mohla vyšplhať na hranicu 80 USD za barel, predpovedajú ekonómovia spoločnosti Goldman Sachs.
Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP
Zdieľať

Spoločnosť Brose vytvorí v Prievidzi ďalších 400 pracovných miest. Investícia do tretej výrobnej haly sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Spoločnosť aktuálne zamestnáva okolo 850 ľudí. (tasr)

Zdieľať

Matador investuje do projektu InoBat, zaoberajúceho sa výskumom, vývojom a výrobou batérií. Tento krok pomôže posunúť vpred celý európsky sektor elektromobility. Zámerom je vybudovanie výskumného a vývojového centra vrátane výrobnej linky na Slovensku.

Spoločnosť vstúpila do strategického partnerstva v súvislosti s výstavbou výrobnej linky na batérie s výkonom 100 megawatthodín (MWh). Tá sa má začať už v prvej polovici roka 2020. Do konca roka 2021 má poskytnúť vlastné licencované riešenie pre autobatérie.

Celková investícia do vývoja spolu s nákladmi na výstavbu výrobnej linky by mala dosiahnuť 100 miliónov eur.

Matador bude pomáhať spoločnosti InoBat Auto počas obdobia výstavby, a to prostredníctvom zapojenia svojich inžinierskych a riadiacich tímov. Tie navrhujú najmodernejšie automatizované linky pre významných hráčov automobilového priemyslu. Aby projekt zohrával ešte silnejšiu strategickú úlohu, počíta sa s následným rozšírením výrobnej kapacity na 10 GWh, ktorá umožní hromadnú sériovú výrobu batérií.

„Desiatky rokov skúseností Matadora v automobilovom priemysle poskytnú spoločnosti InoBat Auto patentovaný prístup k vývojovému know-how pre našu plánovanú výrobnú linku, ako aj prístup k popredným výrobcom automobilov. Spolu s Matadorom a so spoločnosťou Wildcat, ktorá je naším technologickým partnerom v USA, InoBat Auto dopomôže európskemu trhu k nezávislosti na batériách z krajín mimo EÚ. Rovnako tak prispeje aj k transformácii slovenskej ekonomiky z čisto výrobnej na znalostnú,“ uviedol Marián Boček, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti InoBat.

Projekt InoBat Auto bol prvýkrát predstavený v júli tohto roka ako spoločné úsilie spoločností InoBat a Wildcat Discovery Technologies.

Súčasťou projektu je výrobná linka. Počíta sa s nepretržitým vývojom vlastných batérií v úzkej kooperácii s výrobcami elektrických vozidiel. (tasr)

Zdieľať

Volkswagen zaplatí 127 miliónov austrálskych dolárov (78,75 milióna eur) za urovnanie súdnych sporov s tisíckami tamojších klientov v súvislosti s emisným škandálom jeho dieselových modelov.

Nemecká automobilka zaplatí každému z majiteľov dotknutých dieselových vozidiel značky Volkswagen, Audi a Škoda zhruba 1400 dolárov.

„Je to významný krok k úplnému vyriešeniu súdnych sporov v Austrálii,“ uviedol hovorca spoločnosti.

VW v rámci urovnania sporu zaplatí aj právne trovy žalobcov. (tasr)

Zdieľať

Nemecko chce zaviesť limit pre budúci rozpočet európskeho bloku na roky 2021 – 2027 na úrovni 1 % jeho HDP. Tento limit je nižší ako 1,11 % HDP celej EÚ, ktorý navrhuje Európska komisia.

Štáty EÚ sa pripravujú na boj o rozpočet, ktorý sa bude schvaľovať na budúci rok. V pondelok sa v Bruseli zídu ministri financií EÚ, aby prediskutovali túto otázku.

Diplomatické zdroje uviedli, že Nemecko, najväčší čistý prispievateľ do spoločných pokladníc bloku, v pondelok predloží ministrom svoj návrh.

Ministri budú diskutovať aj o tom, či bude financovanie bloku podmienené zachovaním jeho hodnôt vrátane právneho štátu. Tento plán súvisí najmä s Poľskom a Maďarskom. (tasr)