V kauze Váhostav padli prvé obvinenia, smerujú na manažment firmy

Keď bol Váhostav v zlej finančnej situácii, mohol niekoho uprednostniť a tým inému poškodiť, keď odpisoval dlhy.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v pondelok vzniesol obvinenie voči trom osobám z prostredia manažmentu Váhostavu Juraja Širokého. Má podozrenie, že tri osoby, ktoré zatiaľ kriminálka nemenuje, zvýhodnili veriteľa a mohli tak spôsobiť škodu vo výške najmenej 7 miliónov eur.
Súvisí to s tým, že firma pred pár mesiacmi vyhlásila, že už viac svoje dlhy nezvláda platiť, a nechala veľa stavbárov s tým, že veľkú časť odrobenej práce minimálne načas nedostanú zaplatenú. Reštrukturalizácia ako taká je legálna.
Medzi obvinenými môžu byť teoreticky aj bývalí členovia manažmentu stavebného gigantu, napríklad bývalý šéf Váhostavu Ján Kato. Ten v pondelok povedal, že o vyšetrovaní nemá žiadne informácie. Na polícii bol iba raz vypovedať.
Vo Váhostave nevedia
Obvinenia sa môžu týkať aj aktuálneho manažmentu.
„Spoločnosť zatiaľ nedostala žiadne stanovisko od Národnej kriminálnej agentúry, preto nie je možné povedať, či ide o členov bývalého alebo súčasného manažmentu. Váhostav bude naďalej súčinný pri vyšetrovaní a je naďalej pripravený poskytnúť všetky informácie, ktoré si vyšetrovatelia vyžiadajú,“ odpísal hovorca stavebného gigantu Tomáš Halán.
Pri reštrukturalizácii môže dôjsť k zvýhodneniu veriteľa oproti ostatným rôznymi spôsobmi. Napríklad ak firma vo finančných problémoch prednostne vypláca jedných veriteľov, zatiaľ čo iných nechá čakať až do momentu, keď začne škrtať dlhy.
Iná možnosť je napríklad, že niekomu firma niečo sľúbi výmenou za spoluprácu pri odpisovaní dlhov v takej forme, ako si to predstavuje dlžník. Teoreticky takto niektorí podnikatelia môžu zbytočne prísť o viac peňazí, než prísť mali.
Škála rôznych typov trestných činov pri reštrukturalizácii je široká. „V načrtnutom prípade by mohlo dôjsť napríklad k spáchaniu trestného činu napríklad poškodzovania veriteľa, zvýhodňovania veriteľa, zavineného úpadku či marenia konkurzného konania,“ opisuje advokát a konkurzný správca z právnej kancelárie bnt law Vladimír Kordoš. Maximálne sa to môže skončiť odsúdením na 8 rokov nepodmienečne.
Táto horná hranica platí pre prípady, keď niekto spôsobí zvýhodnením veriteľa „škodu veľkého rozsahu“.
Majitelia z Kostariky a Cypru
Kriminalisti taktiež vedú trestné stíhanie v kauze Váhostavu pre podozrenie z podvodu, zavineného úpadku či porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. V januári policajti informovali, že vo veci vypočuli 20 osôb. Vypovedať bol aj Juraj Široký, ktorý pôsobí v predstavenstve firmy.

V prípade reštrukturalizácie Váhostavu sa objavilo viacero sporných momentov. Ukázalo sa, že veľkú časť dlhov eviduje firma voči schránkovým firmám. Malo ísť o známych „akcionára“ Váhostavu, ktorí mu požičali na dobré slovo, aby odvrátili krach firmy.

Šéf Váhostavu: Neviem, od koho si Široký požičal na Cypre
Ak by sa ukázalo, že v skutočnosti Široký požičal sám sebe, celé odpisovanie dlhov mohol Váhostav teoreticky manipulovať podľa vlastných predstáv.
Váhostav samotný má korene v schránkových firmách z Belize, Nového Zélandu a vlastnícke väzby má aj s piatimi Kostaričanmi.
Firma aj naďalej pracuje na stavbe štátnych diaľnic. Za tie, ktoré postavila, zaplatené dostala, peniaze sa už nedostali k subdodávateľom.
Po tlaku zasiahol Fico
Po tlaku médií a opozície zareagovala na kauzu na poslednú chvíľu aj vláda Roberta Fica. Najmenších veriteľov sčasti uspokojí namiesto Váhostavu štát. Najviac v hodnote 200-tisíc eur a najviac do 50 percent ich pohľadávok.
Tí, ktorí tento program nevyužijú, dostanú počas piatich rokov okolo 19 percent z vystavených faktúr. Zvyšok si neskôr môžu nárokovať, do 50 percent aj cez exekúcie a zvyšok, ak sa ukáže, že na to firma má. V praxi sa môže stať aj to, že zisky sa nemusia vo firme len tak ukazovať, ale teoreticky sa môžu aj odlievať.
Dlhy firmy voči bežným obchodným partnerom pred ich významným, prinajmenšom dočasným odpisom boli v hodnote okolo 100 miliónov eur. Samotné schránkové firmy, ktoré Váhostavu požičali, si podľa posledných informácií nezažiadali o pomoc zo štátneho programu pomoci.
Istotu, že takmer všetky svoje peniaze uvidia, majú priamo v ozdravnom pláne naplno istenú bankári.
Vyšetrujú aj Doprastav
Zato štát môže mať pre pomocný balík veriteľom Váhostavu opletačky s Bruselom. V momente, ako takto zatiahne časť dlhov namiesto Váhostavu, môže sa to chápať ako selektívna pomoc konkrétnemu podniku.
Veľkú časť dlhov, akurát bez zásahu štátu, odpísal tesne pred Váhostavom aj Doprastav z portfólia neznámych vlastníkov. Aj ľudí okolo tejto firmy, ktorá žije najmä z biznisu so štátom, vyšetrujú policajti, a to pre podozrenie, že pri odpise dlhov poškodila veriteľov. Zatiaľ o žiadnom konkrétnom obvinení policajti neinformovali.
V januári bol stav taký, že kriminalisti už vypočuli 18 ľudí.
