Denník N

Majiteľ predajní Carrefour vymaže dlhy ako Váhostav, ide do reštrukturalizácie

Foto N – Denisa Čimová
Foto N – Denisa Čimová

Firmy a úrady, ktorým dlhuje majiteľ Carrefouru, uvidia zrejme len časť svojich peňazí. Pohľadávky musia nahlásiť do 30 dní.

Majiteľ značky aj piatich predajní Carrefour na Slovensku sa môže zbaviť svojich dlhov. Okresný súd Bratislava I totiž povolil spoločnosti Retail Value Stores, ktorá Carrefour u nás zastrešuje, reštrukturalizáciu.

Zároveň vyzval veriteľov, aby si do 30 dní prihlásili svoje pohľadávky. Uplatniť by si ich mali u správcu Ladislava Baráta z Nitry.

Spoločnosť Retail Value Stores podala návrh na povolenie reštrukturalizácie pred niekoľkými týždňami. Jedenásteho februára súd začal reštrukturalizačné konanie voči dlžníkovi Retail Value Stores so sídlom v Bratislave.

Podľa informácií z Obchodného vestníka povolil reštrukturalizáciu 17. marca. Dnes zverejnil uznesenie na webe.

O tom, či povolí, alebo zamietne žiadosť firmy, rozhodovala sudkyňa Katarína Bartalská. Tá rozhodovala aj tom, či sa bude smieť zbaviť dlhov Váhostav, ktorý mal veľké podlžnosti. Vlani koncom mája reštrukturalizačný plán stavebnej firmy schválila.

Dlhuje firmám aj štátnym úradom

Rozsah dlhov spoločnosti Retail Value Stores  zatiaľ nie je známy. Len štátnym inštitúciám dlhuje na pokutách a poistnom dohromady až takmer dva milióny eur.

Viac ako 1 milión eur za minulý rok, vyše 430-tisíc eur len za január tohto roku mala zaplatiť štátu spoločnosť Retail Value Stores za porušenie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch.

To však nie sú jediné sumy, ktoré nedostal štát od spoločnosti Retail Value Stores zaplatené. Dlžná je aj Sociálnej poisťovni, tá vyčíslila na webe podlžnosť firmy k 17. marcu na viac ako 283-tisíc eur.

Obchodnej spoločnosti Konrad dlhuje vlastník predajní Carrefour na Slovensku 40-tisíc eur. Ich majiteľ a zároveň šéf Zväzu obchodu Pavol Konštiak pre Denník N povedal, že si tieto pohľadávky prihlási, no je skeptický k tomu, koľko peňazí reálne uvidí.

Má už totiž skúsenosť s tým, ako si v minulosti uplatnil pohľadávky v reštrukturalizácii hotela Danube. Po troch rokoch dostal len päť percent peňazí, ktoré mu hotel dlhoval, teda z 10-tisíc eur len 500 eur.

„Koľko dostanem teraz, desať percent?“ pýta sa Konštiak s tým, že zákon o konkurze a reštrukturalizácii nie je dobrý, ak sa veriteľom dostane späť len malá suma peňazí.

Upozorňuje, že pre všetkých dodávateľov je fungovanie v prostredí, ktoré umožňuje, aby im ich partneri za tovar či služby neplatili a aj následne vymôžu len malú sumu, nebezpečné.

Problémy u nás má už dlho

Vlastník značky Carrefour na slovenskom trhu a piatich hypermarketov má problémy už od leta minulého roka. Už vtedy sa objavili prvé sťažnosti dodávateľov, že im za dodaný tovar neplatí.

Časť dodávateľov sa preto rozhodla spoluprácu ukončiť, a tak ich tovar zmizol z pultov predajní. Zástupcovia spoločnosti Retail Value Stores však tvrdili, že sa pulty vyprázdňujú preto, lebo reťazec prehodnocuje sortiment predajní. Pred niekoľkými mesiacmi už začali predajne zmenšovať, takže fungujú len na polovičnej či tretinovej ploche pôvodnej veľkosti hypermarketu.

„Je pozoruhodné, že spoločnosť, ktorá má toľko podnikateľsko-etických prešľapov v maloobchode, sa môže ešte stále prezentovať ako prevádzkovateľ hypermarketov Carrefour na Slovensku. Súčasne je až prekvapujúce, že centrála nadnárodnej spoločnosti Carrefour na takéto poškodzovanie svojho medzinárodného renomé zatiaľ podľa dostupných informácií nereaguje,“ reagoval na ďalšie zverejnenie pokút pred časom analytik obchodu Ľubomír Drahovský pre Denník N.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Problémy Carrefouru

Ekonomika

Teraz najčítanejšie