Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Slovensko v Panama Papers: Priama spojka pod Bratislavským hradom, biele kone i krčmár z Košíc

Prípad Panama Papers siaha aj na Slovensko. Foto – ICIJ. org
Prípad Panama Papers siaha aj na Slovensko. Foto – ICIJ. org

Aktualizované 5. 4. – O Panama Papers hovorí česká investigatívna novinárka Pavla Holcová, ktorá odhalila aj slovenskú spojku firmy Mossack Fonseca.

Slovenská stopa prípadu Panama Papers vedie aj k srbskej mafii či k firme pod Bratislavským hradom. Česká novinárka Pavla Holcová zo servera investigace.cz, ktorý skúma tisícky dokumentov v prípade, objavila aj slovenských podnikateľov či aj krčmára z Košíc. Holcovej České centrum pro investigativní žurnalistiku na prípade spolupracuje s medzinárodným novinárskym združením ICIJ.

 

Aká veľká je v Panama Papers slovenská stopa? 

Celá databáza dokumentov sú tri terabajty, teda veľmi veľa. Po niekoľkých mesiacoch práce sa podarilo rozdeliť ich podľa krajín, teda aj pre Česko a Slovensko.

Koľko Slovákov či slovenských firiem je do prípadu zapojených?

V slovenskom zozname je 115 položiek, Slováci však môžu byť aj v iných zoznamoch. V stovke z týchto položiek ide o ľudí z Holandska, kde každý jeden má akciu tej istej firmy.

Kto je za týmito Holanďanmi?

Sú to takzvaní proxy holders – držia akcie niekoho iného. Pri každej akcii je nejaká adresa. Pri stovke Holanďanov, ktorí sú naozaj z Holandska, je uvedená jedna adresa v Sládkovičove. Keď sme pátrali ďalej, zistili sme, že to smeruje do Srbska. Pravdepodobne k obchodným partnerom developera napojeného na srbskú mafiu.

Čo ostatné slovenské položky? Kto tam je?

Väčšinou sú to zrejme biele kone, žiadne veľké známe meno. Je tam napríklad krčmár z Košíc, ďalší má napojenie na známeho českého bieleho koňa Pavla Sedláka, sú to nastrčení ľudia. Omnoho dôležitejší bude pre Slovensko český zoznam s 283 menami aj zo Slovenska. Napríklad právnici, ktorí súvisia so slovenskými kauzami, o tých ešte budeme písať.

Rozumiem, že nechcete povedať všetko. Môžete teraz povedať aspoň niektoré slovenské mená?

Sú tam šéfovia dvoch veľkých slovenských firiem.

To sú ľudia, ktorí vlastnia podiel vo firmách v daňových rajoch?

Áno.

Je niečo v neporiadku s tým, ak má podnikateľ či napríklad športovec firmy napríklad na Britských Panenských ostrovoch? Nemôže byť jeho motiváciou len platiť nižšie dane?

Neznamená to nutne, že porušili zákon alebo urobili niečo zlé. Sú len na zoznamoch. Naše mnohoročné skúsenosti však hovoria, že firmy sú v „offshore“, aby sa ľudia vyhli plateniu daní, alebo na pranie špinavých peňazí. Časť tých firiem je úplne v poriadku, ale väčšia časť nie.

IMG_0189_head
Pavlína Holcová.

V prípade futbalistu Messiho je jasné, že veľa peňazí zarobil legálne a nepotrebuje ich vyprať, chce len menej platiť na daniach.

Pri futbalistoch je to bežné. Okrem zárobkov takto ošetrujú aj podiel na sume, keď ich predajú do iného klubu.

Väčší problém to je v prípade politikov, ktorí tak ukryjú svoj skutočný majetok a klamú napríklad v majetkových priznaniach?

Presne tak. Firmy z daňových rajov, ktoré patria politikom, sa veľmi často zúčastňujú na verejných zákazkách, často ich vyhrávajú. A politici sa tvária, že s tým nemajú nič spoločné.

Vo vašom zozname spomínate aj Daniela Křetínskeho, ktorý cez EPH ovláda časť SPP. Je dôvod na to, aby sme konkrétne v jeho prípade spozorneli?

Nie. Toto sú ľudia, ktorí majú veľký objem peňazí, majú jachtu alebo aj nehnuteľnosti v Karibiku a je pre nich najjednoduchšie, keď budú zaregistrované práve tam. Práve dokumenty pri týchto známych ľuďoch patria k najnudnejším.

Pranie peňazí malo vyzerať tak, že peniaze klienta previedli cez viac účtov po celom svete. Na toto mala podľa vás slúžiť aj slovenská firma Latem Trading. Aká presne mala byť jej úloha?

To zatiaľ, žiaľ, povedať nevieme. Táto firma vystupuje v niekoľkých stovkách dokumentov. Bol to však priamy partner MF Escrow, teda tých hlavných, čo riadili celosvetové prevody peňazí a zametanie stôp, kadiaľ peniaze tiekli.

Čo znamená priamy partner? Bolo ich veľa?

Je ich naozaj málo. To nebol druh operácií, ktorými by sa chválili. Uvedomovali si, že ide o chúlostivé operácie za hranou zákona, mali z nich províziu okolo desať percent. Tých firiem nie je veľa, pretože na to potrebujú maximálne spoľahlivých a dôveryhodných ľudí, ktorí vedia, o čo ide.

Je to prekvapivé, že na to používali firmu, ktorá sídli v centre Bratislavy?

Je úplne jedno, kde firma sídli. Jej majiteľom je firma sídliaca v Holandsku a je len súčasťou omnoho komplikovanejšieho súkolia.

Medzi najobľúbenejšie české biele kone podľa vás patria aj Zuzana Herichová a Jana Lütken. Obe majú prepojenia aj na Slovensko cez kauzy mýtny tender a emisie. Čo viete o ich úlohe v prípade Panama Papers?

Každá z agentúr, ktoré zakladajú offshore schémy, má portfólium bielych koní, takzvanú bielu stajňu. Nastrčených riaditeľov a držiteľov akcií. Ich zárobky nie sú veľmi vysoké. Jana Lütken a Zuzana Herichová sú práve v týchto stajniach. (Poznámka redakcie: Deň po rozhovore České centrum pre investigatínu žurnalistiku vyhlásilo, že Zuzana Herichová a Jana Lütken sa na zozname Panama Papers ocitli náhodou a ich mená iba zmienili v emailoch, ktoré si medzi sebou vymieňali zamestnanci a partneri Mossack Fonseca. Jana Lütken pre centrum reagovala, že s Mossack Fonseca priamo nikdy nespolupracovala.) Príbeh Jany Lütken je omnoho zaujímavejší, je viac ako len biely kôň. Ešte sa na ňu zameriame.

Čo presne má za sebou?

Veľmi často zastupuje firmy v Lichtenštajnsku a v Luxembursku a je nenahraditeľná spojka v tých schémach. Viac nateraz neviem.

Je to Jana Lütken zo slovenskej kauzy emisie?

Áno.

Vedia tieto biele kone, koho peniaze spravujú?

To nevedia. Ich úloha je nepýtať sa a podpisovať dokumenty. V momente, keď podpisujú zakladacie dokumenty firmy, zároveň musia podpísať doklad o tom, že sa vzdávajú riaditeľskej pozície vo firme. Dokument je overený od notára, len tam chýba dátum. K dispozícii ho má reálny majiteľ. Zákon upravuje iba to, že riaditeľ má byť zodpovedný za firmu a nerobia nič nelegálne.

Dokážu Panama Papers odhaliť, kto je za bielymi koňmi, kto sú skutoční majitelia?

Na Panama Papers nie sú najdôležitejšie jednotlivé kauzy. Áno, môžeme odhaliť, kto sú reálni vlastníci firmy. Zaujímavejšie je, ako fungujú firmy, ktoré zakladajú offshore schémy. Majú spolupracujúce banky, majú portfólium bielych koní, nemajú problémy antedatovať zmluvu o desať rokov. Dlho som si myslela, že sú schopní balansovať na hrane zákona, nájsť diery v zákonoch, ale tieto dokumenty jasne dokazujú, že zákony prekračujú.

Viete z dokumentov vystopovať, kto profitoval na verejných zákazkách, alebo nie?

Vidíme zoznam ľudí, ktorí vlastnia firmy v offshore, ktoré im zakladala firma Mossack Fonseca. Ku každému menu je asi 120 dokumentov z komunikácie. V našom malom štvorčlennom tíme sa to snažíme analyzovať. Veľká časť tých dokumentov je balast, v ktorých si posielajú nedôležité emaily. Občas je tam však dôležitá informácia.

V dokumentoch je aj zoznam bánk, ktoré s Mossack Fonseca spolupracovali a nemali problém porušiť predpisy proti praniu peňazí, otvoriť účet aj bez zjavného majiteľa. V Česku tam bola jedna banka, eBanka.

Spolupracovala spôsobom, ktorý nemá vo svete obdobu. Bolo im úplne jedno, kto je reálnym vlastníkom, nepýtali sa na to. Neviem, aké zákony platili v roku 2004, ale dnešné bankové zákony by tým už porušovali.

Spolupracovala s nimi aj nejaká slovenská banka?

Nie. Zoznam bánk je dlhý, sú tam aj veľké svetové banky. Ale všetky okrem eBanky vyžadovali minimálne kópie dokumentov due diligence, pri ktorých firma zakladajúca offshore schémy a účty musela dokázať, že ten človek nie je kriminálnik, nestojí za ním drogový kartel ani nie je na zozname FBI.

V Česku má firma svoju pobočku. Fungovala pre celú strednú Európu alebo iba pre Česko?

Mala.

Už nemá?

Už nemá, ale ľudia, ktorí v tej pobočke pracovali, teraz pracujú v ďalšej firme, ktorá oficiálne sídli v Spojených štátoch a neoficiálne operujú z Prahy.

To bola pobočka pre strednú Európu?

Klientov mali z Česka aj zo Slovenska.

V Česku existovali akcie na doručiteľa, čo je spôsob, ako sa dá anonymizovať vlastník; na Slovensku už dlho nie sú. Píšete, že v tom zozname sú konkrétne adresy ľudí, čo už je presný údaj, kedy sa dá dopátrať, kde ten človek žije. Máte teda adresy ľudí, ktorým patria akcie firiem?

Áno. Máme akcie na doručiteľov, kde je uvedená adresa.

Teraz teda idete meno po mene a pozeráte, kto sú tí vlastníci?

Nie, vždy si vyberieme meno, pretože aj v tom českom zozname je množstvo cudzincov, u ktorých nie sme schopní zistiť o nich informácie, keď sú napríklad z Tadžikistanu. Preto si teraz na začiatku vyberáme zaujímavé, kontroverzné mená, k nim hľadáme dokumenty a snažíme sa všetky informácie dávať do súvislostí, o čo presne tam išlo, a snažíme sa zistiť, prečo tie firmy zakladali.

Koľko dokumentov ste museli doteraz overiť?

Niekoľko tisíc.

Čo všetko s tými dokumentmi robíte?

Máme len tú novinársku úlohu, nemáme ambíciu podávať žaloby. Spolupracujeme s niekoľkými českými médiami a keď nám na nejakú väčšiu kauzu už nestačia sily, tak sa dohovoríme na spoločnom postupe. Čiže robíme analýzy a kontextualizáciu toho, prečo ten človek chcel mať firmu v daňovom raji, prečo a načo ju tam kupoval, akú hodnotu tie firmy majú, pretože to sa líši od jedného dolára po niekoľko desiatok miliónov dolárov.

Čo je zatiaľ najväčšie zistenie v Česku z Panama Papers?

Jednak eBanka a antedatovanie zmlúv – s tým teda absolútne nemali problém či už v ústredí Fonseca, alebo v ich českej pobočke. Rovnako aj navýšenie kapitálu. Tu v našom priestore, keď chce niekto navýšiť kapitál firmy, tak to musí podložiť tým, že to má nejaký reálny základ. Oni majú zrazu na ostrove Samoa firmu, ktorá sa môže tváriť ako obrovský holding, ale pritom má hodnotu povedzme 200 dolárov.

A čo je najväčšie zistenie celkovo?

Pekný príklad je kauza s ukrajinským prezidentom Porošenkom, ktorý sa rozhodol, že doma nebude platiť dane. Potom je asi nevymáhateľné, aby platili dane aj ostatní ľudia.

Dnes na DennikE.sk

 • Z nedeľných diskusií: Sulík by privítal kurzarbeit pre veľké firmy, Šramko nevidí priestor na škrty výdavkov
 • ČR: Nezamestnanosť zatiaľ výrazne nerastie, zostala na 3 %
 • USA: Trump by zaviedol clá na ropu, ak by to bolo „nevyhnutné“
 • Ekonomický newsfilter: Korona-nekorona, Sme rodina si svoje stráži a s nikým sa deliť nemieni
 • Napíšte nám: Pomôže vám vládny balík na pomoc ekonomike?
Zdieľať

Šéf skupiny Arca Capital vysvetľuje zmenky za pol miliardy a hovorí, že nechce predávať, ale kupovať

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Spolupracujeme aj s bankami, no banky vám nedajú peniaze na rozbiehanie úplne nových biznisov, hovorí Rastislav Velič, väčšinový majiteľ skupiny Arca Capital. V rozhovore vysvetľuje, prečo chcú napriek dlhom vydať zmenky za pol miliardy eur.

Zdieľať

Už je čas pripraviť bezpečný plán na postupné znovuspustenie ekonomiky a škôl

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Už je čas pripraviť bezpečný plán na postupné znovuspustenie ekonomiky a škôl, myslí si viceguvernír NBS Ľudovít Ódor. „Hneď na začiatku však potrebujeme silný tím ľudí s účasťou programátorov, testovačov, ako aj vyhľadávačov.“

Zdieľať

Ako to bude s odkladmi splátok bankových úverov (aktualizované otázky a odpovede po dohode vlády s bankami)

Dohoda medzi bankami a vládou bola uzavretá, ale detaily sa ešte budú dolaďovať. Foto N - Tomáš Benedikovič
Dohoda medzi bankami a vládou bola uzavretá, ale detaily sa ešte budú dolaďovať. Foto N – Tomáš Benedikovič

Môžu si banky dávať nejaké podmienky, aby mi umožnili odklad splátok? Týkajú sa odklady aj samospráv? Čo sa stane s poistením k úverom? Prinášame aktualizované odpovede na najčastejšie otázky po dohode vlády s bankami o odklade splátok.

Zdieľať

Toto celé je ako basa pre ľudí, ktorí chcú robiť (ľudia píšu o svojej práci)

Ilustračné foto -Tomáš Hrivňák
Ilustračné foto -Tomáš Hrivňák

Ľudia píšu, ako sa im teraz darí v podnikaní (7): „Čo sa týka hrania v baroch a na svadbách, tak tam sa platby riešia na ruku. Takže z hľadiska pomoci od štátu sme na tom asi tak ako čašníci. Tým tiež nikto nezaplatí prepitné.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Minister práce Krajniak verí, že v priebehu pár dní bude môcť vláda predstaviť systém kurzarbeitu. O opatreniach pre väčšie firmy bude ešte diskutovať so zástupcami zamestnávateľov a odborármi.

 • V súčasnosti štát ohlásil pomoc s preplatením 80% miezd pre povinne zatvorené podniky a príspevok pre firmy s poklesom tržieb, ktorú môžu čerpať najviac na zhruba 250 zamestnancov. Veľké podniky ju teda môžu využiť, ale nie na všetkých pracovníkov. „V piatok príslušné organy Európskej únie rozhodli o tom, že nebudeme musieť ten horný strop uplatňovať. Ešte si to necháme potvrdiť,“ povedal minister. Pre veľké firmy by podľa neho fungovať rovnaká alebo podobná schéma.
 • Systém kurzarbeitu znamená, že štát preplatí podnikom, ktorým stojí výroba, časť miezd ich zamestnancov. Podnik zas zamestnancov neprepustí. Krajniak hovorí, že po rokovaniach so zamestnávateľmi a odborármi by systém mohli predstaviť na vláde v priebehu niekoľkých dní.
Zdieľať

Minister Krajniak očakáva, že o zaplatenie 80 % miezd požiada 50-tisíc žiadateľov, o príspevok v prípade výpadku tržieb 200-tisíc podnikateľov. Peniaze budú môcť dostať po 14. apríli do 24 hodín od chvíle, keď doručia úradom práce dohodu.

Podávanie žiadostí bude podľa ministra fungovať nasledovne:

 • Vyplnené žiadosti majú podnikatelia posielať na úrady práce nepodpísané (bez elektronického podpisu). Pošlú ho na úrad práce podľa miesta prevádzky, ak má podnik viac prevádzok, podľa sídla.
 • Do 24 hodín dostane žiadateľ potvrdenie, že bola žiadosť zaregistrovaná.
 • Od 14. apríla budú úrady práce posielať dohody, ktoré bude treba podpísať a obratom poslať alebo priniesť úradom práce.
 • Do 24 hodín od doručenia podpísanej žiadosti začnú úrady práce posielať peniaze.
Zdieľať

Podnikatelia z prevádzok uzavretých pre pandémiu koronavírusu budú môcť podávať žiadosti o pomoc od pondelka 12:00, zamestnávatelia a živnostníci s poklesom tržieb od stredy popoludnia. Oznámil to minister práce Milan Krajniak.

 • Informácie a formuláre budú k dispozícii na stránkach pomahameludom.sk a neprepustaj.sk.
 • Na stránkach bude rovnaký obsah.

Žiadosti sa týkajú balíka prvej pomoci pre ekonomiku, ktorý vláda ohlásila minulú nedeľu. Zatvorené podniky môžu požiadať o zaplatenie 80 percent miezd, podnikatelia, ktorí vplyvom pandémie prišli o tržby, zas o príspevok.

Zdieľať

Minister školstva Gröhling bude presadzovať zrušenie obedov zadarmo. Potvrdil, že je za riešenie, ktoré navrhoval Richard Sulík – zvýšiť daňový bonus na dieťa o cenu obedov. (markíza)

Zdieľať

Ku koncu marca je podľa Milana Krajniaka nahlásených 1685 ľudí, ktorí prišli o prácu v dôsledku pandémie. Minister práce v TV Markíza hovorí, že v pondelok a v utorok budú rokovať so zamestnávateľmi. Chcú rýchlo zaviesť i to, aby „kurzarbeit“ platil aj pre veľké firmy.

Zdieľať

Som prekvapený, že nový minister práce hovorí o tom, že máme peniaze na 13. dôchodky, vraví predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko v TV Markíza. Podľa neho na to financie v rozpočte nie sú.

Podľa Šramka by dnes nemal byť limit na to, koľko peňazí má štát minúť na to, aby pomohol zmierniť ekonomické dôsledky koronavírusu.

Štát by sa však mal pozrieť na to, aké má schválené sociálne zákony a financie hľadať tam, hovorí Šramko. V rokoch 2019 a 2020 podľa neho štát prijal zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré neboli odôvodnené.

Zdieľať

Ján Richter si myslí, že je dôležité, aby sa na Slovensku zachovali prísne opatrenia. Povedal to v relácii Na telo TV Markíza. Úvahy českého premiéra Babiša, ktorý zvažuje, že otvorí elektropredajne, papiernictva či predajne obuvi, ho prekvapili.

Milan Krajniak hovorí, že štátni analytici každé opatrenie vyhodnocujú. Sledujú aj to, ako prispelo k šíreniu nákazy otvorenie niekoľkých prevádzok, ako napríklad kľúčové služby či farby-laky.

Podľa predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivana Šramka viacerí podnikatelia tvrdia, že zatvorenie na tri týždne by ich zruinovalo – mohli by ich napríklad nahradiť konkurenti z Číny. Podľa Šramka by sa ekonomika z toho opatrenia už nemusela spamätať. Podľa Šramka by mali pokračovať opatrenia, ktoré platia teraz.

Šramko nevidí priestor, kde by mal štát významne škrtať výdavky. Nemyslí si, že by sa mali znížiť platy zamestnancov vo verejnej správe. Naopak, ukazuje príklady štátov, ktoré dodávajú zamestnancom peniaze, aby sa zvýšila aj ich spotreba.

Milan Krajniak tvrdí, že štát neplánuje siahnuť na platy vo verejnej správe. Minister práce však pripustil, že na určité obdobie by mohlo nastať zastavenie vyplácania určitých zložiek platu tým štátnym zamestnancom, ktorí majú teraz vysoké platy.

Zdieľať

Richard Sulík je za to, aby sa pokračovalo v otváraní niektorých menších obchodov. Nevidí problém v tom, aby boli napríklad otvorené aj kvetinárstva. „V tom musíme pokračovať, inak si kompletne zruinujeme maloobchod,“ hovorí Sulík v relácii O 5 minút 12.

Sulík je za to, aby obchody neobmedzovali otváracie hodiny a mohli mať otvorené podľa svojho uváženia. Minister hospodárstva bol takisto aj proti tomu, aby boli obchody zatvorené v nedeľu.

Keď sa podľa Sulíka skrátia otváracie hodiny v obchodoch, zvýši sa v nich koncentrácia zákazníkov.

Podľa Sulíka by malo Slovensko otvoriť ďalšie typy predajní. Podľa neho má Slovensko málo nakazených koronavírusom preto, lebo ľudia zodpovedne pristúpili k noseniu rúšok, dezinfekcii a sociálnej izolácii. A nie preto, že sú zatvorené všetky obchody.

„Som za to, aby sme v rozumnom rozsahu dali možnosť otvoriť ďalším a ďalším predajniam,“ hovorí Sulík v RTVS.

Zdieľať

Sulík v RTVS zopakoval, že zásadne nesúhlasí s blackoutom. Je to podľa neho ideálna cesta k zničeniu ekonomiky. Opatrenia by sa podľa neho mali prijímať „chytrejšie“ a štát by sa nemal za cenu zničenej ekonomiky snažiť byť prvý v rebríčku krajín, ktoré sa najlepšie popasovali s koronavírusom.

„Jeden hovorí jedno, druhý druhé. Trošku si usporiadajte komunikáciu,“ hovorí Peter Žiga Sulíkovi v relácii O 5 minút 12. Podľa Žigu ľudia nerozumejú, prečo Sulík hovorí o otváraní obchodov, kým Matovič hovorí o blackoute.

„Premiér sa neradí so všetkými koaličnými partnermi o tom, čo povie na tlačovej besede,“ reaguje Sulík na kritiku Žigu.

Zdieľať

Viac ako sto výrobcov zelenej energie prišlo o doplatok od štátu na podporu výroby, a to aj spätne. Zoznam firiem zverejnil regulačný úrad ÚRSO, ktorý pri kontrolách zistil, že od roku 2014 neskoro platili sociálne odvody.

Čo tvrdí organizácia výrobcov

 • „Doplatok tvorí pre výrobcov väčšinu príjmov a zánik práva na doplatok preto pre nich znamená, že sa dostanú do neprekonateľných finančných problémov prakticky zo dňa na deň. Poškodení výrobcovia v dôsledku výpadku príjmov stratia schopnosť splácať úvery či vyplácať obslužný personál ich výrobnej prevádzky,“ uviedol riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba. Podľa neho pravdepodobne prídu o prácu tisícky ľudí.
 • Problém podľa neho je, že na zozname sa ocitli aj výrobcovia, ktorým malo právo na doplatok zaniknúť ešte v roku 2014. „ÚRSO pritom dňa 30. júla 2014 oznámil, že neeviduje výrobcov, ktorým by podľa predmetného paragrafu nárok na podporu zanikol,“ zdôraznil Karaba.
 • ÚRSO vydával výrobcom aj počas rokov 2014 – 2020 cenové rozhodnutia, ktoré by podľa Karabu nemohli byť vydané, ak by výrobcovia nepredložili potvrdenia o neexistencii nedoplatkov.
 • Väčšina poškodených výrobcov prišla podľa Karabu o podporu na deväť a viac rokov, celková suma podľa jeho odhadov môže presiahnuť 200 miliónov eur.
 • „Väčšina poškodených výrobcov prišla o podporu na deväť a viac rokov, čo znamená, že celková výška podpory, o ktorú výrobcovia prišli, môže podľa odhadov presiahnuť 200 miliónov eur,“ dodal Karaba.

Čo tvrdí regulačný úrad

 • Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podľa hovorcu úradu Radoslava Igaza zoznam aktualizoval každý rok na základe čestných vyhlásení firiem.
 • Povinnosť posielať čestné vyhlásenia však zanikla v roku 2018 a ÚRSO bol na základe tretieho antibyrokratického balíčka vlády povinný overovať plnenie finančných povinností firiem voči štátu.
 • Úrad podľa hovorcu skontroloval celé obdobie od roku 2014 a výrobcovia, ktorí boli počas poberania podpory v oneskorení úhrad záväzkov voči štátu, stratili nárok priamo zo zákona a nie rozhodnutím úradu. „Úrad si len splnil svoju zákonnú povinnosť – vypracoval a uverejnil zoznam a zaslal informácie zúčtovateľovi podpory,“ tvrdil Igaz.
 • Či a akým spôsobom by mali firmy podporu vrátiť, hovorca neuviedol. „Úrad situáciu analyzuje a jeho snahou je nájsť optimálny model riešenia neoprávnene vyplatených podpôr tak do budúcnosti, ako aj do minulosti,“ dodal.

Čo hovorí ministerstvo hospodárstva

 • SAPI sa ministerstvu sťažovala, ministerstvo podľa jeho tlačového odboru podnety od konkrétnych výrobcov eviduje a nepovažuje za správne, že poškodení nemajú možnosť ani len požiadať o preskúmanie takéhoto postupu ÚRSO.
 • „Hoci rezort nemôže zasahovať do rozhodnutí ÚRSO, môže upozorňovať na to, aby rozhodnutia úradu neboli likvidačné. MH SR sa preto bude snažiť v maximálnej možnej miere dohliadať na transparentnosť rozhodnutí ÚRSO, aby nevznikali pochybnosti o možnom rozpore so zákonom,“ uviedlo ministerstvo. (tasr, n)
Zdieľať

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický tvrdí, že blackout si dnes Slovensko nemôže dovoliť. Vyjadrenia o blackoute podľa neho znepokojujú nielen ľudí a zamestnávateľov, ale aj finančné trhy.

Tie podľa neho potrebujú predvídateľnosť a stabilitu. „Premiér nemôže len tak vypustiť informáciu a potom sú všetci vyplašení a nevedia, čo sa bude diať,“ tvrdí Kamenický v TA3.

Podľa Kamenického blackout nezabezpečí, aby sa koronavírus o mesiac na Slovensko nevrátil. Takisto podľa neho netreba príliš riešiť veľkonočné sviatky, stačí len ľudí upozorňovať, aby sa nezdružovali.

Eduard Heger obraňuje scenár blackoutu. Podľa neho je potrebné, aby Slovensko rýchlo premohlo koronavírus, naštartovalo ekonomiku a mohlo sa pripojiť, keď Taliansko či Španielsko znova zapnú svoju ekonomiku.

„Celý scenár sa nafukuje a vlievajú sa do toho emócie. Vráťme do toho dáta,“ hovorí Heger. Vzápätí sa minister financií v TA3 pýta, koľko peňazí sme ochotní dať za jeden ľudský život. Obmedzením pohybu podľa neho môžeme zachrániť životy.

Zdieľať

Na Slovensko by od EÚ v najbližších mesiacoch mala prísť finančná injekcia až vo výške 900 miliónov eur, povedal v TA3 Maroš Šefčovič. Slovensko má podľa neho k dispozícii na čerpanie aj 4 miliardy eur z eurofondov.

Vláda podľa neho bude musieť dobre zvážiť, na aké účely peniaze použije, keďže s nimi určite rátajú aj obce a neziskové organizácie.

Šefčovič potvrdil, že v utorok budú ministri financií krajín EÚ rozhodovať o skrátenom pracovnom čase – plošnej kurzarbeit. Celkovo by EÚ na tento účel mala vyčleniť 100 miliárd eur.

Podľa Šefčoviča by z toho malo ísť na Slovensko 500 miliónov až miliarda eur.

Zdieľať

Ak štát podľa Pellegriniho nepomôže veľkým firmám, všetko sa „rozpadne ako domček z karát“. Podľa bývalého premiéra by preto pomoc mala byť plošná. Kollár v TA3 reaguje, že najprv museli vytvoriť sieť pre menšie firmy.

Väčšie firmy si podľa neho vedeli vybaviť aj desaťročný odklad daní a nevie, prečo by im mal štát „rozprestierať koberec“. Kollár spomenul príklad automobilky Jaguar, ktorá dostala veľkú štátnu pomoc.

Zdieľať

Boris Kollár hovorí, že otváracie hodiny pre seniorov by sa mali prehodnotiť, pretože v danom čase do obchodov nechodia. Podľa predsedu parlamentu by sa mohli posunúť napríklad na čas od 6:00 do 10:00.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať