Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Daňová poradkyňa: Ak niekto používa panamskú štruktúru, nerobí to iba pre dane

Daňová poradkyňa Renáta Bláhová. Foto N – Tomáš Benedikovič
Daňová poradkyňa Renáta Bláhová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak je niekto na uniknutom zozname „Panama Papers“, čo to o ňom môže hovoriť?

Panama je jurisdikcia, ktorá má z pohľadu transparentnosti zlú reputáciu a negatívne vnímanie korupcie (CPI Index je 94. zo 175 krajín, pre porovnanie Slovensko je 54., Cyprus 31., Holandsko 8.). Pred niekoľkými rokmi bola navyše zaradená, čo sa týka daňovej transparentnosti, na „šedú listinu“ krajín G20.  Aj keď nie je jasné, ktoré všetky jurisdikcie sa v tomto prípade z Panamy obsluhovali, možno to boli aj európske. Ak však dodnes niekto používa štruktúru, ktorá je presmerovaná cez Panamu, tak to budí podozrenie, že hlavným motívom je zakryť finančné toky.

Prečo?

Je tam veľmi vysoká pravdepodobnosť motivácie zakryť finančné toky a zahmliť konečného užívateľa výhod.

Ako teda rozmýšľa niekto, kto chce skryť svoje príjmy cez panamskú štruktúru?

Zrejme chce mať istotu, že samotná krajina a právnici, ktorí tam sedia, nebudú v prípade vyšetrovania spolupracovať. Nevidíte však do hláv ľudí. Niekto mohol mať pred pätnástimi rokmi legitímny dôvod, keď to nebola téma a Panama ešte nebola na šedej listine. A odvtedy to neriešil.

Na zozname sú aj známe mená – športovci, politici.

Niektorí sa možno nad dosahom reputačného rizika nestihli zamyslieť. Minimálne nemajú poradcov, ktorí rozmýšľajú tak, že sa oplatí konať eticky.

Dá sa teda povedať, že pri ľuďoch na zozname je vysoká pravdepodobnosť, že nekonali v súlade so zákonom?

Dôkaz, že páchali trestnú činnosť, to nie je. V panamskej banke si asi ťažko niekto nechá peniaze a keď ešte niekde inde podniká, to sú pre vnímanie verejnosti tie mínusové body, ktoré prispievajú k celému obrazu, asi o akú motiváciu ide. Panama má povesť krajiny, kde je veľa ľudí, ktorí robia nájomných direktorov, ktorí sú niečo ako u nás biele kone. Spravujú tisícky firiem.

Môže byť motiváciou daňová optimalizácia?

Keď tam niekto ide, nejde tam len kvôli daniam, na to sú vhodnejšie jurisdikcie. Panama má síce nízke daňové zaťaženie, ale len okolo 10 zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia (pre porovnanie – Slovensko vyše 70, pozn. red.), daňový motív je teda menej pravdepodobný. Výnimiek v EÚ je málo, patrí tam však veľká Británia aj Česká republika, tá s Panamou zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia podľa mojich informácií má. Ak tam však firma nemá skutkovú podstatu, ochranu pred zdanením od českého daňového úradu aj tak nedostane.

Prekvapili vás niektoré zo zverejnených informácií?

Prekvapilo ma, že niečo také unikne cez právnickú firmu. Málokedy ide takáto informácia z právnickej kancelárie. Boli tu už bankoví alebo štátni úradníci. Ale inak ma na tom neprekvapilo nič. Teraz bude zaujímavé, či budú z toho nejaké konzekvencie.

Má naša polícia šancu niečo zistiť?

V prípade úniku takýchto informácií to asi majú ťažké. Vo všeobecnosti platí prezumpcia neviny. Ak dôjde k takémuto úniku informácií, minimálne daňová správa by mala bez účasti verejnosti preveriť, či si subjekty splnili daňovú povinnosť.

Dá sa na základe zoznamu dopátrať ku konečnému užívateľovi výhod?

Myslím, že áno. Inak by si nedovolilo také renomované združenie novinárov, akým je ICIJ, tvrdiť, že Putin je užívateľ konečných výhod. Advokáti vedia, pre koho robia. Ak je to nejaký sprostredkovateľ, vedia, pre koho robí. Ale najlepšie na zistenie konečného užívateľa výhod sú banky, ktoré majú v rámci EÚ od 1. 1. 2016 povinnosť informácie poskytovať automaticky. Štátny aparát na to nepotrebuje únik informácií z Panamy.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Pomôcku pre pochopenie, aký je rozdiel medzi štátnym rozpočtom a rozpočtom verejnej správy a ktorý čo obsahuje, zverejnila rozpočtová rada.

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Zdieľať

Ako sa správať k Pente: Odpovedajú Mikloš, Blahová, Ovčarik, Molnárová, Hirman, Kovalčík, Vašáková, Svorenčík, Ježíková a Melioris

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Mikloš o tom, ako sa správať k Pente po zverejnení nahrávok Gorily: „Keďže cítim politickú spoluzodpovednosť, myslím si, že mi neprislúcha dávať rady žiadnym ľuďom ani inštitúciám v tom, ako by sa mali správať voči Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám.“

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať