Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Firmy od Mossack Fonseca obracali na Slovensku desiatky miliónov

Sídlo spoločnosti Afragola. Foto N - Tomáš Benedikovič
Sídlo spoločnosti Afragola. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované o 15.55 – Panamská matka schránkových firiem má väzby na desiatky slovenských spoločností, ktorými sa za zvláštnych okolností preliali desiatky miliónov eur, a aj na tretiu najziskovejšiu firmu u nás.

Volá sa Afragola, čo je aj nevábna neapolská štvrť, v ktorej sídli jeden z najsilnejších gangov tamojšej mafie camorra a kde mestskú radu rozpustil taliansky prezident práve pre jej vzťahy s mafiou. Ide o zdanlivo slovenskú eseročku, ktorá sídli v malom kancelárskom centre Office House niekoľko desiatok metrov od ministerstva zahraničia v Bratislave spolu s ďalšími viac ako dvoma stovkami spoločností.

Afragola s.r.o. nie je zaujímavá len provokatívnym menom, ale hlavne zjavnými väzbami na celosvetovú práčku špinavých peňazí Mossack Fonseca z Panamy a na jej biele kone, ktoré postupne zverejňujú vybrané svetové médiá s prístupom do uniknutých záznamov známych ako Panama Papers.

Nitran z paneláka

Firma sa oficiálne spája len s jednou osobou. Je ňou Nitran Martin Benedikovič, ktorý má pobyt v bežnom sídliskovom dome. Má 33 rokov a od vzniku Afragoly je jej jediným konateľom.

Ide však o človeka, ktorý je zároveň konateľom tretej najziskovejšej firmy na Slovensku. Tá sa volá Territorio, sídli na rovnakej adrese ako Afragola a v roku 2014 vykázala aj bez tržieb astronomický zisk 300 miliónov eur. Podľa databázy firiem finstat.sk ju tak v zisku predbehli len plynárenské firmy SPP a Eustream a za ňou zostali aj automobilky Kia a Volkswagen či Slovenská sporiteľňa, VÚB Banka a Tatra banka aj mobilný operátor Orange.

Video: Firma so ziskom 300 miliónov má majiteľa z paneláku 
autorka: Martina Pažitková

Denník N sa s Benedikovičom pokúšal skontaktovať už vo februári, keď pripravoval článok o firme Territorio. Neúspešne, jeho mama povedala, že žije na Cypre, o jeho „úspešnej“ kariére netušila. Territorio ani Afragola na seba neuvádzajú žiadne kontakty a nemajú ich ani vo svojich účtovných uzávierkach.

V sídle Mossack Fonseca

Podobne ako Territorio hospodári aj Afragola. Pri nákladoch štyroch stoviek eur mala v roku 2014 zisk takmer 33 miliónov. V dokumentoch uvádza, že si jej účtovníci napočítali „teroretickú“ daň vo výške viac ako sedem miliónov eur. Daň nakoniec neplatili žiadnu. Afragola dokonca na rozdiel od Territoria vlastneného cyperskou firmou neuvádza ani to, že má na Slovensku či v zahraničí nejaký bankový účet.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Jediným majiteľom firmy Afragola bola panamská spoločnosť Trentino International s adresou v hlavnom sídle Mossack Fonseca na 54th East Street v Panama City v ich vlastnom biznis centre Mossfon Building.

Nezdanené dividendy či práčka peňazí?

V čom Afragola podniká, nie je jasné. V obchodnom registri má zapísaných osem druhov činností. V skutočnosti a podľa jej daňových dokladov však zrejme nejde o skutočný zisk z podnikania. Mohlo by ísť o prevedenie zisku inej firmy na ňu ako dividendy. Uvádza si totiž aj dcérsku spoločnosť Bimdor Trading Limited so sídlom na Cypre. Jej účtovná hodnota je iba 15-tisíc eur.

Denník N oslovil aj experta na dane, ktorý si záznamy firmy pozrel. Predpokladá, že išlo o presun peňazí na Slovensko so zámienkou vyplatenia dividend, ktoré sa u nás v rokoch 2014 a 2015 nezdaňovali. Takto presun a „pranie“ peňazí do EÚ riešia hlavne podnikatelia z Ruska. Aj závery z Panama Papers opisujú presuny špinavých peňazí z Ruska cez daňové raje.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pani z mýta

České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré má k Panama Papers prístup, označilo v súvislosti s prípadom za „najobľúbenejšie české biele kone“ Zuzanu Herichovú a Janu Lütken známe zo slovenských káuz emisie a mýtny tender.

V utorok už centrum oznámilo, že Jana Lütken a Zuzana Herichová sa na zozname Panama Papers ocitli náhodou. „Zoznamy vznikali na základe strojovej analýzy dokumenov. Lütken a Herichová sú iba zmienené v emaile, ktorý si medzi sebou vymieňali zamestnanci a partneri Mossack Fonseca,“ píše centrum.

Jana Lütken pre centrum reagovala, že s Mossack Fonseca priamo nikdy nespolupracovala.

Meno Zuzany Herichovej sa objavuje v tomto prípade.

Trentino International na Slovensku vlastní alebo vlastnila niekoľko desiatok firiem. V časti z nich bola konateľkou práve Herichová. Ide napríklad o firmu Neufeld Holding so ziskom v roku 2014 vo výške 7,3 milióna eur pri nákladoch 162-tisíc eur, ktorá na Slovensku za ten rok zaplatila na dani len 2880 eur.

Zuzana Herichová bola v rokoch 2006 a 2007 šéfkou predstavenstva spoločnosti Ibertax, ktorá bola členom víťazného konzorcia na elektronické mýto. Do Ibertaxu neskôr vstúpila neznáma česká firma Rehlingen, založená spoločnosťou Braxton Invest. A tú zakladala opäť Herichová a bola v nej konateľkou s Brendou Patriciou Cocksedge, ktorá bola mimochodom konateľkou firmy z rovnakej adresy ako Interblue Group z kauzy emisie. O viac peňazí ako v emisiách išlo v mýtnom tendri za 852 miliónov eur. Už pri tendri za prvej vlády Roberta Fica vylúčili najlacnejšiu ponuku.

Herichová má nepriamo do činenia aj s firmou Afragola. Teraz ju vlastní česká firma Gamma Retentis s členom predstavenstva Martinom Benedikovičom, ktorej jediným akcionárom bola spoločnosť Braxton Invest a v nej figurovala Herichová aj Brenda Patricia Cocksedge.

Mossack Fonseca

Slovenská polícia Panama Papers preveruje

S firmou Afragola sa skontaktovať nedá a spoločnosť Office House, ktorá jej poskytuje sídlo, údaje o svojich klientoch neposkytuje. Jej zamestnankyňa Denníku N povedala, že takéto informácie dávajú len štátnym inštitúciám, pokiaľ si ich vyžiadajú.

Ďalšou firmou, ktorá sídli v centrále Mossac Fonseca a podniká na Slovensku, je Halford Properties. Vlastní podiely v štyroch desiatkach spoločností registrovaných u nás. Ich aktíva sa roku 2014 blížili k 30 miliónom eur. Ani v jej prípade sa skutoční vlastníci nedajú zistiť z verejných zdrojov.

Firmami ako Afragola sa zrejme začne zaoberať polícia. Tá začala v pondelok preverovať, či firmy z daňových rajov, ktoré sa objavili v Panama Papers, podnikali na Slovensku legálne. Policajný hovorca Martin Wäldl vraví, že sa tým zaoberá Národná kriminálna agentúra, bližšie informácie však nemôžu poskytnúť.

„V súčasnosti sú medializované informácie výlučne informatívneho charakteru, ktoré preveruje polícia. V prípade potvrdenia ich vierohodnosti a vzniku podozrenia zo spáchania trestného činu budú orgány činné v trestnom konaní konať v súlade so zákonom,“ odpísala hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Dnes na DennikE.sk

Na obnovu starých budov pôjde viac – vláda očakáva vyše miliardy eur ročne

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Výdavky na obnovu budov sa zvýšia z doterajších 0,9 na 1,1 – 1,2 miliardy ročne, očakáva vládna stratégia. V zatepľovaní bytových domov Slovensko aj predtým patrilo medzi lídrov EÚ, no pri verejných budovách štátna politika nefungovala.

Minúta po minúte

Nemecká ekonomika bude v 1. štvrťroku pravdepodobne stagnovať, predpokladá inštitút Ifo. Dôvodom je predĺženie karanténnych opatrení. V minulom roku klesla ekonomika krajiny o 5 %.

Bol to najvýraznejší pokles od svetovej finančnej krízy, na druhej strane bol o niečo miernejší, než sa čakalo. V 2. štvrťroku Ifo očakáva medzikvartálny rast o 3 %. Dôležité však bude ukončenie karanténnych opatrení najneskôr v marci. (tasr)

Sen Arcy o menej prísnom oddlžení v Česku sa rozpadá. Pražský súd zamietol aj jej druhý insolvenčný návrh

Šéf skupiny Arca Rastislav Velič. Foto N - Tomáš Benedikovič
Šéf skupiny Arca Rastislav Velič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zadlžená skupina Arca sa vzďaľuje od menej prísneho oddlženia v Česku. Pražský mestský súd dnes zamietol už druhý insolvenčný návrh na oddlženie podľa českých zákonov. Súd píše, že firma by sa mala pokúsiť o oddlženie na Slovensku, kde bude musieť vrátiť veriteľom minimálne polovicu dlhov.

Miera nezamestnanosti sa zvýšila druhý mesiac v rade, v decembri podľa štatistík ústredia práce stúpla na 8,30 % z novembrových 8,14 %.

Nezamestnanosť je tak o viac než dva percentné body vyššia než vo februári minulého roka na začiatku pandémie, keď predstavovala 6,13 %.

Údaj je vypočítaný z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie. Stúpla aj evidovaná nezamestnanosť, ktorá sa počíta z aktívne hľadajúcich prácu. V decembri predstavovala 7,57 %, v novembri 7,38 %.

Nemecká ekonomika bude v prvom štvrťroku podľa inštitútu Ifo pravdepodobne stagnovať, je to dôsledok predĺžených opatrení proti koronavírusu. V druhom kvartáli dosiahne rast zhruba 3 %, predpovedal nemecký inštitút.

Čo sa deje

  • Kancelárka Angela Merkelová sa utorkovom rokovaní s premiérmi spolkových krajín zhodla na predĺžení karantény v Nemecku najmenej do 14. februára.
  • „Každý týždeň, o ktorý sa uzávera predĺži, bezprostredne vedie k stratám v odbyte, výrobe a tvorbe hodnôt,“ uviedol ekonóm Ifo Timo Wollmershäuser.

Čo hovoria iní

  • Pesimistickejší než Ifo je vo výhľade pre prvý štvrťrok ekonóm Jörg Krämer z Commerzbank. Podľa agentúry Reuters predpovedal pokles HDP o 2 %. Bez reštriktívnych opatrení by podľa neho ekonomika naopak vykázala dvojpercenntný rast.

Spolkový štatistický úrad minulý týždeň v predbežnej správe uviedol, že nemecký HDP sa v celom minulom roku pre pandémiu covidu-19 znížil o 5 %. Podrobnejšiu správu zahŕňajúcu údaje za štvrtý kvartál zverejní 29. januára.

Nemecká vláda v októbri predpovedala, že v tomto roku sa HDP zvýši o 4,4 %. Minister hospodárstva Peter Altmaier však minulý týždeň varoval, že rast bude zrejme slabší.

Nemecko je najväčšou ekonomikou Európy a najväčším obchodným partnerom Slovenska. (čtk, e)

Poslanci bratislavskej časti Nové Mesto schválili rozpočet, samospráva sa tak dostane z rozpočtového provizória. Hospodáriť bude so sumou 30 miliónov eur. (tasr)

Výberom riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry sa bude podľa portálu Poľnoinfo zaoberať polícia. Podnet jej odstúpila špeciálna prokuratúra. Podľa portálu súvisí s tvrdeniami organizácie Vidiecka platforma, že za podporu nominácií údajne ponúkali štátne pozície.

Výberové konanie ministerstvo pôdohospodárstva nakoniec zrušilo, hovorí, že ani jeden z piatich záujemcov nesplnil kritériá. Agentúru vedie dočasne Jaroslav Jánoš, ktorý vo voľbách kandidoval za farmársku stranu Máme toho dosť.

„Zaznamenali sme aktivity, ktoré výmenou za podporu nominácií na post generálneho riaditeľa PPA ponúkajú vysoké štátne pozície tým, ktorí nominácie podporia,“ tvrdila Vidiecka platforma podľa Polnoinfo.sk.

Platforma podľa svojho webu združuje 27 organizácií a 900 členov, jej hovorkyňou je podnikateľka a bývalá neúspešná prezidentská kandidátka Bohumila Tauchmannová.

Ministra Mičovského sa, naopak, zastala Iniciatíva poľnohospodárov, v ktorej pôsobí jednotka kandidátky Máme toho dosť František Oravec. Verejne sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní a tvrdí, že má zvukové nahrávky, na ktorých sa o funkciu generálneho riaditeľa PPA uchádza člen výkonného výboru Vidieckej platformy Milan Kyseľ.

„Máme za to, že Vidiecka platforma bola zneužitá na diskreditáciu Jána Mičovského a Jaroslava Jánoša z dôvodu strachu z ďalších potenciálnych zistení podvodov na PPA,“ napísala organizácia.

Bývalého šéfa PPA Juraja Kožucha obvinila polícia v kauze Dobytkár.

Prímestské autobusy Arrivy v okresoch Nitra a Zlaté Moravce budú jazdiť od pondelka 25. januára v prázdninovom režime, tento týždeň premávajú vo víkendovom. Arriva obmedzenie zdôvodňovala dramatickým znížením počtu vodičov autobusov počas pandémie.

Oba okresy patria v januári k najviac zasiahnutým koronavírusom. Dopravca tvrdí, že epidemická situácia v jeho firme sa teraz už zlepšila.

Prímestskú autobusovú dopravu objednávajú a financujú samosprávne kraje, v tomto prípade Nitriansky kraj. (tasr, e)

Akcie Netflixu reagovali na výsledky za 4. kvartál nárastom o 13 %, za posledný rok stúpli o približne dve tretiny. Najväčšia streamovacia služba na trhu prekonala očakávania a rozšírila počet predplatiteľov o ďalších 8,5 milióna.

Analytici očakávali, že počet predplatiteľov Netflixu za tri mesiace do decembra stúpne o 6,1 milióna. Platforma zvýšila tržby o vyše pätinu na 6,6 miliardy dolárov, zisk jej klesol o takmer 8 % na 542 miliónov dolárov.

Netflix sa koncom minulého roka prehupol cez hranicu 200 miliónov divákov, polovičnú hranicu prekonal v roku 2017. Firma uviedla, že po prvý raz zvažuje odkup vlastných akcií.

Čo ťahá Netflix

Podobne ako ďalšie streamovacie služby aj Netflix ťaží z pandemických reštrikcií, v dôsledku ktorých je obmedzený pohyb. Ľuďom sa zúžili možnosti zábavy, keďže sú zatvorené kiná a neorganizujú sa koncerty.

Nových abonentov Netflix koncom vlaňajška prilákal napríklad na pôvodné seriály ako Bridgertonovci či Dámsky gambit. V prvých šiestich mesiacoch mu pribudlo 26 miliónov predplatiteľov, v 2. polroku rekordných 36,6 milióna.

Ďalšie podrobnosti:

  • Netflix sa pri ďalšej expanzii spolieha najmä na zahraničné trhy mimo domácich Spojených štátov, najviac na Európu a Južnú Ameriku.
  • Na 1. štvrťrok má Netflix vzhľadom na silné čísla spred roka konzervatívny odhad prírastku 6 miliónov nových zákazníkov. Analytici počítajú s rozšírením základne predplatiteľov o 7,5 milióna divákov.
  • Netflix sa musí vyrovnať s čoraz silnejšou konkurenciou. Napríklad streaming Disney+ nabral od štartu koncom roka 2019 celosvetovo zhruba 87 miliónov predplatiteľov. (e, čtk, reuters, bloomberg)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať