Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Žiadajú odchod ministra školstva aj pre pôžičku Slavii Capital, ktorú viedla aj jeho žena

Minister školstva Peter Plavčan a premiér Robert Fico. Foto – TASR
Minister školstva Peter Plavčan a premiér Robert Fico. Foto – TASR

Aktualizované 10:50. Minister školstva pôsobil v pôžičkových fondoch, keď dali pôžičku nebankovke Slavia Capital. V tej vtedy v predstavenstve sedela Plavčanova manželka.

Nového ministra školstva Petra Plavčana (za SNS) v tejto funkcii neprijali dobre. Vysokoškolskí pedagógovia proti nemu spísali petíciu, učitelia protestom pripomínali svoje požiadavky a teraz dávajú opoziční poslanci podnet na jeho odvolanie. Vo funkcii nie je ani dva týždne.

S návrhom na odvolanie prichádza nezávislý poslanec Miroslav Beblavý.

Dôvodom je Plavčanovo pôsobenie v kontrolných radách pôžičkových fondov pre študentov a začínajúcich pedagógov. Opísal to na svojom blogu.

Pôžička pre manželku

Fond napríklad požičal peniaze nebankovke Slavia Capital. V tom čase bol Plavčan predsedom Rady fondu, v predstavenstve nebankovky zas sedela jeho žena Viera Plavčanová. Neskôr bol predsedom dozornej rady „aj počas nasledujúcich rokov, keď pôžička plynulo rástla na 5,5 milióna eur,“ píše Beblavý. K ukončeniu pôžičky došlo až po odchode vtedajšieho šéfa fondu Ľubomíra Zburína a Plavčana z orgánov fondu.

Plavčanová sedela v predstavenstve Slavie Capital ešte donedávna. Po vymenovaní Plavčana za ministra sa jej vzdala, napísali Aktuality.sk.

Nebankovka mala získať podľa Beblavého výhodný úrok. Pre fond to bolo riziko, lebo ak by nebankovka skrachovala, o peniaze by prišiel.

Minister školstva Plavčan pred rokovaním vlády Tasr povedal:„Všetky tie obvinenia, ktoré sú v tom blogu, boli predmetom podania, ktoré bolo pred piatimi rokmi. Polícia aj dozorujúci prokurátori ich označili ako nedôvodné.“

„Ja sa nebudem zaoberať blogmi pána poslanca, ktorý sa snaží zviditeľniť. Ja mám základnú úlohu vypracovať  časť Školstvo pre nové programové vyhlásenie vlády a urobiť za posledných 25 rokov najväčšiu reformu v školstve,“ dodal minister.

V predstavenstve Slavie Capital sedí Martin Kvietik, syn herca Štefana Kvietika, ktorý bol za SNS v rokoch 1990 – 1994 v parlamente. Hercovi Kvietikovi vlani v januári predseda SNS Andrej Danko udelil aj Rad Martina Rázusa.

So Slaviou Capital je spájaný aj Ľudovít Černák, ktorý bol na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia predsedom SNS a za túto stranu bol aj ministrom hospodárstva. Netají sa tým, že sú so Štefanom Kvietikom priatelia. Černák mal ako minister hospodárstva pomáhať Slavii Capital napríklad v privatizačnom procese firmy Nafta Gbely. Obaja to popreli.

Černáka z SNS vytlačil Ján Slota, neskôr zakladal Demokratickú úniu a s tou potom vstúpil do SDK. Po páde Vladimíra Mečiara bol potom znovu ministrom hospodárstva už za SDK.

Zmluvy a obstarávanie

Problém pôsobenia Plavčana vidí Beblavý aj v tom, že keď pôsobil vo fonde, ten nezverejňoval zmluvy, aj keď to zo zákona robiť mal. Okrem toho ani nerobil verejné obstarávania, ktoré tiež zo zákona robiť mal. Plavčan, ktorý sedel v kontrolných orgánoch, o tom mlčal.

Neupozornil podľa Beblavého ani na to, keď fond zriadený na požičiavanie študentom a začínajúcim učiteľom kúpil za 16 miliónov korún budovu v centre Bratislavy, v ktorej zriadil galériu a nakúpil do nej umelecké diela za viac ako 600-tisíc vtedajších korún.

Za vlády Ivety Radičovej boli do fondu dosadení ľudia, ktorí tam mali preveriť, ako hospodári. Medzi nimi bol aj šéf Transparency International Gabriel Šípoš. „Ja ho viem hodnotiť práve z tejto skúsenosti a podľa mňa ho toto konanie v pôžičkových fondoch diskvalifikuje na akúkoľvek vyššiu riadiacu funkciu v štátnej správe, nehovoriac o poste ministra,“ hovorí Šípoš.

Tlakov a nekalých príležitostí je podľa šéfa Trasparency násobne viac a „Plavčan aj v týchto malých funkciách ukázal, že dodržiavanie zákonov berie alternatívne, ako sa mu to hodí“. Je to podľa neho „katastrofálny prístup pre akéhokoľvek úradníka, nehovoriac u ministra, ktorý sa každý september prihovára deťom a káže im o tom, aká je pracovitosť a morálka dôležitá“.

Plavčan dostal z fondu aj odmeny, aj keď na ne nemal nárok. Išlo o takmer 40-tisíc eur. Tie však po medializácii vrátil, vďaka čomu mohol ďalej pracovať na ministerstve školstva.

O reakciu sme požiadali SNS aj koaličných partnerov.

Fond pre podporu vzdelávania

Vznikol spojením Študentského pôžičkového fondu a Fondu pre začínajúcich učiteľov.

Pôžičky študentov

 • Na pôžičky pre študentov boli na akademický rok 2014/2015 vyčlenené v rozpočte fondu finančné prostriedky vo výške 4,6 milióna eur.
 • Celkovo schválilo 2 008 žiadostí o pôžičku v celkovej sume pôžičiek 4 599 700 eur.
 • V školskom roku 2015/2016 bolo vyčlenených 3,5 milióna eur na pôžičky pre študentov.
 • Celkovo bolo doručených 2 419 žiadostí o pôžičku v celkovej sume 5 778 290 eur.
 • Priemerná výška požadovanej pôžičky predstavovala zhruba 2 390 eur. Najväčší záujem fond zaznamenal o pôžičky v maximálnej možnej výške 2 500 eur, ktorých bolo viac ako 76 percent.

Pôžičky pedagógov

 • Na pôžičky pre pedagógov bolo na školský rok 2014/2015 vyčlenených viac ako 2 mil. eur.
 • Fondu bolo celkovo doručených 436 žiadostí o pôžičku v celkovej požadovanej sume pôžičiek 3 339 400 eur.
 • Fond schválil 249 žiadostí o pôžičku v celkovej sume pôžičiek 1 996 900 eur.
 • Na pôžičky pre pedagógov bolo na školský rok 2015/2016 vyčlenených  2,3 mil. eur.
 • Fondu bolo celkovo doručených 699 žiadostí o pôžičku v celkovej požadovanej sume pôžičiek 5 868 400 eur.
 • Priemerná výška požadovanej pôžičky predstavovala cca 8 400 eur.
 • Najväčší záujem fond zaznamenal o pôžičky do 5 000 eur, teda pôžičky bez ručiteľa a preukazovania účelu použitia, ktorých bola takmer polovica.

 

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Hospodárstvo je na tom oveľa lepšie, ako sme sa báli (nepokazme si to)
 • Finančná gramotnosť: Banková rada pripravuje infokampaň, aby sa ľudia vedeli lepšie rozhodovať, ako a kam investovať
 • Pomoc ekonomike: Vláda schválila pokračovanie prvej pomoci do konca roka, Krajniak ju chce aj na budúci rok
 • Posty: Vláda odvolala Zuzanu Šubovú z postu podpredsedníčky Správy štátnych hmotných rezerv
 • Parlament: Neprešiel ďalší návrh na zákaz predaja v nedeľu
 • Dane: Posledný termín na podanie daňového priznania a zaplatenie dane bude 2. november
 • USA: Walmart chce prijať 20-tisíc ľudí, aby zvládol nápor internetových objednávok pred vianočnou sezónou
 • Nemecko: Spotrebiteľská dôvera rastie pomalšie, než sa predpokladalo, vyplýva z údajov GfK
 • Biznis: Rast podnikateľskej aktivity v eurozóne sa v septembri takmer zastavil, vyplýva z prieskumu IHS Markit

Po problémoch Arcy sa hovorí o väčšej regulácii vydávania zmeniek i dlhopisov. Čo na to NBS, banky a rezort financií

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

Súčasná regulácia obsahuje dosť pravidiel upravujúcich predaj zmeniek a dlhopisov, tvrdí Národná banka Slovenska aj po problémoch skupiny Arca. Banka v septembri schválila tézy informačnej kampane, ktorá má zvýšiť finančnú gramotnosť spotrebiteľov, aby sa mohli lepšie rozhodnúť, či majú investovať do dlhopisov.

Minúta po minúte

Poslancom zo strany Hlas parlament neposunul ďalej ani mimoriadny príspevok samosprávam. Žiadali, aby štát pre koronakrízu zaplatil obciam 27 eur na obyvateľa a krajom 12 eur. Koalícia sa zväčša zdržala.

Peniaze mali samosprávam vynahradiť výpadky príjmov pre opatrenia proti koronavírusu.

Obce, mestá aj samosprávne kraje môžu do konca októbra žiadať ministerstvo financií o bezúročnú pôžičku na pokrytie výpadkov z daní z príjmu občanov.

Obchody sa v nedeľu nezatvoria, poslanci neposunuli ďalej návrh opozičných poslancov Podmanického a Kéryho. Tí chceli, aby bol predaj v nedele obmedzený tak ako cez sviatky. Kluby vládnych strán OĽaNO a Sme rodina zväčša nehlasovali alebo sa zdržali.

Za návrh hlasoval najmä Smer, kotlebovci a niektorí nezaradení poslanci, pridal sa k nim aj poslanec OĽaNO Martin Čepček.

Zákonodarcovia SaS a väčšina klubu Za ľudí boli proti.

Navrhovateľ Marián Kéry zastupuje Smer,  Ján Podmanický už z klubu tejto strany odišiel.

Walmart plánuje prijať pred vianočnou sezónou vyše 20-tisíc pracovníkov. Prvý veľký sezónny nábor za päť rokov má firme pomôcť zvládnuť očakávaný nápor internetových objednávok, ktoré podporuje pandémia.

Od marca prijal Walmart do obchodov a dodávateľských reťazcov pol milióna ľudí. Pritiahnuť ďalšiu pracovnú silu nebude jednoduché, keďže aj konkurencia posilňuje stavy.

Veľký super Walmartu Amazon nedávno oznámil nábor 100-tisíc zamestnancov v Spojených štátoch a Kanade. (bloomberg)

Pandémia znížila globálne príjmy pracovníkov v prvých troch kvartáloch roka o vyše 10 % na 3,5 bilióna dolárov. Údaje organizácie ILO nezahŕňajú kompenzácie za uzavretie pracovísk počas koronakrízy.

„Uzávierky pracovísk stále narúšajú trhy práce po celom svete, čo vedie k poklesu počtu odpracovaných hodín, ktorý je výraznejší, než sa prepokladalo,“ uvádza ILO.

Organizácia predpovedá, že v 4. štvrťroku počet odpracovaných hodín klesne medziročne o 8,6 %, čo zodpovedá pracovnému času 245 miliónov ľudí na plný úväzok. (čtk, reuters)

Richard Sulík odmietol úvahy o možnom vypnutí slovenskej ekonomiky pre druhú vlnu pandémie koronavírusu. Nákaza sa podľa ministra šíri najmä zo zahraničia, a preto by sa Slovensko malo chrániť opatreniami na hraniciach.

„Poďme strážiť hranice, poďme si dávať podmienky platného covidtestu,“ navrhol Sulík na brífingu po rokovaní vlády. „To by pomohlo, ale zatvoriť ekonomiku, to by som bol veľmi opatrný,“ povedal minister v reakcii na zhoršujúcu sa situáciu v Maďarsku a Rakúsku.

Tieto krajiny by sa mohli dostať do červenej zóny, čo by pre ľudí prichádzajúcich z týchto krajín znamenalo povinnú karanténu a testovanie.

Sulík bude v takom prípade presadzovať výnimky pre pendlerov, pre obchodných zástupcov či pre šoférov kamiónov. Minister pripomenul, že prakticky všetky veľké firmy majú zavedený systém dodávky dielov v čase a na skladoch majú zásoby často iba na jeden deň. Transport tovaru prirovnal minister k prúdeniu krvi v žilách. „Keď to zastavíte, tak to napácha obrovské škody,“ zdôraznil. (tasr)

Český úrad na ochranu hospodárskej súťaže začal posudzovať predaj firmy Aero Vodochody skupine Aero. Na transakcii s kupujúcim z Maďarska sa v lete dohodol majiteľ výrobcu lietadiel, skupina Penta.

Začiatok správneho konania oznámil ÚOHS na svojej internetovej stránke. „K navrhovanému spojeniu súťažiteľov má dôjsť v oblasti leteckej výroby, teda najmä v oblasti vývoja, výroby a servisu cvičných a ľahkých bojových lietadiel.“

Vlastníkmi Aera sú maďarský podnikateľ András Tombor a skupina Omnipol. Penta oznámila predaj Aera Vodochody v júni. (čtk)

Viac o transakcii: Penta predala Aero Vodochody Aerospace maďarskému podnikateľovi Andrásovi Tomborovi a skupine Omnipol.

O kúpu Leo Expressu sa zaujímajú španielske železnice Renfe. Štátna firma vypísala tender na poradcu pre nákup českého dopravcu, no vzápätí ho zrušila. Leo Express hľadá strategického partnera, jeho vlaky jazdia aj na Slovensko.

O záujme španielskej spoločnosti o vstup do Leo Expressu píše portál Zdopravy.cz.

„Leo Express dlhodobo hľadá strategického partnera, v súčasnosti rokuje s niekoľkými záujemcami,“ uviedol hovorca Leo Expressu Emil Sedlařík. Bližšie podrobnosti neposkytol vzhľadom na záväzok mlčanlivosti.

Možnosť kúpy Leo Expressu skúmali na jar tiež České dráhy, nakoniec od nákupu ustúpili. Aktíva Leo Expressu nie sú veľké, vlaky patria banke a lízingovej firme. Zahraničných investorov však môžu zajímať napríklad licencie na prevádzku v Česku, Poľsku a na Slovensku.

Renfe patrí medzi najväčších európskych železničných dopravcov, zamestnáva vyše 13-tisíc ľudí. Dlhodobo mala prakticky monopolné postavenie, čo už neplatí po otvorení španielskych vysokorýchlostných tratí zahraničnej konkurencii.

Ministerstvo hospodárstva dokončuje schému pomoci pre výstaviská, prevádzkovateľov kolotočov či predajcov na jarmokoch. Navrhovanú pomoc však ešte pred jej spustením bude musieť schváliť Európska komisia, povedal minister hospodárstva Richard Sulík.

„Všetko sa to točí okolo schémy, ktorú musí Európska komisia schváliť,“ povedal po rokovaní vlády Sulík. Na návrhu vyplácania štátnej pomoci týmto podnikateľom pracuje Sulíkova poradkyňa Jana Kiššová.

Minister v súvislosti s výstaviskami pripomenul program pomoci pre nájomcov obchodných priestorov, kde štát prispeje nájomcovi za obdobie štátom nariadených obmedzení rovnakým percentom nájomného, o koľko ho zníži prenajímateľ, a to až do výšky 50 %.

Toto sa týka aj priestorov, ktoré prenajíma štát. „Ak je prenajímateľom štát, očakávam, že automaticky zľavia na 50 %,“ povedal minister. Pokiaľ to niektorý zo správcov štátnych priestorov neurobí, mal by mu podľa Sulíka šéf príslušného rezortu dohovoriť. (tasr)

Finančnú kompenzáciu pre energeticky náročné podniky tento rok získa 97 firiem. Podľa reálnej spotreby elektriny si rozdelia spolu 40 miliónov eur, informovalo ministerstvo hospodárstva. Viac než štvrtina dotácie, vyše 11 miliónov eur, pripadá na U. S. Steel.

Medzi ďalších veľkých príjemcov patrí Slovnaft Bratislava, Mondi SCP Ružomberok, CRH Slovensko, Železiarne Podbrezová, Bekaert Slovakia, Považská cementáreň, Johns Manville Slovakia, Metsa Tissue Slovakia a Bekaert Hlohovec. Kompletný zoznam zverejnilo ministerstvo na webe.

Podobnú kompenzáciu rozdeľovalo ministerstvo aj vlani, 40 miliónov eur vtedy dostalo 76 firiem.

Minister Richard Sulík hovorí, že hľadajú riešenie, ako znížiť regulovanú časť elektrickej energie. „Uvedomujeme si, že ceny elektriny pre podnikateľov sú v porovnaní so zahraničím vyššie, čo znižuje ich konkurencieschopnosť.“ (tasr, n)

Nemecká vláda schválila rozpočet na budúci rok so schodkom 96,2 miliardy eur, v tomto roku má dosiahnuť 217,8 miliardy eur. Tradičné hospodárenie Nemecka bez deficitu prerušila pandémia, do roku 2024 plánuje postupné znižovanie schodku.

Nemecko malo vyrovnané či prebytkové rozpočty od roku 2014, keď neskončilo v mínuse prvý raz od roku 1969. Vyrovnané hospodárenie pôvodne plánovalo aj na tento rok a výhľadovo na ďalšie roky.

V tomto roku sa však najväčšia európska ekonomika prepadne do schodku. Uvrhnú ju do neho masívne podporné programy na zmiernenie dôsledkov pandémie.

Finančný plán Nemecka na roky 2022 až 2024 predpokladá rýchle znižovanie schodku. Najskôr na 10,5 miliardy eur, v roku 2023 na 6,7 miliardy eur a o rok neskôr na 5,2 miliardy eur. (čtk, reuters)

Za odchodom Zuzany Šubovej z postu podpredsedníčky štátnych hmotných rezerv sú osobné spory s predsedom Jánom Rudolfom, hovorí Richard Sulík. „Občas skrátka sa nájdu dvaja ľudia na tomto svete, ktorí narazia na seba ako kosa na kameň. To sa stalo v tomto prípade.“

Minister hospodárstva tvrdil, že sa s podpredsedníčkou a predsedom snažil spor urovnať na osobných stretnutiach, ale nepodarilo sa mu to. Podľa jeho slov ho mrzí, že Šubová komunikovala osobné veci verejne.

Šubová ohlásila odchod v pondelok, Rudolfovo vedenie označila za nekompetentné a netransparentné.

V minulosti pôsobila na ministerstve pôdohospodárstva, kde otvorene upozornila na služby poradenskej spoločnosti Deloitte za pôsobenia SNS. V parlamentných voľbách kandidovala za SaS.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať