Denník N

Nová výrobňa čpavku v Šali bude napokon potrebovať len 60 zamestnancov

Dnes sa na výrobe čpavku podiela vo viacerých zmenách 70 zamestnancov. V novej čpavkovni to bude 60. Foto - Tasr
Dnes sa na výrobe čpavku podiela vo viacerých zmenách 70 zamestnancov. V novej čpavkovni to bude 60. Foto – Tasr

Duslo už pripravilo trávnik pre novú čpavkovňu. Robia na ňom geologický prieskum. Inak v chemičke len tak ľudí nestretnete. Pracujú s nebezpečnými látkami.

Keď vstupujete do niekoľkokilometrového areálu šalianskej chemičky uvíta vás množstvo budov, koľaje skrz celý závod a výrobne, v ktorých zohrievajú, chladia alebo prelievajú chemikálie tak, aby vzniklo to, čo potrebujú: najmä čpavok na ďalšiu výrobu hnojív.

„Štiepením sa získa zo zemného plynu vodík. Potom v zložitom reakčnom procese spolu so vzduchom, kde je dusík, vzniká čpavok v plynnej forme. Po ochladení skondenzuje a po kondenzácii sa oddelí od zvyšného plynu. Kvapalný čpavok sa odčerpáva na sklad,“ snaží sa čo najjednoduchšie opísať technologicky náročnú výrobu náš sprievodca.

Tu vyrába Duslo kyselinu dusičnú. Foto - Tasr
Tu vyrába Duslo kyselinu dusičnú. Foto – Tasr

Ľudí len tak vonku nestretnete aj keď ich tu pracuje vyše 2000. Tých, ktorí napríklad vyrábajú čpavok je dokopy 70 na všetky zmeny. Kde sú zamestnanci?

„Sledovali vás cez kamery,“ hovorí jeden z nich a vedie nás do kancelárie, z ktorej cez počítače zopár pracovníkov riadi a kontroluje automatizované chemické procesy v jednej zo šalianskych výrobní. Priamo do nich chodia špeciálne nastrojení pracovníci, ktorí odoberajú či preverujú vzorky.

Chemické procesy riadi ľudia cez počítače. Foto - Tasr
Chemické procesy riadi ľudia cez počítače. Foto – Tasr

Radi by sme sa pozreli aj dnu, ale nejde to. Prísne normy pri práci s nebezpečnými chemikáliami to len tak nepripúšťajú.

Miesto, kde to naopak mierne žije, je na zelenej lúke, ktorá sa črtá pri dnešnej čpavkovni označovanej číslom 3. Predošlé dve už doslúžili, zostali po nich len polorozbúrané objekty, ktoré sa postupne likvidujú.

Zato na zelenej lúke, má pribudnúť nová, modernejšia. To je aj dôvod, prečo tu postáva skupinka pracantov, robia geologický prieskum pod novú čpavkovňu.

Duslo do nej plánuje investovať 310 miliónov eur. Štát mu pomôže takmer 60-miliónovými daňovými prázdninami.

V Dusle rátajú, že sa do novej čpavkovne postupne presunie pracovná sila z „trojky“, ktorá vyrába už od roku 1973, a tak onedlho doslúži. Nová výrobňa bude vyspelejšia a ešte viac automatizovaná, a tak v závere bude potrebovať na obsluhu asi 60 zamestnancov. Odchod asi desiatky zamestnancov majú priniesť bežné odchody do dôchodku.

Kým sa tak stane, bude Duslo možno na čas potrebovať prijať zopár nových ľudí na dobu, kedy bude vyrábať naraz stará aj nová čpavkovňa. To by mohlo byť v roku 2018, kedy by sa investícia mala spustiť do ostrej výroby.

Do Dusla môžu ľudí lákať aj cez plaváreň pri továrni, ktorú podporujú či cez vlastnú polikliniku. V oboch prípadoch ide o pozostatok z rokov dávno minulých. Duslo si ich necháva ako službu spoločnosti a benefit pre zamestnancov.

Tí okrem hnojív vyrábajú aj chemikálie pre výrobcov pneumatík ako je Michelin či Pirelli. Šalianska chémia im pomáha napríklad predlžovať životnosť. Vyrábajú aj lepidlá či stabilizátory do olejov a palív pre rafinérie.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie