Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Muž, ktorý zakladá offshorové firmy: Je to možno neetické, ale dovolené

Profil Martina Belobrada na sociálnej sieti LinkedIn.
Profil Martina Belobrada na sociálnej sieti LinkedIn.

Martin Belobrad za poplatok založí firmu v daňovom raji aj s domorodým konateľom, ktorý dopredu súhlasí s tým, že rezignuje, pokiaľ sa vám to bude hodiť.

Žilinčan MARTIN BELOBRAD riadi spoločnosť World Assets Management, ktorá je profesionálnym zakladačom offshore firiem. Jeho firma poskytuje slovenským podnikateľom úplnú anonymitu, a to aj pred daňovými úradmi.

Vybaví im dokonca miestneho konateľa. Podľa Belobrada na tom nie je nič neštandardné. „Aj na Slovensku je bežné, že sa dohodnete s právnikom, ktorý bude riadiť vašu spoločnosť. Takto u nás funguje niekoľko tisíc spoločností,“ hovorí Belobrad.

Koľko firiem v daňových rajoch ste založili?

O tom nebudem hovoriť.

Desiatky, stovky?

Nebudem sa k tomu vyjadrovať.

Rozprávali sme sa s jedným vaším klientom, ktorému ste založili firmu na Seychelách. Jeho vlastníctvo nie je možné vystopovať, nevedie si účtovníctvo, neplatí dane a pritom podniká na Slovensku. Je to v poriadku?

Spýtam sa aj ja. Príde vám v poriadku, že ľudia investujú do podielových fondov druhé dôchodkové sporenie a držia si akcie spoločností, ako je Apple, Google, ktoré tiež majú firmy v daňových rajoch, a ktoré svoje dane optimalizujú? Ľudia inými slovami bohatnú na tom, že tieto spoločnosti optimalizujú zisk.

To, že aj niekto iný niečo robí, neznamená, že je to v poriadku.

Podľa mňa áno. Alebo chcete povedať, že Slovensko má legislatívu, ktorá zakazuje podnikateľom otvárať si firmy v zahraničí? Každý si môže otvoriť firmu napríklad v Česku a mať tam o tri percentá nižšiu daň.

My hovoríme o inom prípade. Vašimi klientmi môžu byť podnikatelia, ktorí na Slovensku vyrobia zisk a na rozdiel od iných nemusia dodržovať žiadne povinnosti. V podstate okrádajú štát.

Čo vám mám na to odpovedať?

Z nášho pohľadu je to minimálne neetické. Či je to aj nelegálne, si posúdiť netrúfame.

Neetické to môže byť, ale bohužiaľ je to dovolené. Človek nemá dôvod, aby platil vyššie dane, keď má možnosti, aby si svoje dane minimalizoval.

Keď je to legálne, prečo nemôžete povedať, koľkým podnikateľom ste založili takéto firmy?

Prečo by som to mal hovoriť?

Môžete aspoň priblížiť typovo, o aké firmy ide?

Zvyčajne zakladáme spoločnosti, ktoré pôsobia na zahraničných trhoch. Robíme im business development a pomáhame so vstupom na trh. Napríklad, keď máme IT podnikateľa, ktorý sa potrebuje presadiť v zahraničí, tak mu založíme firmu v Dubaji alebo v Singapure. Môže sa tam aj fyzicky presťahovať a stať sa rezidentom. Takto má oveľa väčšie šance preraziť, než keby to skúšal cez slovenskú spoločnosť. Nepomáhame nikomu obchádzať daňové povinnosti, to je na každom klientovi, ako si to zariadi.

Čo vo vašom ponímaní znamená daňová optimalizácia, ktorú sľubujete na svojich stránkach

Vieme navrhnúť klientovi stratégiu, ako minimalizovať daňové zaťaženie a ktorú krajinu si vybrať.

Čo patrí medzi výhody offshorového účtu podľa Belobradovej firmy? Nepríde vám na neho manželka ani exekutor, dlhov môžete koľko chcete.
Belobradova firma založí podnikateľom aj offshorový účet. Na ten podľa jeho ubezpečení nedosiahne manželka ani exekútor, dlhov môžete robiť, koľko chcete.

Vy klientom umožňujete založiť si štruktúru, vďaka ktorej môžu daňové povinnosti obchádzať. Dokonca im dohodnete miestneho konateľa, ktorý im vopred podpíše, že sa konateľstva vzdáva, keď sa to bude vášmu klientovi hodiť.

To je predsa úplne štandardné aj na Slovensku, že sa dohodnete s právnikom, ktorý bude riadiť vašu spoločnosť. Na Slovensku takto funguje niekoľko tisíc spoločností.

Vaši klienti ani netušia, čo je ten konateľ vlastne zač. A hneď im aj podpíše notársky overený dokument, že sa konateľstva vzdáva – oni si tam len dopíšu dátum, keď to budú potrebovať.

Notársky overené to nie je, máte nesprávne informácie.

Ako to teda je?

Momentálne neviem na to odpovedať, musel by som sa na to pozrieť. Ale notársky overené to určite nie je. To by tam predsa musel byť dátum.

Predvyplnené a opečiatkované rozhodnutie o tom, že pôvodný konateľ už nie je konateľom a podiely vo firme sa prepisujú na nového nadobúdateľa - stačí doplniť jeho meno a dátum.
Aj takýto dokument Belobrad za poplatok vybaví svojim klientom. Je to predvyplnené a opečiatkované rozhodnutie, že pôvodný konateľ už nie je konateľom a podiely vo firme sa prepisujú na nového nadobúdateľa – stačí doplniť jeho meno a dátum.

Takže klientom nedávate žiadny predvyplnený papier, že sa konateľ vzdáva konateľstva.

Nie som si úplne istý, či je to takto, ako hovoríte. Potreboval by som poznať detaily, o akej spoločnosti hovoríte.

Tak vo všeobecnosti: keby som si chcel cez vás založiť firmu na Seycheloch, kto bude ten konateľ?

Bude to miestny právnik.

Na vašom webe ma ďalej zaujalo, že klientom odporúčate zriadiť si offshorový účet, pretože české a slovenské banky nedodržiavajú bankové tajomstvo. Ako to myslíte?

Ide tu hlavne o to, že napríklad slovenské banky majú nízke kapitálové rezervy, ktoré nedosahujú zväčša ani desať percent vkladov. Takže keby si viacerí klienti chceli z nich vybrať peniaze, na mnohých z nich by sa nemuselo dostať.

Otváranie offshore bankových účtov World Assets Management II
Výhody založenia offshorového účtu podľa webových stránok Belobradovej firmy.

Takto to však na vašom webe nevysvetľujete. Vy tam skôr naznačujete, že tunajšie banky by pri nejakých problémoch mohli spolupracovať napríklad s políciou, zatiaľ čo offshorové banky budú diskrétne.

Nielen s políciou. Na Slovensku nie je žiadne bankové tajomstvo, ktokoľvek si môže zistiť údaje o klientoch bánk. Čo sa týka informácií na webe: tie budú onedlho aktualizované s ohľadom na AEOI (automatickú výmenu informácií), ktorú považujeme za hrubý zásah do súkromia občanov, ktorí nespáchali žiadny zločin. Napriek tomu im bude porušené právo na ochranu súkromia, ktoré majú znášať z dôvodu nepoctivosti niekoľkých daňových neplatičov.

Z vášho pohľadu je teda základným právom mať účet účet v daňovom raji, kde nebude nikto na klienta vidieť.

To som nepovedal. Keď si budete otvárať účet v offshorovej banke, musíte komplexným procesom due diligence (hĺbkovým auditom) a procesom KYC (know your klient – poznaj svojho klienta), ktoré sú oveľa prísnejšie než v Európe. Tunajšie banky napríklad pri firemných účtoch vôbec nezisťujú, kto je ultimate benefitial owner (konečný vlastník – pozn. red.). Na miestne banky dohliada vždy miestny regulátor, teda centrálna banka, takže podliehajú miestnej regulácii.

Únik informácií spoločnosti Mossack and Fonseca World Assets Management (2)
Belobradova reakcia na aféru Panama Papers, ktorá naplno odhalila, že offshorove firmy môžu využívať aj politici, aby ukryli svoj majetok získaný korupciou či prístupom k verejným peniazom.

Ale veď na založenie offshore stačí vašim klientom naskenovať pár dokumentov a poslať ich mailom. Tamojší bankár s nimi ani osobne nepríde do styku. Vďaka tomu utaja svoje peniaze pred akoukoľvek kontrolou.

Ani to nie je pravda. Možno neviete, že OECD nedávno prijala spomínanú dohodu o automatickej výmene informácií aj takzvaný common reporting standard, podľa ktorého si onedlho bude môcť 90 krajín vymieňať bankové informácie o účtoch rezidentov iných krajín. Takúto dohodu prijalo aj Slovensko, takže časom offshorové účty budú dostupné aj pre slovenské orgány.

Napríklad Panama sa tejto výmene informácií doteraz bránila a odôvodňovala to flagrantným porušením svojich zákonov v prípade, že mala reportovať účty rezidentov iných krajín a taktiež tým, že túto dohodu odmietli USA, ktoré sú v súčasnosti najväčším daňovým rajom na svete a lákajú kapitál z celého sveta do svojich bánk a do trust štruktúr, ktoré nebudú nikomu reportovať. Možno aj preto vypukla aféra Panama Papers, aby Panama pristúpila k výmene informácií.

Kto je mimochodom vlastníkom vašej firmy? V obchodom registri máte uvedenú nejakú firmu z Marshallových ostrovov.

To vám samozrejme neprezradím.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Slovensko má šancu na obrovské peniaze
 • Makro: Nálada v slovenskej ekonomike padla v máji najnižšie za 11 rokov
 • Bratislava: Mestskí poslanci schválili kúpu 49 % v dcére vodární od firmy Ivana Kmotríka
 • Firmy: SES Tlmače ohlásili prepúšťanie, ukončenie výroby je jeden z dvoch scenárov
 • Energetika: Český štát poskytne firme ČEZ pôžičku na stavbu nového bloku jadrovej elektrárne v Dukovanoch
 • Výroba: Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári
 • Vývoj: Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, najviac od krízy v roku 2009
 • Radíme: Ako odmietnuť odklad dovolenky a kedy sa dajú získať peniaze
Zdieľať

Ako mám odmietnuť odklad dovolenky a získať peniaze? (otázky a odpovede)

Foto N - Denisa Čimová
Foto N – Denisa Čimová

Ak máte 65 a viac rokov a cestovka vám ponúka zmenu zmluvy k objednanej dovolenke, ale vy chcete radšej späť peniaze, treba dodatok písomne odmietnuť. Prinášame otázky a odpovede k novele zákona, ktorá umožňuje cestovkám vracať peniaze neskôr.

Minúta po minúte

Zdieľať

O podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň požiadalo vyše 2,1 milióna ľudí. Počet nových žiadostí opäť klesol, no dva a pol mesiaca zostáva nad 2 miliónmi. Od vypuknutia koronakrízy v polovici marca prišlo o prácu zhruba 41 miliónov ľudí.

Počet nových žiadostí o dávky v predchádzajúcom týždni do 16. mája dosiahol 2,45 milióna. Najnovšie tak klesol ôsmy týždeň po sebe, no zostáva zhruba 10-krát vyšší než pred marcovým vypuknutím pandémie.

Miera nezamestnanosti za máj, ktorú štatistici zverejnia začiatkom júna, by podľa analytikov mohla prekročiť 20 percent. Už v súčasnosti je najvyššie od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

„Obávam sa, že sme svedkami druhého kola prepúšťania v súkromnom sektore, ktoré v spojení s rastúcim počtom prepustených vo verejnom sektore zvyšuje počet nezamestnaných,“ hovorí Joel Naroff zo spoločnosti Naroff Economics.

„Ak je to tak, vzhľadom k tempu opätovného otvárania by sme sa mohli nachádzať v dlhšom období mimoriadne vysokej nezamestnanosti. Znamená to, že zotavenie bude pomalšie a bude trvať oveľa dlhšie.“

Ministerstvo obchodu informovalo, že HDP Spojených štátov v 1. štvrťroku klesol v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najhlbší prepad od finančnej krízy pred 10 rokmi. (reuters, cnbc, čtk)

Zdieľať

Záujemcovia o prvú pomoc za apríl môžu zasielať výkazy alebo žiadosti aj s výkazmi len do 31. mája do polnoci, upozorňuje ministerstvo práce. Od 1. júna začnú úrady práce prijímať výkazy aj žiadosti za máj.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci rovnakého opatrenia ako za mesiac marec

 • Pošlú úradom práce iba vyplnený výkaz, do ktorého uvedú číslo uzatvorenej dohody s úradom práce.
 • Ak ešte dohodu nemajú, ale žiadosť za marec poslali, môžu požiadať o príspevok za apríl a vo výkaze neuvedú číslo dohody.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci odlišného opatrenia ako za mesiac marec

 • Proces žiadania o príspevok je rovnaký ako v marci.
 • Žiadateľ elektronicky vyplní žiadosť a výkaz pre dané opatrenie a nepodpísané dva dokumenty pošle elektronicky na e-mail prislúchajúceho úradu práce.
 • Žiadatelia sa môžu ďalší mesiac rozhodnúť aj pre príspevok z iného opatrenia podľa toho, ktorá pomoc je pre nich výhodnejšia. Prechádzať však nemôžu v rámci opatrenia 3. Ak raz požiadali o príspevok 3A, nemôžu ďalší mesiac žiadať o príspevok 3B či naopak.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc prvýkrát

 • Elektronicky vyplnia žiadosť a výkaz pre dané opatrenie.
 • Nepodpísané dva dokumenty pošlú elektronicky na emailovú adresu prislúchajúceho úradu práce.
Zdieľať

Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najviac od finančnej krízy v roku 2009. V porovnaní s prvým odhadom z apríla je prepad hlbší, ešte výraznejší pokles sa očakáva v 2. kvartáli.

V apríli americké ministerstvo obchodu uviedlo, že ekonomika v 1. štvrťroku v prepočte na celý rok klesla o 4,8 %. V poslednom kvartáli vlaňajška HDP stúpol o 2,1 %.

Pandémia koronavírusu začala naplno ovplyvňovať ekonomiku USA v marci, teda v poslednom mesiaci úvodného štvrťroka. Veľa podnikov muselo výrazne utlmiť činnosť alebo úplne prerušiť aktivity, za 11 týždňov požiadalo o podporu v nezamestnanosti zhruba 41 miliónov ľudí.

Prvým štvrťrokom sa v USA zrejme končí rekordne dlhé obdobie hospodárskej expanzie, ktoré trvalo od roku 2009. Podľa analytikov má americká ekonomika to najhoršie iba pred sebou, keď sa začne prejavovať pokles výdavkov spotrebiteľov i firiem. (čtk)

Zdieľať

Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári. Správa o reštarte produkcie prišla krátko potom, ako firma oznámila v Spojených štátoch prepúšťanie takmer 7000 ľudí.

O obnovení výroby lietadiel 737 Max v americkom Rentone informuje portál Zdopravy.cz. Produkcia zatiaľ pobeží pomalým tempom vzhľadom k zavádzaniu opatrení zameraných na bezpečnosť práce a kvalitu.

Lietadlá 737 Max sú celosvetovo uzemnené od vlaňajšieho marca, keď ich prevádzku zakázali úrady po dvoch tragických nehodách v Ázii a Afrike. Boeing stále nezískal povolenie na opätovné nasadenie strojov.

Boeing oznámil, že v prvej vlne prepustí 6770 ľudí v USA z celkového počtu 160-tisíc zamestnancov. V nasledujúcich mesiacoch majú prísť o prácu ďalšie tisícky ľudí.

Zdieľať

Medziročná inflácia v Nemecku podľa metodiky EÚ sa v máji ďalej spomalila na 0,5 percenta z aprílových 0,8 percenta. Rast spotrebiteľských cien v najväčšej európskej ekonomike sa tak ešte viac vzdialil od cieľa ECB tesne pod 2 percentami.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zostali harmonizované ceny podľa predbežných výsledkov bez zmeny. Analytici prognózovali pokles o 0,1 %, v medziročnom porovnaní odhadovali májovú infláciu na 0,5 %.

Podľa domácej metodiky dosiahol rast cien v máji 0,6 %, k zvoľneniu inflácie najviac prispelo zlacnenie energií o 8,5 %. Naopak, ceny potravín vzrástli o 4,5 % a služby zdraželi o 1,3 %.

Rýchly odhad inflácie vychádza z údajov od šiestich zo 16 spolkových krajín, v ktorých žije vyše polovica nemeckej populácie. Konečné údaje za máj zverejnia štatistici v polovici júna. (čtk)

Zdieľať

Ruskí boháči zarobili v období pandémie desiatky miliárd dolárov

Najmajetnejší Rusi počas pandémie koronavírusu zbohatli o 62 miliárd dolárov. V Rusku za uplynulé dva mesiace pribudli dvaja noví dolároví miliardári, celkovo ich je 104 s úhrnným majetkom 454 miliárd dolárov.

„Marcové pády cien akcií na burzách po celom svete silne postihli biznis najväčších boháčov sveta, ale za vyše dva mesiace, ktoré odvtedy uplynuli, dolároví miliardári len bohatli. Bokom nezostali ani boháči z ruského rebríčka,“ píše magazín Forbes.

Od polovice marca americký burzový index Dow Jones vzrástol o 23 percent podobne ako širší index S&P. Index moskovskej burzy stúpol o 30 percent.

Majetok piatich najbohatších Rusov sa počas tohto obdobia zväčšil o 22,6 miliardy dolárov na 109,5 miliardy dolárov.

Kto sú najbohatší Rusi (majetok v mld. USD):

1. Vladimir Potanin (26,1) – patrí mu ťažiarsky gigant Norilsk Nickel. Počas pandémie zarobil najviac, jeho majetok sa zväčšil o 6,4 miliardy dolárov,

2. Leonid Michelson (22,5) – zo spoločnosti Novatek,

3. a 4. oceliari Vladimir Lisin (21 mld.) a Alexej Mordašov (19,1),

5. Vagit Alekperov (20,8) – vlastník ropného koncernu Lukoil

Podľa Forbesu v globálnom meradle v období koronavírusu najviac zarobili miliardári, ktorých podnikanie je späté s internetom.

Uhľobarón Dmitrij Bosov, ktorý v rebríčku ruského Forbesu figuroval s majetkom odhadovaným na 1,1 miliardy dolárov na 86. priečke, začiatkom mesiaca podľa médií spáchal samovraždu. (čtk)

Zdieľať

McDonald´s dnes rozšíril službu donášky jedla McDelivery do Košíc. Po Bratislave, kde ju už ponúka deväť reštaurácií, pribudli dve reštaurácie v Košiciach. Doručenie jedla ku dverám zákazníkov zabezpečuje doručovacia služba Wolt.

Zdieľať

Smer vyzval vládu, aby prestala riešiť epidemiologickú situáciu a začala sa zaoberať ekonomikou. „Kým na jednej strane dnes minister zdravotníctva a vláda ohlasujú, že pravdepodobne sme pandémiu vírusu porazili, z čoho máme veľkú radosť, žiaľ, dnes musím skonštatovať, že Slovensku hrozí ďalšia veľmi vážna pandémia – pandémia nezamestnanosti,“ povedal Peter Pellegrini.

Od premiéra a členov vlády očakáva, že nebudú „hodiny a hodiny na tlačovkách rozprávať“ napríklad o tom, aká vzdialenosť má byť medzi stolmi, ale že sa pred kamery na dennej báze postavia premiér s ministrom hospodárstva a ministrom financií a povedia, čo mienia so slovenskou ekonomikou v najbližšej dobe robiť.

„Zatiaľ sú to len kozmetické opatrenia, ktoré určite neprinesú nejaký výrazný impulz do našej ekonomiky,“ dodal Pellegrini.

Na 13. dôchodky sa podľa neho peniaze nájsť musia. Vládu zároveň vyzýva, aby dôchodcom dala jasnú odpoveď, či peniaze dostanú, alebo nedostanú.

„Ekonomika sa tak skoro nenaštartuje,“ uviedol Peter Žiga. Tvrdí, že napríklad ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) nevidel na tlačovej konferencii posledné dva či tri týždne. Od vlády pritom očakáva presný plán vrátane toho, ako chce využiť 8 miliárd eur z európskeho fondu obnovy, ktoré má SR dostať.

„Vláda nemá plán, nevie s tým narábať,“ reaguje na situáciu bývalý minister hospodárstva. Apeluje na súčasný kabinet, aby sa venoval trom skupinám ľudí, ktorí budú nezamestnanosťou postihnuté v najvyššej miere. Prvou sú zamestnanci zo segmentu služieb, ďalej z oblasti firiem a fabrík, ktoré boli napojené na zahraničné trhy a treťou skupinou sú ľudia, ktorí sa vrátili zo zahraničia, pretože tam prišli o zamestnanie. (tasr)

Zdieľať

Bratislavskí poslanci schválili kúpu 49-percentného podielu v dcére bratislavských vodarní Infra Services. Za bolo 39, proti jeden, zdržali sa štyria. Podnikateľ Ivan Kmotrík tak už nebude mať v BVS vplyv.

Poslancom, ktorí sa zdržali, prekážalo, že nemali dostatok času na preštudovanie materiálov, a chýbalo im stanovisko dozornej rady BVS.

„Ide o historický míľnik vo veľmi dôležitej infraštruktúre. Rozpredaj majetku mesta a profit súkromníkov bez toho, aby bol braný záujem obyvateľov mesta a obcí, skončí, keď sa transakcia dokončí,“ povedal primátor Matúš Vallo a poďakoval mestským poslancom a zástupcom BVS.

Vallo hovorí, že doterajší stav v BVS a InfraServices bol výrazne nevýhodný a mesto podnikne ďalšie kroky, pokiaľ získa dôkazy o nevýhodnom hospodárení v BVS.

Kúpa podielu v InfraServices bude podmienená súhlasom dozornej rady BVS, ktorá bude rokovať 8. júna.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať