Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Muž, ktorý zakladá offshorové firmy: Je to možno neetické, ale dovolené

Profil Martina Belobrada na sociálnej sieti LinkedIn.
Profil Martina Belobrada na sociálnej sieti LinkedIn.

Žilinčan MARTIN BELOBRAD riadi spoločnosť World Assets Management, ktorá je profesionálnym zakladačom offshore firiem. Jeho firma poskytuje slovenským podnikateľom úplnú anonymitu, a to aj pred daňovými úradmi.

Vybaví im dokonca miestneho konateľa. Podľa Belobrada na tom nie je nič neštandardné. „Aj na Slovensku je bežné, že sa dohodnete s právnikom, ktorý bude riadiť vašu spoločnosť. Takto u nás funguje niekoľko tisíc spoločností,“ hovorí Belobrad.

Koľko firiem v daňových rajoch ste založili?

O tom nebudem hovoriť.

Desiatky, stovky?

Nebudem sa k tomu vyjadrovať.

Rozprávali sme sa s jedným vaším klientom, ktorému ste založili firmu na Seychelách. Jeho vlastníctvo nie je možné vystopovať, nevedie si účtovníctvo, neplatí dane a pritom podniká na Slovensku. Je to v poriadku?

Spýtam sa aj ja. Príde vám v poriadku, že ľudia investujú do podielových fondov druhé dôchodkové sporenie a držia si akcie spoločností, ako je Apple, Google, ktoré tiež majú firmy v daňových rajoch, a ktoré svoje dane optimalizujú? Ľudia inými slovami bohatnú na tom, že tieto spoločnosti optimalizujú zisk.

To, že aj niekto iný niečo robí, neznamená, že je to v poriadku.

Podľa mňa áno. Alebo chcete povedať, že Slovensko má legislatívu, ktorá zakazuje podnikateľom otvárať si firmy v zahraničí? Každý si môže otvoriť firmu napríklad v Česku a mať tam o tri percentá nižšiu daň.

My hovoríme o inom prípade. Vašimi klientmi môžu byť podnikatelia, ktorí na Slovensku vyrobia zisk a na rozdiel od iných nemusia dodržovať žiadne povinnosti. V podstate okrádajú štát.

Čo vám mám na to odpovedať?

Z nášho pohľadu je to minimálne neetické. Či je to aj nelegálne, si posúdiť netrúfame.

Neetické to môže byť, ale bohužiaľ je to dovolené. Človek nemá dôvod, aby platil vyššie dane, keď má možnosti, aby si svoje dane minimalizoval.

Keď je to legálne, prečo nemôžete povedať, koľkým podnikateľom ste založili takéto firmy?

Prečo by som to mal hovoriť?

Môžete aspoň priblížiť typovo, o aké firmy ide?

Zvyčajne zakladáme spoločnosti, ktoré pôsobia na zahraničných trhoch. Robíme im business development a pomáhame so vstupom na trh. Napríklad, keď máme IT podnikateľa, ktorý sa potrebuje presadiť v zahraničí, tak mu založíme firmu v Dubaji alebo v Singapure. Môže sa tam aj fyzicky presťahovať a stať sa rezidentom. Takto má oveľa väčšie šance preraziť, než keby to skúšal cez slovenskú spoločnosť. Nepomáhame nikomu obchádzať daňové povinnosti, to je na každom klientovi, ako si to zariadi.

Čo vo vašom ponímaní znamená daňová optimalizácia, ktorú sľubujete na svojich stránkach

Vieme navrhnúť klientovi stratégiu, ako minimalizovať daňové zaťaženie a ktorú krajinu si vybrať.

Čo patrí medzi výhody offshorového účtu podľa Belobradovej firmy? Nepríde vám na neho manželka ani exekutor, dlhov môžete koľko chcete.
Belobradova firma založí podnikateľom aj offshorový účet. Na ten podľa jeho ubezpečení nedosiahne manželka ani exekútor, dlhov môžete robiť, koľko chcete.

Vy klientom umožňujete založiť si štruktúru, vďaka ktorej môžu daňové povinnosti obchádzať. Dokonca im dohodnete miestneho konateľa, ktorý im vopred podpíše, že sa konateľstva vzdáva, keď sa to bude vášmu klientovi hodiť.

To je predsa úplne štandardné aj na Slovensku, že sa dohodnete s právnikom, ktorý bude riadiť vašu spoločnosť. Na Slovensku takto funguje niekoľko tisíc spoločností.

Vaši klienti ani netušia, čo je ten konateľ vlastne zač. A hneď im aj podpíše notársky overený dokument, že sa konateľstva vzdáva – oni si tam len dopíšu dátum, keď to budú potrebovať.

Notársky overené to nie je, máte nesprávne informácie.

Ako to teda je?

Momentálne neviem na to odpovedať, musel by som sa na to pozrieť. Ale notársky overené to určite nie je. To by tam predsa musel byť dátum.

Predvyplnené a opečiatkované rozhodnutie o tom, že pôvodný konateľ už nie je konateľom a podiely vo firme sa prepisujú na nového nadobúdateľa - stačí doplniť jeho meno a dátum.
Aj takýto dokument Belobrad za poplatok vybaví svojim klientom. Je to predvyplnené a opečiatkované rozhodnutie, že pôvodný konateľ už nie je konateľom a podiely vo firme sa prepisujú na nového nadobúdateľa – stačí doplniť jeho meno a dátum.

Takže klientom nedávate žiadny predvyplnený papier, že sa konateľ vzdáva konateľstva.

Nie som si úplne istý, či je to takto, ako hovoríte. Potreboval by som poznať detaily, o akej spoločnosti hovoríte.

Tak vo všeobecnosti: keby som si chcel cez vás založiť firmu na Seycheloch, kto bude ten konateľ?

Bude to miestny právnik.

Na vašom webe ma ďalej zaujalo, že klientom odporúčate zriadiť si offshorový účet, pretože české a slovenské banky nedodržiavajú bankové tajomstvo. Ako to myslíte?

Ide tu hlavne o to, že napríklad slovenské banky majú nízke kapitálové rezervy, ktoré nedosahujú zväčša ani desať percent vkladov. Takže keby si viacerí klienti chceli z nich vybrať peniaze, na mnohých z nich by sa nemuselo dostať.

Otváranie offshore bankových účtov World Assets Management II
Výhody založenia offshorového účtu podľa webových stránok Belobradovej firmy.

Takto to však na vašom webe nevysvetľujete. Vy tam skôr naznačujete, že tunajšie banky by pri nejakých problémoch mohli spolupracovať napríklad s políciou, zatiaľ čo offshorové banky budú diskrétne.

Nielen s políciou. Na Slovensku nie je žiadne bankové tajomstvo, ktokoľvek si môže zistiť údaje o klientoch bánk. Čo sa týka informácií na webe: tie budú onedlho aktualizované s ohľadom na AEOI (automatickú výmenu informácií), ktorú považujeme za hrubý zásah do súkromia občanov, ktorí nespáchali žiadny zločin. Napriek tomu im bude porušené právo na ochranu súkromia, ktoré majú znášať z dôvodu nepoctivosti niekoľkých daňových neplatičov.

Z vášho pohľadu je teda základným právom mať účet účet v daňovom raji, kde nebude nikto na klienta vidieť.

To som nepovedal. Keď si budete otvárať účet v offshorovej banke, musíte komplexným procesom due diligence (hĺbkovým auditom) a procesom KYC (know your klient – poznaj svojho klienta), ktoré sú oveľa prísnejšie než v Európe. Tunajšie banky napríklad pri firemných účtoch vôbec nezisťujú, kto je ultimate benefitial owner (konečný vlastník – pozn. red.). Na miestne banky dohliada vždy miestny regulátor, teda centrálna banka, takže podliehajú miestnej regulácii.

Únik informácií spoločnosti Mossack and Fonseca World Assets Management (2)
Belobradova reakcia na aféru Panama Papers, ktorá naplno odhalila, že offshorove firmy môžu využívať aj politici, aby ukryli svoj majetok získaný korupciou či prístupom k verejným peniazom.

Ale veď na založenie offshore stačí vašim klientom naskenovať pár dokumentov a poslať ich mailom. Tamojší bankár s nimi ani osobne nepríde do styku. Vďaka tomu utaja svoje peniaze pred akoukoľvek kontrolou.

Ani to nie je pravda. Možno neviete, že OECD nedávno prijala spomínanú dohodu o automatickej výmene informácií aj takzvaný common reporting standard, podľa ktorého si onedlho bude môcť 90 krajín vymieňať bankové informácie o účtoch rezidentov iných krajín. Takúto dohodu prijalo aj Slovensko, takže časom offshorové účty budú dostupné aj pre slovenské orgány.

Napríklad Panama sa tejto výmene informácií doteraz bránila a odôvodňovala to flagrantným porušením svojich zákonov v prípade, že mala reportovať účty rezidentov iných krajín a taktiež tým, že túto dohodu odmietli USA, ktoré sú v súčasnosti najväčším daňovým rajom na svete a lákajú kapitál z celého sveta do svojich bánk a do trust štruktúr, ktoré nebudú nikomu reportovať. Možno aj preto vypukla aféra Panama Papers, aby Panama pristúpila k výmene informácií.

Kto je mimochodom vlastníkom vašej firmy? V obchodom registri máte uvedenú nejakú firmu z Marshallových ostrovov.

To vám samozrejme neprezradím.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Zakladateľ FinStatu Glasa: Veľa vecí, ktoré sú Slovensku štandardom, považujú v Británii za sofistikované

Filip Glasa. Foto N - Vladimír Šimíček
Filip Glasa. Foto N – Vladimír Šimíček

Datábaza firiem Finstat pripravuje svoju celoeurópsku verziu. Jej zakladateľ Filip Glasa hovorí, že to, čo bolo na Slovensku už dávno, je teraz v Európe štandard. „Je to zrejme dôsledok toho, že u nás vznikol obchodný register na webe už okolo roku 2000 a predbehol dobu, potom vznikol Foaf.sk a pavúkové prepojenia.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Spor Prahy a Číny môže znížiť počty čínskych turistov, Praha však utrpieť nemusí. Českú republiku navštívia ročne státisíce čínskych turistov, ktorí v krajine minú miliardy českých korún. To by sa však po vypovedaní partnerstva medzi Prahou a Pekingom mohlo zmeniť, najmä ak sa do situácie vložia čínske médiá.

Priemerný čínsky turista minie v Českej republike počas návštevy podľa údajov spoločnosti Global Blue takmer 17.000 Kč (658,74 eura). Viac než 600.000 Číňanov, ktorí v Česku strávili vlani aspoň jednu noc, tak nechalo v krajine zhruba 10 miliárd Kč. A to napriek tomu, že do Českej republiky prichádzajú v priemere na jednu či dve noci.

Časť z týchto peňazí však do Česka v budúcich rokoch možno nepríde. Peking totiž vypovedal zmluvu o sesterskom partnerstve, ktorú s Prahou uzatvoril v roku 2016. To by mohlo ovplyvniť množstvo Číňanov, ktorí si Českú republiku vyberú za dovolenkovú destináciu.

„Ak okolo toho bude v čínskych médiách poplach, tak to určite ovplyvní mnohých turistov,“ povedal pre iDNES.cz Jan Papež, podpredseda Asociácie cestovných kancelárií ČR.

Ich počet by mohol klesnúť podľa Papeža nielen v Prahe, ale v celej Českej republike. Čínski turisti totiž väčšinou príliš neodlišujú Prahu od zvyšku Česka.

Podľa Barbory Hrubej, hovorkyne Prague City Tourism, však úbytok extrémny nebude. České turistické destinácie totiž začínajú zápasiť s takzvaným overturizmom, teda príliš veľkým počtom zahraničných návštevníkov. Úbytok čínskych turistov by im tak vlastne mohol aj pomôcť.

„Podobný úbytok sme videli v roku 2014 v prípade návštevníkov z Ruska v dôsledku uvalenia sankcií,“ uviedla Hrubá pre iDNES.cz. „Ten priestor, ktorý vznikol ich úbytkom, naplnili turisti z iných krajín,“ dodala.

Do ČR z Číny lieta celkovo päť priamych spojov, z Pekingu, Šanghaja, Čcheng-tu, Si-anu a Šen-čenu. Práve priame spojenia odštartovali rast čínskej turistiky v Česku. Rozhodujúce pre čínskych turistov bude podľa Papeža to, či tieto linky budú lietať aj naďalej. Ako dodal, pre Číňanov je omnoho viac dôležitá dostupnosť destinácie, než sesterské partnerstvo s hlavným mestom.

Na aerolínie nebude mať vypovedanie zmluvy podľa Papeža žiadny vplyv. „Prevádzkovanie takejto leteckej linky je veľká ekonomická záležitosť, ktorá nie je závislá od nejakého neuváženého rozhodnutia,“ uviedol. Ako dodal, čo sa týka prípadného rušenia spojov, firmy tak budú podľa všetkého v tejto veci vyčkávať. (tasr)

Zdieľať

Potravinoví inšpektori urobili rozsiahly test na zvyšky pesticídov. Viac ako polovica slovenských potravín neobsahovala žiadne stopy po pesticídoch, informuje ministerstvo pôdohospodárstva.

V kontrolných testoch nevyhoveli necelé dve percentá potravín. Najväčší kokteil pesticídov bol nameraný v čínskom kou-čchi (goji).

Na prítomnosť zvyškov pesticídov bolo v roku 2018 testovaných 482 vzoriek čerstvého, mrazeného alebo inak spracovaného ovocia a zeleniny, obilia a výrobkov z obilia, masla a slepačích vajec, detskej a dojčenskej výživy.

Inšpektori odoberali vzorky v distribučných skladoch, v predajniach obchodných reťazcov, vo veľkoskladoch a aj v maloobchodných prevádzkach. V prípade detskej a dojčenskej výživy bol odber vzoriek realizovaný v lekárňach a maloobchodných prevádzkach. Niektoré vzorky potravín pochádzajúcich z krajín mimo EÚ sa odoberali v rámci kontroly dovozu týchto výrobkov na hraniciach.

V 267 vzorkách (55,4 %) testy odhalili jeden alebo viac druhov zvyškov pesticídov. Vo väčšine prípadov išlo o minimálne dávky, ktoré sa pohybovali pod povolenými množstvami. Maximálne limity na pesticídy prekročilo 10 vzoriek (2,1 %).

Problematickým z hľadiska zdravia spotrebiteľov sú nálezy viacerých zvyškov pesticídov v potravinách z dôvodu ich možného synergického toxického účinku. Najväčší kokteil pesticídov, zložený až zo 16 rôznych druhov látok, bol nameraný vo vzorkách kustovnice čínskej (kou-čchi, goji) z Číny.

Zvyšných 215 vzoriek (44,6 %) neobsahovalo žiadne stopy po pesticídoch. V prípade slovenských potravín nenamerali testy žiadne zvyšky pesticídov v 55,4 % prípadov.

Výsledky testov ukázali, že pri niektorých výrobkoch je problematické zistiť, odkiaľ vôbec pochádzajú. Kontroly podstúpilo 101 vzoriek z domácej produkcie, 241 vzoriek z krajín EÚ a 129 z tretích krajín. V 11 prípadoch bola krajina pôvodu utajená.

Zdieľať

SNS podporí novelu zákona o minimálnej mzde, ak jej partneri odsúhlasia minimálny dôchodok. „Trvám na tom, že schválenie minimálnych dôchodkov je podmienkou toho, aby sme podporili novelu o minimálnej mzde. Presadiť k nej však chcem aj zavedenie odpočítateľnej položky,“ uviedol Andrej Danko.

Minimálny dôchodok by podľa Danka mal byť naviazaný na určené percento výšky priemernej mzdy. „Ak by sme sa bavili o konkrétnych číslach, malo by ísť o zvýšenie vo výške 33 percent priemernej mesačnej nominálnej mzdy v hospodárstve. Pre SNS je to principiálna vec,“ uviedol Danko v tlačovej správe.

Zdieľať

Americkí spotrebitelia si pred zavedením ciel na európske produkty robia zásoby talianskeho parmezánu. Od oznámenia ciel na európske lietadlá a poľnohospodárske a priemyselné tovary stúpol predaj syrov Parmigiano Reggiano a Grana Padano o 220 percent.

Clá by mali začať platiť budúci piatok. V prípade parmezánu stúpne clo na zhruba šesť dolárov z aktuálnych 2,15 dolára na kilogram.

Americký spotrebiteľ tak za kilogram tohto talianskeho syra zaplatí 45 dolárov – o päť dolárov viac ako doteraz. Americký trh je pre parmezán druhým najväčším zahraničným odbytiskom po Francúzsku.

Clá ekonomicky ohrozia asi 330 malých producentov parmezánu.

Nové americké clá vo výške 25 percent sa majú týkať aj írskej a škótskej whisky, vína, syrov, olív a mrazeného mäsa z Francúzska, Nemecka, Španielska a Británie, nemeckej kávy a niektorých strojárskych výrobkov z Nemecka, britských odevov a vlneného tovaru alebo masla, jogurtov a produktov z bravčového mäsa z niekoľkých európskych krajín. (čtk)

Zdieľať

Spoločnosti Visa, Mastercard, eBay a Stripe sa sťahujú z projektu kryptomeny Facebooku s názvom libra. Firmy boli súčasťou Asociácie Libra, ktorú Facebook založil po oznámení zámeru vytvoriť vlastnú digitálnu menu.

Minulý týždeň sa z asociácie stiahol PayPal. Stiahnutie týchto spoločností môže byť pre libru veľmi nepríjemné; Visa a Mastercard majú prakticky duopol na trhu s kreditnými a debetnými kartami v Európe a USA. (the verge)

Zdieľať

Trump oznámil, že USA a Čína urobili podstatný pokrok v rokovaniach o obchodnej dohode. USA preto pozastavia navýšenie ciel na čínsky dovoz, ktoré malo nadobudnúť účinnosť budúci týždeň v utorok.

Podľa amerického prezidenta krajiny dokončili prvú fázu dohody, ktorá pokrýva nákup poľnohospodárskych produktov, menovú problematiku a niektoré aspekty ochrany duševného vlastníctva.

Predbežná, čiastočná dohoda je zatiaľ najväčším krokom k vyriešeniu viac ako rok trvajúcej obchodnej vojny medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, ktorá rozbúrila finančné trhy a spomalila globálny ekonomický rast.

Trump novinárom povedal, že obe strany sú blízko konca obchodnej vojny, aj keď je potrebné ešte ďalej rokovať, a dnešnú dohodu označil za prvú fázu širšej dohody. Naznačil, že novú dohodu by mohol podpísať s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na novembrovom samite v Čile. (ap, nyt, čtk)

Zdieľať

USA a Čína dosiahli čiastočnú obchodnú dohodu, píše Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje. Dohoda by mala zaručiť prímerie vo viac ako rok trvajúcej obchodnej vojne a položiť základ pre širšiu dohodu, ktorú by Trump a Si Ťin-pching mohli podpísať neskôr v tomto roku.

Čína má v rámci dohody súhlasiť s ústupkami v oblasti poľnohospodárstva a USA by mali urobiť colné ústupky. Dohoda je však len predbežná a môže sa zmeniť. Večer by sa mal Trump stretnúť s čínskym vicepremiérom Liou Chem. (bloomberg)

Zdieľať

Ministerstvo financií počíta v návrhu rozpočtu na budúci rok s deficitom vo výške 0,49 % HDP. V tomto roku ho odhaduje na úrovni 0,68 %, informujú Hospodárske noviny. Vláda bude o návrhu rozpočtu na roky 2020 až 2022 rokovať v pondelok.

Zdieľať

Nemecká vláda znížila odhad rastu ekonomiky na budúci rok na 1,1 percenta z doterajších 1,5 percenta. Odhad tohtoročného prírastku HDP ponechala na 0,5 percenta, informuje bez uvedenia zdroja nemecký magazín Spiegel.

Kabinet Angely Merkelovej zverejní aktualizované prognózy ekonomického rastu 17. októbra.

Spiegel upozorňuje, že nové odhady vývoja najväčšej európskej ekonomiky sa dovtedy môžu nepatrne zmeniť.

Nemecké hospodárstvo spomaľuje oslabený globálny dopyt, ktorý má negatívny vplyv na export a priemysel.

K zhoršovaniu stavu ekonomiky prispieva obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou aj neistota okolo plánovaného odchodu Británie z EÚ. (čtk)

Zdieľať

Dve strely zasiahli iránsky ropný tanker počas plavby po Červenom mori neďaleko brehov Saudskej Arábie, informovali iránske štátne médiá. Ceny ropy v reakcii na udalosť prudko stúpli – o viac ako dve percentá.

Iránske zdroje najskôr uvádzali, že útok prišiel pravdepodobne zo Saudskej Arábie, neskôr však informáciu odvolali, píše Bloomberg.

Zasiahnutý tanker Sabiti má prepravnú kapacitu jeden milión ton ropy.

Ropa Brent v reakcii zdražela o zhruba dve percentá nad 60 dolárov za barel.

Incident sa odohral len niekoľko týždňov po tom, ako došlo k devastačnému útoku na ropné zariadenia v Saudskej Arábii, z ktorého Rijád obvinil Teherán.

Saudská Arábia a Irán sú regionálni rivali. V oblasti panuje už dlhšie napätie vyvolané protiiránskymi sankciami, ktoré zaviedli Spojené štáty.

V Perzskom zálive došlo tento rok k niekoľkým incidentom, pri ktorých boli zajaté alebo napadnuté tankery.

Zdieľať

Menšie nemecké firmy sa neboja tvrdého brexitu

Zhruba dve tretiny malých a stredných podnikov v Nemecku sa neobávajú neriadeného brexitu. Ak by k nemu došlo, nemal by mať žiadny dosah na ich biznis, vyplýva z prieskumu štátnej rozvojovej banky KfW.

Do septembrovej ankety KfW sa zapojilo zhruba 2000 firiem s ročným obratom do 500 miliónov eur.

Štvrtina respondentov sa vyjadrila, že brexit bez dohody ich znevýhodní, píše Reuters.

Z prieskumu vyplynulo, že 15 percent nemeckých exportne orientovaných poskytovateľov služieb v oblasti práva, daní a konzultačného biznisu očakáva, že tvrdý brexit by bol pre nich prínosom.

Optimizmus týchto firiem vychádza z toho, že by im mohla ubudnúť konkurencia z Británie. Vyšší dopyt po ich službách by prichádzal od firiem s potrebou prispôsobiť svoje podnikanie novým podmienkam.

Osobitnou prípravou na neriadený brexit sa podľa prieskumu KfW zaoberalo len minimum podnikov. Štyri pätiny sa vyjadrili, že nerobili žiadne preventívne opatrenia.

Británia má opustiť Európsku úniu 31. októbra. Podmienky jej odchodu doteraz nie sú dohodnuté. Isté nie je dokonca ani to, či Briti nakoniec vystúpia z Únie.

Zdieľať

Do konca roka vyhlásia Železnice SR a hlavné mesto medzinárodnú architektonicko-urbanistickú štúdiu na komplexnú obnovu bratislavskej hlavnej stanice. Odhadované náklady sú okolo 147 miliónov eur.

Oznámil to generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč.

„Táto štúdia by mala presne ukázať, ako by mala vyzerať Hlavná stanica a predstaničné námestie v budúcnosti. Ruka v ruke s tým ide modernizácia infraštruktúry hlavnej stanice. Bude to veľký projekt,“ avizuje Tkáč.

Odhadované náklady na rekonštrukciu len samotnej infraštruktúry ako koľajiska či predĺženia nástupíšť sú podľa jeho slov vo výške 147 miliónov eur.

Železnice sa budú snažiť, aby bol projekt financovaný predovšetkým zo zdrojov Európskej únie. (tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať