Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Prečo máme na Kysuciach diaľnicu nikam a inde má Prokopovič z autostrády pomník

„Obchvat nikomu nič nepriniesol, akurát sme minuli veľa peňazí,“ spomína bývalý investičný šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Juraj Čermák, ako sa kedysi staval obchvat Svidníka.

Ešte si pamätá, ako chodili kontrolovať stavbu, po ktorej podľa neho jazdí iba málo áut. Pôdu pre diaľnicu za 25 miliónov eur pripravil ešte minister dopravy za SDKÚ Pavol Prokopovič.

Prokopovič pochádza z tamojšieho regiónu, zo Stropkova. „Možno si len nechal postaviť pomník, aby ľudia naňho v dobrom spomínali,“ uvažuje Čermák.

Na to ako veľmi bol obchvat nevyhnutný a práve v tom čase, sa názory líšia.

Peniaze na diaľnice chýbajú

Prokopovičovu autostrádu pri Svidníku rozostaval Ľubomír Vážny (Smer) s tým, že je to jeden z troch úsekov, ktoré vôbec sú pripravené na stavbu. Šoférom diaľnicu odovzdával Ján Figeľ (KDH) v roku 2010 s 1,5-ročným omeškaním, objavili sa problémy s geológiou.

Obchvat sa financoval z eurofondov a v porovnaní s inými úsekmi nešlo o výraznú sumu. Išlo o fondy z predchádzajúceho obdobia, bol problém s ich čerpaním. Na vtedajšiu nekoncepčnosť vo výstavbe diaľnic sa preto dá pozerať rôzne.

Teraz plynie ďalšie eurofondové obdobie a peniaze z neho sa onedlho minú.

„Keď to sčítame, v rokoch 2018 až 2019 budú európske fondy na diaľnice vyčerpané,“ opisuje analytik INEKO a bývalý šéf stratégie ministerstva dopravy Ján Kovalčík.

Zatiaľ nikto nepovedal, že by sa chystal nový európsky finančný rámec, z ktorého by sme mohli na diaľnice čerpať. Debata o tom ukazuje, že opierať stavbu autostrád iba o eurofondy je krátkozraké.

Cesty chýbajú stále. Regióny by mohli súťažiť, kde hustá a hlučná doprava viac znepríjemňuje život ľuďom, ale aj v tom, kto sa ako hlasno a s akým vplyvom ponosuje na dopravu vláde.

V pláne je 1200 kilometrov autostrád

Hlas regiónov, ale aj politikov sa premieta do mapy hlavných ťahov, ktoré by sa na Slovensku mali postaviť. Je na nej vyše 1800 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest.

Odborníci si už celkom nespomínajú, kto ju kreslil. Politici medzičasom popridávali po troške do diaľničnej mozaiky.

Najprv SMK prikreslila novú rýchlocestu R7 juhom Slovenska, neskôr premiér Fico pridal R8 do rodných Topoľčian, minister Vážny pridal predĺženie R1 do Ružomberka. Každá z nich zvýšila nekrytý účet diaľničných želaní o miliardu až niekoľko miliárd eur.

S reálnou výstavbou to politikom išlo oveľa pomalšie. Zatiaľ pokročili najmä hlavné ťahy D1 a R1, rozostavaná je aj podstatná časť diaľnice D3 od Žiliny na Poľsko, ktorá je kľúčová pre tranzit kamiónov na Poľsko a Česko. Obe sú vládami tradične vnímané ako priorita.

Jedna časť D3 sa napríklad začala stavať už v roku 1997. Je pri hraniciach s Poľskom a začal ju stavať ešte Mečiarov minister dopravy Alexander Rezeš. Na Slovensku sa nemá na čo napojiť, roky končí vo voľnej prírode, preto ju prezývajú poľovnícka.

Zmysel začne dávať tento alebo na budúci rok, keď sa dostavia niekoľko priľahlých kilometrov diaľnice.

Roky jej konzervovania spôsobili, že táto trojkilometrová dvojpruhová autostráda zdražela o 100 percent na takmer 90 miliónov eur.

Pár kilometrov nižšie pod „poľovníckou diaľnicou“ leží Čadca, známa často kolabujúcou dopravou.

Celkový výsledok doterajšej stavby autostrád: z 1800 kilometrov plánovaných diaľnic a rýchlostných ciest je okolo 600 kilometrov kompletne postavených.

„V príprave sú diaľnice a rýchlocesty za vyše 20 miliárd eur, hoci z rozpočtu ide na nové cesty iba 300 až 350 miliónov eur ročne,“ hovorí Kovalčík.

Koľko stojí 1 kilometer?

Na ilustráciu: na necelých 7 miliónov eur za jeden kilometer vychádza 9-kilometrová diaľnica pri Levoči. Na ňu nadväzujúci úsek D1 zasa postavila Eurovia v prepočte po 13 miliónov eur za kilometer. Tá istá firma dnes šéfuje konzorciu, ktoré stavia severozápadný obchvat Žiliny po 60 miliónov eur za kilometer.

Pripomeňme, že keby sa po rozporoch medzi ministrom Vážnym a šéfom diaľničiarov Igorom Chomom nezrušil pred rokmi pôvodný tender na obchvat Žiliny, mohla ho stavať Skanska po 40 miliónov eur za kilometer.

Šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo a bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej Ondrej Matej pripomína, že nielen stavba, ale aj príprava balíka hustej cestnej siete znamená peniaze, sú to približne tri percentá z ceny stavby.

Čo ak je autostrád veľa a peňazí málo?

„Na diaľnice a hlavne riadnu údržbu existujúcich ciest treba vyčleniť postupne viac zo štátneho. Zároveň je nutné zredukovať zoznam rýchlostných ciest – namiesto viacerých z nich by stačila nová cesta prvej triedy vedúca mimo obcí a miest. Na štvorpruhové rýchlocesty tam nie je doprava,“ vysvetľuje Kovalčík.

Inak povedané, regiónom pomoc odriekať netreba, ale nemôžu všetci čakať, že budú mať štvorpruhovú autostrádu tak, ako je to nakreslené. To by znamenalo, že sa pre zopár regiónov zvládne urobiť veľkorysé riešenie, ale väčšine sa nepomôže vôbec alebo len oveľa neskôr.

Politik, ktorý by si dovolil zredukovať plánované diaľničné koridory, by musel v regiónoch vysvetľovať, že niekde postačí postaviť obchvat alebo súvislú cestu nižšej triedy, nemusí to byť diaľnica alebo rýchlostná cesta a rovno štvorprúdová.

Do toho sa však ministrom väčšinou nechce. Sľubovanie rýchlociest je na Slovensku stále populárne, aké sú náklady a na úkor čoho ich budeme platiť, sa verejnosť nepýta.

Na mnohých miestach by pritom nadlho stačili dva pruhy – jeden pre každý smer, teda polovica plánovanej autostrády. Niekde je aj takéto riešenie zbytočne drahé a vhodnejšou alternatívou môžu byť cesty prvej triedy.

Tie môžu viac kopírovať terén, majú iné polomery zákrut, preto sú aj lacnejšie. Sú miesta, kde sa dá problém dobre riešiť aj bez navrhovaného tunela, primeranejšie riešiť križovatky či privádzače. V prípade väčších miest treba hľadať alternatívy k štvorprúdovým autostrádam aj v zatraktívnení verejnej dopravy.

Príkladom môže byť rýchlostná cesta kreslená na Orave. Keďže o čosi západnejšie, nad Žilinou, sa jej stavia diaľničná dvojička, mohlo by na Orave stačiť menej štedré riešenie, než sa pre ňu nakreslilo. Minimálne preto, že ak ju budeme chcieť stavať podľa pôvodných plánov, môže nám Brusel zobrať aj tie peniaze, ktoré už dal na spomínanú diaľnicu nad Žilinou.

Minister financií Peter Kažimír súhlasí, že eurofondy dochádzajú a na diaľnice bude treba hľadať peniaze v rozpočte. Uvažuje, že by to mohlo byť 500 až 700 miliónov eur ročne, aby nový minister dopravy Roman Brecely (Sieť) mal za čo stavať diaľnice. Kažimír o tom hovoril v relácii Sobotné dialógy.

Stratégiu stavania by mal doniesť Brecely, ale hovoriť mu do toho bude aj ministerstvo financií.

„Súčasťou revízie výdavkov na dopravu je analýza nákladov a výnosov najväčších infraštruktúrnych projektov. Zámerom je aj analyzovať, ako zostaviť poradie výhodnosti jednotlivých projektov,“ píše ministerstvo financií. K čomu na ministerstve dospeli, sa vraj verejnosť dočíta v správe.

Chce generel, ale už teraz vie, čo stavať

Minister Brecely zasa v programovom vyhlásení vlády píše, že hodlá podrobne preskúmať, kde je koľko a akej dopravy, aby sme sa vedeli rozhodnúť, ktoré riešenia sú najefektívnejšie. Píše, že urobí „národný dopravný generel“.

„Jednoznačne vítam snahu vypracovať Národný generel dopravy pre Slovenskú republiku. Na základe dopravných prieskumov sa musia stanoviť priority,“ myslí si Martin Bakoš, šéf firmy Amberg Engineering Slovakia, ktorá dozoruje veľké infraštruktúrne stavby.

Zatiaľ však chýba vysvetlenie, čo presne Brecely pojmom národný generel myslel. Nie je jasné, odkiaľ minister už od od úvodu svojho pôsobenia v úrade presne vie – aj bez generelu –, kde stavať treba. Vo vládnom programe totiž vymenováva, čo sú jeho stavebné priority.

„Vláda sa na Orave sústredí na výstavbu rýchlostnej cesty R3. V záujme vlády bude pokračovať aj vo výstavbe južného ťahu R2 medzi mestami Zvolen a Košice. Vláda bude pripravovať prepojenie Banskej Bystrice s D1 rýchlostnou cestou…,“ vymenúva sa vo vládnom programe.

Platné sú naďalej aj doterajšie priority: dokončiť D1 medzi Bratislavou a Košicami a pokračovať v stavbe D3 od Žiliny na Poľsko. Sieť má v zozname priorít aj prepojenie z Prešova na Poľsko, na ktorého trase je aj spomínaný obchvat Svidníka, hlavne však chcú v Sieti severný obchvat Prešova, ale píšu aj o autostráde na juhu smerom na Komárno.

Na ilustráciu, na D1 vôbec nie sú nachystané peniaze na jej úsek medzi Turanmi a Ružomberkom. Ešte stále chýba niekoľko sto miliónov eur, konštatuje Matej. Konkrétne to môže byť aj 900 miliónov eur. Všetky ostatné časti D1 medzi Bratislavou a Košicami sú už minimálne vo fáze súťaženia.

Väčšina eurofondov sa však minie na drahé stavby začaté v predchádzajúcich rokoch, ani zďaleka už nepokryjú tri stavby, pri ktorých Národná diaľničná v máji otvárala ponuky uchádzačov.
D1 medzi Bratislavou a Košicami má byť hotová v roku 2020, okrem úseku medzi Turanmi a pri Ružomberku.

To nerátame druhú rúru tunela Branisko, ktorá sa má podľa diaľničiarov začať stavať v roku 2020. To by bolo možno až priskoro – jedna rúra tu môže v pomere k počtu áut teoreticky vystačiť pohodlne do roku 2030.

PPP veľa nerieši

Nové vedenie ministerstva dopravy zatiaľ nehovorí, že by chcelo primárne zredukovať husté diaľničné plány.

Ako je to s generelom a aká bude stratégia stavby diaľnic?

„Existuje niekoľko strategických dokumentov, na základe ktorých sa postupuje pri príprave diaľničnej výstavby. Plán načrtnutý v programovom vyhlásení vlády v zmapovaní nielen infraštruktúry, ale aj vzťahov medzi jednotlivými druhmi dopravy ide nad rámec týchto štúdií a aktuálne sa pracuje na jeho príprave,“ píše ministerstvo dopravy.

Ministerstvo dopravy tiež uvažuje, že by na stavby stiahlo peniaze z takzvaného Junckerovho fondu. To sú relatívne lacné európske pôžičky, ale lacno si vie štát požičať aj bez nich – len musí vedieť ustrážiť rozpočtový deficit.

Je tu aj možnosť, že si na diaľnicu požičia súkromník a štát ju bude roky splácať – akurát s drahšími komerčnými úrokmi.

Kovalčík preto PPP projekty na stavbu diaľnic neodporúča, upozorňujúc na skryté a drahšie zadlžovanie. Skôr sú podľa neho vhodné tam, kde drahšie financovanie toľko nepriťaží a súkromník môže priniesť vyššiu efektívnosť. Napríklad pri dlhodobých kontraktoch na zabezpečenie údržby ciest.

Skúsenosť ukázala, že PPP je drahé aj z iných dôvodov, aj to, že je drahé robiť veľa tendrov naraz a že kvalita tendrov je kľúčová. PPP projekty, ktoré prevzala po prvej vláde Roberta Fica vláda Ivety Radičovej, zrušili. Nová vláda na tých istých úsekoch ušetrila 2 miliardy eur iba cez náklady na ich stavbu.

Riziko PPP projektov spočíva hlavne v tom, že umožňujú stavať diaľnice bez toho, aby sa tento výdavok zaratúval do dlhu krajiny. Pokiaľ na tejto podmienke politici trvajú, ide im skôr o to, aby mohli stavať teraz a zároveň sa vyhli hľadaniu odpovede, kde na to vziať.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Paul DeGrauwe z London School of Economics: Len trh prinesie blahobyt, ale bez regulácie zničí sám seba 

Paul De Grauwe. Foto - Christophe Ketels
Paul De Grauwe. Foto – Christophe Ketels

Profesor ekonómie z London School of Economics Paul De Grauwe je jasným zástancom trhu, ale rovnako hlasno volá po jeho regulácii.

Aj súčasné politické problémy sú podľa neho dôsledkom toho, že sme nezvládli reguláciu.

Otvorene hovorí napríklad o potrebe vysokého zdanenia miliardárov, dokonca o čiastočnej konfiškácii ich majetku.

Minúta po minúte

Zdieľať

Microsoft v zmluvných podmienkach s inštitúciami EÚ nespĺňa GDPR. Ukázali to prvotné zistenia z vyšetrovania Úradu Európskej únie pre dohľad nad ochranou dát.

Európske nariadenie o ochrane osobných údajov (GDPR) vošlo do platnosti na konci mája 2018. Má pomôcť hájiť práva občanov EÚ proti zneužívaniu ich dát. Týka sa verejných inštitúcií, firiem i samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré evidujú zamestnancov, členov, zákazníkov alebo priaznivcov. Nariadenie zaviedlo právo na vymazanie či prenos poskytnutých údajov aj kontrolu ich využitia.

„Hoci sa vyšetrovanie ešte neskončilo, prvotné zistenia vzbudzujú vážne obavy týkajúce sa toho, či sú zmluvné podmienky v súlade s pravidlami o ochrane osobných údajov,“ uviedol vo vyhlásení Úrad EÚ pre dohľad nad ochranou dát (EDPS. (reuters, čtk)

Zdieľať

Čiernej fabrike na asfalt ešte viac hrozí, že ju zatvoria

Pravdepodobnosť zatvorenia fabriky, ktorá pod Tatrami bez povolenia vyrába asfalt, sa zvýšila. Továreň mala získať dodatočný súhlas na prevádzku, ale úradníci sa stiahli z konania, lebo ich podozrievajú z korupcie.

Čo sa udialo doteraz:

Obaľovačku asfaltových zmesí v Liptovskom Mikuláši prevádzkuje stavebná firma Cesty SK od roku 2017. Vtedy získala povolenie na dočasnú a skúšobnú prevádzku.

Povolenie jej vypršalo po šiestich mesiacoch, no firma vyrábala ďalej. Požiadala o povolenie na trvalú prevádzku, ktoré však doteraz nezískala, a zároveň si vybavila povolenie na spracovanie stavebného odpadu, na základe ktorého vyrábala ďalej.

Povolenie na recykláciu ale na výrobu asfaltu nestačí. Preto dal Okresný úrad v Liptovskom Mikuláši firme dva pokuty za prevádzku bez povolenia. Druhá ešte nie je právoplatná, lebo firma sa voči nej odvolala.

Nadradený úrad v Žiline zároveň začal konanie o zastavení prevádzky.

Ukončenie výroby presadzuje spoločnosť Cestné stavby, ktorá je konkurentom Ciest SK.

Lídri Cestných stavieb mali mali pred pár dňami podozrenie, že úrad v Liptovskom Mikuláši vydá Cestám SK ďalší dočasný súhlas.

Úradníkom preto zaslali  „Výzvu na bezpodmienečné dodržiavanie zákonnosti a upovedomenie o postúpení veci orgánom činným v trestnom konaní k postupu Okresného úradu vo veci prevádzky Obaľovne asfatlových zmesí v k.ú. Okoličné“.

V tejto výzve „vyslovujú podozrenie na trestný čin prijímania úplatku, či inej výhody a zároveň obviňujú Okresný úrad Liptovský Mikuláš, odbor starostlivosti o životné prostredie z nezákonnej spolupráce s prevádzkovateľom CESTY SK,“ napísal Denníku E úrad.

Ten požiadal o vylúčenie z konania „vzhľadom k závažnosti prezentovaných tvrdení a pre budúce zachovanie objektívnosti správneho konania voči uvedenému prevádzkovateľovi, ako aj v záujme správneho rozhodnutia v predmetnej veci o udelenie súhlasu na trvalú prevádzku obaľovne.“

Zdôvodňuje to aj tým, že zástupcovia Cestných stavieb úrad opakovane kontaktujú, sťažujú sa na jeho nečinnosť a postupujú veci polícii a prokuratúre.

Momentálne prebiehajú dve samostatné konania s opačným cieľom: Cieľom jedného je zastaviť prevádzku fabriky, na ktorú firma nemá povolenie. Cieľom druhého je získať súhlas na trvalú prevádzku.

Zdieľať

Nórska IT firma žiada od vlády investičnú pomoc. Ministerstvo navrhuje 3,8 mil. eur

Nórska IT firma Visma Labs žiada od slovenskej vlády stimuly vo výške 3,8 milióna eur. Investičná pomoc má podporiť vybudovanie jej nového centra podnikových služieb v Košiciach, v ktorom chce vytvoriť zhruba 200 pracovných miest.

Návrh na poskytnutie investičnej pomoci predložilo ministerstvo hospodárstva na medzirezortné pripomienkovanie.

Nórsky investor pôvodne pýtal od vlády 5,2 milióna eur, rezort navrhuje zníženie sumy na zhruba 3,8 milióna eur.

Štyri pätiny z toho majú mať formu príspevku na vytvorené pracovné miesta, zvyšok sú daňové úľavy.

Investor požiadal o stimuly ešte v októbri 2018, žiadosť bola naposledy upravená v septembri 2019.

Podľa skorších plánov sa malo vývojové centrum otvárať už začiatkom tohto roka, píše Sme.

Aké sú parametre investície:

  • Počiatočných minimálne 466-tisíc eur tvoria náklady na obstaranie majetku (stroje, prístroje, zariadenia). Firma plánuje sumu minúť do konca roka 2021.
  • Oprávnené mzdové náklady najmenej 15 miliónov eur (plán vynaložiť do konca 2025).
  • V priamej súvislosti s investíciou má vzniknúť 196 nových pracovných miest do konca roka 2021.

Čo plánujú robiť:

Činnosť informačno-technologického centra bude zameraná najmä na inovatívne riešenia v oblasti cloudových a mobilných technológií, algoritmov, automatizácie a umelej inteligencie.

Z hľadiska produktu sa má podieľať na riešeniach budúcej generácie. Sú tým myslené napríklad systémy v oblasti ľudských zdrojov, riadenia pracovnej sily a ľudského potenciálu, v oblasti obstarávania a IT systémy riadenia pre školy či nemocnice.

Havnými odberateľmi majú byť podniky v skupine v Nórsku, Švédsku, Dánsku a Holandsku. Od nich sa riešenia následne dostanú ku konečným užívateľom.

Nórska skupina Visma vznikla v roku 1996. Patrí k najväčším európskym softvérovým firmám s približne 8 200 zamestnancami a ročným obratom 1,5 miliardy eur.

Zdieľať

Až polovicu ceny práce zamestnanec nevidí, upozorňujú analytici a zamestnávatelia

Nový portál cenazamestnanca.sk so mzdovou kalkulačkou spustil inštitút INESS. Počíta náklady na zamestnanca, náklady na stravné lístky, rekreačné a športové poukazy, príplatky za prácu, 13. alebo 14. plat.

Kalkulačka vypočíta hrubú mzdu po zarátaní benefitov, čistú mzdu, náklad na reálne odpracovaný mesiac a hodinovú mzdu.

Inštitút pre ekonomické a sociálne analýzy INESS kalkulačkou reaguje na diskusiu o vplyve zvyšovania miezd na zamestnávateľov. Podľa analytika INESS Martina Vlachynského je reakciou na pokusy „vraziť klin medzi zamestnancov a zamestnávateľov a rozdúchať nenávisť vytváraním mýtu o lakomých podnikateľoch“.

Podľa INESS totiž polovica ceny zamestnanca zostáva skrytá pred očami zamestnanca aj pred verejnosťou. Ku skrytým nákladom, o ktoré sa mzda zvyšuje, patria stravné lístky, rozširovanie voľna pre zamestnancov, rekreačné či športové poukazy. Kalkulačka bude slúžiť aj na porovnanie zamestnaneckých nákladov s ostatnými krajinami EÚ.
Podľa viceprezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislava Machunku sa na Slovensku robí predvolebná kampaň na náklady zamestnávateľov. Machunka kritizoval zvyšovanie minimálnej mzdy na úroveň 60 % priemernej mzdy bez toho, aby boli príplatky od minimálnej mzdy odpojené.

Nejasné vyčíslenie ceny práce kritizoval aj viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Ján Oravec. Údaje o hrubej mzde, ktoré sa používajú, nie sú podľa neho relevantné ani pre zamestnanca, ktorý dostane podstatne menej, ani pre zamestnávateľa, ktorý platí výrazne viac, ako je deklarovaná hrubá mzda.

Zdieľať

Startupové investície v Európe sú na rekorde. Lídrom je Londýn, skokanom Paríž

Startupové investície v Európe stúpli v 1. polroku na rekordných 16,9 miliardy eur, medziročne sa zvýšili o 62 percent. Vyplýva to zo štúdie poradcu EY. Podľa nej je na trhu veľké množstvo kapitálu, pre ktorý investori hľadajú uplatnenie.

V rebríčku miest vedie s náskokom Londýn, ktorý zostáva mekkou startupov navzdory brexitu.

Na druhé miesto sa prebojoval Paríž, ktorý predstihol Berlín.

Dominancia Londýna je veľká, začínajúci podnikatelia v ňom získavali viac peňazí než podobné firmy v Paríži a Berlíne dohromady.

„Každé tretie euro rizikového kapitálu investovaného v prvej polovici roka 2019 odišlo do londýnskeho startupu,“ približuje analytik rakúskej divízie EY Thomas Gabriel.

Francúzsky startupový ťah:

Vzostup Paríža súvisí so snahou prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý pred dvoma rokmi prišiel so zámerom vytvoriť z Francúzov „startupový národ“.

Francúzska vláda odstraňuje mladým podnikateľom úradné prekážky, sprostredkúva im kontakty na investorov a Macron pre nich hľadá podporu u veľkých francúzskych firiem.

Ako Paríž poráža Berlín:

Francúzska metropola ešte v roku 2017 výrazne zaostávala za Berlínom. Vlani sa rozdiel značne znížil, keď investície do startupov v Paríži  (2,5 mld. eur) zaostali za berlínskymi o 100 miliónov eur.

V prvom polroku 2019 sa už garde obrátilo. Začínajúce firmy v Paríži získali od investorov 2,2 miliardy eur, v Berlíne o 200 miliónov eur menej.

V počte uzatvorených obchodov je rozdiel medzi nimi ešte väčší. Vo francúzskom hlavnom meste ich bolo 230, zatiaľ čo v nemeckom iba 129, konštatuje EY. (čtk, apa)

Zdieľať

Vláda minie na vodovody a kanalizácie stovky miliónov eur, aj tak to nie je dosť

Na výstavbu a zveľaďovanie vodovodov a kanalizácií štát každoročne vynaloží 50 miliónov, píše sa v pláne na roky 2020 – 2030. Doteraz sa na ne takmer výlučne využívali len eurofondy. Plán by mala v stredu schváliť vláda.

O čo v návrhu ide:

Ak návrh prejde, štát by mal na seba zobrať väčšiu časť zodpovednosti za čistotu potokov a riek a za dostupnosť vodovodov. Vďaka tomu získa viac obyvateľov prístup k pitnej vode, a zároveň sa obmedzí vypúšťanie škodlivín do potokov a riek.

Nový investičný plán na vládu predložil minister životného prostredia László Sólymos. Podľa plánu má štátny Environmentálny fond minúť každoročne 50 miliónov na budovanie, rozširovanie a modernizáciu kanalizácií, čističiek a vodovodov.

V posledných rokoch bol štát oveľa pasívnejši. V období 2014 – 2019 fond na tieto účely minul 80 miliónov eur, čo vychádza na 13 miliónov ročne.

Doteraz najmä z eurofondov

Vďaka členstvu v Európskej únii Slovensko dosiahlo pokrok najmä v čistení odpadových vôd. V roku 2003 bolo ku kanalizácii pripojených 55 percent obyvateľov, vlani to bolo už 68 percent.

Dominantným zdrojom financovania boli eurofondy. V programovom období 2007 – 2013 šla najmä na kanalizácie a čističky odpadových vôd a čiastočne aj na vodovody 1 miliarda eur.

V aktuálnom období 2014 – 2020 sa zatiaľ minulo 400 miliónov, ale čerpať z tohto balíka sa bude dať až do konca roka 2023.

Doteraz boli prioritou väčšie sídla, keďže Slovensko prijalo záväzok odkanalizovať do roku 2015 všetky aglomerácie nad 2-tisíc obyvateľov.

Tento cieľ nesplnilo. Z 356 veľkých aglomerácií, ktoré zahŕňajú 662 obcí, splnilo európske smernice 312. Zostáva teda 44 celkov, z ktorých 17 má pripravené projekty. Odkanalizovanie väčších obcí sa má naďalej financovať z eurofondov. V rokoch 2021 – 2027 má ísť o 580 miliónov eur.

Kto na tom najviac získa

Dotácie z Environmentálneho fondu budú môcť na kanalizácie a čističky využiť predovšetkým menšie obce – aglomerácie do 2-tisíc obyvateľov.

Peniaze sa budú dať použiť na budovanie, rozšírenie a posilnenie čističiek odpadových vôd a kanalizácií. Väčšina priorít je určená na rozšírenie existujúcich projektov. Podobne je to aj pri vodovodoch – väčšina prioritných oblastí sa viaže na systémy, ktoré sú rozostavané aspoň na 60 percent. Podpora sa bude dať získať na vodovodné siete v obciach aj na nové vodárenské zdroje. Plán počíta s tým, že prístup k verejnému vodovodu získa ďalších 200 – 250-tisíc obyvateľov.

Podľa ministerstva treba nájsť na vodovody 830 miliónov eur a niektoré siete si vyžadujú neodkladnú investíciu, aby neprestali fungovať.

Ministerstvo navyše odporúča vybudovať novú vodnú nádrž Tichý Potok v Prešovskom kraji s orientačnými nákladmi 328 miliónov.

Zatiaľ nie je zoznam obcí, ktoré získajú z envirofondu podporu. Jej prideľovanie má závisieť od stupňa rozostavanosti, naliehavosti a lokality stavby. Obce a združenia obcí budú o dotácie žiadať. Vtedy už musia mať pripravenú projektovú dokumentáciu.

Zatiaľ neznámy je aj počet podporených obcí. Náklady na vybudovanie kanalizácie sa pohybujú v jednotkách miliónov eur. Napríklad obec Moravské Lieskové s počtom obyvateľov 2,6 tisíca si pred pár dňami objednala kanalizáciu a čističku odpadových vôd za 10 miliónov eur bez DPH. Menšej obci Beňuš s 1200 obyvateľmi na to postačuje 7 miliónov eur.

Ak by boli priemerné náklady na jeden projekt také ako v Beňuši, z 50-miliónového ročného rozpočtu by podporu mohlo získať do desať prijímateľov.

Zdieľať

Bundesbank pripúšťa, že nemecký HDP sa v 3. kvartáli opäť znížil. Znamenalo by to, že najväčšia európska ekonomika sa dostala technicky do recesie po tom, ako v 2. štvrťroku klesla medzikvartálne o 0,1 percenta.

Komentár k vývoju hospodárstva vydala nemecká centrálna banka v mesačnej správe.

Podľa nej hrozí, že spomaľovanie vývozu ovplyvňuje aj domácu ekonomiku, píše Reuters.

Rast najväčšej ekonomiky eurozóny sa vlani prudko spomalil na 1,5 percenta. Jej silný exportný motor trpel dosahmi globálnej obchodnej vojny.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať