Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Zvažujú extra daň pre reťazce, chcú vyššiu kontrolu zahraničných potravín

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná šéfovala pozemkovému fondu za druhej vlády Smeru. Foto - TASR
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná šéfovala pozemkovému fondu za druhej vlády Smeru. Foto – TASR

Aktualizované o 19:50

Vo volebnom programe to SNS hovorila jasne, tvrdila, že zavedie osobitnú daň z obratu obchodných reťazcov vo výške minimálne 6 %. V programe ministerstva pôdohospodárstva, ktoré vedie nominantka SNS Gabriela Matečná, sa to hovorí opatrnejšie, ale dostalo sa to do neho: „V záujme ochrany malých a stredných podnikateľov vláda zváži zavedenie osobitného odvodu pre veľké obchodné systémy,“ píše sa v kapitole venovanej pôdohospodárskej politike.

Ak by tretia Ficova vláda išla cestou dodatočného zdanenia reťazcov, ako to pred časom urobila Orbánova vláda v Maďarsku, podľa prezidenta Zväzu obchodu Pavla Konštiaka by sa to jednoznačne odrazilo v cenách výrobkov. „Treba si uvedomiť, že dodatková daň spôsobí zvýšenie cien vo výške tejto dodatkovej dane,“ vraví Konštiak. No nemyslí si, že by prípadné presadenie takejto dane viedlo aj k odchodu niektorých veľkých reťazcov z trhu.

Konštiak si myslí, že ministerstvo vedené nominantkou SNS je schopné dodatočné zdanenie veľkých reťazcov presadiť, pretože to strana mala aj vo volebnom programe. Exminister pôdohospodárstva a poslanec parlamentu Zsolt Simon (nezávislý, zvolený za Most-Híd) si myslí, že k tomu nedôjde. Potravinárskej komore Slovenska (PKS) chýbajú bližšie detaily, preto považuje za predčasné možnosť zavedenia odvodu hodnotiť.

Domácim chcú pomôcť

Rovnako je Simon skeptický k tomu, či sa podarí vláde dosiahnuť ďalší bod, o ktorom už píše, že ho chce urobiť naisto:  presadiť, aby organizácie štátnej a verejnej správy nakupovali domáce agroprodukty. Podobný krok sa snažil predloženým materiálom ku koncu minulého volebného obdobia urobiť vtedajší minister Ľubomír Jahnátek (Smer).

„Je to dobrá propaganda, ale realizácia tohto opatrenia bude nulová. Väčšina štátnych inštitúcií musí nakupovať cez elektronické trhovisko a tam je podstatným kritériom cena,“ vraví Simon.

PKS však tento návrh oceňuje.

Ak veľké obchodné reťazce zvažuje vláda dodatočne zdaniť, pre farmárov by rada dosiahla daňové zvýhodnenie. V programovom vyhlásení totiž píše, že „prehodnotí daňové zaťaženie farmárov“. Chce tiež podporovať začínajúcich, mladých a malých poľnohospodárov, aby sa dokázali uplatniť na trhu.

Plánuje tiež zintenzívniť podporu živočíšnej výroby, ovocinárstva, zeleninárstva či vinohradníctva, pretože ich považuje za zdroj možných pracovných miest. To síce Simon kvituje, no upozorňuje, že to isté deklarovala už aj bývalá Ficova vláda, ale výsledok bol presne opačný.

Hoci Simon chváli, že v programovom vyhlásení sú aj dobré návrhy, napríklad v lesnom hospodárstve uvažuje o podpore domáceho spracovania dreva. To však podľa neho, v trochu inej podobe bolo aj v predošlom programovom vyhlásení.

„Všetko, čo je tam napísané, je pozitívne, ak a to naplní, ale v predošlom období sme videli, že tie sľuby sa nenaplnili,“ vraví Simon. Podľa jeho posúdenia asi 70 percent z tohtoročných navrhovaných opatrení už deklarovala v obdobnom dokumente minulá vláda.

PKS upozorňuje, že v Programovom vyhlásení vlády chýba pozícia k rozšíreniu okruhu potravín so zníženou sadzbou DPH. „Rovnako by komora privítala pozíciu vlády k dopadom sankčnej vojny medzi Európskou úniou a Ruskou federáciou na trh s potravinárskymi a poľnohospodárskymi produktmi, keďže k hlavným prioritám rezortu má patriť sektor mlieka a mäsa,“ tvrdí prezident PKS Daniel Poturnay.

Oceňuje, že nové vedenie rezortu sa zaväzuje k zavedeniu transparentných pravidiel čerpania fondov EÚ a k znižovaniu administratívnej záťaže podnikateľov v potravinárstve a poľnohospodárstve.

Riešia hlavne oblasť prvovýroby

Domáci výrobcovia sa však môžu spoľahnúť na to, že nová ministerka bude chcieť, minimálne tak ako jej predchodca, pravdepodobne však ešte silnejšie, pomáhať slovenským potravinám. Vo vyhlásení vláda deklaruje, že podporí spracovanie a finalizáciu produktov z domácej výroby.

„V tejto oblasti PKS očakáva, že podpora bude realizovaná najmä finančne, či už formou štátnej pomoci alebo z fondov EÚ, pričom prostriedky budú prideľované primerane aj potravinárskym podnikom a najmä na modernizáciu jestvujúcich kapacít,“ reaguje Poturnay.

Upozorňuje, že vládny dokument sa vo výpočte navrhovaných opatrení sústreďuje najmä na oblasť prvovýroby s menším dôrazom na návrhy konkrétnych opatrení pre potravinársky priemysel.“ V návrhu dokonca rezonuje zámer uprednostňovať potravinárske podniky s majetkovou účasťou prvovýroby na úkor potravinárskych podnikov so štandardnou vlastníckou štruktúrou a tiež podpora priameho predaja farmárskych výrobkov konečnému spotrebiteľovi všetkými dostupnými prostriedkami,“ vraví šéf PKS.

Pripomína, že koncentrácia vládnej politiky prednostne na problematiku prvovýroby spôsobuje, že v ekonomických výsledkoch sa medzi prvovýrobou a potravinárskym priemyslom roztvárajú nožnice. „Vývoj smeruje do zvyšovania podielu vyvážaných produktov prvovýroby na úkor spracovaných potravín s vyššou pridanou hodnotou, v dôsledku čoho pasívne saldo medzinárodného obchodu v potravinárskych produktoch dosiahlo rekordnú hodnotu -1,1 miliardy eur,“dodal Poturnay.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora oceňuje, že sa vláda zaviazala podporiť obnovu domáceho výrobného a spracovateľského potravinárskeho segmentu, prednostne s majetkovou účasťou prvovýrobcov, osobitne kapacít na spracovanie jatočných zvierat a mlieka. „Tým by sa mala zvýšiť sebestačnosť Slovenska v základných potravinách a jeho potravinovej bezpečnosti. Rovnako pozitívne hodnotíme aj dôraz na zvýšenie potravinovej bezpečnosti, podielu slovenských potravinárskych výrobkov z domácich surovín na spotrebiteľskom trhu a zvýšenie miery ich propagácie,“ vraví predseda SPPK Milan Semančík.

Píšu o marketingovom fonde

Vláda však chce podporiť domácich producentov aj zvýšením propagácie domácich potravín prostredníctvom marketingového fondu. Z vyhlásenie nie je jasné, ako by mal fond fungovať, no o obdobnom fonde hovoril už Matečnej predchodca, s tým, že by do neho prispievali výrobcovia.

„Žiadny nový fond netreba zaviesť a už vôbec, aby bol na náklady potravinárov a farmárov vo forme dodatočnej dane,“ hovorí Simon.

PKS očakáva, že prípadnému zriadeniu marketingového fondu bude predchádzať diskusia so zainteresovanými subjektmi ešte v štádiu prípravy zámeru. „Hodnotenie tohto zámeru v štádiu Programového vyhlásenia vlády by bolo predčasné a postoj PKS k nemu je preto opatrný,“ tvrdí Poturnay.

Vláda sa pritom netají ani tým, že chce ďalej rozvíjať aj existujúcu Značku kvality, ktorú zaviedli ešte v roku 2004. Simon si však myslí, že systém jeho financovania a využívania tohto programu by sa mal prepracovať. „Ani za Jahnátka sme nemali možnosť skontrolovať kde a ako boli vyčlenené peniaze použité, “ tvrdí Simon.

Skôr za gesto, ako za krok s reálnou šancou na úspech považuje Simon aj záväzok vlády, že podporí zvýšenie počtu a frekvencie úradných kontrol potravín z iných štátov, aj produktov predávaných ambulantným spôsobom. Tvrdí totiž, že peniaze vyčlenené na kontroly a pre inšpektorov v tohtoročnom rozpočte sotva vystačia na ich prácu podľa doterajšieho harmonogramu a frekvencie kontrol do konca roka. Nie, že by ich ešte bolo dosť na zvýšenie kontrol.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

  • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
  • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
  • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
  • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
  • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
  • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Na Slovensko prichádza fínsky Wolt, jedna z najväčších európskych firiem na doručovanie jedla. S donáškovou službou začína dnes v Bratislave. Najväčší lokálny konkurent Bistro.sk pôsobí v ôsmich slovenských mestách. (sita)

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Väčšina firiem bude platiť nižšie dane +

  • Aj zamestnanci trochu ušetria, zaplatia to samosprávy
  • Fed podporil ekonomiku, Trump napriek tomu soptí
  • Železnice sa pomaly dostávajú z pasce vlakov zadarmo
Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)

Zdieľať

Most-Híd by v prvom čítaní podporil návrh reformy zdravotníctva, podľa predsedu klubu Tibora Bastrnáka však má pripomienky. SNS si počká na rokovanie Koaličnej rady. ĽSNS sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou Andreou Kalavskou.

„Od začiatku hovoríme, že budeme podporovať všetky také návrhy, ktoré sú o bezpečnosti pacientov. Stratifikácia je taký návrh. Chceli by sme to podporiť. Máme nejaké výhrady a veci, ktoré si myslíme, že ešte ministerstvo zdravotníctva musí zlepšiť. Takže keď príde tento návrh do parlamentu, tak ho v prvom čítaní podporíme. Keď ministerstvo odstráni maličkosti, ktoré nie sú úplne definované, tak by sme to mali podporiť aj v druhom čítaní,“ komentoval Bastrnák z Mosta-Híd.

Podľa neho by išlo napríklad o zvýšenie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v tých regiónoch, v ktorých by to bolo možné.

Predseda SNS Andrej Danko sa k téme vyjadrí neskôr. „Ja sa vyjadrím vtedy, keď Smer povie na Koaličnej rade, že stojí za Kalavskou. Dovtedy je jej návrh irelevantný, nemôžeme ísť proti záujmom koaličného partnera,“ povedal.

Kotlebova ĽSNS uviedla, že sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský uviedol, že sa s ministerkou potrebujú stretnúť ešte raz, aby strane odpovedala na niektoré otázky. Jedna sa týka personálneho zabezpečenia, druhá „malej nezrovnalosti“ v zákone. „Máme taký názor v odbornom tíme, ktorý hovorí, že to možno nie je úplne dokonalý návrh, ktorý má určité riziká, no možno je to stále lepšie, ako neurobiť nič.“ (tasr)

Zdieľať

SaS uviedla, že je za nižšie dane pre firmy, ale „nie šťastná“ je ich výška podľa obratu. Strana tak reagovala na schválenie 15-percentnej dane pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur v parlamente.

„My dlhodobo hovoríme, že je potrebné znižovať dane, aby bola väčšia ochota priznať a platiť dane. Má to určite pozitívne dynamické efekty,“ priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Ako trochu nešťastné vnímame to, že bude progresívna daň, teda že firmy s obratom do 100-tisíc eur budú platiť zásadne inú výšku dane na rozdiel od tých firiem, ktoré majú vyšší obrat. Vytvára to medzi týmito firmami istú konkurenčnú výhodu, respektíve nevýhodu. Toto si myslíme, že nie je celkom šťastné, ale v každom prípade podporujeme znižovanie daní,“ dodala. (tasr)

Viac k téme: Nižšia, 15-percentná daň je pre všetky firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur ročne