Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Drucker neukázal, či zvýši sestrám platy. Nedáva termíny ani sumy

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Ako konkrétne sa bude meniť zdravotníctvo, nie je jasné. V programovom vyhlásení veľa čísiel či konkrétnych faktov nie je. Píše sa v ňom, že obmedzí zisk poisťovní, ale už nespresňuje ako a kedy.

O tom, na čo by mal mať pacient nárok, hovoria vlády už dlho. Je to aj v programovom vyhlásení tej najnovšej. Štát má platiť to, čo vedie k záchrane života, k vyliečeniu choroby, k zabráneniu komplikáciám či zhoršeniu choroby, alebo prechodu do chronického ochorenia.

Vláda však hovorí, že každý má mať právo „zabezpečiť si vyšší štandard služieb“ alebo vybrať si takú zdravotnú starostlivosť, ktorá nie je nevyhnutná a presahuje rozsah, ktorý platí štát. To dnes pacienti v mnohých prípadoch urobiť nemôžu. Môžu si napríklad priplatiť za nadštandardnú izbu alebo výber operatéra. Ale nedá sa legálne zaplatiť si lepší kĺb alebo nadštandardné vyšetrenie.

Vláda v programovom vyhlásení sľubuje, že skráti čakacie lehoty aj tým, že zavedie maximálny čas čakania na plánované výkony v nemocniciach.

Zmeniť by sa mali aj podmienky vyberania poplatkov v ambulanciách, ktoré kritizuje aj prezident Andrej Kiska a pre ktoré sa obrátil aj na Ústavný súd. Vláda sľubuje „zavedenie prehľadných pravidiel pri platbách pacientov a vytvorenie systému viaczdrojového financovania“.

Chce tiež povedať, koľko minimálne musí byť na Slovensku pohotovostí s 24-hodinovou službou. Ostatné, ktoré dnes fungujú, odporúča ponechať ako doplnkovú službu s kratšou prevádzkou.

Elektronizácia má byť na budúci rok

Celkovo je však program pre zdravotníctvo veľmi nekonkrétny. Jediným záväzným termínom je  zavedenie elektronizácie zdravotníctva na budúci rok. Elektronizácia sa pritom už viackrát posúvala, s prípravou sa začalo už v roku 2008, pôvodne mala začať fungovať v roku 2013.

Jej prípravu preveroval aj Najvyšší kontrolný úrad, ktorý našiel veľké pochybenia.

Minister zdravotníctva tiež sľubuje, že zavedie platbu za diagnózu, takzvané DRG pre nemocnice. No v ktorom roku to bude, nehovorí. „DRG je pripravené a je dnes v prevádzke,“ povedal minister Drucker. Jeho cieľom je, aby od budúceho roka mohlo fungovať ako platobný mechanizmus.

Rovnako ako elektronizácia aj DRG sa už viackrát odsunulo, naposledy bývalá vláda stanovila, že má tento systém fungovať už v tomto roku. Či to vláda splní, Drucker nehovorí.

Sestry nespomína

Pred voľbami dávali sestry v nemocniciach výpovede, žiadali najmä vyššie platy. Vláda však nič také vo svojom prvom dokumente nesľubuje.

„Vláda bude pri zdravotníckych pracovníkoch podporovať a presadzovať odmeňovanie na základe zásluhového princípu,“ píše sa v dokumente. Podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera to znamená, že majú zamestnanci dostať platy nielen podľa odpracovaných rokov, ale aj podľa dosiahnutých špecializácií.

„Nie je to v poriadku,“ hovorí šéfka komory sestier Iveta Lazorová. Čakali, že vo vyhlásení bude uvedené, že im platy zvýšia, aj o koľko. No pripomína, že v minulosti sa často to, čo bolo v programovom vyhlásení, nedodržiavalo.

„Nie sme spokojné,“ dodáva Lazorová. Ak sa nezvýšia platy sestier, viac ich do systému nedostanú, dodáva. „Asi to nepochopili.“

„Ak nehovoria, ako im zdvihnú platy, mali by povedať, ako zabezpečia dostatok sestier,“ hovorí šéf lekárskych odborov Peter Visolajský. Pripomína, že v nemocniciach chýba niekoľko tisícok sestier.

„Diskutoval som s pani Lazorovou a to, na čom sme sa dohodli, tam je,“ povedal minister. Treba najskôr podľa neho vedieť za čo, a potom povedať koľko.

Sľubujú, že ukážu viac

Zdravotníctvo je jednou z oblastí, kde sa ľudia podľa prieskumov stretávajú najčastejšie s korupciou. V minulosti boli práve v tejto oblasti korupčné škandály.

Vláda sľubuje, že bude transparentnejšia. „Všetko je verejné, pričom zverejnením alebo nezverejnením informácie nesmie dôjsť k neprimeranej komerčnej výhode žiadneho subjektu,“ tvrdí v časti programového vyhlásenia venovanej zdravotníctvu.

Na miesta riaditeľov nemocníc a špecializovaných ústavov by sa mali robiť transparentné výberové konania. Mali by sa určiť aj pravidlá obsadzovania kontrolných funkcií v kľúčových orgánoch Všeobecnej zdravotnej poisťovne či v Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Miesta v kontrolných orgánoch má dostať aj opozícia. Vláda však definuje opozíciu ako stavovské organizácie či tretí sektor, opozičných poslancov tam nemenuje. „Nebudem ten, kto bude vyberať pozíciu opozície, chcem ponúknuť cez parlament, aby takúto nomináciu dala. Nevidím dôvod, aby to neboli poslanci parlamentu,“ povedal minister Drucker.

Bude nakupovať za nemocnice

Ministerstvo chce nakupovať centrálne za nemocnice a sľubuje, že bude zverejňovať porovnávacie cenníky. Kedy s tým začne, nepíše.

Porovnávať by sa mali aj ceny špecializovaného zdravotného materiálu a techniky. To však sľubovala už aj minulá vláda.

Nemocnice by mali robiť aj revízie všetkých prevádzkových zmlúv, napríklad na stravovanie, parkovanie, prenájmy obchodných priestorov, pranie či strážnu službu. Jednou z posledných veľkých káuz na ministerstve zdravotníctva bolo počas minulej vlády práve uzatváranie nevýhodných zmlúv na stravovanie.

Ministerstvo nesľubuje, že by zrušilo niektoré nemocnice. Píše len, že „prehodnotí koncovú sieť nemocníc“.

Výsledkom podľa vlády má byť to, že sa zníži počet lôžok, pričom by sa mali skvalitniť lôžka pre chronických pacientov, ktorých máme nedostatok. Zároveň by sa mala viac centralizovať špecializovaná starostlivosť.

Vláda hovorí aj o tom, že by sa mala zmenšovať sieť ambulancií.

Viac peňazí nesľubujú

Vláda nehovorí nič o tom, koľko peňazí do zdravotníctva pôjde. Ročne dávame z rozpočtu štyri miliardy eur, je to porovnateľné s inými krajinami.

Vo vyhlásení nie je napísané, či bude chcieť vláda dávať viac peňazí. Sľubuje však, že „vytvorí predpoklady pre pravidelnú ročnú investíciu do obnovy a rozvoja zdravotníckych zariadení v pôsobnosti štátu“.

Minister financií Peter Kažimír povedal, že v zdravotníctve je dosť peňazí a prvé, čo musí minister Drucker urobiť, je revízia výdavkov. „S čím mu aj pomôžeme.“

V programovom dokumente vláda nehovorí, čo urobí s dlhom nemocníc, ktorý je zhruba pol miliardy eur. Minister však uznáva, že „oddlžovanie je zrejme nevyhnutné, ale príde až potom, keď vyriešime opätovné zadlžovanie“.

Či stihne novú nemocnicu v Bratislave počas tohto volebného obdobia, vláda tiež nespomína. „Prijme záväzok vybudovania a odovzdania do prevádzky novej univerzitnej nemocnice v Bratislave.“

Podľa plánov by sa mala stavať v rokoch 2017 až 2019 a fungovať by mala začať v roku 2020.

Nespresňuje ani to, akým spôsobom a z akých zdrojov ju chce postaviť. Počas bývalej vlády sa mala stavať formou PPP, nový minister zdravotníctva Tomáš Drucker však v rozhovore povedal, že by sa skôr prikláňal na stranu postaviť ju za štátne.

„Posledné štyri roky sme počúvali, ako bude nová nemocnica,“ hovorí Visolajský. Minulo sa na ňu už pár miliónov eur, pripomína. Bratislavská nemocnica je pritom v katastrofálnom stave.

Dnes na DennikE.sk

  • Štrajk: Trnavská PSA musela zastaviť výrobu, pre blokádu hraníc počas štrajku autodopravcov
  • Ekonomický newsfilter: Kmotrík chce za štadión viac, zvýšenie ceny štátu neprinesie úžitok
  • Vláda: Ministri dnes rozhodnú o zvýšení kúpnej ceny za Národný futbalový štadión
  • Aerolínie: British Airways zrušili pre koronavírus lety do pevninskej Číny
  • Doprava: SAD Zvolen prijala dohodu s Banskobystrickým krajom, od stredy má jazdiť podľa zmluvy
Zdieľať

Jaroslav Haščák by chcel vyzerať ako normálny podnikateľ, ale nie je

Jaroslav Haščák počas prestávky súdneho pojednávania. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jaroslav Haščák počas prestávky súdneho pojednávania. Foto N – Tomáš Benedikovič

Jaroslav Haščák by chcel vyzerať ako normálny podnikateľ, ale nie je, píše Konštantín Čikovský v texte o kariére šéfa Penty. „Možno napokon vykľučkuje zo všetkého tak, že ostane na slobode. Nebude sa však môcť čudovať, že o jeho vine dnes už nepochybuje nikto.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Trnavská automobilka PSA musela pre štrajk autodopravcov priebežne zastavovať výrobu na jednotlivých prevádzkach. Dôvodom sú zablokované kamióny s dielcami, ktoré zostali stáť na hraničných priechodoch. Situácia sa môže ďalej komplikovať.

K prerušeniam produkcie došlo v utorok večer, informoval hovorca PSA Peter Švec.

Kamióny so súčiastkami stáli najmä na hraniciach s Poľskom, ale aj s Českom a Maďarskom. PSA sa dielcami čiastočne predzásobila.

„Problém sa pre nás komplikuje aj tým, že nielen kamióny od dodávateľov k nám, ale aj kamióny k dodávateľom sa teraz nevedia dostať,“ približuje Švec.

Únia autodopravcov Slovenska v utorok obnovila protestné zhromaždenia na hraničných priechodoch a blokuje ich. Tvrdí, že vláda odmieta akceptovať jej požiadavky a k dohode nedošlo. (tasr)

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Kmotrík pýta od vlády za štadión znova viac, rozumné je trvať na starej cene +

  • Panika trhov z čínskeho vírusu sa zmenšila
  • Autobusári nezískali od Luntera novú zmluvu a ustúpili
  • Avast si poškodil meno, predával podrobné dáta o užívateľoch
Zdieľať

Trnavská automobilka PSA tvrdí, že pre štrajk autodopravcov hrozí zastavenie výroby. Dôvodom sú podľa hovorcu Petra Šveca blokované kamióny na hraniciach, predovšetkým z Poľska.

Zdieľať

Mesto Ružomberok zakázalo protest autodopravcov. Polícia tvrdí, že akcia sa koná na nebezpečnom mieste a v zlom počasí.

Celé stanovisko mesta:

Zástupcovia mesta Ružomberok v neskorých hodinách 28. 1. 2020 podpísali rozhodnutie, ktorým sa zakazuje zhromaždenie Únie autodopravcov Slovenska, ktoré sa koná 28. 1. 2020 v meste Ružomberok.

Mesto Ružomberok tak konalo na základe podnetu Okresného riaditeľstva policajného zboru v Ružomberku zo dňa 28. 1. 2020 s poukazom na ustanovenie o zhromažďovacom práve. Vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky OR PZ vyhodnotilo, že zhromaždenie sa koná na nebezpečnom mieste, kde účastníkom hrozí závažné nebezpečenstvo pre ich zdravie. So zreteľom k nedostatočnej viditeľnosti, hustému sneženiu vzniklo riziko ohrozenia zdravia účastníkov zhromaždenia, ale aj okolo jazdiacich vodičov vozidiel. Zhromaždenie sa vykonáva v mieste, kde vzhľadom ku klimatickým podmienkam dochádza k výraznému obmedzeniu dopravy, bezpečnému prejazdu vozidiel záchranných zložiek, prejazdnosti vozidiel údržby a situácia je momentálne v závažnom rozpore so záujmom obyvateľstva. Takéto zhromaždenie môže závažným spôsobom ohroziť život a zdravie obyvateľov.

Mesto Ružomberok sa vo svojom rozhodnutí opiera aj o niektoré závažné nedostatky oznámenia zo strany únie autodopravcov. Dňa 28. 1. 2020 bolo mestu v ranných hodinách doručené oznámenie o konaní zhromaždenia. Podľa zákona o zhromažďovacom práve je zvolávateľ povinný zhromaždenie písomne oznámiť obci tak, aby obec oznámenie dostala aspoň 5 dní pred dňom jeho konania. Zároveň v oznámení, ktoré mesto dostalo v ranných hodinách dňa zhromaždenia, neboli uvedené údaje o účele zhromaždenia a predpokladanom čase jeho ukončenia, údaje o predpokladanom počte účastníkov zhromaždenia a iné.

Uvedené dôvody sú právne relevantnými dôvodmi na zakázanie verejného zhromaždenia dňa 28. 1. 2020 v meste Ružomberok. Proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať odvolanie.

Zdieľať

Národná banka Slovenska tvrdí, že žiadne hromadné prepúšťanie nechystá, o prácu má prísť asi desať zamestnancov. „Začali sme proces reštrukturalizácie. Nie je to hromadné prepúšťanie.“

Informáciu o možnom hromadnom prepúšťaní, ktoré by sa mohlo dotknúť 79 ľudí, priniesol Index. Vychádzal z informácie ústredia práce, ktoré Indexu napísalo, že evidujú nahlášku od zamestnávateľa, ktorý vykonáva „činnosti centrálnej banky“.

Túto činnosť na Slovensku vykonáva iba Národná banka Slovenska.

„Národná banka Slovenska začala proces reštrukturalizácie. Nie je to hromadné prepúšťanie. Týka sa úseku obozretného dohľadu a úseku regulácie a ochrany finančných spotrebiteľov k 1.3. 2020. Predpokladáme, že sa reštrukturalizácia dotkne približne desiatich zamestnancov,“ uviedla NBS v stanovisku, ktoré poskytla Denníku E.

Podľa poslednej správy o výsledku hospodárenia NBS ku koncu roka 2018 zamestnávala 1110 ľudí.

Zdieľať

SAD Zvolen sa v stredu nezúčastní na rokovaní s vedením Banskobystrického kraja. Členovia predstavenstva firmy to oznámili v liste predsedovi kraja Jánovi Lunterovi. (tasr)

Zdieľať

Philips zvažuje predaj divízie domácich spotrebičov, ktorá vyrába napríklad kávovary, vysávače alebo čističky vzduchu. Po oddelení divízií na výrobu osvetlenia a spotrebnej elektroniky sa sústreďuje najmä na zdravotnícke technológie.

Tržby Philipsu z predaja domácich spotrebičov vlani dosiahli 2,3 miliardy eur. K predaju divízie by mohlo dôjsť do polovice roka 2021.

„Táto divízia nie je strategicky vhodná pre našu budúcnosť ako lídra v oblasti zdravotníckych technológií,“ cituje Reuters šéfa Philipsu Fransa van Houtena.

Celkové tržby Philipsu vlani poskočili o 4 % na 19,5 miliardy eur.

Zdieľať

Ryanair varoval pred prepúšťaním pilotov a palubného personálu a zatváraním ďalších základní. Dôvodom hroziacich reštrikcií je opätovný odklad dodávok uzemnených lietadiel Boeing 737 Max. Letecká spoločnosť očakáva prvé kusy na jeseň.

Dopravca v internom dokumente uvádza, že prvé stroje 737 Max by mohol prevziať najskôr v septembri alebo októbri, píše Reuters.

Ryanair sa spoliehal na to, že ich bude mať k dispozícii v júni a zaradí ich do letového plánu na letnú sezónu.

Lietadlá 737 Max boli najpredávanejším modelom z flotily Boeingu. Regulátori po celom svete ich odstavili vlani v marci po dvoch tragických nehodách zapríčinených softvérovou chybou stroja.

Ryanair disponuje viac ako 450 lietadlami. Od Boeingu má objednaných 210 strojov 737 Max.

Boeing očakáva, že regulátori povolia návrat problematického lietadla do prevádzky zhruba v polovici roka.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať