Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Pellegrini chce riadiť IT objednávky, no reálnu moc majú zatiaľ Kaliňák, Brecely a Kažimír

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vicepremiér pre investície Peter Pellegrini (Smer) má šancu stať sa vládnym úradníkom, ktorý ukáže, ako by mala vyzerať ukážková informatizácia štátu. Už povedal, že by chcel pod seba stiahnuť rozhodujúce právomoci pri objednávaní IT systémov, no nič viditeľné sa zatiaľ neudialo. Málo konkrétne je aj Programové vyhlásenie vlády, ktoré v parlamente čítal pre premiérovu chorobu práve Pellegrini.

Pellegrini bol za druhej Ficovej vlády jej „digitálnym lídrom“, ale nemal žiadne právomoci, nebojoval o ne, preto ani nemal vplyv na to, čo sa v informatizácii deje. Teraz môže ako podpredseda vlády dostať druhú šancu.

Aj očakávania verejnosti sú veľké. Spôsob, akým sa na informatizáciu minula z eurofondov takmer miliarda eur, a aký z nej bol mizivý úžitok, kritizovala nielen skupina IT odborníkov, ale napríklad aj prezident Kiska. Z eurofondov je v aktuálnom programovom období 2014 až 2020 na informatizáciu vyčlenených ďalších 800 miliónov eur.

Pellegrini má teraz šancu dať dokopy nový tím IT odborníkov aj s väčšími kompetenciami. Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že podporí centrálne riadenie informatizácie. Zatiaľ ale nie je jasné, kto bude v novom IT tíme, kto bude Pellegriniho pravá ruka a aké bude mať vlastne Pellegrini právomoci.

Čo bude pod Pellegrinim

Kľúčovým úradom pri informatizácii malo byť  doteraz ministerstvo financií a najmä jeho sekcia informatizácie. Keďže Pellegriniho tím má prebrať jej kompetencie, dá sa predpokladať, že sa tam presunie aj časť jej zamestnancov.

Sekcii informatizácie na ministerstve financií šéfuje Pavel Bojňanský. Jeho meno sa v IT branži spomína pri úvahách, kto by mohol byť druhým najdôležitejším človekom pre informatizáciu. Bojňanský bol však vo funkcii práve v čase, keď prvá vlna eurofondov do informatizácie skončila fiaskom.

Pod sekciu informatizácie spadá aj architektonická kancelária verejnej správy. Zjednodušene, tá navrhuje, čo by bolo dobré zelektronizovať a ako. Mala by sa teda vyjadrovať ku konkrétnym IT projektom. V súčasnosti v nej pracuje desať ľudí, z nich šiesti sú externisti z IT firiem.

Podľa doterajších IT tendrov sa však zdá, že ministerstvo financií nemalo zásadný dostatočný dosah na objednávky IT iných ministerstiev. O elektronických zdravotných kartách síce povedalo, že sú vlastne zbytočné, ale na projekt internetu pre školy Edunet sa iba prizerá. A vyzerá to tak, akoby nemalo žiadny dosah napríklad ani na IT tendre na ministerstve dopravy. To teraz vedie nominant Siete Roman Brecely.

Pre informatizáciu je dôležité aj ministerstvo vnútra, ktoré má pod sebou reformu verejnej správy. Kaliňákovo ministerstvo je aj riadiacim orgánom pre operačný program elektronická verejná správa, na ktorý je vyčlenených 278 miliónov eur.

Pod úrad vlády zase spadá Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), ktorá vytvorila portál Slovensko.sk. Či bude agentúra spadať priamo pod Pellegriniho, je zatiaľ nejasné.

Vplyv môže mať aj postup analytikov ministerstva financií, ktorý v rámci programu Najlepší z možných svetov už začali špeciálne študovať aj IT výdavky.

Čo sa má zmeniť

Programové vyhlásenie je málo konkrétne v tom, ako by sa mali zmeniť IT tendre. Upustí sa od megalomanských zákaziek? Bude sa zvlášť obstarávať hardvér, licencie, softvér, aby sa mali šancu zapojiť aj ďalšie firmy, alebo sa bude obstarávať všetko naraz vrátane servisu? Zverejní sa ku každému projektu štúdia? Začnú sa okrem hlavných dodávateľov zverejňovať aj ich subdodávatelia?

„Transparentnosť vzťahov v tomto sektore a odstránenie podozrení z neefektívnosti a korupcie budú pre novú vládu veľké výzvy. To isté platí pre postupy nákupu IT a upustenie od veľkých projektov, na ktoré sme upozorňovali aj pred voľbami,“ uviedli IT odborníci zo Slovensko.digital k programovému vyhláseniu vlády.

Vo vládnom dokumente sa síce spomína transparentnosť, ale nie je zrejmé, čo sa tým presne myslí. „Pod pojmom transparentnosť rozumieme širokú a odbornú diskusiu o jednotlivých projektoch, pod slovom efektívnosť rozumieme hľadanie najlepších možných riešení,“ uviedol úrad vlády.

V programovom vyhlásení sa nič nehovorí o tom, že najprv by sa mala zverejniť štúdia a až potom by sa mal urobiť IT projekt, nič sa tam nehovorí ani o zverejňovaní subdodávateľov, napríklad s účasťou na zákazke vo výške aspoň 10 percent.

Nerieši sa tam ani to, ako sa zmení spôsob nakupovania IT – napríklad aby referencie neboli rozhodujúcim kritériom pre výber dodávateľa, ale len jedným z kritérií, ak sa majú zákazky sprístupniť aj ďalším firmám. Jasné nie je ani to, ako sa bude riešiť konflikt záujmov v architektonickej kancelárii, aby zástupcovia dodávateľov nepretláčali svoje záujmy.

Čo je v programovom vyhlásení

Úrad vlády tvrdí, že odpovede na otázky, či sa zmení spôsob nakupovania IT, či sa už nebudú robiť megaprojekty a či to bude transparentnejšie ako doteraz, ukrýva táto formulácia:

„Strategickým cieľom vlády SR je preto pristupovať k agende informatizácie spoločnosti a témam jednotného digitálneho trhu koncepčne a uplatňovať nadrezortný princíp s cieľom lepšej koordinácie realizovaných aktivít v danej oblasti a vyššej miery kontroly dodržiavania záväzných pravidiel a stanovených priorít. Vláda SR preto podporí centrálne riadenie informatizácie spoločnosti a agendy jednotného digitálneho trhu s cieľom zvýšenia transparentnosti a efektívnosti investícií z verejných zdrojov do informatizácie spoločnosti tak, aby sa maximalizovali benefity pre slovenských občanov a podnikateľov.“

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Fico prehral, návrh na presun zlata z Londýna neprešiel ani po štyroch pokusoch

Foto - TASR
Foto – TASR

Slovenské zlato zostáva vo Veľkej Británii. Parlament ani na tretí pokus a následne ani na štvrtý pokus neschválil Ficov návrh na presun zlata na Slovensko. Opäť nebol uznášaniaschopný. Danko pripustil, že bude možno zvolaná ďalšia schôdza, ale pre istotu všetkým zaželal všetko dobré. „Bolo mi cťou byť predsedom parlamentu,“ dodal.

Zdieľať

Koalícia umožnila, že na minimálnych dôchodkoch budú môcť zarábať špekulanti

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Parlament schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá mení pravidlá priznávania minimálnych penzií. Zmeny rušia zásluhovosť v systéme a urobia dieru v rozpočte Sociálnej poisťovne. Nárok na minimálnu penziu bude mať aj konateľ, ktorý si platí odvody z jedného eura.

Minúta po minúte

Zdieľať

Primárna ponuka akcií saudskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco bude najväčšia na svete. Firma stanovila cenu za akciu na hornom konci uvádzaného rozpätia, teda na približne 7,70 eura. Pri predaji 1,5 percenta akcií tak Aramco z predaja získa cca 22,5 miliardy eur.

Ponuka Aramco prekoná primárnu ponuku akcií čínskej firmy Alibaba. Tá v roku 2014 získala z predaja akcií 25 miliárd dolárov.

Firma by mohla využiť aj tzv. greenshoe opcie, ktoré umožňujú počet upisovaných akcií zvýšiť, a z ponuky by v tomto prípade mohla získať až 26,4 miliardy eur. (reuters)

Zdieľať

Ani druhé hlasovanie o presune investičného zlata z Veľkej Británie nebolo úspešné, parlament opäť nebol uznášaniaschopný. Tretí pokus bude o 19.15 h. Ak sa nepodarí hlasovať ani vtedy, predseda parlamentu ponechá hlasovanie na zasadnutie riadnej schôdze, ak bude do volieb zvolaná.

Zdieľať

Parlament na prvý pokus neschválil uznesenie o presune investičného zlata späť na Slovensko. Parlament nebol uznášaniaschopný. Pokračovať bude o 18.50 h.

Zdieľať

Tému druhého dôchodkového piliera treba odpolitizovať. Dobré pravidlá a inštitúcie sú nástroj ako politikov udržať v zmysluplných mantineloch vo všetkých oblastiach verejnej politiky, odpovedá v Paneli expertov Štefan Kišš.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Je 15 rokov po zavedení druhého dôchodkového piliera čas nechať ho nezmenený alebo ho treba zrušiť, alebo ho treba zmeniť (ak zmeniť, tak ako)?

Štefan Kišš, riaditeľ Útvaru hodnota za peniaze MF SR

Dôchodky a zdravotníctvo sú dve najväčšie výdavkové položky. V našej čerstvej štúdii Rozpočet 2.0. – ako dostať slovenské verejné financie do prvej ligy sme ich zároveň pomenovali ako sektory, kde strácame najviac hodnoty. Lebo ich manažujeme zle, naprieč volebnými obdobiami.

Prvá výborná správa (v dôchodkovej téme) po dlhej dobe je, že dvaja z najlepších slovenských ekonómov sa chopili témy od podlahy a bez servítky nám ukazujú, o koľko sme pre to chudobnejší a ako prestať naše dôchodkové peniaze páliť hore komínom.

Pre časté a prudké pohyby sme prišli o miliardy. Na vine sú politici aj DSS – tvrdia autori. Súhlasím s nimi. Generálnou opravou môžeme svoje dôchodky z druhého piliera zvýšiť o 20 až 80 %.

Dôchodkový systém potrebuje v prvom rade stabilitu. Myslím si, že by sme ho mali stabilizovať ústavným zákonom. Jeden z autorov už raz ukázal, že sa to dá. Zákon o rozpočtovej zodpovednosti (dlhová brzda) sa osvedčil.

Ctíme si naše právo demokraticky si voliť svojich politikov. Ale nevidím dôvod, prečo túto tému neodpolitizovať. Dobré pravidlá a inštitúcie sú nástroj, ako politikov udržať v zmysluplných mantineloch vo všetkých oblastiach verejnej politiky. Navyše, odporúčania zo štúdie sú štandardom v najvyspelejších krajinách, v tomto prípade je najlepší príklad Nový Zéland.

Ale pridám, že podiel viny máme aj my, sporitelia. Je pochopiteľné, že nie každý občan sa vyzná v investovaní. Rovnako si všetci sami neopravíme auto ani nepostavíme dom, ale o stav sa zaujímame. Nízka miera záujmu o správu svojho majetku je však naozaj prekvapivá. Zvýšiť ju môžeme jasnou komunikáciou – napríklad výškou budúcich dôchodkov – a znížením administratívnych prekážok.

A potrebujeme, aby optimálnu stratégiu definoval niekto iný. Ctíme si však aj svoju slobodu. Ak chce niekto investovať ináč, nech má možnosť veľmi ľahko to urobiť (nezrozumiteľnosť a administratíva sú hlavnými ťahúňmi našej prokrastinácie). Ak však nechceme, aby pasivita znamenala chudobu, dlhopisy nemôžu byť základnou voľbou.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Metro finišuje s predajom hypermarketovej divízie Real

Metro exkluzívne rokuje o predaji divízie hypermarketov Real s konzorciom pod vedením realitnej investorskej firmy X+Bricks. Nemecký obchodník chce uzatvoriť súčasnú fázu rokovaní do konca januára.

V rámci dohody by konzorcium malo získať aj internetové stránky Real.de a 80 nehnuteľností, píše Reuters.

Naďalej plánuje prevádzkovať niektoré z vyše 270 obchodov Real. Väčšina z nich by mala byť predaná konkurentom, ako sú Kaufland, Edeka, Rewe či Tegut.

Nemecký koncern si neplánuje v Reale nechať žiadny podiel. Prípadnú dohodu budú musieť schváliť antimonopolné úrady.

Najväčším akcionárom Metra je skupina EPGC českého miliardára Daniela Křetínskeho a slovenského investora Patrika Tkáča.

Ako je na tom divízia Real:

  • roky bojuje so silnou konkurenciou na nemeckom trhu, kde dominujú diskonty Aldi a Lidl;
  • tlačí na ňu rast internetového predaja, ktorý ohrozuje hypermarkety aj na iných trhoch;
  • za 9 mesiacov fiškálneho roka jej porovnateľné tržby klesli o 0,8 percenta a Metro zaúčtovalo mimoriadne odpisy hodnoty divízie 385 miliónov eur.

Kto je kupec:

X+Bricks založil vlani Sascha Wilhelm, bývalý šéf realitnej firmy Corestate.

Špecializuje sa na investície do nehnuteľností spojených s predajom potravín, napríklad do supermarketov, diskontov a maloobchodných skladov.

Kto vypadol z hry:

Metro rokovalo o predaji Realu tiež s konzorciom na čele s firmou Redos Real Estate, rozhovory už nepokračujú.

Predaj skupine Redos kritizoval Křetínský, podľa ktorého ponúkala príliš nízku cenu.

Ponuka Redosu na rozdiel od X+Bricks počítala s tým, že Metro si v Reale ponechá určitý podiel.

Metro v skratke:

Metro má v 26 krajinách viac ako 770 veľkoobchodov Cash & Carry, ktoré zamestnávajú vyše 150-tisíc ľudí.

V uplynulom období sa zbavilo viacerých aktivít. Predalo napríklad obchodné domy Kaufhof, vyčlenilo skupinu Ceconomy zameranú na predaj spotrebnej elektroniky.

Na Slovensku Metro prevádzkuje 6 veľkoobchodných predajní s priľahlými čerpacími stanicami.

Zdieľať

Maloobchod je polroka v mínuse. Nepriaznivú sériu zrejme potiahne ďalej

Tržby v maloobchode v októbri klesli šiesty mesiac po sebe, v medziročnom porovnaní sa znížili o 3,3 percenta. Pokles výdavkov spotrebiteľov sa v posledných mesiacoch začal čoraz viac presúvať od potravín aj do nepotravinového segmentu.

V porovnaní so septembrom sa tržby maloobchodníkov, s výnimkou predaja motorových vozidiel a motocyklov, zvýšili o 0,4 percenta, informuje Štatistický úrad.

Čo vyplýva zo štatistík:

  • naďalej sa potvrdzuje, že pretrvávajúci rast miezd sa prejavuje skôr na raste úspor domácností ako na ich spotrebe, tvrdí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák;
  • pokles tržieb vo väčšinou stabilnejšom potravinovom segmente sa posledné mesiace skôr zmierňoval, v nepotravinovom sa prehlboval;
  • klesajúce tržby v nepotravinovej časti maloobchodu majú plošný charakter (v októbri klesali vo všetkých jeho zložkách okrem trhovísk).

Nižšie tržby maloobchodníkov v októbri kompenzovali ostatné zložky spotreby. 

Tržby hotelov a reštaurácií sa zvýšili o vyše 20 percent aj vďaka stimulu rekreačných poukazov.

Dynamicky rastú tržby predajcov áut a autoservisov, vo októbri medziročne o 8,7 percenta.

Aký je výhľad:

Spomalenie európskych ekonomík sa pozvoľna začína prelievať aj do domácej spotreby.

„Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by slovenské domácnosti  našli odvahu opäť zvyšovať spotrebu,“ myslí si Koršňák.

Aj v najbližších mesiacoch by mal pokračovať medziročný prepad tržieb predajcov.

Zosilniť by ho mohol slabší efekt predvianočnej nákupnej sezóny.

Zdieľať

Pellegriniho nenápadný debakel: jeho nominant mal rozdeľovať 5G frekvencie, parlament ho nezvolil

Peter Helexa Foto - TASR
Peter Helexa Foto – TASR

Premiér Pellegrini utrpel minulý týždeň porážku, keď jeho nominanta poslanci nezvolili za šéfa telekomunikačného úradu. Post, ktorý je dôležitý najmä pre delenie licencií na 5G siete, bude zrejme obsadzovať až ďalšia vláda.

Zdieľať

Vo Francúzsku má „štrajková kultúra“ silnú pozíciu. Krajina galského kohúta je na čele rebríčka štátov OECD podľa počtu štrajkových dní na tisíc obyvateľov. Povesť Francúzov potvrdzuje prebiehajúci veľký protest proti dôchodkovej reforme.

Do rozsiahleho štrajku vo Francúzsku dnes vstúpili zamestnanci štátnych železníc, mestských dopravných podnikov, aeroliniek Air France či vodiči kamiónov.

Nepracujú ani zamestnanci niektorých nemocníc, justície či hasiči.

Protesty skomplikovali dopravu najmä v okolí Paríža, do ulíc francúzskych miest vyšli tisícky ľudí, píše ČTK.

Francúzi protestujú proti reforme dôchodkového systému. Prezident Emmanuel Macron chce podrobnosti predstaviť v polovici decembra.

Podľa prieskumov so zmenami už v súčasnosti nesúhlasí takmer polovica obyvateľstva.

Cieľom reformy je zjednodušiť komplikovaný systém, ktorý sa skladá zo 42 rôznych dôchodkových plánov.

Zdieľať

Diaľničná známka s platnosťou 365 dní by mala stáť rovnako ako tá s platnosťou na kalendárny rok, teda 50 eur. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktorý predložilo ministerstvo dopravy do medzirezortného pripomienkového konania. Účinnosť by mala byť od 1. februára 2020. (tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať