Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Nezamestnanosť padla pod 10 %, pomohla aj zmena pravidiel

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Keby sa nezmenila metodika, nezamestnanosť v marci by dosiahla 10,6 percenta. Platí však, že klesá a, naopak, rastie počet voľných pracovných miest.

Minister práce Ján Richter (Smer) sa dnes pochválil, že nezamestnanosť na Slovensku už klesla pod 10 percent. Richter by tak mohol povedať, že už týždeň po zverejnení programového vyhlásenia vlády splnil jeden z jeho bodov.

Údaj o evidovanej nezamestnanosti zverejnilo ústredie práce, teda organizácia, ktorá patrí pod ministerstvo práce.

Keby však ústredie práce nezmenilo v lete roku 2013 spôsob, ako nezamestnanosť ráta, v marci by nebola vo výške 9,8 percenta, ale 10,6 percenta (podľa starej metodiky, zdroj – UniCredit Bank, pozn. red.).

Ako sa zmenili pravidlá

Ústredie práce zverejňuje dve nezamestnanosti. V celkovej, resp. registrovanej nezamestnanosti sú započítaní aj takí ľudia na úradoch práce, ktorí sú na péenke, aktivačných prácach, rekvalifikačných kurzoch či na absolventskej praxi. Títo v evidovanej nezamestnanosti nie sú, preto je nižšia.

Celková nezamestnanosť bola v marci 11,6 percenta a tiež klesá. Evidovaná nezamestnanosť dosiahla 9,8 percenta, resp. 10,6 percenta podľa starej metodiky.

Tým, že v lete 2013 ústredie práce zmenilo spôsob, ako ráta častejšie medializovanú evidovanú (disponibilnú) nezamestnanosť, ľudí na aktivačných prácach prestalo počítať medzi nezamestnaných. V praxi to vtedy znamenalo, že približne 10-tisíc osôb už nepatrilo medzi disponibilných nezamestnaných. A ľudí bez práce tak zrazu bolo naoko menej.

Situácia sa otáča, chýbajú ľudia

Ak by sa aj pravidlá nezmenili a marcová nezamestnanosť by bola 10,6 percenta, podľa ekonómov by to bolo dobré číslo, lebo nezamestnanosť klesá. Za rok podľa novej metodiky klesla o 2,17 percenta (o viac ako 57-tisíc nezamestnaných) a podľa starých pravidiel o 1,96 percenta.

To znamená, že aj keď počet ľudí na aktivačných prácach narástol za rok o viac ako 5 000, v skutočnosti sa tvorili aj nové pracovné miesta.

„Problém trhu práce už nie je v tom, že by ekonomika nedokázala tvoriť nové pracovné miesta, ale v štruktúre uchádzačov o prácu,“ hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. V prospech takéhoto vysvetlenia hovorí štatistika voľných miest – ich počet sa v marci zvýšil už na 35,5 tisíca, čo predstavuje medziročný nárast o 20-tisíc.„Vysoká miera voľných pracovných miest naznačuje ďalšie pokračovanie poklesu nezamestnanosti aj v nasledujúcich mesiacoch,“ uviedli vo svojom komentári ekonómovia Inštitútu finančnej politiky.

Koršňák pripomína, že situácia začína byť podobná ako v roku 2008, keď v niektorých regiónoch na Slovensku mali problém obsadiť niektoré voľné miesta.

Dnes na DennikE.sk

Týždeň v európskej ekonomike: EÚ ponúka Spojeným štátom technologickú spoluprácu proti Číne

Joe Biden. Foto - TASR/AP
Joe Biden. Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike autorov z portálu Euractiv.sk:

  • EÚ chce spolupracovať s USA na oslabení technologickej dominancie Číny.
  • Slovensko v ekoinováciách zaostáva, zelená transformácia ekonomiky je príležitosťou to riešiť.
  • Zelený, modrý či nízkouhlíkový vodík? Členské krajiny diskutujú o tom, aký vodík podporovať.

Strediská zasnežujú, niektoré chcú otvoriť budúci víkend. Infektológ: Skôr nie ako áno

Zasnežovanie na Kubínskej holi začiatkom decembra 2020. Foto - Orava Skipark
Zasnežovanie na Kubínskej holi začiatkom decembra 2020. Foto – Orava Skipark

Viaceré lyžiarske strediská na Slovensku zasnežujú a chceli by otvoriť sezónu na budúci alebo ďalší víkend. Podľa infektológa Pavla Jarčušku sa tak však zrejme nestane. O lyžovačkách má vo štvrtok rozhodovať konzílium odborníkov.

Minúta po minúte

Majitelia viacerých reštaurácií v Holandsku pohrozili, že 17. januára otvoria bez ohľadu na platné opatrenia. Boja sa krachu a kritizujú vládu za slabú pomoc. Podľa svojich vyjadrení sú pripravení nariadenia v budúcnosti ignorovať, pretože stratili dôveru v súčasnú vládu.

Bary, kaviarne a reštaurácie sú v Holandsku zatvorené od polovice októbra. Vláda tvrdí, že by chcela povoliť ich opätovné otvorenie, avšak žiadne konkrétne termíny neuviedla.

K otvoreniu 17. januára sa zaviazalo 50 z 230 podnikov v združení KHN, prevažne z Eindhovenu či Maastrichtu.

Naopak, k iniciatíve sa zatiaľ nepridali podniky v Amsterdame, Haagu či Rotterdame. Šéf KHN Rober Willemsen vyzval podniky, aby nespôsobovali problémy, ktoré by mohli vyvolať občianske nepokoje. (tasr)

Automobilka Bentley si rezervovala päť nákladných lietadiel Antonov. Britský výrobca luxusných vozidiel, ktorý spadá pod koncern Volkswagen, si tak chce poistiť plynulosť dodávok pre prípad, že by po brexite bez dohody nastali prekážky vo výmene tovarov medzi EÚ a Britániou.

Na digitálnej konferencii venovanej budúcnosti automobilového priemyslu, ktorú usporiadal denník Financial Times, to povedal šéf podniku Adrian Hallmark.

Británii a EÚ zostávajú na uzatvorenie dohody o budúcich vzťahoch len dni, ak majú takýto dokument schváliť na oboch stranách aj parlamenty. Ak sa to nestihne, skomplikujú od januára obchodovanie cez Lamanšský prieliv clá a kvóty. Hrozí aj zdržanie tovarov na hraniciach, a tak si výrobcovia áut zabezpečujú dodatočné zásobovacie trasy.

Bentley, ktoré vyrába drahé športové autá, si zabezpečuje 90 % súčiastok na európskej pevnine. V Európe predá necelú štvrtinu svojich vozidiel, konštatoval Hallmark. (čtk)

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický (Smer) kritizuje návrh rozpočtu na budúci rok. Hovorí, že za jeho pôsobenia bol schodok verejných financií nad 1 % HDP, kým tento rok vláda očakáva 9,7 % a na budúci rok 7,4 %.

„My sme mali tri roky historicky najnižší deficit 1 – 1,3 %. Vy nás za to idete karhať, že vy tu máte 10 % deficit, nula dávate na platy a zdvihli ste si výdavky o 8 miliárd?“ pýtal sa poslanec.

Kamenický vláde vyčítal aj to, že o návrhu nerokovala so zamestnávateľmi a odborármi a rozpočet je na okraji záujmu.

Poukázal tiež na to, že za tri roky má dlh stúpnuť zo 48,5 % na 70 % HDP, a argumentoval, že aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí, že chýba pokrízová konsolidácia. Schodok má postupne klesať, no návrh rozpočtu v roku 2023 stále počíta s deficitom 5,7 % výkonu ekonomiky.

Rada však upozorňovala aj na to, že bývalé vlády (pod vedením Smeru) nedodržiavali v dobrých časoch vlastné rozpočtové ciele, a preto Slovensku na rozdiel od Česka počas koronakrízy stúpne dlh na rekordné úrovne.

Zástupcovia vlády viackrát obhajovali vysoký schodok koronakrízou, ktorá spôsobuje rekordný prepad ekonomiky. (e, tasr)

SNS vyčíta predsedovi finančného výboru Mariánovi Viskupičovi (SaS) zmeny v dani z príjmov – zdanenie 13. a 14. platu či zníženie počtu podnikateľov s daňovou sadzbou 15 % namiesto 21 %.

Zmeny odhlasoval parlament aj s pozmeňovacími návrhmi od Viskupiča alebo zo spoločnej správy finančného výboru, ktorý Viskupič vedie. V minulom volebnom období tieto výnimky presadzoval predseda SNS Andrej Danko.

Mimoparlamentá strana hovorí, že SaS ubližuje podnikateľom a fyzickým osobám namiesto toho, aby hľadala v čase pandémie pomoc a zníženie daní. Tvrdí, že SaS porušila jeden zo základných volebných sľubov – znižovanie daní.

SaS sa vo volebnom programe naozaj prihovárala za „menej štátu a nižšie dane“, chcela však aj návrat k rovnej dani 19 % a rušenie výnimiek. Odstraňovaním výnimiek argumentoval aj Viskupič.

Ryanair je podľa Reuters blízko rozšírenia objednávky lietadiel Boeing 737 Max. To by znamenalo výraznú podporu pre amerického výrobcu po tom, ako nedávno získal povolenie na návrat týchto strojov do prevádzky.

Ryanair má objednaných 135 lietadiel 737 Max, zákazku môže zvýšiť v rámci opcie o ďalších 75 kusov. Firma sa k informácii agentúry Reuters nevyjadrila.

Írske aerolínie patria k najväčším zákazníkom Boeingu. Ich objednávka je považovaná za kľúčovú v úsilí firmy o rehabilitáciu lietadla, ktoré bolo pred núteným uzemnením po dvoch tragických nehodách jej najpredávanejším modelom.

Katalógová cena 737 Max predstavuje 125 miliónov eur, lietadlá sa však často predávajú aj s polovičnou zľavou. Ryanair očakáva ešte výraznejšie zníženie ceny, ak uplatní kľúčovú objednávku v období, keď mnohé aerolínie zrušili zákazky na 737 Max. (tasr, reuters)

Najvyššiu nezávislosť a odolnosť voči zneužitiu moci má spomedzi 26 verejných inštitúcií Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Vyplýva to z hodnotenia inštitútu Ineko. Naopak, na konci rebríčka sa ocitla Pôdohospodárska platobná agentúra.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť získala najvyššie hodnotenie už tretíkrát. S odstupom za ňou nasleduje generálna prokuratúra a Ústavný súd. „K posunu v rebríčku im výrazne pomohli otvorenejšie výberové konania,“ informoval riaditeľ Ineko Peter Goliaš.

Na opačnom konci rebríčka sú Slovenský pozemkový fond, Správa štátnych hmotných rezerv SR a Pôdohospodárska platobná agentúra, ktoré majú podľa metodiky Ineko najmenšiu odolnosť voči zneužitiu zo strany politikov. „Nízke hodnotenie získal aj Úrad inšpekčnej služby Policajného zboru, Slovenská informačná služba a Finančné riaditeľstvo SR,“ dodal Goliaš.

Dodal, že kým v hornej časti rebríčka sú najmä inštitúcie, kde čelných funkcionárov vyberá viac aktérov v otvorených výberových konaniach, sú organizačne aj finančne nezávislé od vlády a ich zamestnanci aj vedúci predstavitelia majú atraktívne platy, na spodných priečkach sú najmä inštitúcie vedené výlučne jednou osobou, ktorá je dosadzovaná a odvolávaná monokraticky jedným štátnym orgánom – najmä ministrom alebo vládou.

„Výber vedúceho funkcionára sa väčšinou realizuje za zatvorenými dverami a vláda má možnosť zasahovať do organizačnej štruktúry alebo personálnej politiky inštitúcie,“ doplnil riaditeľ Ineko. (tasr, e)

Odevný reťazec Bonmarché sa dostal pod nútenú správu, ohrozených je vyše 1500 pracovných miest. V krátkom slede ide o ďalšiu britskú maloobchodnú sieť, ktorá sa v dôsledku pandémie ocitla v existenčných problémoch.

Predajca dámskej módy Bonmarché má v Británii 225 obchodov, firmu vlastní miliardár Philip Day. Jeho ďalšie reťazce Edinburgh Woollen Mill, Peacocks a Ponden Home vstúpili pod nútenú správu minulý mesiac.

Obchody Bonmarché môžu mať otvorené, než správcovia rozhodnú o ich ďalšom osude. „Čoskoro spoločnosť ponúkneme na predaj. Na základe doterajšieho záujmu usudzujeme, že sa prihlási množstvo záujemcov,“ uviedol správca Damien Webb.

Reťazec Bonmarché sa orientuje na oblečenie pre ženy nad 50 rokov. Pod nútenou správou sa ocitol už niekoľkokrát, naposledy zhruba na mesiac od októbra minulého roka.

Kto ďalší má problémy

V utorok oznámila v Británii vstup do likvidácie sieť obchodných domov Debenhams. Pod nútenou správou sa ocitla firma Arcadia, ktorá zastrašuje napríklad značky Topshop alebo Dorothy Perkins. Arcadia a Debenhams zamestnávajú spolu 25-tisíc ľudí. (čtk, bbc)

Tipos očakáva tento rok opäť nárast tržieb. Vlaňajší obrat 540 miliónov eur podľa riaditeľa Mareka Kaňku dosiahli tento rok už za prvých desať mesiacov. Tržby národnej lotériovej spoločnosti rastú nepretržite od roku 2009.

Zisk v posledných rokoch kolíše medzi siedmimi až desiatimi miliónmi eur.

Kaňka tvrdí, že po prepuknutí koronakrízy a zatvorení predajných miest firma utrpela, ale podarilo sa im lepšie adaptovať na online prostredie a nastaviť marketing.

Tipos ovláda ministerstvo financií, firma čelila kritike pre angažovanie advokátskej kancelárie Michala Miškoviča a zmluvu s Fun rádiom Borisa Kollára.

Denník E upozornil aj na to, že o výberovom konaní na vedenie Tiposu ministerstvo poskytovalo len minimum informácií. (e, tasr)

Zásah v sídle Penty je podľa ministra Krajčího potvrdením, že trh zdravotníctva bol veľmi deformovaný: „Do veľkej miery bol deformovaný oligarchami, ktorí podnikajú v zdravotníctve na Slovensku a ktorí sa znížili k praktikám korupcie a spolupracovali s vysokými štátnymi predstaviteľmi.“

Predpokladá, že orgány činné v trestnom konaní určite majú dôkazy o korupcii, keďže vykonali raziu. Minister zdravotníctva verí, že vláde sa bude aj naďalej dariť „čistiť“.

Naď uzavrel 23-miliónový nákup radarov, ktorý pripravila ešte SNS. Prihlásila sa jedna firma

Naď je spokojný s tým, že na vojenské letiská inštalujú nové radary. Foto – ELDIS
Naď je spokojný s tým, že na vojenské letiská inštalujú nové radary. Foto – ELDIS

Minister obrany Naď uzavrel 23-miliónový nákup letiskových radarov, ktorý pripravila ešte SNS. Prihlásil sa len jediný záujemca, český výrobca z Pardubíc. Informáciu, že je obchod vo finálnej fáze, zistili až novinári na stránkach ÚVO.

Envirofond spustil systém elektronického podávania žiadostí o dotáciu na verejnú kanalizáciu, vodovod, zberný dvor či kompostáreň. Funguje od 1. decembra. Cieľom bolo aj zredukovať množstvo papiera na vybavenie dotácie.

„Environmentálny fond, ktorý je rezortnou organizáciou Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, začal s elektronickým systémom podávania žiadostí na rok 2021,“ oznámil envirorezort prostredníctvom svojho tlačového oddelenia.

MŽP si od novinky sľubuje zrýchlenie a zefektívnenie systému podávania žiadostí, upozorňuje aj na ústretový krok voči životnému prostrediu.

„V minulom roku žiadatelia predložili na Environmentálny fond 2054 žiadostí. Jedna žiadosť vrátane povinných príloh obsahovala v priemere 70 listov papiera formátu A4. Ušetria sa tak stovky kilogramov papiera ročne,“ ozrejmil rezort. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať