Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Banky skúšajú triky, aby obišli Lex Beblavý a klientom znepríjemnili lacnejšie hypotéky

Už asi mesiac si banky pýtajú výrazne nižší poplatok za predčasné splatenie hypotéky. Namiesto 5 percent sa platí najviac 1 percento zo zostatku hypotéky (prax ukazuje, že banky si pýtajú rovné 1 %). Zmenu presadil ešte vlani opozičný poslanec Miroslav Beblavý a dokázal ju pretlačiť cez parlament, v ktorom mal väčšinu Smer.

Reč je o znížení poplatku za predčasné splatenie hypotéky v čase, keď sa ešte neskončila viazanosť úroku. Keď sa končí fixácia úroku, vtedy je predčasné splatenie zadarmo. Pred skončením fixácie až do marca platila bežne pokuta 5 percent hodnoty úveru.

Táto zmena dala trh do pohybu. Úroky na hypotéky znova klesli, lebo banky vycítili, že refinancovaním hypoték môžu získať spoľahlivých klientov iných bánk. Čiastočne to zmobilizovalo banky aj vo vzťahu k vlastným klientom – nechcú o nich tak ľahko prísť.

Čo je však nepríjemné, klienta môžu zaskočiť nové poplatky, s ktorými nerátal a ktoré nie sú zanedbateľné.

„Tieto poplatky môžu rozhodnúť o tom, že sa refinancovanie nemusí oplatiť väčšej skupine ľudí,“ hovorí analytik portálu FinančnýKompas.sk Maroš Ovčarik.

Aj v tejto situácii platí, že získať maximum môže pre seba od bánk trpezlivý a zorientovaný klient. Preto na základe informácií o správaní bánk z posledných týždňov ponúkame niekoľko rád.

1. odporúčanie: Pýtajte sa na všetky poplatky, inak vás určite prekvapia

Poplatok za predčasné splatenie úveru (1 % zo zostatku) a za kataster (66, resp. 74 eur) nebude pravdepodobne pre klienta jediný náklad, ak chce preniesť hypotéku inde.

Niežeby si banky vymysleli úplne nové poplatky – spravidla ich mali v cenníkoch aj doteraz, ale začali ich vo väčšej miere uplatňovať teraz (aspoň sa to tak javí zvonka).

Napríklad kto chce refinancovať hypotéku, potrebuje, aby mu pôvodná banka vyčíslila zostatok úveru. Slovenská sporiteľňa síce vystaví potvrdenie o zostatku úveru v konkrétny deň bez poplatku. Pokiaľ však chce klient vystaviť potvrdenie na iný termín (napríklad o tri týždne, keď bude mať k dispozícii refinančnú hypotéku), poplatok je 149 eur. V praxi je však málo pravdepodobné, že sa úver splatí v ten istý deň, keď bolo vystavené potvrdenie, takže väčšina ľudí poplatok 149 eur aj zaplatí.

Prima banka si podľa ľudí z trhu uplatňuje podobné pravidlo ako sporiteľňa a za vyčíslenie zostatku si pýta 50 eur.

Hypotéku (aj refinančnú) predražuje poistenie. Napríklad UniCredit Bank ponúka hypotéku s najnižším úrokom na trhu (1,19 %), ale v skutočnosti je úver drahší, lebo takýto úrok je podmienený poistením.

Poistenie sa zaplatí vopred, je vo výške 3 % z úveru a o zaplatené poistenie sa zvýši poskytnutý úver. Poistenie platí päť rokov.

VÚB zase úrok 1,49 % podmieňuje tým, že počas obdobia fixácie (troch rokov) ho predčasne celý nesplatíte. Inak si za to priplatíte.

Dvaja sprostredkovatelia tiež potvrdili, že Tatra banka si v individuálnych prípadoch môže vypýtať poplatok 3 % z úveru za to, že ju klient neinformoval o zriadení záložného práva na druhom mieste v prospech inej banky.

Oficiálne Tatra banka tvrdí, že „poplatok vo výške 3 % z poskytnutého úveru nemá pri predčasnom splatení v úverových zmluvách dohodnutý a ani si ho neuplatňuje“.

Na trhu sa objavila aj informácia, že ČSOB má v zmluvách o hypotekárnom úvere pokutu 10 percent za porušenie zmluvných podmienok. ČSOB uviedla, že spomínaná zmluvná pokuta bola v zmluvných dokumentáciách staršieho dátumu, ale reálne sa takáto suma nezvykla účtovať. Teraz môže byť maximálna pokuta 1 %.

„Čo sa týka konkrétneho príkladu, môže to byť napríklad pokuta za zapísanie záložného práva ako druhého v poradí bez súhlasu ČSOB,“ uviedla hovorkyňa banky Zuzana Eliášová.

Aj keď už viete o všetkých poplatkoch, stále vás niečo môže prekvapiť. Napríklad taká maličkosť: kým kataster rozhodne o povolení záložného práva na nehnuteľnosť (do 60 dní) pre novú banku, platíte z nového úveru iba úroky, nie istinu (napríklad vo VÚB banke).

Síce vám to momentálne šetrí hotovosť, ale v skutočnosti to úver mierne predraží. No a peniaze na splátku treba mať radšej nachystané, lebo keď banka povolenie získa, koná spravidla rýchlo a bude chcieť, aby ste čo najrýchlejšie uhradili prvú splátku.

2. odporúčanie: Naozaj si to treba prerátať

Poplatky môžu výhodnosť refinancovania hypotéky pre niektorých klientov pozmeniť, preto si to treba prerátať (vypýtať si ponuky od bánk alebo nechať tak urobiť sprostredkovateľa).

Predpokladajme napríklad, že klient má zostatok hypotéky 50 000 eur a má ju splácať ešte 15 rokov. S bankou si dohodol úrok 2,5 percenta na päť rokov. Takýto úrok bude mať v pôvodnej banke ešte rok a pol – vtedy sa skončí jeho päťročná fixácia.

Nová banka mu ponúka úrok 1,5 percenta. Klient zvažuje, že ponuku zoberie a novou hypotékou splatí pôvodnú. Pokiaľ by náklady boli iba poplatok za predčasné splatenie (spomínané 1 % zo zostatku úveru) a náklady na kataster vo výške 66 alebo 74 eur, oplatilo by sa mu to. Za rok a pol, teda do konca fixácie pôvodnej sadzby, by ušetril 140 eur (ak by čakal do skončenia fixácie, potom by úver splatil bez poplatku).

Ak by sa mu náklady zvýšili o ďalších 149 eur, refinancovanie by sa mu neoplatilo. Ibaže by mu nová banka ponúkla ešte nižšiu sadzbu.

Samozrejme, ak by mal starú sadzbu napríklad vyššiu ako 3 percentá, alebo by mu do konca fixácie zostávali ešte tri či štyri roky, refinancovanie by sa mu oplatilo aj pri tomto ďalšom poplatku.

3. odporúčanie: K starej banke choďte s ponukou od inej

Banky nerady prichádzajú o vlastných už overených klientov, ktorí platia úver načas. Netreba teda obísť ani pôvodnú banku, kde už máte hypotéku.

S veľkou pravdepodobnosťou vám vaša banka ponúkne nižšiu sadzbu, ale ešte viac vám úrok zníži vtedy, keď za ňou prídete s konkrétnou ponukou od inej banky, ktorá vám sľubuje nižšiu sadzbu.

Samozrejme, pôvodná banka celkom nevyrovná ponuku od inej banky, lebo dobre vie, že predčasné splatenie je pre vás náklad (minimálne spomínané 1 % zo zostatku úveru).

Ak sa rozhodnete zostať a s bankou si dohodnete zníženie úroku (mimo termínu refixácie), tiež to nebude zadarmo – môže to stáť až 200 eur.

Banky si najprv vypýtajú poplatok za dodatok k zmluve. V ňom sa zaznamená nový úrok. VÚB a ČSOB si za to pýtajú 150 eur, Slovenská sporiteľňa 149 eur, UniCredit Bank a mBank 100 eur. V Sberbank sa zase platí 50 eur za to, že klient požiada o prehodnotenie úroku ešte počas jeho fixácie. Pokiaľ sadzbu akceptuje, podpíšete dodatok – ten stojí ďalších 140 eur.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Šéf žilinskej Kie: Aspoň raz mesačne sa pracuje dlhšie, lebo druhá zmena stojí v zápche

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Chýbajúca diaľnica na Kysuciach pravidelne komplikuje výrobu v žilinskej automobilke Kia. „Len pred dvoma dňami museli operátori zostať v práci dlhšie, pretože ďalšia zmena sedela v autobusoch v dopravnej zápche,“ opisuje v rozhovore šéf závodu Kyong-Jae Lee.

Zdieľať

Farmárska odnož J&T preskočí aj Babiša. Preberá statky, na ktorých zbili farmára Oravca

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Holding Sanagro, ktorý financuje J&T, mieri do prvej trojky najväčších slovenských agrárnych skupín. Pohltí farmy ESIN Group, ktoré sú známe spormi s farmárom Oravcom. Polia a lúky Sanagro sa tým rozšíria z 19- na 31-tisíc hektárov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Slovensko je medzi krajinami, ktoré Európska komisia varuje pred porušením rozpočtových pravidiel. Zásadnejšie námietky má k návrhom rozpočtov Talianska, Francúzska, Španielska a Belgicka, z ktorých je podľa komisie zrejmá nedostatočná snaha obmedziť vysoký verejný dlh.

Celková dlhová situácia eurozóny sa napriek očakávanému spomaleniu rastu zlepší, uviedla komisia v hodnotení rozpočtových plánov. Dlh eurozóny v pomere k hrubému domácemu produktu by mal klesnúť z tohtoročných 86 na 85 %.

V prípade Slovenska, Fínska, Portugalska či Slovinska je síce komisia spokojná s prístupom k znižovaniu dlhu, no upozornila, že tieto krajiny by sa mohli v budúcom roku podstatne odchýliť od strednodobých rozpočtových cieľov.

Návrhy rozpočtov ostatných sú v súlade s paktom rastu a stability, v ktorom sa krajiny EÚ zaviazali udržiavať dlh pod hranicou 60 % HDP či ho znižovať. Rozpočtové deficity zároveň nesmú prekročiť tri percentá.

„Hospodársky rast Európy čelí stále väčším rizikám, a preto je povzbudivé, že krajiny eurozóny ako Nemecko a Holandsko využívajú fiškálny priestor na podporu investícií. Mohli by však vyvinúť ešte väčšie úsilie,“ konštatoval podpredseda komisie Valdis Dombrovskis.

Európska komisia pripomenula, že tento rok prvýkrát od roku 2002 nevedie sa žiadnou krajinou konanie pre nadmerný deficit. (čtk)

Zdieľať

Do projektu ťažby zlata pri Kremnici chcú vstúpiť Austrálčania

Austrálska MetalsTech sa predbežne dohodla na vstupe do projektu ťažby zlata pri Kremnici, z ktorého chce vycúvať spoločnosť Arc Minerals. Cena transakcie má dosiahnuť 462-tisíc eur.

O potenciálnej zmene majiteľa projektu ťažby v lokalite Šturec informuje portál Themarketherald.com.au.

Podľa dohody má MetalsTech 45 dní na dokončenie technickej, právnej a finančnej hĺbkovej kontroly projektu.

Ak dôjde k transakcii, predávajúci získa nad rámec kúpnej ceny licenčný poplatok 2 austrálske doláre (1,23 eura) za každú uncu zlata nad súčasným odhadom zdrojov 1,5 milióna uncí.

Arc Minerals podľa webovej stránky investovala do projektu 30 miliónov amerických dolárov.

Ťažba zlata v Šturci sa začala v 8. storočí. Historická produkcia dosiahla 1,5 milióna uncí zlata a 6,7 milióna uncí striebra, píše ČTK. Ťažilo sa prevažne v podzemí, ale aj z niekoľkých malých otvorených jám.

MetalsTech upozornila, že predchádzajúcemu majiteľovi zabránil v rozvoji projektu zákaz kyanidu na Slovensku v roku 2014. Odvtedy sa zlepšilo používanie technológie bez kyanidu, ktorá je aj nákladovo konkurencieschopná.

Viac k téme: Slovensko je Klondike, povolenie ťažiť zlato stojí toľko ako stánok na vianočných trhoch

Zdieľať

Tesco vo štvrtok spúšťa 7. ročník Potravinovej zbierky, ktorá potrvá do 23. novembra. Môžu sa do nej zapojiť zákazníci v 120 obchodoch, prvý raz aj cez online verziu zbierky v e-shope. Vlani sa vyzbieralo 147 ton trvanlivých potravín a drogérie.

Zdieľať

UniCredit Bank umožnila klientom platiť cez Google Pay. Na Slovensku je tak deväť bánk s touto možnosťou platby. Apple Pay banka zaviedla v októbri .

Zdieľať

Emirates kúpia od Boeingu 30 nových lietadiel 787 Dreamliner

Aerolinky Emirates si objednali od Boeingu 30 lietadiel 787 Dreamliner v katalógovej cene 8,8 miliardy dolárov. Nadviazali tak na predbežnú dohodu spred 2 rokov, ktorá počítala s nákupom štyroch desiatok strojov tohto typu.

Najväčší letecký dopravca na Blízkom východe uzavrel dohodu s americkým výrobcom na medzinárodnom aerosalóne v Dubaji, informuje Bloomberg.

Prvé širokotrupé dreamlinery majú Emirates prevziať v roku 2023, píše portál Zdopravy.cz. Pre dopravcu pôjde o prvé stroje tohto typu vo flotile.

Ďalšia veľká objednávka Emirates na 150 strojov 777X, ktorá mešká, by mala byť zredukovaná na 126 lietadiel s dodávkou v roku 2021. I tak majú byť ich najväčším prevádzkovateľom.

Emirates začiatkom týždňa podpísali tiež dohodu s Airbusom, od ktorého kúpia 50 lietadiel A350-900 v cenníkovej hodnote 16 miliárd dolárov.

Dreamlinery 787 si objednali v Dubaji od Boeingu aj ďalšie spoločnosti. Dve lietadlá „pristanú“ vo flotile Biman Bangladesh Airlines, na dodávke troch strojov sa Boeing predbežne dohodol s leteckou spoločnosťou, ktorú zakladá ghanská vláda.

Zdieľať

Kópia Mony Lisy zo 17. storočia sa predala na aukcii v Paríži za 552 500 eur, čo je násobne viac ako odhadovaná cena 70- až 90-tisíc eur. Originál diela Leonarda da Vinci zo začiatku 16. storočia sa nachádza v parížskom múzeu Louvre.

„Úžasný výsledok [aukcie] svedčí o tom, že tento ikonický obraz ľudí neprestáva fascinovať,“ cituje Reuters Baukje Coenenovú, zástupkyňu aukčnej siene Sotheby’s.

Podobná kópia Mony Lisy sa začiatkom roka predala v aukcii Sotheby’s za približne 1,7 milióna dolárov, dopĺňa ČTK.

Foto - Sotheby's
Foto – Sotheby’s
Zdieľať

Slovensko pri sťažnosti europarlamentu týkajúcej sa umiestnenia Európskej pracovnej agentúry ako vedľajší účastník sporu podporí žalovanú stranu. Ministerstvo práce sa neobáva, že by agentúra v dôsledku sťažnosti nemala sídliť v Bratislave.

„Výber sa uskutočnil od začiatku výhradne na základe práva EÚ,“ uviedlo ministerstvo.

Európskemu parlamentu prekáža, že o sídle nového orgánu rozhodli členské štáty bez súhlasu poslancov. (čtk)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať