Denník N

Šéf daniarov o kauze Bašternák: Neviem, či štátu vznikla škoda

František Imrecze. Foto N – Monika Tódová
František Imrecze. Foto N – Monika Tódová

Podľa prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho zatiahlo zverejnenie kauzy Bašternák finančnú správu do politického boja a podporuje to kriminálne živly. Na brífingu odpovedal na otázky novinárov.

Finančná správa nepodala v kauze podnikateľa Bašternáka sťažnosť? Ako to pôsobí na kriminálne živly? V sťažnosti boli nové informácie o možnom trestnom čine – prečo ste ju nepodali?

Asi je dôležité vyjasniť si kompetencie finančnej správy. Finančná správa nemá kompetencie vo vyšetrovaní DPH vo vnútornom obehu. Kriminálny úrad má kompetencie len pri vyšetrovaní pri dovoze. Kriminálny úrad finančnej správy na konci roku 2013 podal trestné oznámenie, polícia vyšetrovala a vyšetruje ďalej. Finančná správa nie je orgán, ktorý má kompetenčne dôvod spochybniť vyšetrovanie polície. Ročne podávame vyše tisíc oznámení na políciu.

Policajný prezident Gašpar aj špeciálny prokurátor Kováčik hovoria, že informácie, ktoré majú dnes, nemali, a preto teraz vyšetrujú a vtedy nevyšetrovali. Tie informácie sa však nachádzajú aj v sťažnosti, ktorú ste im vy zatajili.

V trestnom oznámení boli všetky dôležité fakty, ktoré slúžia na vyšetrovanie polície. Sťažnosť sa týkala uznesenia polície a ešte raz: vedenie Kriminálneho úradu finančnej správy vyhodnotilo, že nemá dôvod pochybovať o tom, ako polícia vyšetrovala. Finančná správa nie je orgán, ktorý vyhodnocuje vyšetrovanie polície. Na to sú iné orgány – prokuratúra a následne o podvodoch rozhodujú súdy.

Video autor: Eugen Korda, .týždeň

Považujete za normálne, že nepodáte sťažnosť, v ktorej sa píše, že štát mohol prísť o dva milióny eur?

Keby som vedel o tom, že štát prišiel o dva milióny eur, sám podám trestné oznámenie a konám v rámci finančnej správy. Určite som o tom nevedel, je to daňové konanie, nechcem zachádzať do daňového tajomstva. Ja nie som ten, kto rozhoduje, či sa sťažnosť podá alebo nepodá. Finančná správa typicky nepodáva sťažnosť voči konaniu polície, nie je to naša kompetencia. Ak sa kriminálny úrad rozhodol ju nepodať, tak nespochybňoval rozhodnutie polície.

Bolo to podľa vás dobré rozhodnutie?

To rozhodnutie vyplývalo z toho, aké informácie kriminálny úrad mal. Ak sa rozhodol ju nepodať, tak sa stotožnil s vyšetrovaním polície v danom čase, ale polícia vyšetruje ďalej, ako vieme.

Ale ona vyšetruje len preto, že tú sťažnosť sme jej odovzdali my, novinári.

Ja sa naozaj nebudem vyjadrovať k tomu, prečo polícia vyšetruje alebo nevyšetruje. Spýtajte sa pána Gašpara.

Klamú policajný prezident Gašpar a špeciálny prokurátor Kováčik, keď hovoria, že nemali všetky informácie?

Naozaj neviem na to reagovať, neviem, čo tvrdia prezident polície a pán Kováčik, neviem sa k tomu vyjadriť – asi by si to vyžadovalo spoločný brífing, aby to bolo korektné.

Ako chcete rozptýliť všetky pochybnosti verejnosti? Predávať byt za 1,7 milióna eur, to nie je bežné ani na bratislavskom trhu.

V roku 2012 platila legislatíva, ktorá neumožňovala finančnej správe ani nikomu inému zasahovať do transakcie dvoch subjektov. Ani dnes finančná správa nie je orgán, ktorý definuje cenotvorbu na trhu, ale od 1. 1. 2015 máme v legislatíve takzvané tuzemské transferové oceňovanie, ktoré napríklad medzi dvoma spriaznenými subjektmi neumožňuje prevod nehnuteľnosti v neobvyklých cenách. Ale finančná správa naozaj neurčuje cenotvorbu. Z pohľadu DPH je cena neutrálna, má sa na jednej strane odviesť a na druhej strane si ju niekto deklaruje z nejakej hodnoty. Ak všetko prebehlo korektne, cena na to nemá vplyv, či štát o niečo prišiel. Jeden na výstupe ju musí odviesť a druhý na vstupe si ju uplatní.

Ale tu práve daň nebola odvedená.

Porušil by som daňové tajomstvo, keby som to povedal.

Ale práve v tej sťažnosti sa píše, že daň nebola odvedená, že bolo zaplatených len niečo vyše 6-tisíc eur a nie dva milióny eur.

Vyšetrovanie vo finančnej správe pokračuje, to, čo neviete a čo môžem povedať, je, že inšpekcia začala vyšetrovanie v rámci tohto prípadu už v roku 2014 práve po tom, ako trestné oznámenie z finančnej správy odišlo. Aké sú závery, vám nemôžem povedať, aj keby sme ich mali.

Vznikla štátu škoda?

Keďže sa to ďalej vyšetruje, neviem povedať, či vznikla štátu škoda.

Ako celý prípad vyšetrila vaša inšpekcia?

Kontrolóri, ktorí vykonávali daňovú kontrolu, neboli nikým ovplyvňovaní. Závery už sú rozšírené – nikto v konaní nebol nijakým spôsobom ovplyvňovaný. Ten, kto konal, konal na základe vlastného rozhodnutia v celom procese. Procesné vyšetrovanie ešte pokračuje.

Podnikatelia platia dane, aj keď nemajú z čoho, ale tu sa stratili dva milióny eur. Ako by ste im to vysvetlili?

Tak, že to vyšetrujeme.

A už ste zistili, či pochybili vaše daňové kontrolórky, ktoré si nevšimli nič podozrivé?

Inšpekcia nenašla žiadne pochybenie v ich konaní. Inšpekcia má záver, že ich nikto neovplyvňoval.

Čiže oni považovali cenu dvanásť miliónov eur za sedem bytov za cenu obvyklú?

To je vaša fabulácia. Oni uzavreli kontrolu bez nálezu, to je záver.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie