Denník N

Ako štát pomôže dodávateľom Carrefouru? Zatiaľ to nie je jasné

Foto - tasr
Foto – tasr

Ministerka pôdohospodárstva nespresňuje pomoc štátu potravinárom. Tvrdí, že chce urobiť také kroky, aby sa situácia s neplatením dodávateľov nezopakovala.

Počas najbližšieho týždňa by mal správca z Nitry vyčísliť, aká je celková výška pohľadávok, ktoré si prihlásili veritelia do reštrukturalizácie spoločnosti Retail Value Stores, ktorá prevádzkuje obchody Carrefour na Slovensku. Firmy a úrady, ktorým spoločnosť ostala dlžná, mohli svoje pohľadávky prihlasovať do konca apríla.

Keďže sa odhaduje, že celková výška dlhov sa bude rátať na milióny a veritelia môžu zo svojich peňazí dostať len niekoľko percent, obrátili sa na ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, aby im pomohla. Požiadala ich, aby vyčíslili výšku sumy, ktorú im Retail Value Stores dlhuje.

A hoci už ministerstvo pôdohospodárstva vie, že len jemu firma dlhuje viac ako 2,2 milióna eur a ďalších vyše 900-tisíc eur viac ako dvom desiatkam potravinárov, ktorých škody vyčíslila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), aký bude ďalší postup ministerky, nie je známe.

Riešením sa zaoberá

Hovorca ministerstva Peter Hajnala pre Denník N uviedol, že ministerka podporí také riešenie, ktoré vo väčšej miere uspokojí veriteľov. „Riešením vzniknutej situácie sa intenzívne zaoberá,“ povedal.

Z ďalších vyjadrení ministerky  však nie je zrejmé, či navrhne, aby štát konkrétne pomohol dodávateľom Carrefouru tak, ako to urobil vlani v prípade dlhov Váhostavu. Potravinári naznačili, že ich straty by boli menšie, ak by časť ich pohľadávok odkúpil štát tak, ako to už urobil v prípade dlhov, ktoré nechala u dodávateľov stavebná firma.

„Videli sme žiarivý príklad, ako sa štát angažoval v odkúpení pohľadávok voči Váhostavu. Boli by sme radi, keby ministerstvá pôdohospodárstva a financií reagovali podobným spôsobom aj v prípade dlhov Carrefouru,“ naznačil podpredseda SPPK Dušan Janíček.

SPPK sa pri snahe docieliť pomoc od štátu opiera aj o zistenia svojich členov, podľa ktorých spoločnosť Retail Value Stores nepostupovala pri platení faktúr podľa poradia, v akom ich do účtovníctva dostala. Podľa SPPK totiž pri výplate faktúr uprednostňovala dodávateľov, ktorí boli do Carrefouru ochotní dodávať aj vtedy, keď už neplatila načas.

Pomôže aj iným?

Šéf zväzu obchodu Pavol Konštiak odhadol, že v rámci reštrukturalizácie dodávatelia Carrefouru uvidia maximálne tri až päť percent z toho, čo im Retail Value Stores dlhuje. No zároveň sa pýta, či sú ďalší podnikatelia – napríklad elektrikári či murári – iní ako ľudia, ktorí robia v poľnohospodárstve, ktorým štát môže pomôcť.

Naznačil, že ak sa štát rozhodne pomôcť potravinárom či poľnohospodárom, mal by tak urobiť aj vo vzťahu k ostatným skupinám podnikateľov, ktorým ich obchodní partneri nezaplatili peniaze. „Ak štát pomôže jednej skupine podnikateľov, ktorá sa nie vlastným zavinením ocitla v problémoch, mal by pomôcť aj iným,“ povedal Koštiak.

Pripomenul, že to nie je otázka ministerstva pôdohospodárstva, ale celej reštrukturalizácie, ktorá podľa našej legislatívy umožňuje firmám bezproblémovo sa zbaviť nahromadených dlhov.

Matečná však zatiaľ o odkupovaní pohľadávok potravinárov nehovorí. Naznačuje skôr kroky do budúcnosti.

„Urobíme všetko pre to, aby sme ochránili našich výrobcov a našli spôsob, ako sa v budúcnosti podobnému stavu vyhnúť,“ uviedla a dodala, že štát musí postupovať v súlade so zákonom. „Podnikneme systémové kroky, aby sa podobná situácia neopakovala,“ dodala.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Problémy Carrefouru

Ekonomika

Teraz najčítanejšie