Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

V Bratislave testujú automat na pôžičky, sľubuje požičať aj za 1800 percent ročne

V nákupnom centre susedí s bankomatmi viacerých bánk. Foto – N
V nákupnom centre susedí s bankomatmi viacerých bánk. Foto – N

Vyzerá ako bankomat, má priehradky na vydávanie aj príjem peňazí, stojí v tesnej blízkosti bankomatov štyroch bánk, budí dojem, že vám umožní vybrať okamžite peniaze, no bankomat to nie je. V bratislavskom nákupnom centre Saratov umiestnili prvý slovenský automat na pôžičky, ktorý má umožniť miniúvery od 25 do 450 eur.

Oznam na jeho displeji hlási, že automat spustia čoskoro. Na telefonickej infolinke nás informovali, že by mal fungovať už od pondelka 23. mája.

Trochu odlišnú informáciu zaslal Denníku N tím firmy Minihotovost so sídlom v Prahe, ktorá automat prevádzkuje. „Je na reálnom mieste, ale nie je zatiaľ v reálnej prevádzke. Je to prototyp, zatiaľ jediný v strednej Európe. Je testovaný v reálnych podmienkach, meriame na ňom tiež potenciálny dopyt, funkčnosť, hardvér i softvér,“ napísal jeho prevádzkovateľ.

Zatiaľ naň láka letákmi, ktoré distribuoval do schránok. Podľa nich sa pomocou automatu dá bez ručiteľa a preukazovania príjmu, iba s občianskym preukazom získať pôžička do 450 eur, pre nových klientov do 100 eur.

Leták tvrdí, že stačí zadať číslo mobilu a e-mail. „Nemusíte sa s nikým stretávať a všetko vybavíte úplne jednoducho a na jednom mieste,“ sľubuje.

Podľa informácií na automate si treba vybrať výšku úveru, zadať číslo telefónu, mail a oskenovať občiansky preukaz.

Foto - N
Foto – N

Okamžite peniaze asi nedá

Hoci pôžičkový automat vyzerá ako bankomat, ani keď začne fungovať, nedá sa spoliehať na to, že si z neho vyzdvihnete požičané peniaze na počkanie počas nákupu. Aj keď zadáte všetky vyžiadané údaje do tohto stroja, mali by prejsť vyhodnocovaním.

Na infolinke tvrdili, že  ak o úver v pôžičkovom automate požiadate, peniaze si z neho budete môcť vybrať. No s dodatkom, že to bude až po prijatí SMS správy, že vám úver schválili. A to zrejme hneď nebude.

Tak, ako by ste mali mať možnosť peniaze z automatu vybrať, mali by sa cezeň dať aj vrátiť. Firma ubezpečuje, že o oboch transakciách by mal automat vytlačiť a vydať potvrdenie podobne ako v bankomate; pôžičkový automat má na to ďalšiu priehradku.

To, že automat zozbiera údaje o potenciálnych záujemcoch, skôr naznačuje, že sa aj cezeň snaží poskytovateľ pôžičiek rozšíriť svoju databázu klientov. Najmä ľudia, ktorí nepoužívajú internet alebo k nemu nemajú pravidelný prístup, môžu zadanie svojich dát do automatu v nákupnom centre považovať za jednoduchšie ako zháňanie pripojenia na internet či návštevu pobočky, kde by žiadosť podali.

„Formou pôžičkomatu sa spoločnosť snaží rozbehnúť aj distribučný kanál na získavanie nových klientov. Vybudovať si databázu klientov, ktorým bude potom opakovane ponúkať nové pôžičky,“ hovorí analytik Maroš Ovčarik z portálu FinančnýKompas.sk.

Má priehradky na vydávanie aj prijímanie bankoviek a mincí. Foto - N
Má priehradky na vydávanie bankoviek aj vrátenie bankoviek a mincí. Foto – N

Môže dať pôžičku v hotovosti?

Rýchly výber hotovosti, ktorým práve môže automat niektorých zákazníkov osloviť, by mohol naraziť na slovenské zákony. Tie u nás zakazujú pôžičky v hotovosti, priamo bez karty by ich teda nemal vydávať ani automat.

„Súčasná právna úprava umožňuje poskytnúť spotrebiteľský úver len bezhotovostným poukázaním na bežný účet, poštovou poukážkou alebo kreditnou či predplatenou kartou, pokiaľ nejde o viazaný úver na kúpu tovaru či úver, ktorým sa spláca predchádzajúci úver,“ reagovala hovorkyňa Národnej banky Slovenska (NBS) Marina Solčányiová. Dodala, že to platí aj pre pôžičky do 100 eur, aj pre úvery splatné do troch mesiacov.

Ak však bude automat vydávať peniaze v hotovosti po tom, čo veriteľ doň vsunie kartu, bude poskytovateľ pôžičky podľa zákona postupovať. „Je v poriadku, ak poskytovateľ spotrebiteľského úveru pošle peniaze prevodom na bežný účet spotrebiteľa a ten si ich potom vyberie zo svojho účtu kartou,“ vraví Solčányiová.

Z reakcie Minihotovosti vyplýva, že klient si bude môcť spôsob prevzatia požičaných peňazí zvoliť podľa svojich preferencií. „Jednou možnosťou je zaslanie peňazí na účet. Druhou to, že klientovi po preverení všetkých potrebných dokladov peniaze vyplatí priamo automat,“ tvrdí firma.

Pôjde to aj bez účtu?

Ak majú peniaze prísť na účet a vyberať sa z automatu kartou, znamená to, že záujemca o pôžičku musí mať vlastný účet v banke aj platnú kartu, aby sa k požičaným peniazom dostal.

S tým, že peniaze musia prísť klientovi na jeho vlastný účet (nech už si ich vyberie z pôžičkového automatu či z bankomatu), je však v rozpore informácia na letáčiku, ktorým láka na minipôžiky. Na ňom totiž poskytovateľ úveru pri charakteristike pôžičkového automatu tvrdí: „Ide o zariadenie podobné bankomatu, ibaže si nevyberáte peniaze zo svojho účtu, ale požičiavate si ich od nás.“

Firma Minihotovost vysvetľuje, že mať účet nie je podmienkou na poskytnutie pôžičky od nej. „Ľudia majú radi jednoduché veci. V prípade, že klient preferuje výber peňazí priamo z automatu na pôžičky, nemá povinnosť zadávať svoj bankový účet,“ tvrdí.

To by však znamenalo, že mu ich firma na jeho účet bezhotovostne asi nepoukáže a klient si ich z automatu zrejme nevytiahne pomocou karty.

20160520_120303Dôveru ľudí sa pritom Minihotovost snaží vzbudiť nielen tým, že postavila pôžičkový automat blízko bankomatov, ale aj tým, že zriadila pre rýchlejší prevod peňazí účty vo viacerých bankách. Podľa Ovčarika sa snaží dôveru potenciálnych klientov vyvolať aj odvolávkami na využívanie elektronických služieb bánk.

„A to aj formuláciami ako napríklad ‚Máme dôveru a využívame služby elektronického bankovníctva nasledujúcich bánk‘, pričom sú tam logá bánk, ktorých internetbanking spoločnosť využíva,“ vraví Ovčarik.

Dodáva pritom, že internetbanking banky poskytujú bez toho, aby klienta špeciálne preverovali. „Využívať ho môže v podstate každý,“ dodal analytik.

Vrátiť musíte o dosť viac

Bez ohľadu na to, či si klient vyberie požičané peniaze z pôžičkového automatu, alebo si ich vytiahne z účtu inak, pri vrátení peňazí vo zvolenom termíne (7, 14, 21 alebo 28 dní) zaplatí o dosť viac, než si požičal. Podľa údajov na webe za 100 požičaných eur po štyroch týždňoch vráti 128 eur.

Poskytovateľ pôžičky môže mať príjmy aj z poplatkov za omeškanie, podľa webu si ako zmluvnú pokutu chce účtovať 0,15 % denne.

Výpočet ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN), ktorý vypovedá o celkových nákladoch na pôžičku, pri zadávaní výšky úveru ani v letáčiku nenájdete. Poskytovateľ pôžičky hovorí len o výške odplaty za poskytnutie pôžičky. „Spolu nám máte vrátiť 128 eur do 28 dní od poskytnutia pôžičky,“ ukáže pri zadaní žiadosti o stoeurovú pôžičku na 28 dní.

Ovčarik pritom vyrátal, že pri modelovom príklade tohto úveru vyjde RPMN aj na viac ako 1800 %.

To je vysoko nad stropom, ktorý majú poskytovatelia spotrebiteľských úverov povolený. „To podľa mňa naznačuje, že spoločnosť sa bude snažiť osloviť primárne ľudí, ktorí majú nižšiu finančnú gramotnosť alebo sú vo finančnej tiesni,“ povedal Ovčarik.

NBS pripomína, že ak niekto na Slovensku poskytne spotrebiteľský úver s RPMN, ktorá prekračuje najvyššiu zákonom stanovenú hranicu, tak sa úver stáva bezúročným a bez poplatkov.

Sídlo majú za hranicou

S tým, že poskytovateľ týchto pôžičiek neuvádza na webe RPMN, aj s tým, ak pri nej číslo vyjde príliš vysoké, by mohol byť podľa Národnej banky Slovenska na našom trhu problém. Podľa našej legislatívy je to totiž údaj, ktorý by mal povinne uvádzať podľa zákona, rovnako sú určené aj stropy, ktoré RPMN nemôže prekročiť.

„Slovenský poskytovateľ úveru na 28 dní je povinný pri propagácii úrokovej sadzby či inej odplaty za úver vždy uviesť aj RPMN, pre slovenské subjekty to platí aj pri propagácii pôžičiek do 100 eur,“ tvrdí Solčányiová z NBS.

Podľa Ivana Kahanca z Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov musí spotrebiteľ dostať informáciu o výške RPMN úveru aj v rámci úverovej kalkulačky na webe.

V Česku, kde firma Minihotovost sídli a kde je aj zapísaná do tamojšieho obchodného registra, by s neinformovaním o RPMN problém zrejme nemala. Jiří Fröhlich, hovorca Českej obchodnej inšpekcie, ktorá vykonáva dozor nad činnosťou nebankoviek v Česku, pre Denník N uviedol, že RPMN by mali podľa zákona poskytovatelia zverejňovať síce povinne aj tam, no dodal, že sa to netýka úveru vo forme možnosti prečerpania splatného na požiadanie alebo do troch mesiacov. Ich poskytovatelia musia uviesť len výšku úrokovej sadzby a celkovú výšku úveru.

„Podľa platnej legislatívy pre tento druh pôžičiek a ich poskytovateľov nevyplýva povinnosť uvádzať tento údaj,“ obhajuje sa aj Minihotovost.

Povolenie u nás nemá

Česká legislatíva je zatiaľ pre pôžičkové firmy menej prísna aj v ďalších veciach. Podľa nej tam nie je poskytovanie spotrebiteľských úverov obmedzené len na bezhotovostný styk. V Česku stačí aj to, aby tam mala firma poskytovanie týchto úverov zapísané v živnostenskom registri – to podľa Fröhlicha aj má.

Ak však firma, ktorá je aj za pôžičkovým automatom, bežne poskytuje pre našincov pôžičky cez web, mala by tu mať podľa NBS povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov. Podľa registra NBS ho však nemá.

Minihotovost tvrdí, že podniká v oblasti poskytovania mikropôžičiek v súlade s platnými predpismi.

Solčányiová z NBS pripomenula, že na Slovensku smú ponúkať spotrebiteľské úvery len spoločnosti, ktoré na to majú povolenie veriteľa; banky; stavebné sporiteľne; a banky pôsobiace z EÚ, ktoré na základe jednotnej európskej licencie notifikovali svoj zámer pôsobiť aj na Slovensku. Povolenie musí znieť na meno subjektu, ktorý pôžičky poskytuje.

„Keď poskytne spotrebiteľský úver osoba bez povolenia, podľa zákona je takáto zmluva neplatná a spotrebiteľ nemusí zaplatiť úrok ani inú odplatu za úver, pričom nestratí výhodu splátok,“ vraví hovorkyňa NBS.

Dodala, že ak niekto od marca 2015 uzatvoril zmluvu o úvere na Slovensku, na základe marketingovej ponuky pre obyvateľov Slovenska, ale so subjektom, ktorý na to nemá povolenie, nie je povinný platiť odplatu za tento úver. „Za úvery, ktoré boli takto na Slovensku poskytnuté bez povolenia po 23. decembri 2015, môže NBS dať pokutu do 150-tisíc eur,“ pripomenula Solčányiová.

Web ukazuje na prepojenie

Hoci na webe bližšiu charakteristiku firmy Minihotovost, ktorá má byť aj za pôžičkami automatom, nájsť nemožno, informácie na portáli naznačujú jej prepojenie na ľudí zo spoločnosti Pohotovosť, ktorá je na Slovensku dlhoročným poskytovateľom rýchlych pôžičiek. Na rozdiel od Minihotovosti Pohotovosť podľa registra NBS povolenie na poskytovanie úverov na Slovensku má.

Podľa informácií v českom obchodnom registri je Pohotovosť jediným akcionárom Minihotovosti, ktorá bola do tamojšieho registra zapísaná len v auguste minulého roku. Podľa údajov v slovenskom registri je Pohotovosť aj jediným akcionárom akciovky Minihotovosť so sídlom v Bratislave, zapísanej do slovenského obchodného registra vlani v marci.

Jediným členom a predsedom predstavenstva v Minihotovosti so sídlom v Prahe je podľa českého registra Jaroslav Fuchs s trvalým bydliskom v Bratislave; členom dozornej rady je Ľubomír Balog, ktorý má v českom registri takisto uvedený trvalý pobyt v hlavnom meste Slovenska. V akciovke Minihotovosť so sídlom na Pribinovej 25 v Bratislave je podľa www.orsr.sk Ľubomír Balog predsedom predstavenstva a Jaroslav Fuchs prokuristom.

V spoločnosti Pohotovosť, ktorá tiež sídli na Pribinovej 25, je Jaroslav Fuchs podľa slovenského obchodného registra spoločníkom, Ľubomír Balog konateľom.

Poskytovateľ minipôžičky záujemcov o rady o úveroch odkazuje na svojom webe na poradensko-konzultačnú sieť konzultantov pôžičkárne. V informáciách o svojej činnosti spomína, že dlhodobo podporuje aj Nadáciu otvorených očí, ktorá zastrešuje charitatívne projekty poskytovateľa pôžičiek Pohotovosť.

Súvis medzi oboma firmami ukazuje aj emblém na portáloch oboch firiem, hovoriaci o viac ako 14 rokoch skúseností. Minihotovost bola pritom do českého registra zapísaná len pred necelým rokom, do slovenského zas rovnomenná firma Minihotovosť pred niečo vyše rokom.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Farmárska odnož J&T preskočí aj Babiša. Preberá statky, na ktorých zbili farmára Oravca

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Holding Sanagro, ktorý financuje J&T, mieri do prvej trojky najväčších slovenských agrárnych skupín. Pohltí farmy ESIN Group, ktoré sú známe spormi s farmárom Oravcom. Polia a lúky Sanagro sa tým rozšíria z 19- na 31-tisíc hektárov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Slovensko pri sťažnosti europarlamentu týkajúcej sa umiestnenia Európskej pracovnej agentúry ako vedľajší účastník sporu podporí žalovanú stranu. Ministerstvo práce sa neobáva, že by agentúra v dôsledku sťažnosti nemala sídliť v Bratislave.

„Výber sa uskutočnil od začiatku výhradne na základe práva EÚ,“ uviedlo ministerstvo.

Európskemu parlamentu prekáža, že o sídle nového orgánu rozhodli členské štáty bez súhlasu poslancov. (čtk)

Zdieľať

Bratislava chce developerom umožniť postaviť viac bytov, magistrát za to žiada protihodnotu v podobe nájomných bytov.

„V Bratislave sú lokality, kde je občianska vybavenosť úplne saturovaná a je zbytočné dať 30 percent z bytového komplexu na občiansku vybavenosť. Tam, kde nepôjdeme proti verejnému zámeru, ponecháme developerom možnosť zmeniť tieto percentá tak, aby vedeli postaviť viac bytov,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že z bytov, ktoré developer takto „navyše“ postaví, chce mesto odkúpiť alebo získať od developera určitú časť.

Magistrát plánuje postupne meniť aktuálny územný plán mesta a tieto podmienky zapracuje spoločne napríklad s výškovou reguláciou či zmenami, ktoré požadujú mestské časti.

Mesto zároveň pracuje na novom územnom pláne, čo bude podľa primátora trvať 8 až 10 rokov.

Zdieľať

Jamie Oliver otvorí nové reštaurácie. Len pred pol rokom mu krachol biznis v Británii

Britský kuchár Jamie Oliver plánuje do konca budúceho roka otvoriť zhruba dve desiatky nových reštaurácií. Expanziu pripravuje pol roka po tom, ako mu krachol reštauračný biznis v Británii.

Jamie Oliver Group plánuje otvoriť do konca budúceho roka 21 nových reštaurácií, informuje BBC.

Dva nové podniky vzniknú už čoskoro premenou talianskych reštaurácií, ktoré má skupina na Bali a v Bangkoku. O ich prevádzku sa má v budúcnosti starať franchisingový partner HPL.

Fungovať začnú pod novou značkou Jamie Oliver Kitchen a budú čiastočne inšpirované lokálnou kuchyňou.

Ďalších 19 podnikov vznikne pod rôznymi značkami – Jamie´s Italian, Jamie Oliver´s Pizzeria, Jamie´s Deli a Jamie Oliver´s Diner. Firma nespresnila, v ktorých lokalitách budú otvorené.

Ako zbankrotoval v Británii

  • Oliverove reštaurácie prešli v máji pod nútenú správu.
  • Z 25 dotknutých podnikov bolo napokon zatvorených 22, o prácu prišlo tisíc ľudí. Väčšina zatvorených podnikov patrila do skupiny talianskych reštaurácií.
  • Kým britská vetva Oliverovho bizinisu skolabovala, zahraničný biznis zostal funkčný.

Jamie Oliver Group prevádzkuje 70 reštaurácií na 27 trhoch, uvádza CNN.

Oliver (44) je celosvetovo známy propagátor zdravého stravovania. Popularitu si získal vďaka televíznym programom o varení, ktoré sa vysielali v desiatkach krajín a kuchárskymi knihami.

V roku 2005 mu kráľovná Alžbeta II. udelila Rad britského impéria.

Zdieľať

Prezidentka Čaputová nevymenuje Jozefa Hudáka za viceguvernéra Národnej banky

Jozef Hudák. Foto - TASR
Jozef Hudák. Foto – TASR

Zuzana Čaputová nevymenuje Jozefa Hudáka za viceguvernéra Národnej banky. Hudák, ktorého do funkcie navrhla SNS, podľa prezidentky nespĺňa viacero podmienok.

Prezidentka o tom listom informovala Danka, Pellegriniho aj poslancov finančného výboru parlamentu.

Parlament schválil návrh vlády na jeho vymenovanie ešte vlani v decembri.

„Navrhnutý kandidát nespĺňa už prvú zákonnú kvalifikačnú podmienku, ktorou je úplné vysokoškolské vzdelanie univerzitného zamerania v menovej oblasti alebo v oblasti finančníctva,“ uvádza prezidentka. Okrem toho však podľa Čaputovej existujú aj ďalšie okolnosti, ktoré spochybňujú vhodnosť na jeho vymenovanie.

„Zároveň u neho existujú skutočnosti, ktoré dôvodne spochybňujú jeho schopnosť vykonávať funkciu viceguvernéra NBS spôsobom neznižujúcim vážnosť tejto funkcie a celej NBS a spôsobom, ktorý nebude v rozpore so samotným poslaním NBS, čo môže narušiť riadny chod NBS,“ vysvetlila Čaputová.

Prezidentka tiež uviedla, že ju aj exguvernér NBS Jozef Makúch informoval o vážnych pochybnostiach s nomináciou Hudáka. Diskvalifikovali ho aj jeho vyjadrenia o tom, že jednou z jeho iniciatív v pozícii viceguvernéra bude založenie novej zdravotnej poisťovne, ktorá by mala byť pod dohľadom NBS a poskytovala by poistenie nadštandardu zdravotnej starostlivosti.

„Takéto verejné vyhlásenie preukazuje nedostatok orientácie o účele, na ktorý bola zriadená NBS a úlohách centrálnej banky,“ priblížila Čaputová. Podľa jej listu Hudák vykonával riadiacu prax naposledy pred viac ako 10 rokmi, pôsobil prevažne v oblasti verejného zdravotníctva, ktorá s kompetenciami NBS nesúvisí.

Rovnako v jeho neprospech hrá aj pôsobenie v Poisťovni Tatra, ktorá bola majetkovo prepojená na nebankový subjekt Horizont a neskôr CI Holding.

„Počas svojho pôsobenia v tejto inštitúcii v roku 2005 podpísal zmluvu medzi poisťovňou a materskou spoločnosťou CI Holding o poskytnutí prostriedkov v neobmedzenej výške. Podľa záverov dohľadu NBS tým ohrozil finančnú stabilitu poisťovne,“ uvádza sa v prezidentkinom liste.

K Hudákovi sa kriticky staval aj Klub ekonomických analytikov, ale aj opozícia. V tajnom hlasovaní získal 72 zo 136 platných hlasov. Proti boli 56 poslanci, 8 sa v hlasovaní zdržali. (tasr)

Čítajte viac: Viceguvernérom Národnej banky sa má stať Dankov sused

Zdieľať

Nemecko môže byť pre Teslu lepším miestom na výrobu elektromobilov než jej domáca základňa v Kalifornii, vyhlásil šéf Volkswagenu Herbert Diess. Tesla si nedávno vybrala Berlín ako lokalitu pre svoj prvý európsky montážny závod.

„Tesla pravdepodobne hľadá prostredie a infraštruktúru na výrobu vysokokvalitných áut, čo zrejme nájde skôr v Nemecku než na západnom pobreží Spojených štátov,“ cituje Diessa agentúra Bloomberg.

Tesla postaví v Berlíne závod na montáž elektromobilov, pohonných jednotiek a batérií. V lokalite plánuje tiež centrum inžinieringu a dizajnu.

Do nemeckej fabriky investuje 4 miliardy eur, ročne má produkovať do 150-tisíc elektromobilov, píše Bloomberg.

Výrobu plánuje spustiť na budúci rok, na začiatku má produkovať pripravovaný crossover Model Y.

Tesla zatiaľ nezverejnila, kde bude vyrábať nový elektrický pick-up. Aktuálne produkuje tri modely – Model S, X a 3.

Zdieľať

Bývalý guvernér NBS Jozef Makúch rokuje s KDH o spolupráci a kandidatúre vo voľbách. „Formulujem, čo som schopný dať. KDH musí zvážiť, čo som schopný priniesť,“ povedal Makúch. Myslí si, že KDH patrí do parlamentu a chce mu pomôcť v ekonomickej oblasti.

Podľa svojich slov rokuje s predsedom KDH Alojzom Hlinom o tom, akou formou by im dokázal najlepšie pomôcť aj pri „možnom deficite v ekonomických pohľadoch, pokiaľ tam je“.

Na otázku, či chce aktívne vstúpiť do politiky, odpovedal, že jedna vec je byť aktívny a jedna vstúpiť aktívne do politiky. „Aktívne by som chcel ponúknuť odbornú pomoc,“ dodal. (tasr)

Zdieľať

Europarlament sa na súde EÚ sťažuje na umiestnenie novej pracovnej agentúry v Bratislave. Prekáža mu, že o sídle nového orgánu rozhodli členské štáty bez súhlasu poslancov.

Na zriadení Európskeho orgánu pre pracovné záležitosti (ELA) sa dohodli europarlament, Rada EÚ a Európska komisia vo februári. Norma nešpecifikovala sídlo orgánu, s čím poslanci v záujme jej rýchleho prijatia súhlasili.

Členské štáty v júni vybrali Bratislavu bez súhlasu poslancov, čo parlament napadol na súde. Odvolal sa pritom okrem iného na spoločné vyhlásenie všetkých troch inštitúcií, ktoré sa v ňom nepriamo zaviazali k výmene informácií o výbere sídla ELA.

„Nejde ani tak o samotný pracovný úrad, ako skôr o dlhodobý spor medzi Radou EÚ a parlamentom o umiestňovaní sídiel úradov,“ povedal pre Politico europoslanec Jeroen Lenaers, ktorý mal na starosti pravidlá vymedzujúce fungovania ELA.

Podľa ďalších poslancov nemá parlament problém s Bratislavou ako sídlom orgánu, ale so samotným princípom výberu.

Podľa pravidiel EÚ je rozhodovanie o sídlach inštitúcií Únie v rukách členských krajín. Europarlament však tvrdí, že zriadenie ELA súviselo s pravidlami pre voľný pohyb obyvateľov a sociálneho zabezpečenia, do ktorých majú právo vstupovať aj poslanci.

Rada EÚ má podľa zdrojov webu Politico čas zareagovať na podnet na súd do 10. decembra.

Slovenská vláda považuje umiestnenie prvej inštitúcie EÚ v krajine za veľký úspech, ktorý okrem iného zvýši prestíž Slovenska v rámci EÚ a privedie tam viac ako 100 expertov na pracovné právo. Slovenskí diplomati podľa Politica dúfajú, že jadrom medziinštitucionálneho sporu nie je fakt, že agentúra bude sídliť v Bratislave.

Európska komisia predminulý týždeň vypísala výberové konanie na šéfa úradu, ktorý sa má ujať funkcie v januári a pracovať má v Bratislave. Agentúra má pomáhať členským krajinám pri vykonávaní úniových noriem týkajúcich sa cezhraničnej mobility pracovníkov. Má tiež poskytovať zamestnancom aj podnikom informácie v tejto oblasti. Po počiatočnom rozjazde má plne fungovať od roku 2024. (čtk, politico)

Zdieľať

Andrej Danko skritizoval ministra práce Jána Richtera za to, že nevie nájsť spôsob, ako už od januára vyplatiť minimálne dôchodky. „Považujem to za politické chrapúnstvo,“ povedal Danko.

Smer a jeho nominanti v Sociálnej poisťovni podľa Danka schválne zdržujú vyplatenie týchto dôchodkov, aby bránili rast preferencií SNS. „Nedovolím nejakému Richterovi ničiť prácu SNS. Ak nebudú vyplatené tieto dôchodky, podľa mňa sa dopustia aj trestných činov,“ dodal Danko.

Šéf Sociálnej poisťovne, exminister Smeru Ľubomír Vážny, ešte v októbri vyhlásil, že na vyplatenie týchto dôchodkov potrebuje viac času. „Vecne a technicky to nie je možné, ledva to budeme vedieť zrealizovať od roku 2021,“ povedal Vážny.

Zdieľať

Slovenský Cinemax expanduje do Česka. Prvé multikino otvorí na budúci rok pri Olomouci

Slovenská sieť multikín Cinemax pripravuje vstup na český trh, prvý multiplex má otvoriť na budúci rok v nákupnom centre Olympia pri Olomouci. Rodinná firma prevádzkuje multikiná v 12 slovenských mestách.

„Sieť multiplexov Cinemax vstupuje projektom v Olympii Olomouc na český trh. Pôjde o ich prvú českú pobočku,“ uvádza spoločnosť Next Management, ktorá zabezpečuje správu nákupného centra Olympia.

Multikino so 7 sálami a kapacitou vyše 800 sedadiel by malo začať fungovať v 2. polroku 2020.

Cinemax bude treťou sieťou multikín v stotisícovom Olomouci. V miestnych obchodných centrách už pôsobia prevádzkovatelia kín Premiere Cinemas a Cine Star.

V roku 2018 denník Sme uviedol, že Cinemax pripravuje expanziu do Rumunska.

Slovenská kinojednotka

Sieť kín Cinemax vybudovala bratislavská rodina Drobných.

Podľa webovej stránky firmy reťazec tvorí 13 viacsálových kín na Slovensku, v ktorých sa nachádza 65 sál s celkovou kapacitou zhruba 10 500 sedadiel.

Týždenník Trend v roku 2016 napísal, že Cinemax ovláda polovicu slovenského trhu premietania filmov.

V ostatných dvoch rokoch tržby Cinemaxu presiahli 16 miliónov eur, vlani zarobil v čistom rekordných takmer 977 tisíc eur.

Drobní kontrolujú aj distribučnú spoločnosť Continental film.

(čtk, e)

Zdieľať

Slovenské domácnosti budú môcť lacno kupovať od štátu drevo z kalamitnej ťažby, ktoré možno využiť najmä na kúrenie. Štátny podnik Lesy SR ho plánuje predávať iba za výrobné náklady, pretože na trhu je prebytok.

Následky kalamít, ktoré spôsobili sucho, vietor či hmyz, viedli v strednej Európe podľa slovenského ministerstva k presýteniu trhu s drevom z ihličnatých stromov a k poklesu cien. Okrem toho sa zvyšujú náklady na skladovanie dreva.

Podnik má oproti vlaňajšku dvojnásobné zásoby dreva. Tento rok v októbri prekročili 106-tisíc metrov kubických.

Tretinu zo spomínaných zásob firma plánuje predať len za produkčné náklady. Každá domácnosť by mohla odobrať päť metrov kubických dreva za cenu o tretinu nižšiu oproti trhovej cene. (čtk)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať