Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Jahnátkove zákony musia opraviť, z obchodov zmiznú tabule

Ľubomír Jahnátek šéfoval ministerstvu pôdohospodárstva, keď sa tam rozdávala na projekty pre vidiek miliarda eur. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ľubomír Jahnátek šéfoval ministerstvu pôdohospodárstva, keď sa tam rozdávala na projekty pre vidiek miliarda eur. Foto N – Tomáš Benedikovič

Poslanci budú znovu schvaľovať zákon o nadobúdaní pôdy, aj zákon o potravinách.

Bývalý minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) ich roky obhajoval. Nechcel pripustiť, že by sa zákony, ktoré boli z dielne jeho ministerstva, mali zmeniť.

Zastával sa ich dokonca aj vtedy, keď už k nim posielala vážne výhrady Európska komisia a hrozila Slovensku možným súdom.

Jahnátkova nástupkyňa vo vedení ministerstva Gabriela Matečná (SNS) chce niekoľko právnych noriem, ktoré kritizoval nielen Brusel, ale aj opoziční politici či obchodníci, rýchlo zmeniť. Na webe ministerstva sa už objavili informácie, ktoré zákony to budú a ako by sa mali upraviť.

Tabule z obchodov zmiznú

Z týchto informácií je jasné, že po niekoľkých rokoch skončia tabule, ktoré informovali o percentuálnom podieli slovenských potravín na celkovom predaji v najväčších reťazcoch. Obchodníkom, ktorý majú vyšší obrat ako 10 miliónov eur ročne tak odpadne povinnosť dva razy do roka zasielať detailné podklady o predaji potravín vo vyše dvoch desiatkach kategórií ministerstvu pôdohospodárstva.

Tieto tabule , ktoré štát zaviedol v Zákone o potravinách, kritizoval Brusel. „Komisia sa domnieva, že tieto požiadavky predstavujú prekážku vo voľnom pohybe tovaru,“ upresnil výhrady Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Brusel tak potvrdil to, čo prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak hovoril už dávnejšie, a síce, že je preferovanie predaja slovenských výrobkov cez ministerstvo porušením európskych dohôd. „Budú to musieť zastaviť,“ odhadol ďalší vývoj.

Česko zaviedlo podobnú povinnosť pre svojich obchodníkov neskôr ako Slovensko, ale oveľa rýchlejšie ju zrušilo. Tvrdilo, že sa v praxi neosvedčila, a tiež už malo informácie, že pre ňu Brusel môže voči štátom rozbehnúť konanie.

Potraviny pôjdu charite?

V tom istom zákone by sa mala zmeniť aj ďalšia vec, no tentokrát nie z podnetu Bruselu, ale obchodníkov. Tí totiž pred niekoľkými týždňami začali presadzovať, aby nemuseli potraviny aj po uplynutí minimálnej trvanlivosti vyhodiť, ale mohli ich posunúť sociálne odkázaným ľuďom.

Čo ešte má zmeniť novela zákona o potravinách

 • vypustiť požiadavky na ohlasovanie príchodu zásielky z členských štátov EÚ 24 hodín vopred,
 • ustanoviť povinnosť každému, kto robí analýzu potravín, nahlasovať zistenie nebezpečnej potraviny, potraviny predstavujúcej riziko či nespĺňajúcej záujmy ochrany spotrebiteľa do systému rýchleho varovania,
 • rozšíriť poverenie ŠVPS o kontrolu potravín s označením nepovinnými výrazmi kvality,
 • upraviť požiadavky na označovanie nebalených potravín na ich cenovkách v predajniach,
 • riešiť spôsob výkonu úradnej kontroly potravín pri ich predaji na diaľku. 

Opierali sa o výsledky analýz, ktoré urobilo Združenie slovenských spotrebiteľov na niekoľkých potravinách, a to po troch mesiacoch od uplynutia minimálnej trvanlivosti. Tieto analýzy urobené v akreditovanom laboratóriu ukázali, že potraviny si zachovali takú kvalitu, akú mali pred uplynutím dátumu minimálnej trvanlivosti.

Podľa Miloša Lauka z asociácie boli výsledky mikrobiologických skúšok a senzorické hodnotenie všetkých testovaných potravín rovnaké počas oboch meraní.

„Dopadli veľmi dobre, ani po troch mesiacoch sa nenašli žiadne mikrobiologické či senzorické nedostatky,“ dodal.

Matečná už dala pokyn na zaradenie tejto požiadavky do novely zákona o potravinách. Ak presadí to, čo navrhuje, nepovažovali by sa potraviny po uplynutí minimálne trvanlivosti za biologický odpad a mohli by sa darovať či dopredať.

Tak to podľa Kataríny Fašiangovej, šéfky Slovenskej asociácie moderného obchodu, ktorá združuje päť reťazcov,  robia obchody v mnohých iných krajinách EÚ. Tvrdí, že Slovensko patrí iba medzi dve krajiny, kde je darovanie takýchto potravín zakázané.

No s touto zmenou nesúhlasí Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Tento týždeň jej ústredný riaditeľ Jozef Artim upozornil, že obchodníci nevyužívajú dostatočne ani možnosť darovať potraviny pred uplynutím dátumu minimálnej trvanlivosti na charitu, ktorú už majú.

„Darovanie potravín pred uplynutím doby minimálnej trvanlivosti Potravinovej banke Slovenska je pre obchod určite ekonomicky výhodnejšie, ako potraviny po uplynutí doby trvanlivosti likvidovať. Pozitívom existujúcej legislatívy je aj skutočnosť, že darované potraviny sa k ľuďom v zlej sociálnej situácii dostanú ešte pred uplynutím tejto doby,“ uviedol.

Naznačuje, že krajiny ako napríklad Česko, ktoré povolili darovať či predávať potraviny po uplynutí tejto doby, ich predávajú ešte aj niekoľko rokov po dátume trvanlivosti. „Skúsenosti nie sú len pozitívne,“ vraví Artim.

V novele zákona o potravinách by sa mohla upraviť aj výška pokút. Bývalý minister Jahnátek aj terajšia ministerka už totiž pripustili, že miliónové sankcie za opakované prehrešky, sú neprimerane vysoké.

No aj keď rezort pôdohospodárstva definuje niekoľko vecí, ktoré chce v tomto zákone upraviť, výška pokút medzi nimi definovaná nie je.

Pôda nebude len pre našich

Pre kritiku Európskej komisie musí ministerstvo pôdohospodárstva upraviť aj zákon o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy. Novela tohto zákona sa už dostala aj do aktualizovaného plánu legislatívnych úloh, termín predloženia má stanovený na november 2016.

V zdôvodnení, prečo ju treba do plánu legislatívnych úloh zaradiť sa píše, že treba upraviť niektoré ustanovenia z hľadiska zistení aplikačnej praxe. No hlavným dôvodom zmeny niektorých paragrafov je, že Slovensku za tento zákon, ktorý tiež pochádza z dielne bývalého ministra Jahnátka, hrozí žaloba z Bruselu.

Naznačuje to aj oznámenie o príprave novely, ktoré ministerstvo zverejnilo na svojom webe. Píše tam, že hlavným dôvodom novelizácie tohto zákona je „odstránenie námietok Európskej komisie uvedených v odôvodnenom stanovisku z dôvodu obmedzení týkajúcich sa nadobúdania poľnohospodárskych pozemkov“.

Od 1. júna 2014 totiž Slovensko zaviedlo prednostné právo pri kúpe pozemku u ľudí, ktorí už vykonávajú poľnohospodársku činnosť v obci, v ktorej sa pozemok nachádza, či v susednej obci. Až následne ho môže získať niekto, kto poľnohospodársku činnosť vykonáva inde.

Komisia už vlani tvrdila, že by tento zákon mohol limitovať voľný pohyb kapitálu a slobodu usadiť sa. „Sporné vnútroštátne ustanovenia obsahujú aj určité obmedzenia, ktoré môžu ponechávať priestor na diskriminačné zaobchádzanie s investormi z iných členských štátov,“ tvrdí Európska komisia.

Vo výhrade, ktorú Slovensku adresovala v máji tohto roku, kritizovala, že nákupcovia pôdy na Slovensku musia byť podľa našej platnej legislatívy osoby s dlhodobým pobytom v krajine. „To diskriminuje ostatných štátnych príslušníkov členských štátov Európskej únie,“ tvrdí Komisia.

Dnes na DennikE.sk

 • Automobilky: Volkswagen hrozí prepúšťaním, vyzýva ECB, aby urýchlila nákup dlhopisov firiem
 • Obchod: V nedeľu budú všetky obchody na Slovensku zatvorené, musia robiť povinnú dezinfekciu priestorov
 • USA: Snemovňa reprezentantov schválila balík za 2,2 bilióna eur
 • Trhy: Wall Street v piatok padla o zhruba 3-4 percentá, za celý týždeň však rástla
 • Napíšte nám: Ako sa darí vašej firme? Čo by vám pomohlo?
 • Ekonomický newsfilter: Nezamestnanosť sa šíri ako vírus a vláda znova váha
Zdieľať

Aktuálny zoznam návrhov na pomoc podnikom, o ktorom koalícia rokuje

Ilustračné foto N - Tomáš Hrivňák
Ilustračné foto N – Tomáš Hrivňák

Pozrite si zoznam ekonomických opatrení, o ktorých rokuje koalícia.

 • Hlavnou novinkou je predbežná dohoda, že za ľudí, ktorých firma neprepustí, ale nemá pre nich prácu, bude platiť štát 60 %  a firma pridá ďalších 20 %.
 • Živnostníci by mali predbežne očakávať odpustenie minimálnych odvodov na tri mesiace.
 • S dohodou o odklade splátok bankových úverov sa ráta, ale oficiálne rokovania s bankami sa ešte nezačali.
 • Všetci predpokladajú, že dohoda medzi stranami o konečnom tvare opatrení padne v pondelok alebo utorok.
Zdieľať

Pred obchodmi merať teplotu zatiaľ nebudú, pred fabrikami a nemocnicami od pondelka

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Obchodom zatiaľ štát nenariadil merať telesnú teplotu zákazníkov, reťazce naznačovali, že na to nemajú dosť teplomerov a personálu. Od pondelka 30. marca by mali nemocnice a priemyselné podniky merať teplotu všetkým ľuďom, ktorí chcú vstúpiť do ich priestorov.

Zdieľať

Železnica je pacient s hnijúcimi údmi, vraveli kritici z OĽaNO. Teraz sa môžu na ministerstve ukázať

Špecialisti OĽaNO na dopravu, exposlanec Ján Marosz a jeho poradca Jiří Kubáček budú mať na ministerstve na starosti aj železnice. Foto N - Tomáš Benedikovič
Špecialisti OĽaNO na dopravu, exposlanec Ján Marosz a jeho poradca Jiří Kubáček budú mať na ministerstve na starosti aj železnice. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na ministerstvo dopravy prišli aj nominanti z OĽaNO, ktorí doteraz hlasno kritizovali pomery na železnici. Nový štátny tajomník Marosz a jeho poradca Kubáček ju označovali za pacienta, ktorému treba odrezať hnijúce údy.

Zdieľať

Prešli sme na režim absolútneho šetrenia. S deťmi sa snažíme jesť len dvakrát denne (podnikatelia píšu, čo teraz zažívajú)

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Podnikatelia píšu, čo teraz zažívajú 4: „Prešli sme na režim absolútneho šetrenia. S deťmi sa snažíme jesť len dvakrát denne.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Zdravotné poisťovne Dôvera a Union očakávajú výpadky príjmov v desiatkach miliónov eur, dôvodom je situáciou okolo koronavírusu. Aj Všeobecná zdravotná poisťovňa predpokladá, že opatrenia budú mať dosah na príjmy, ako aj na jej výdavky. (tasr)

Zdieľať

Zväz ambulantných poskytovateľov zásadne odmieta navrhnutý preddavkový spôsob úhrad poskytovateľom ambulantnej zdravotnej starostlivosti v súvislosti so šírením pandémie.

Jeho cieľom má byť zabezpečenie dlhodobej stabilizácie financovania a kontinuálnej udržateľnosti chodu ambulantného sektora.

Zuzana Dolinková, predsedníčka predstavenstva a výkonná riaditeľka ZAP: „Opatrenie predsedu vlády Igora Matoviča, ktorým bolo uložené Ministerstvu zdravotníctva SR a zdravotným poisťovniam garantovať ambulantným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti úhrady počas obdobia pandémie vo výške 75 % priemerných mesačných platieb za predchádzajúci rok, nemožno v žiadnom prípade považovať za akúkoľvek preddavkovú platbu, čo v skutočnosti znamená len inú formu pôžičky.“

V aktuálnej situácii môže byť podľa nej minimálnou garanciou udržania prevádzky každej ambulancie len jasne deklarovaná, priama a nenávratná paušálna mesačná úhrada, ktorá bude zároveň východiskovým bodom pre financovanie ambulancií a udržanie zákonom stanovenej siete ambulantných poskytovateľov aj po prekonaní tejto krízy.

Zdieľať

Ratingová agentúra Fitch Ratings zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Británie o jeden stupeň na úroveň AA-. Predpokladá, že na britské verejné financie bude mať negatívny vplyv epidémia. (čtk)

Zdieľať

Akcie v USA sa dnes po trojdennom raste oslabili. Dow Jonesov index klesol o 4,06 percenta. Znovu sa objavili obavy o ďalší osud americkej ekonomiky, časť strát zmazalo schválenie rekordného 2,2-biliónového balíka v Snemovni reprezentantov.

Ako dnes strácali akcie na Wall Street

 • Dow Jones klesol o 4,06 percenta na 21 636,78 bodu. Za celý týždeň síce narástol najviac od júna 1938 (o 12,84 percenta), stále je však hlboko pod februárovými maximami.
 • Širší index Standard & Poor’s 500 sa oslabil o 3,37 percenta na 2541,47 bodu.
 • Index technologického trhu Nasdaq sa znížil o 3,79 percenta na 7502,38 bodu.
 • S&P 500 a Nasdaq vykázali tiež vysoký nárast za týždeň (o 10,21 a 9,03 percenta), čo je najviac od marca 2009.

Čo ovplyvňovalo trhy

 • Snemovňa reprezentantov dnes nadviazala na senát a schválila rekordný balík na podporu americkej ekonomiky. Stimuly dosahujú 2,2 bilióna dolárov v podporách, úveroch a garanciách.
 • Obavy z koronavírusu – USA v počte nakazených prekonali Čínu a Taliansko.
 • Dnešná štatistika nálady amerických spotrebiteľov – klesla najhlbšie za takmer tri a pol roka. Mesačný pokles bol najvyšší od roku 2008, napísala agentúra Reuters.

Aj európske akcie začali klesať

 • Oslabili sa po tom, čo sa predstavitelia EÚ nezhodli na podobe podporných opatrení pre ekonomiky.
 • Paneurópsky index Stoxx 600 dnes klesol o 3,26 % a uzavrel na 310,9 bodu. Prerušil tak trojdenný rast. Za celý týždeň si však pripísal zhruba šesť percent, čo predstavuje jeho najvýraznejší týždenný nárast od roku 2011. K dnešnému poklesu prispela aj správa, že koronavírusom sa nakazil britský premiér Boris Johnson.
 • Nemecký akciový index DAX dnes klesol o 3,68 percenta a uzavrel na 9632,52 bodu.
 • Hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 sa prepadol o 5,25 percenta na 5510,33 bodu.
 • Výrazný pokles dnes zaznamenali napríklad akcie európskych výrobcov automobilov. Akcie nemeckého automobilového koncernu Volkswagen sa prepadli o vyše 7 percent. Šéf VW Herbert Diess uviedol, že koncern by mohol prikročiť k znižovaniu počtu zamestnancov, ak sa šírenie vírusu nepodarí dostať pod kontrolu.

Ceny ropy ďalej padajú

 • Severomorská ropa Brent vykazovala okolo 18.00 SEČ pokles o 6,5 percenta na 24,63 dolára za barel.
 • Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) strácala 4,4 percenta na 21,60 dolára za barel.
 • Dôvodom je negatívny vplyv koronavírusu na dopyt. Šéf Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol vo štvrtok večer uviedol, že dopyt po rope by mohol tento rok klesnúť o 20 percent, pretože tri miliardy ľudí nemôžu pre šírenie koronavírusu cestovať. Vlani svetový dopyt po rope predstavoval 100 miliónov barelov denne.
 • Poklesu nezabraňujú ani opatrenia centrálnych bánk a vlád na podporu ekonomiky. Od začiatku roka ropa zlacnela takmer o dve tretiny, upozorňuje agentúra Reuters.

Trhy sa upokojili – dolár strácal

 • Americký dolár za celý týždeň ku košu mien zaznamenal najvyššiu stratu za desať rokov. Na začiatku mesiaca dolár prudko rástol, pretože investori v obavách z dôsledkov pandémie masívne kupovali najlikvidnejšiu menu na svete. Tento týždeň však trh upokojili stimulačné snahy vlád a centrálnych bánk v biliónoch dolárov, čo pomohlo k rastu ďalších popredných svetových mien.
 • Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných mien, sa znížil o jedno percento na 98,41 bodu. Za celý týždeň dolárový index klesol o 3,9 percenta, najviac od marca 2009. Voči euru sa dolár oslabil o 0,8 percenta na 1,1122 USD a k jenu o 1,4 percenta na 107,87 JPY. Kurz eura voči jenu sa znížil o 0,6 procenta na 119,96 JPY. (čtk, n)
Vývoj Dow Jonesovho indexu. Screenshot - Google
Vývoj Dow Jonesovho indexu. Screenshot – Google
Zdieľať

Platobnej neschopnosti sa obáva každá piata nemecká firma. „Bez ráznych opatrení budeme svedkami ekonomických škôd historických rozmerov,“ komentoval prieskum vplyvu koronavírusu prezident Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory Eric Schweitzer.

Podľa prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 15 000 podnikov, vyše 80 % nemeckých firiem počíta tento rok s výrazným poklesom tržieb.

Viac než štvrtina z anketovaných podnikov očakáva pokles tržieb v tomto roku minimálne o 50 %. Iba 4 % predpokladajú, že k poklesu ich tržieb nedôjde.

Nemecko prijalo v posledných dňoch viacero opatrení na pomoc ekonomike. V stredu nemecký parlament schválil balík opatrení na zmiernenie dôsledkov šírenia nového koronavírusu v celkovej hodnote takmer 1,1 bilióna eur.

Zdieľať

Od zajtra musia obchody na Slovensku povinne zaviesť prednostné hodiny pre nákupy seniorov od 9.00 do 12.00 h, schválila to v uznesení vláda. Vyhradený čas pre starobných dôchodcov, ktorí majú viac ako 65 rokov, musia predajne dodržiavať od pondelka do soboty, v nedeľu budú obchody zatvorené.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať