Denník N

Špirko hovorí o reštarte Carrefouru, verí, že získa dodávateľov aj spotrebiteľov

Predajne Carrefour v čase, keď boli plné tovaru. Foto - archív
Predajne Carrefour v čase, keď boli plné tovaru. Foto – archív

Spoločnosť Retail Value Stores má dlhy vo výške 20 miliónov eur, správca uznal pohľadávky za 17,5 milióna eur. Väčšinu pohľadávok štátu poprel.

Predajne Carrefour by mali na slovenskom trhu fungovať naďalej, pod tou istou značkou, postupne by sa mali naplniť tovarom a mohlo by sa do nich dostať viac výrobkov od slovenských dodávateľov. Túto víziu v pondelok predstavil asi dvom stovkám veriteľov Jozef Špirko, bývalý spoločník skupiny Penta a nový investor do spoločnosti Retail Value Stores, ktorá obchody Carrefour prevádzkuje a snaží sa v reštrukturalizácii zbaviť dlhov.

Po schôdzi veriteľov povedal, že veritelia dali Carrefouru šancu na reštart. Ráta však s tým, že predajne neoživí bez toho, aby si získal dôveru spotrebiteľov, ktorí do predajní opäť prídu, a dodávateľov, ktorí budú musieť obchody tovarom naplniť.

Podľa toho, čo Špirko predostrel veriteľom, by chcel postupne naplniť tovarom všetky predajne. Začal obchodom v bratislavskom nákupnom centre Polus, doň sa minulý týždeň po dlhom čase vrátil aj čerstvý tovar.

Rok bude kryť fixné náklady

Špirko nespresnil, koľko peňazí plánuje do reštartu piatich predajní Carrefour investovať. „Vzhľadom na to, že som investor, ktorému záleží na tom, aby sa tento projekt úspešne rozbehol a bol aj v konečnom dôsledku úspešný, môj vklad bude významný, aj časový, aj z pohľadu skúseností, ktoré mám,“ povedal.

Reštrukturalizačný správca Ladislav Barát však predpokladá, že minimálne rok bude musieť byť Špirkov finančný prínos do firmy, ktorá zastrešuje obchody Carrefour, významný. Bez ohľadu na to, aké nízke percento odškodnenia pri odpisovaní dlhov veritelia v reštrukturalizačnom pláne schvália a uvidia, bude ho podľa Baráta musieť znášať nový investor, pretože Retail Value Stores nemá žiadne peniaze.

„Schopnosť spoločnosti generovať peniaze pri tom, ako vyzerá dnes, a pri tom všetkom, čo bude treba optimalizovať, odhadujeme na jeden rok. Takže pán Špirko bude musieť minimálne rok vykrývať fixné náklady z vlastných zdrojov,“ povedal Barát.

Výšku týchto nákladov odhadol na 350-tisíc eur mesačne, čo vychádza na 4,2 milióna eur za rok. „Je to neskutočný risk pre investora, ale ak si to pán Špirko vyhodnotil, že je to pre neho hodné, tak to veritelia privítajú, pretože dostanú viac, ako keby išla firma do konkurzu, v ktorom by nedostali nič,“ dodal Barát.

Všetky pohľadávky neuznali

Na to, ako bude vymazávanie dlhov Retail Value Stores pokračovať a koľko peňazí veritelia uvidia, bude dohliadať veriteľský výbor. Ten by mal dostať do 90 dní od povolenia reštrukturalizácie na stôl aj reštrukturalizačný plán spoločnosti Retail Value Stores.

Predseda predstavenstva Retail Value Stores Stephane Selliere tvrdí, že pod problémy Carrefouru sa podpísala aj zmena legislatívy z roku 2013. Foto N – Denisa Čimová
Predseda predstavenstva Retail Value Stores Stephane Selliere tvrdí, že pod problémy Carrefouru sa podpísala aj zmena legislatívy z roku 2013. Foto N – Denisa Čimová

Do veriteľského výboru dnes delegovali zástupcovia asi dvoch stoviek veriteľov piatich dodávateľov, ktorým vlastník obchodov Carrefour dlhoval vyššie sumy. Dostali sa doň firmy Mäsokombinát Polička, Kofola, Pivovary Topvar, Unilever a Berto.

Do veriteľského výboru sa pritom nedostali firmy a úrady, ktorým dlhuje Retail Value Stores najviac peňazí. Medzi najväčších veriteľov totiž patria firmy Bainbridge, ktoré predajniam Carrefour prenajímali priestory v obchodných centrách, tým dlhuje po 1 – 2,5 milióna eur.

V päťke najväčších veriteľov je aj Štátna veterinárna a potravinová správa s viac ako jedným miliónom eur dlhov.

Ak by správca uznal všetky prihlásené pohľadávky, najväčším veriteľom by bolo zrejme ministerstvo pôdohospodárstva. To však nebolo príliš úspešné, hoci vyčíslilo svoj dlh na pokutách za porušenie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch na viac ako 3 milióny eur, reštrukturalizačný správca Ladislav Barát uznal len asi 180-tisíc eur.

Odôvodnil to tým, že miliónové sumy nezahrnul do reštrukturalizácie preto, že o nich ešte prebiehajú spory. Spoločnosť Retail Value Stores totiž vyrubenie pokút napadla na súde, mal by preveriť, či bol postup pri ich udelení správny.

Celkovo správca poprel pohľadávky asi za 2,5 milióna eur. Hoci si 404 veriteľov prihlásilo pohľadávky za asi 20 miliónov eur, reštrukturalizačný správca uznal len pohľadávky vo výške 17,5 milióna eur.

Každému z 26 veriteľov s najväčšími pohľadávkami dlhuje Retail Value Stores viac ako 100-tisíc eur. Sú medzi nimi potravinárske firmy ako Mecom, Kofola, Heineken, ale aj Sociálna poisťovňa. V desiatke najväčších veriteľov je aj ČEZ s 276-tisícovou pohľadávkou.

Zmluvy budú výhodnejšie?

Niektorí dodávatelia, ktorých sme oslovili na schôdzi veriteľov, nevylúčili, že by v spolupráci s vlastníkom predajní Carrefour pokračovali, aj keď im ostal dlžný. Uvažujú o tom preto, že na slovenskom trhu nie je príliš veľa reťazcov, do ktorých by mohli dodávať tovar bez toho, aby im diktoval podmienky, ktoré nemusia byť pre nich prijateľné.

Pivovar Urpiner, ktorý tiež patril medzi veriteľov, už do obchodov Carrefour svoje pivo dodáva, potvrdil to Branislav Cvik z tohto pivovaru. Ďalší dodávatelia, ktorým ostala spoločnosť Retail Value Stores dlžná, o návrate na pulty Carrefouru uvažujú.

Pri ich rozhodovaní zohrá zrejme rolu aj to, že vlastník Carrefouru navyše po reštrukturalizácii a s pošramotenou povesťou pre neplatenie faktúr nebude v pozícii, že by mohol obchodným partnerom, na ktorých tovar bude odkázaný, diktovať pre nich nevýhodné podmienky. Aj v tom by mohli byť odlišnej pozícii ako pred rokmi, keď podpisovali dodávatelia tovaru s Carrefourom ako významným hráčom na trhu zmluvy, ktoré boli striktne určené, zo strany dodávateľov nemenné a pre nich často nevýhodné.

Analytik obchodu Ľubomír Drahovský však upozorňuje, že aj keď mnohí dodávatelia teraz odpis dlhov a ďalšiu spoluprácu s reťazcom  považujú za jedinú cestu, ako sa dostať aspoň k nejakým peniazom, má svoje riziká. Tie vidí najmä v nejasnej budúcej vlastníckej štruktúre a vzťahoch firmy, ktorá sa chce ozdraviť.

To, aké budú a akú rolu v nich bude hrať nový investor, ktorý momentálne zachraňuje firmu, totiž po schôdzi veriteľov nevedel nikto povedať. Reštrukturalizačný správca Ladislav Barát len naznačil, že sa do budúcnosti môžu akcie firmy Retail Value Stores preskupiť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Problémy Carrefouru

Ekonomika

Teraz najčítanejšie