Denník N

Tesco zruší ďalšie tri obchody, Terno zatvorí Hypernovu v Trenčíne

Foto N – Denisa Čimová
Foto N – Denisa Čimová

Dva reťazce zredukujú obchody v mestách, kde majú ešte ďalšie prevádzky. Zatvoria predajne, o ktoré nemajú zákazníci dostatočný záujem.

V piatok 10. júna bude obchod Tesco Expres v nákupnom centre Torysa v Košiciach otvorený naposledy. Britský reťazec sa totiž rozhodol, že nájomnú zmluvu na túto predajňu nepredĺži, v sobotu 11. júna sa už teda obchod neotvorí.

Nebude pritom jediným, ktorý tento reťazec v najbližších týždňoch na Slovensku zruší. V piatok 8. júla zatvorí Tesco Expres v Prievidzi na ulici A. Mišúta a na konci budúceho mesiaca – 29. júla – skončí aj Expres Košice Perla.

Informáciu, ktorá sa objavila na portáli Reťazce.sk, pre Denník N potvrdila Katarína Kadašiová, koordinátorka komunikácie spoločnosti Tesco Stores SR.

Bol o ne slabý záujem

Hlavný dôvod, prečo Tesco zatvorí ďalšie tri predajne, je rovnaký ako v prípade dvoch obchodov, ktoré už na jar zatvoril v Bratislave a v Banskej Bystrici. Ľudia o nakupovanie v týchto predajniach nemali dostatočný záujem.

„Rozhodli sme sa nepredĺžiť existujúce nájomné zmluvy s majiteľmi objektov, pretože obchody už neboli obľúbenou voľbou u zákazníkov a dlhodobo neboli rentabilné,“ povedala o ďalších troch končiacich obchodoch Kadašiová.

Doplnila, že sa tak reťazec rozhodol aj z toho dôvodu, že má v okolí zatvorených predajní v Košiciach aj v Prievidzi ďalšie prevádzky. V metropole východu prevádzkuje Tesco obchodný dom a dva hypermarkety, v Prievidzi budú môcť zákazníci naďalej nakupovať v jednom hypermarkete a jednom supermarkete Tesco.

Analytik obchodu Ľubomír Drahovský už vlani v novembri, keď Tesco ohlásilo zatvorenie dvoch predajní, predpovedal, že Tesco môže zatvoriť časom viac obchodov. Naznačil, že prevádzok, ktoré nedosahujú dostatočne dobré výsledky, je viac.

Neprekvapilo ho, že medzi prvými zatvorenými obchodmi sú práve malé prevádzky Tesco Expres. Práve tie totiž reťazec podľa neho otváral v ostatných rokoch dosť živelne, často na miestach, ktoré uvoľnili iní obchodníci.

Počty redukujú aj iní

Tesco, ktoré má 158 obchodov rôznych formátov, nie je jediným reťazcom, ktorý u nás zatvoril či zatvára obchody.

Zrušiť predajňu v Holíči sa rozhodla aj spoločnosť dm drogerie markt. Jej prokurista Juraj Charvát to pre Denník N zdôvodnil tým, že tento obchod nespĺňa aktuálne priestorové nároky spoločnosti ani poloha tejto predajne nezapadá ideálne do jej konceptu.

No naznačil, že dm nemusí z mesta odísť navždy. „Naši spolupracovníci intenzívne hľadajú náhradné priestory v meste,“ dodal.

Tento obchod by však mal byť jediným, ktorý v tomto polroku drogériový reťazec bez náhrady zruší. Otvoriť chce v tomto roku päť obchodov.

Koncom júna skončí aj ďalší obchod značky Hypernova. Spoločnosť Terno Group, pod ktorú patrí, sa rozhodla zatvoriť Hypernovu v Trenčíne. Podobne ako v prípade končiacich predajní Expres Tesca aj za zatvorením trenčianskej Hypernovy je slabý záujem o nakupovanie v tejto predajni.

Už vlani Terno Group zatvorila sedem z 20 predajní Hypernova na Slovensku, v januári tohto roka zredukovala ďalšie štyri. Od júla sa tak počet predajní Hypernova zníži na osem. Postupne by sa aj tie mali zmeniť na nové Terno.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie