Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Suchánek sa ocenenia Biela vrana vzdal, rada ceny odstúpila

Poslanec Alan Suchánek. Foto – TASR
Poslanec Alan Suchánek. Foto – TASR

Hoci Alan Suchánek o ocenenie Biela vrana neprišiel, po rozhodnutí rady tejto ceny, kde sú ľudia z Aliancie Fair-play a Via Iuris, sa jej vzdal.

„V tom čase, keď bežal tender, nevedel som, nemal som také znalosti,“ hovorí poslanec Alan Suchánek. „Nedokážem zhodnotiť, že som bol vinný. To, že sa stala chyba a bol som jej súčasťou, priznávam, a preto sa ocenenia vzdávam.“

Rada ceny však hovorí, že ak by preverili súťaž na kúpu CT v piešťanskej nemocnici predtým, ako Suchánkovi dali cenu, nedostal by ju.

„Bolo to asi jedno z najťažších rozhodnutí v histórii Bielej vrany,“ hovorí Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Zhodli sa na tomto stanovisku jednohlasne.

Na to, aby Aliancia Fair-play Suchánkovi odobrala ocenenie Biela vrana, vyzval premiér Robert Fico na svojom blogu. Tam vyzval aj Suchánka, aby odišiel z parlamentu. Premiér tak reagoval na články z Plus 7 dní, že Suchánek presadzoval najdrahšiu ponuku.

Aliancia Fair-play zistila, že tender na nákup CT v roku 2012 mal od začiatku nejasne nastavené kritériá. „Hoci ich víťaz súťaže (firma Siemens) formálne splnil, výberová komisia, ktorej členom bol aj Alan Suchánek, nesplnila svoju základnú povinnosť: nezabezpečila, aby sa v súťaži porovnávali porovnateľné parametre, a neodhalila, že deklarovaný výkon prístroja firmy Siemens (384 vrstiev na jednu rotáciu lampy) bol v rozpore s technickým dokladom, ktorý ho mal potvrdiť,“ napísala v stanovisku Rada Bielej vrany.

V súťaži nakoniec vyhral Siemens s najdrahšou, a nie najlepšou ponukou. „Čím nemocnica preukázateľne poškodila neúspešných uchádzačov a nekonala v súlade s verejným záujmom. Napriek znalosti faktov i dôsledkov nemocnica chybu nenapravila,“ dodáva rada ocenenia.

zľava Milan Šagát, riaditeľ Via Iuris, Zuzana Wienk, riaditeľka Aliancie Fair-play, Marián Leško člen Rady Bielej vrany. Foto - N
Zľava Milan Šagát, riaditeľ Via Iuris, Zuzana Wienk, riaditeľka Aliancie Fair-play, Marián Leško, člen Rady Bielej vrany. Foto – N

„Rada Bielej vrany nedokáže posúdiť, či bolo kolektívne zlyhanie zástupcov nemocnice a členov výberovej komisie výsledkom nedbanlivosti, neznalosti, nevinného ľudského omylu alebo vážnejších faktov,“ tvrdia v stanovisku.

Suchánek však podľa nich objektívnu zodpovednosť nesie ako jeden zo štyroch členov výberovej komisie. A ak by dokumentáciu preskúmala predtým, ako mu ocenenie dala, neudelila by mu ho.

„Vyzývať na to, aby Alan Suchánek vrátil ocenenie, ho nebudeme,“ hovorí Wienk.

Rada Bielej vrany „verejne priznáva“, že tento prípad poznala už v čase rozhodovania o udelení ocenenia Alanovi Suchánkovi. Upozornila ich na to vtedajšia riaditeľka nemocnice, ale Rada Bielej vrany sa rozhodla to hĺbkovo nepreveriť. „Považuje to za vážnu chybu úsudku,“ dodáva v stanovisku.

Riaditeľka nemocnice podľa nich nebola dôveryhodná, a preto sa tým nezaoberali detailne, hovorí Marián Leško z Rady ocenenia.

A preto členovia rady zo svojich funkcií odstúpili. V rade je Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play, Milan Šagát, riaditeľ Via Iuris, Marián Leško, Monika Smolová, Milan Šimečka, Egon Gál, Michal Kaščák  či Emília Vášáryová.

Členovia rady, ktorí odstúpili, už nebudú kandidovať, rada tak dostane úplne nových členov.

Glváč: Vytrieť dlážku s vranou

K rozhodnutiu rady Bielej vrany sa vyjadril aj podpredseda parlamentu Martin Glváč, ktorý na svoj Facebook napísal: „Pred malou chvíľou ukázala pani Wienk obrovskú dávku arogancie a vysmiala sa celému národu. Poslanec za Obyčajných ľudí Suchánek, ktorý zlyhal pri kauze cétečko, si môže ponechať Bielu vranu. S Bielou vranou si po dnešku môžeme vytrieť dlážku.“

Ocenenie podľa Glváča poslúžilo na manipulovanie a klamanie verejnosti pár mesiacov pred marcovými parlamentnými voľbami. „V parlamente je vďaka nej a pánovi Matovičovi človek, ktorý sa mediálnou manipuláciou stal poslancom. Bol by pán Suchánek na kandidátke, keby sa priznal k zlyhaniu do kauzy cétečka? To sotva,“ píše Glváč.

Suchánka na vzdanie sa mandátu vyzval premiér a predseda Smeru Robert Fico, Alianciu Fair-play zasa vyzval na to, aby celú súťaž z roku 2012 preverila.

„Toto je hrubý faul z jej strany (Wienk) a nemá ďalej morálne právo vyjadrovať sa k transparentnosti v tejto krajine. Svoju mimovládnu organizáciu by mohla premenovať na Aliaciu pre unfair play. Napriek tomu, že mala pred oceňovaním Suchánka informácie o podozreniach v súvislosti s jeho konaním, kašlala na to. Vraj tomu neprikladali význam,“ dodal Glváč.

Prečo vyhral najdrahší

Suchánek sedel v správnej rade nemocnice v Piešťanoch. Keď chcela nemocnica v roku 2012 kúpiť nový CT prístroj, bol spolu s primárkou rádiológie a odborníčkou na verejné obstarávanie nemocnice v komisii, ktorá ponuky posudzovala.

Súťaž však nebola dobre nastavená, lebo mala nejednoznačné kritérium – počet vrstiev obrázka, ktoré dokáže CT prístroj urobiť. Nemocnica totiž v súťažných podmienkach nepovedala, či má ísť o fyzické vrstvy, teda tie, ktoré dokáže urobiť samotný prístroj, alebo môže ísť o takzvané rekonštruované vrstvy, ktoré sa následne dorábajú v počítači.

Do súťaže sa v roku 2012 zapojili tri firmy – S&T, Audioscan a Siemens. Dve prvé firmy uviedli vo svojich ponukách fyzické vrstvy – teda údaj 128 vrstiev. Ale Siemens udal číslo 384 – teda počet rekonštruovaných vrstiev. Fyzických vrstiev vedel prístroj od Siemensu rovnako ako ostatné prístroje, 128.

Víťaz sa v súťaži neurčoval len podľa ceny, ale aj podľa ďalších deviatich kritérií. Druhým najdôležitejším kritériom bol práve počet vrstiev. Vďaka tomu, že Siemens napísal do ponuky iný typ vrstiev, získal v tomto kritériu 20 bodov, iné firmy len 7.

Vďaka tomu mohol Siemens vyhrať s o 200-tisíc eur vyššou ponukou.

Chronológia:

 • Súťaž 2012
 • Vypísali ju na CT prístroj, nakoniec vyhrala ponuka Siemensu, ktorá bola o 200-tisíc vyššia ako ponuka na prístroj firmy Philips. Celkovo plánovala nemocnica za prístroj a príslušenstvo zaplatiť vyše milióna eur.
 • Zmluvu nikdy nepodpísali, stopla to dozorná aj správna rada.
 • Súťaž 2014
 • Dodať prístroj mala spoločnosť Medical Group, v ktorej v minulosti pôsobil Pavol Paška.
 • Prístroj a príslušenstvo mali stáť 1,6 milióna eur.
 • Kvôli kauze skončila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, predseda parlamentu Pavol Paška a podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová.
 • V roku 2015 dostal Suchánek za upozornenie na druhý tender ocenenie Biela vrana.
 • Obe súťaže preveruje NAKA. Vlani obvinila v druhej súťaži (z roku 2014) deviatich ľudí (zo správnej rady aj z komisie). Nakoniec však prokuratúra obvinenia stiahla.

Čo bolo po súťaži

Po súťaži sa ozvala primárka rádiológie aj dve firmy, ktoré nevyhrali. Namietali, že sa nesúťažilo férovo a porovnávali sa neporovnateľné parametre.

Aj napriek tomu sa Suchánek Siemensu zastal a riaditeľ nemocnice, ktorý o námietkach firiem rozhodoval, ich zamietol. V marci 2012 boli však predčasné voľby, v ktorých vyhral Smer a sám zostavil vládu. A aj keď nemocnica v Piešťanoch nepatrí priamo pod ministerstvo zdravotníctva, to menuje svojich členov do správnej a dozornej rady.

Riaditeľ nemocnice si chcel dať odobriť tender práve od nových členov rád, a tak s podpisom zmluvy so Siemensom čakal. K podpisu nikdy nedošlo. Dozorná rada, ešte v starom zložení, navrhla riaditeľovi, aby tender zrušil, správna rada už v novom zložení tiež.

Nová súťaž, drahší prístroj

Nemocnica neskôr skutočne vypísala novú súťaž. Zrušenie tej z roku 2012 odôvodňovali ľudia nominovaní ministerstvom aj tým, že nemocnici stačí slabší, a teda aj lacnejší prístroj.

Nakoniec neobjednali slabší a lacnejší prístroj, ale znova pýtala 128-vrstvový. Zaplatiť zaň mala nemocnica o pol milióna viac, ako pýtal Siemens dva roky predtým.

Suchánek na to upozornil médiá a zabránil tak podpisu zmluvy. Za upozornenie na tento tender dostal Suchánek ocenenie Biela vrana. Rada Bielej vrany si naďalej podľa Wienk váži, čo Suchánek urobil v roku 2014.

Piešťanské CT sa stalo pojmom, vo svojich funkciách skončili vtedajšia ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, predseda parlamentu Pavol Paška aj Renáta Zmajkovičová, poslankyňa, ktorá sedela aj v dozornej rade nemocnice.

Členov správnej rady – Straku, Brezinčana a Kupcovú – neskôr polícia obvinila, následne však prokuratúra obvinenia zrušila.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Sme rodina tvrdí, že „nespravodlivý výpočet“ odchodu do dôchodku sa týka 111-tisíc žien. Petra Krištúfková oznámila, že podali pozmeňujúci návrh, ktorý problém odstráni.

Od 1. júla začal platiť ústavný zákon, ktorý rieši dôchodkový strop. Dôchodkový vek na Slovensku sa ústavne zastropoval na 64 rokov. Ženy zároveň pôjdu do dôchodku skôr za výchovu dieťaťa.

Krištúfková však upozornila, že súčasná právna úprava neakceptuje ústavný zákon a približne 111-tisíc žien je v tejto súvislosti diskriminovaných. Ženám narodeným v roku 1958, 1959 a 1960 sa podľa nej neodpočítava za každé dieťa šesť mesiacov.

Ani pozmeňujúci návrh predložený na parlamentnom sociálnom výbore poslancom Ľubomírom Vážnym, ktorého súčasťou bola tabuľka, ktorá fixne definuje vek odchodu do dôchodku, podľa jej slov nevyriešila spôsobenú nespravodlivosť voči tejto skupine žien.

„Nie je jasné, podľa akého kľúča bola táto tabuľka vyhotovená, keď ústavný zákon jasne hovorí: odpočet na každé vychované dieťa je 6 mesiacov,“ podotkla Krištúfková.

Zároveň skonštatovala, že hnutie Sme rodina predkladá do parlamentu pozmeňujúci návrh, „ktorého súčasťou je nová fixná tabuľka, ktorá spravodlivo odpočítava šesť mesiacov za každé vychované dieťa“. (tasr)

Zdieľať

Prvý dodávateľ elektriny oznámil výrazné zvýšenie cien

Domácnostiam na budúci rok výrazne stúpne cena elektriny. Predajca Magna Energia zvýši cenu silovej elektriny takmer o 24 %, schválil mu to regulačný úrad. Celková cena, ktorá zahŕňa aj iné poplatky, stúpne zhruba o 10 %.

Ceny elektriny budú zvyšovať aj ďalší predajcovia, vrátane veľkých firiem, ako sú ZSE, VSE a SSE. Dôvodom je výrazný nárast ceny takzvanej silovej elektriny, ktorú obchodníci nakupujú na burze.

Širší pohľad: V prvom polroku 2019 bola priemerná cena na Pražskej energetickej burze 52 eur, rok predtým 40 eur. Pri výpočte cien na ďalší rok sa vychádza práve z vývoja medzi týmito dvomi obdobiami.

Nárast ceny je v súlade s očakávaniami. Ceny na burze totiž postupne rastú už od roku 2016. Dôvodom je najmä rast cien emisných povoleniek, ktoré si musia kupovať výrobcovia elektriny, takže im zvyšujú náklady.

Magna Energia podľa svojho vyjadrenia zvýši svoje ceny pre všetkých odberateľov zo 48 na 60 eur za MWh.
Väčší zákazníci, medzi ktorými sú najmä firmy, sa zvyšovania cien až tak báť nemusia. Ceny sa im totiž menia na základe trhového princípu, neurčuje ich regulačný úrad.

Kedy padne rozhodnutie: O celkovej cene pre domácnosti a ďalších menších odberateľov bude rozhodovať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na konci roka. Celková cena obsahuje aj iné poplatky, ktoré pokrývajú najmä distribúciu a prenos elektriny a dotácie pre uhoľné bane a obnoviteľné zdroje. Niektoré z nich sa môžu aj znižovať.

Celková regulovaná cena pre budúci rok sa podľa odhadov zvýši približne o 10 percent.

Zdieľať

Danko zopakoval, že cigarety a alkohol sa s podporou SNS zdražovať nebudú. Od ministra financií Kamenického skôr očakáva, že bude riešiť platový nepomer úradníkov vo vysokých funkciách – napríklad že úradníci v NBS zarábajú viac ako predseda parlamentu či vlády.

Zdieľať

Koaličná rada, na ktorej by sa mal zúčastniť aj minister financií kvôli štátnemu rozpočtu, by podľa Danka mohla byť vo štvrtok alebo v piatok. „Verím, že to pragmaticky uzavrieme tak, aby budúci štátny rozpočet zbehol v Národnej rade bez problémov,“ uviedol šéf SNS.

Zdieľať

EK povolila Nemcom veľkú energetickú rošádu. Musia však predať aktíva v Česku aj Maďarsku

E.ON môže prevziať časť majetku konkurenčnej firmy innogy, rozhodla Európska komisia. Podmienkou je, že splní viaceré podmienky, ku ktorým patrí predaj aktív v Nemecku, Česku a Maďarsku. Na Slovensku transakcia dostala zelenú.

Komisia pristúpila na návrh, ktorý jej predložil samotný E.ON.

„Záväzky, ktoré E.ON ponúkol, zabezpečia, že fúzia nebude viesť k menšiemu výberu a vyšším cenám na trhoch, kde tieto firmy pôsobia,“ cituje Reuters európsku komisárku pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovú.

Čo musia predať:

 • väčšinu teplárenského biznisu E.ON v Nemecku, upustí od prevádzky 34 elektrických nabíjacích staníc na diaľničných ťahoch;
 • časť maloobchodného elektrárenského portfólia E.ON na maďarskom trhu;
 • plynárenské a elektrárenské aktivity innogy v Česku.

E.ON kupuje majetok innogy v rámci zložitej dohody s materskou energetikou RWE.

Ako si podelia aktivity:

 • E.ON bude pôsobiť prevažne v distribúcii a maloobchodnom predaji elektriny a plynu.
 • RWE sa sústredí na veľkoobchod s elektrinou, chce byť silným hráčom na trhu obnoviteľných zdrojov energie.

RWE už skôr získala od EK povolenie na prevzatie výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a jadra od E.ON, čo je tiež súčasťou celej transakcie.

Čo s tým má SPP:

O firmy RWE na Slovensku, v Česku a Maďarsku prejavil záujem stratový Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pod kontrolou štátu.

Na Slovensku RWE ovláda distribútora elektriny Východoslovenskú energetiku (VSE), E.ON zasa Západoslovenskú energetiku. Majú v nich 49 percent akcií a manažérsku kontrolu. Pod VSE patrí ešte obchodník s plynom innogy Slovensko.

SPP by vyhovovalo, keby Brusel nariadil dvom nemeckým koncernom predať aj slovenské aktíva niekomu tretiemu. Takto rozhodol v prípade českého a maďarského biznisu.

O slovenské dcérske firmy RWE by sa potom mohol uchádzať SPP. Európska komisia však E.ON-u dovolila, aby prevzal všetky slovenské aktíva RWE.

Nový investor českej časti innogy bude známy v budúcom roku, cituje ČTK hovorcu innogy ČR Martina Chalupského.

Zdieľať

Richard Sulík: Máme v programe rovnú daň a budeme sa zasadzovať za to, aby sme sa opäť k nej vrátili

Predseda SaS si myslí, že tento a budúci rok Slovensko určite nebude mať vyrovnaný rozpočet a minister financií Kamenický s tým nemôže nič urobiť.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Richardom Sulíkom:

 • Zavedenie výdavkových limitov nie je dogma
 • Súhlasí so zvýšením platov vo verejnej správe, ale žiada personálny audit
 • Rovná daň je stále priorita SaS, na jej sadzbu nemá Sulík vyhranený názor
 • Minimálnu mzdu by nerušil a zaviedol by pravidlo, že bude mať výšku 50 percent priemernej
 • Súhlasí aj s myšlienkou minimálneho dôchodku, len by ho konštruoval inak, ako navrhuje SNS
 • Miesto obedov zadarmo by Sulík dal daňové bonusy rodičom
 • Miesto vlakov zadarmo by SaS navrhla veľké zľavy a rovnaké pravidlá pre autobusy
 • Čítajte celý rozhovor s Richardom Sulíkom.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Mochoviec sa (už) nemusíme báť, ale okolo ropy pokoja nepribúda +

 • Do výroby batérií na Slovensku sa tlačia silní hráči, najnovšie Rosinov Matador
 • Reforma nemocníc nemá šancu, začína sa psychologická vojna o ľudí
 • 101 drahých kostlivcov v skrini Úradu pre verejné obstarávanie
Výstavba Mochoviec. Foto N - Vladimír Šimíček
Výstavba Mochoviec. Foto N – Vladimír Šimíček
Zdieľať

Johnson v rozhovore pre BBC vyhlásil, že EÚ má brexitu plné zuby a chce dohodu. Úniu už podľa neho unavujú „nekonečné odklady“ a bola by rada, aby nastala ďalšia fáza brexitového procesu, rokovania o budúcich obchodných vzťahoch.

Britský premiér zopakoval, že Spojené kráľovstvo z bloku odíde 31. októbra. Stane sa tak podľa neho napriek novému zákonu proti nekontrolovanému brexitu, ktorý ho núti požiadať Brusel o odklad, ak nebude uzavretá nová dohoda.

Ako sa mieni zákonom riadiť a pritom vyviesť krajinu z EÚ aj bez dohody o podmienkach tohto kroku, však nespresnil. Dodal len, že bude ctiť ústavu.

Johnson s BBC hovoril po návšteve Luxemburska, kde rokoval so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a hlavným vyjednávačom Únie Michelom Barnierom. Povedal, že ho povzbudila ochota EÚ rokovať s Londýnom o tom, ako sa vyhnúť brexitu bez dohody. Pripustil však, že zásadný prelom nenastal. (bbc, čtk)