Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Sieť a Smer už ignorujú infozákon, nechcú ukázať, kto zarobil na pozemkoch za 300 miliónov eur

Aktualizované o 14:55 – Transparency International a Denník N dostali zamietavú odpoveď na žiadosť o informácie, od koho a za koľko nakupoval štát pozemky pod bratislavský obchvat.

Pamätáte sa na sociálne balíčky druhej Ficovej vlády? Tak tie dokopy stáli približne 350 miliónov eur. To je približne suma, ktorú štát už takmer celú minul na tajný výkup pôdy pod plánovaný bratislavský obchvat aj s jeho napojením na Dunajskú Stredu.

Pozemky pod túto autostrádu vyjdú podľa aktuálnych prepočtov Národnej diaľničnej na 327 miliónov eur, podľa iných vládnych zdrojov to malo byť aj o 50 miliónov eur viac.

Od koho tieto pozemky štát kúpil, vláda tají. Nielenže Národná diaľničná využila možnosť zmluvy nezverejniť na webe, ale odmieta ich ukázať aj po špeciálnej žiadosti, ktorú podľa infozákona dala štátnej diaľničnej firme (NDS) Transparency International a Denník N. Transparency o svojej žiadosti píše na facebooku.

Mimovládka chcela vidieť zoznam zmlúv o predaji pôdy v hodnote vyššej ako 10-tisíc eur. Denník N žiadal sprístupniť všetky zmluvy. Sú to naozaj dôležité informácie pre verejnosť – veď len jediná zmluva, ktorú dobrovoľne ukázal šéf strany Most-Híd, Béla Bugár, ukázala, že on sám na najväčšom realitnom biznise, aký kedy štát robil, vytvoril zisk pol milióna.

Stalo sa to jednoducho: V roku 2006 kúpil od príbuzného pôdu v Kvetoslavove po 0,6 eura za štvorcový meter, to je bežná cena za tento typ pôdy. Vtedy ešte nebolo trasovanie diaľnice doladené. Keď sa na pozemkoch natrasuje diaľnica, už sa na ne nahliada ako na stavebné parcely. To sa stalo aj v Bugárovom prípade a diaľničiari mu vyplatili 528-tisíc eur, čiže asi 30 eur za štvorcový meter.

Takýchto ekonomických zázrakov vo forme stonásobného nárastu hodnoty tej istej parcely skrývajú zmluvy veľa, z verejne dostupných informácií z katastra je zjavné, že predvídaví podnikatelia často získali pôdu pod obchvatom len nedávno – v roku 2014.

Štátnu diaľničnú spoločnosť v súčasnosti vedie nominant Siete Robert Auxt, projekt obchvatu kompletne riadil vtedajší aj súčasný štátny tajomník, Viktor Stromček zo Smeru.

Diaľničiarov by vraj ochromili

Čo je také vážne, že štát nechce ukázať zmluvy s prijímateľmi diaľničného sociálneho balíčka?

Ministerstvo dopravy píše, že NDS nemá povinnosť informácie spracovávať, a teda ani do takej formy, ako žiada Transparency International.

„Vraj preto, lebo tie informácie treba vyhľadať a spracovať, a to podľa zákona nemusia. Vraj poskytnutie takýchto informácií by NDS (počet zamestnancov 1 416, obrat 244 miliónov, zisk 23 miliónov eur) spôsobilo technické a personálne problémy a podobné infožiadosti by mohli ochromiť chod príslušných organizačných zložiek NDS,“ píše Transparency.

Toto by sa zrejme nepozdávalo ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (Most-Híd). Hoci ešte za éry vlády Ivety Radičovej sama dala do zákona výnimku, podľa ktorej nemusia diaľničiari takéto zmluvy automaticky posielať do registra zmlúv, neznamená to, že ich nemá poskytnúť na požiadanie. Tak to odkázal jej hovorca Denníku N.

Transparency sa proti rozhodnutiu diaľničiarov odvolala, je pripravená podať na nich aj žalobu, ak svoj prístup nezmenia.

Cestári zverejnia aj číslo parcely

Také ťažké by to pritom nemalo byť. Napríklad kolegovia diaľničiarov zo Slovenskej správy ciest automaticky do registra zmlúv posielajú aj zmluvy o kúpe pôdy pod cesty prvej triedy, ktoré majú na starosti. A nájde sa tam všetko – mená, priezviská, čísla parciel aj cena.

Neobstál by tak ani argument Radoslava Procházku, ktorý sa šéf Siete rozhodol opakovať po štátnom tajomníkovi ministerstva dopravy za Smer, Viktorovi Stromčekovi: „Zmluvy obsahujú osobné údaje a vzhľadom na ochranu informácií ich nie je možné zverejniť v plnom obsahu.“ Tak to aspoň nedávno odpísali z jeho tlačového oddelenia.

Transparency International neposkytol štát žiadnu informáciu. Denníku N tiež žiadnu. Odpísal to isté, čo mimovládke, no pridal aj niekoľko odsekov o ochrane súkromia predávajúcich.

„Keďže ste nepreukázali súhlas dotknutých osôb so sprístupnením požadovaných informácií, NDS vám uvedené informácie nesprístupňuje,“ píšu diaľničiari. Inak povedané: Na to, aby diaľničiari informácie poskytli, musíme mať súhlas všetkých predávajúcich v obrom biznise, ktorých sprístupniť štát nechce.

Teraz je ešte na rade posúdiť rozhodnutie diaľničiarov ministerstvo dopravy. To má posledné slovo v prípadoch, keď Národná diaľničná žiadosti podľa infozákona nevyhovie.

Napríklad takí cestári zvyknú v zmluvách písať, že keby neboli zverejnené, potom ani neplatia a tiež sa v nich dáva súhlas na spracovanie osobných údajov.

Ten istý Procházka ešte pred voľbami robil tlačové konferencie o špekulantoch, ktorí predvídavo od ľudí pri Nitre lacno skúpili ornú pôdu. Hneď nato sa ukázalo, že na nej bude stáť závod automobilky Jaguar Land Rover. Vtedy išlo o 2 milióny eur v prospech prezieravých podnikateľov.

Sú to aj tí istí, ktorí vlastnia aj parcely pod obchvatom. Tisíce štvorcových metrov pôdy tu podľa katastra vlastní Marek Noga z firmy Poľnohospodárska pôda, ktorá obchádzala majiteľov pôdy pod Jaguar, aj spoločne s advokátom Ľubomírom Klčom, známym Moniky Flašíkovej-Beňovej.

Napríklad na týchto pozemkoch bude veľká križovatka Ketelec:

pozemoknaozaj

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Odborníci namiesto „našich ľudí“? U ministra Doležala napĺňajú program vlády po svojom
 • Testovanie: Zamestnávatelia môžu kontrolovať výsledky, Mikas vydal vyhlášku
 • Ekonomika EÚ: V 3. štvrťroku sa čiastočne zotavila z prepadu, HDP oproti 2. štvrťroku stúpol o 12,1 %, v eurozóne o 12,7 %
 • Financie: Kto má do čoho rozumne investovať, nech si na to pokojne požičia, kým sú úroky nízke, tvrdí jeden z najvýznamnešjích slovenských ekonómov Ľuboš Pástor
 • Banky: Zisk za prvé tri štvrťroky klesol medziročne o vyše tretiny
 • Železnice: ZSSK opäť zastaví komerčné vlaky InterCity
 • EÚ: Komisia poslala Slovensku ďalší list pre odkladanie vrátenia peňazí za zrušené zájazdy
 • Firemné dlhopisy: Spolumajiteľ Arcy Krištofovič stopol predaj dlhopisov, Penta, J&T a HB Reavis pokračujú
 • USA: Technologické giganty v koronakríze prosperujú, veľkej päťke rástli tržby
 • Pomoc: Aké zmeny budú platiť v Prvej pomoci
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Minúta po minúte

Európske vlády musia podľa predstaviteľov ECB pri boji s koronavírusom obmedzovať len vybrané ekonomické aktivity. Vyzývajú ich tiež, aby pokračovali vo výdavkoch na podporu podnikov a domácností.

Štáty v Európe zavádzajú nové reštriktívne opatrenia v reakcii na vzostup počtu nových prípadov nákazy koronavírusom.

„Musíme sa snažiť poraziť tento vírus bez úplného zatvorenia ekonomiky, pretože dosahy sú z hľadiska straty hospodárskej aktivity veľmi silné,“ uviedol viceprezident ECB Luis de Guindos.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová vo štvrtok signalizovala ďalšie uvoľnenie menovej politiky v eurozóne. Zdôraznila však, že menovú politiku musí dopĺňať rozsiahla vládna podpora ekonomiky.

Člen Výkonnej rady ECB Yves Mersch dnes potvrdil, že banka je na decembrovom zasadnutí pripravená poskytnúť ekonomike ďalšiu pomoc. Dodal však, že najdôležitejším nástrojom na podporu reálnej ekonomiky zostáva rozpočtová politika, a upozornil, že nie je úlohou ECB zabezpečovať financie jednotlivým podnikom.

Viceprezident de Guindos dnes varoval aj pred príliš rýchlym ukončovaním rozpočtových opatrení na podporu ekonomiky.

„Je veľmi dôležité, aby sa rozpočtové stimuly odstraňovali postupne v súlade s oživovaním ekonomiky,“ uviedol de Guindos. „Nechceme, aby nastalo rýchle obmedzovanie stimulov, pretože by to mohlo spôsobiť ešte intenzívnejší (hospodársky) pokles,“  dodal. (čtk, reuters)

Odborári z KOZ sa poďakovali prezidentke Čaputovej za výzvu vláde, aby upustila od zákazu vychádzania za neúčasť na testovaní. Konfederácia odborových zväzov vyzývala zamestnávateľov, aby za to pracovníkov netrestali. (tasr)

Testovať priamo vo firme budú aj v strojárňach Thyssenkrupp rothe erde v Považskej Bystrici. Firma má 900 zamestnancov, testovať však môžu celkovo 4000 ľudí – rodiny, zamestnancov ďalších firiem a strednej školy strojárskej. (tasr)

Veľké firmy zapojené do testovania môžu testovať okrem zamestnancov aj ich rodiny. „Tieto firmy majú pridelené presné počty testov a certifikátov podľa toho, koľko indikovali, že majú kapacitu otestovať,“ informuje ministerstvo obrany. (tasr)

Európska komisia upozorňuje na porušenie legislatívy pre odkladanie vrátenia peňazí za zrušené zájazdy. Ak štát včas nezareaguje, hrozí žaloba na Súdnom dvore EÚ. Komisia poslala Slovensku takzvané odôvodnené stanovisko.

Ministerstvo hospodárstva na prelome septembra a októbra odkázalo, že pracuje na úprave zákona, nebolo však jasné, ako presne ho chce zmeniť.

Súčasná úprava pomáha cestovným kanceláriám, ktoré zaplatili časť výdavkov, ale museli zrušiť zájazdy. Klienti tak namiesto peňazí dostávali poukazy na dovolenku v inom čase alebo by im peniaze vrátili až v druhej polovici budúceho roka. Podľa Európskej komisie však európska legislatíva dáva zákazníkom právo dostať peniaze včas.

V júli komisia začala konanie voči desiatim členským štátom. Chorvátsko, Litva a Slovensko však neupravili svoje právne predpisy, a preto eurokomisia pokračuje v ďalšej fáze právneho konania. Ak uvedené krajiny do dvoch mesiacov nezareagujú na odôvodnené stanoviská, EK ich môže zažalovať.

Ďalšie upozornenia EK

 • V oblasti životného prostredia a rybolovu EK vyzvala Slovensko, aby zosúladilo svoje vnútroštátne právne predpisy so smernicou o priemyselných emisiách, ktorá ustanovuje pravidlá o predchádzaní alebo znižovaní uhlíkových emisií do ovzdušia, vody a pôdy.
 • V oblasti energetiky eurokomisia zaslala Rumunsku, Slovensku a Slovinsku formálnu výzvu – a odôvodnené stanovisko Švédsku – a žiada o úplné zavedenie revidovanej smernice EÚ v oblasti radiačnej ochrany do ich vnútroštátnych právnych predpisov. Všetky členské štáty boli povinné transponovať túto smernicu do februára 2018, podľa EK to však štyri uvedené krajiny neurobili úplne. (tasr, e)

Firma Marriott International dostala v Británii pokutu 18,4 milióna libier za rozsiahly únik dát, ktorý mohol zasiahnuť 339 miliónov hotelových hostí. Prípad sa týka kybernetického útoku na rezervačný systém reťazca Starwood Hotels.

Útok sa začal v roku 2014, odhalený bol o štyri roky neskôr. Hekeri mali prístup k množstvu údajov o hosťoch vrátane mien, mailových adries, čísel cestovných pasov či telefónnych čísel.

Spoločnosť Marriott prevzala reťazec Starwood Hotels v roku 2016. Britský úrad komisára pre informácie uviedol, že firma neurobila potrebné kroky na zabezpečenie osobných údajov klientov pred útokom. (čtk, bbc)

ZSSK od utorka 3. novembra dočasne zastaví prevádzku vlakov InterCity. Dôvodom je pokles počtu cestujúcich počas opatrení proti koronavírusu. Štátne železnice teraz prevádzkujú dva páry IC vlakov.

Vlaky InterCity ZSSK zastavila aj počas jarnej vlny koronakrízy, následne postupne obnovila dva páry z pôvodných štyroch.

Zoznam aktuálne rušených vlakov IC

 • IC 44 (Košice 07:11 – Bratislava-Nové Mesto 12:08 – Wien Hbf 13:21),
 • IC 45 (Wien Hbf 14:42 – Bratislava-Nové Mesto 15:52 – Košice 20:42),
 • IC 523 (Bratislava hl. st. 11:59 – Košice 16:48),
 • IC 524 (Košice 17:12 – Bratislava hl. st. 22:00).

Zároveň ZSSK od stredy skráti jeden pár expresných vlakov zo Žiliny do Prahy, ktorý bude premávať len medzi Žilinou a Čadcou.

Vlaky do Česka, ktoré ZSSK prevádzkuje spolu s ČD, už železnice redukovali v niekoľkých vlnách, do Bratislavy napríklad nepremáva railjet z Prahy, na Slovensko nejazdí väčšina expresov z Prahy do Púchova, znížil sa aj počet diaľkových vlakov cez Čadcu.

Holandsko v tomto desaťročí pravdepodobne nesplní vlastné ciele redukcie emisií skleníkových plynov, oznámila poradenská spoločnosť vlády PBL. Podľa nej sa emisie do roku 2030 znížia o 34 % oproti roku 1990, vláda ohlásila 49 %.

„Tempo obmedzovania emisií sa musí v najbližších desiatich rokoch zdvojnásobiť, aby bol dosiahnutý cieľ,“ uviedli výskumníci PBL.

Holandsko nesplní ani klimatické ciele EÚ, ktorá chce znížiť emisie do konca dekády o 40 %. Eurokomisia navyše navrhla zredukovať ich až o 55 % v porovnaní s referenčným rokom 1990.

Kontext:

Holandsko je jedným z najväčších znečisťovateľov v EÚ, vlani vypustilo o 17 % menej emisií oproti roku 1990. V krajine sa nachádzajú veľké priemyselné podniky a prístavy.

V roku 2018 bolo Holandsko na piatom mieste v rebríčku najväčších producentov skleníkových plynov na osobu v EÚ. (čtk, reuters)

Čo čakať od testovania v Bratislave? Volkswagen ukázal prvé čísla, pozitívnych bolo 1,1 % (+ video)

Testovanie zamestnancov v bratislavskej automobilke. Foto - Volkswagen Slovakia
Testovanie zamestnancov v bratislavskej automobilke. Foto – Volkswagen Slovakia

Za osem hodín otestovali vo Volkswagene vyše 4000 zamestnancov. Pozitívnych bolo takmer 1,1 % prípadov, teda okolo 50 ľudí. Pri 11 odberných miestach je rýchlosť testovania viac ako 45 ľudí za hodinu. Závod má 12-tisíc zamestnancov.

Certifikát o testovaní môže kontrolovať policajt, zamestnávateľ alebo obchodník. Mikas vydal vyhlášku

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Stále nevieme, kto má právo kontrolovať certifikáty, ktoré dostanú občania po celoplošnom testovaní. Denník N sa snaží získať odpovede, no zatiaľ sa na nich nevedia zhodnúť právnici ani verejnosť a na oficiálne stanovisko štátnych orgánov sa naďalej čaká.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať