Denník N

Veľkovýrobne elektriny Kmotríka, Hatinu či Brhela neprídu o dotácie, Vážny áno

Fotovoltické panely Ilustračné foto – TASR
Fotovoltické panely Ilustračné foto – TASR

Zlacňovanie elektriny sa blíži. Je to vďaka sporným zmenám v zákone, odoberajúcim dotácie podnikateľom, ktorí ich mali sľúbené ešte na roky dopredu. Netýka sa to elektriny od top 20 najväčších poberateľov týchto príspevkov.

Viete, kam idú peniaze, ktoré platíte za elektrinu? Asi pätinu, 60 eur ročne, posiela bežná domácnosť výrobcom elektriny zo zdrojov šetrných k prírode, ako je slnko či biomasa.

Má to byť motivácia pre podnikateľov, ktorí sa rozhodli zainvestovať do zelených technológií a pomôcť tak splniť sľuby, ktoré dal štát Bruselu. Aby investovali, začal ich štát asi pred šiestimi rokmi lákať na špeciálne ceny za ich elektrinu. Garantoval ich na 15 rokov.

Garancie stále bežia, stovky podnikateľov, ktorí sa do investícií pustili, aj tak o tieto dotácie naraz prichádzajú. Dôvod: Zákony sa zmenili, podnikatelia si ich riadne neprečítali a nenaplnili, hovorí Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Ako je to s dotáciami
  • V roku 2009 sa rozhodlo, že ten, kto investuje do technológií na výrobu čo najčistejšej elektriny, bude za ňu dostávať vyššie ceny, než sú bežné na trhu s garanciou na 15 rokov dopredu.
  • Dnes sa 1 megawatthodina (MWh) predáva na burze za približne 35 eur, pred pár rokmi to bolo viac.
  • V minulosti sa povedalo, že napríklad taká MWh, ktorá je zo soláru, by mala byť hodná asi 400 eur.
  • Bežná domácnosť, ktorá na elektrinu nekúri, spotrebuje do 3 MWh ročne. Na podporu zelených zdrojov jej účtujú 21,8 eura za MWh, čiže asi 60 eur ročne.
  • Táto podpora na faktúre posledné roky výrazne rástla. Zelených zdrojov sa pripojilo viac, než sa čakalo.
  • Štát postupne podporu krátil pre novoprichádzajúcich zelených investorov, nenechal si priestor, aby to mohol urobiť rýchlo.

Ten už aj zverejnil zoznam „nepozorných podnikateľov“. Nájdete na ňom vyše 1 100 firiem.

Dokopy malo v roku 2013 nárok na dotovanú cenu za elektrinu asi 2600 jej výrobcov. Vyplatilo sa im dokopy okolo 340 miliónov eur. Presné údaje za rok 2014 zatiaľ nie sú k dispozícii.

Lacnejšia elektrina

Keď bude dotovanej elektriny menej, vytvorí sa priestor na jej  zlacnenie. Naplnili by sa tak slová premiéra Roberta Fica, ktorý rok pred voľbami sľubuje voličom aj príjemné prekvapenie na faktúrach.

O koľko by mohla elektrina zlacnieť, bude záležať aj na tom, akú časť podporovanej zelenej elektriny vyrábajú škrtnuté firmy. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu ešte koncom minulého roka odhadovala, že výrobcovia by sa mali rozlúčiť s 80 miliónmi eur.

Isté je to, že dvadsiatka výrobcov elektriny, ktorá cez dotácie inkasuje najviac, dokopy to bolo za rok 2013 asi 74 miliónov eur, o ne nepríde.

Ide napríklad o tepláreň v Považskej Bystrici z portfólia podnikateľa Ivana Kmotríka, ktorá na báze plynu vyrába aj elektrinu. S takmer 10-miliónovou dotáciou za rok 2013 sa umiestnila na čele rebríčka najväčších prijímateľov zelených dotácií, na ktorý upozornil Energie-portal.sk.

Nasleduje Slovintegra Slavomíra Hatinu, tiež vyrábajúca na plynovej báze, s vyše 7-miliónovou ročnou dotáciou.

Na zozname dominujú v prvej dvadsiatke aj viaceré štátne teplárne.

Na jedenástom mieste s vyše trojmiliónovým príspevkom na ňom nájdete Prvú rozvojovú spoločnosť z portfólia podnikateľa Jozefa Brhela.

Na dvadsiatej priečke sa ocitla aj jedna z dotovaných prevádzok ružomberských papierní s vlastníckym vkladom podnikateľa Milana Fiľa.

Vážnemu škrtli 500 eur

Naopak, na dotáciu zo soláru môže na tento rok zabudnúť napríklad vicepremiér Ľubomír Vážny, ktorý má v agende investície v hodnote nad 1 miliardu eur. Subjekt označený na zozname ako ,,Ľubomír Vážny, Fotovoltaická elektráreň“ zaradili medzi tie, čo nepozorne čítajú zákony, a tak dotáciu za svoj solár nedostane. V roku 2013 na ňom zinkasoval necelých 500 eur.

Vážneho hovorkyňa Silvia Belešová odkázala, že dotácia je súkromnou záležitosťou podpredsedu vlády.

O oveľa viac peňazí prídu aj veľké solárne panely či bioplynky, ktoré zvyknú vyrábať elektrinu z hnoja. Na zozname je ich viac takých, ktoré sa budú musieť rozlúčiť so sumami do milióna eur ročne.

Sú medzi nimi aj zvučné mená. Týždenník Trend píše, že o podporu prišli aj dve slnečné elektrárne z portfólia Energetického a průmyslového holdingu pod kontrolou Daniela Křetínského a Patrika Tkáča, partnera finančnej skupiny J&T.

O peniaze mohli prísť aj ďalšie zdroje, rôznym spôsobom previazané na významných podnikateľov, ktoré sa nedostali do Top 20 najväčších príjemcov.

Veľa je na zozname drobných prijímateľov dotácií, ktorí majú aj malé šance bez dotácií splácať úvery, ktoré si pobrali na investície.

Nájdete tu aj  niekoľko štátnych inštitúcií, ako napríklad Slovenský vodohospodársky podnik.

Zákon sa má týkať iba nových

Čím presne sa vyškrtaní podnikatelia previnili voči zákonom? Ministerstvo hospodárstva v novele spomínanej regulátorom nezmenilo nič na tom, že musia deklarovať pôvod či množstvo elektriny, ktorú plánujú vyrobiť. Pridalo však sankciu, že ak tak neurobia, nedostanú dotácie.

Viacerí škrtnutí výrobcovia hovoria, že si tieto povinnosti splnili – ako v minulosti, tak aj po novom. Navyše, je minimálne sporné, či sa nemá nová forma trestu v podobe straty nároku na vyššie ceny za elektrinu týkať len nováčikov.

,,Sankciu zaviedla novela až s účinnosťou od 1. januára 2014. Myslíme si, že na zariadenia výrobcov elektriny uvedené do prevádzky pred 1. januárom 2014 sa majú aj naďalej vzťahovať podmienky podpory platné do 31. decembra 2013,“ upozorňuje  Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c.

Inými slovami, novinky v zákone sa majú týkať len nových výrobcov zelenej elektriny. Takých je minimum, pretože tí, ktorí chceli dostať významnejšie príspevky, museli začať dodávať elektrinu do káblov už pred rokmi.

,,Nepochybne hrozí množstvo sporov o náhradu škody,“ uzavrel Leontiev.

Celý tento príbeh sa začal písať ešte pred rokmi, keď sa stalo, čo štát nečakal: Na dotácie sa kvalifikovalo oveľa viac podnikateľov, než odhadol, a začali tlačiť na cenu elektriny. Deje sa to postupne, pretože to, čo regulátor nezapočíta do cien na faktúre, platí za spotrebiteľov majiteľ káblov na rozvod elektriny do domácností a firiem. S odstupom času však treba postupne tieto peniaze vracať.

 

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie