Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Brusel reguluje záchody a splachovače – vysvetlenie mýtu

Autorka je politická radkyňa Európskych konzervatívcov a reformistov

Existuje množstvo veľmi zlých až priemerných vtipov, ktoré poznáme ako tzv. záchodový humor. Ak to chcete preháňať s cudzími slovami, ide o humor skatologický. Keď sa však k záchodom pridá EÚ a horlivý politik alebo novinár neohrozený informáciami, kucapaca môže byť na svete.

Krátko pred poslednými eurovoľbami takto vydali TV noviny Markízy informáciu, že Únia chystá „absurdné (…) kvóty na splachovanie záchodov“. Niekoľko mesiacov predtým zavádzal aj britský bulvár informáciou, že Briti „musia“ vinou EÚ prestať toľko splachovať. Poďme si preto príbeh rozmotať, aby sme vedeli, o čom hovoríme, keď vyhlasujeme, že sa nám Brusel tlačí na záchod.

Za boli takmer všetci

Príbeh sa začína ekologickým označovaním, ktoré v západnej Európe existuje od sedemdesiatych rokov minulého storočia. Od roku 1992 existuje aj na európskej úrovni a jeho posledná väčšia revízia prebehla za slovenskej účasti v roku 2009.

Hlasovanie v Európskom parlamente zjednotilo zástupcov každej politickej rodiny – za hlasovalo 633 poslancov, 18 proti, dvaja sa zdržali. Tu, samozrejme, môžeme namietnuť, že to samo osebe nič neznamená a kolektívne rozhodnutie viac ako šiestich stoviek volených zástupcov je len jednou časťou konečného rozhodnutia.

Je to tak. O návrhu sa spolurozhoduje s predstaviteľmi členských štátov. Za sa vyslovili aj oni prostredníctvom vládnucich ministrov. Dôvody prečo si rozoberieme nižšie.

Na lepšie uchopenie nariadenia je užitočné prečítať si jeho Článok 1, ktorý hovorí: „Týmto nariadením sa určujú pravidlá ustanovenia a uplatňovania dobrovoľnej schémy environmentálnej značky EÚ.“ Ak ste si všimli slovo „dobrovoľný“, všimli ste si správne.

Nie byrokrati, ale vedci

Čitateľa na tomto mieste poprosím o zhovievavosť a sľubujem, že sa dostaneme aj k záchodom. Zdĺhavý úvod berme ako zácvik na nedeľného Poirota.

K záchodom nás posunie príloha vyššie spomínaného nariadenia. Je v nej presne rozpísané, čo všetko potrebuje ekologické značenie brať do úvahy. Pre každý typ produktov, na ktorý sa bude ekologické označenie vzťahovať, sa vypracuje verejne pripomienkovateľný analytický dokument.

Skúma sa pridaná hodnota, zrozumiteľnosť, celý životný cyklus produktu a žiadaná „ekologickosť“ sa odvodí od v súčasnosti najlepších dostupných produktov. Opatrenie sa vedecky zdôvodní.

Ak ste niekedy pripomienkovali na Slovensku, asi by vám zažiarili oči. Technické správy a návrhy sa zverejňujú mesiac pred tým, ako o nich zasadne pracovná skupina. Schválenie alebo neschválenie každej prijatej pripomienky musí byť odôvodnené.

Rozdiel je v spotrebe a nie je zanedbateľný

Sľubovala som záchody – a tu sú! Na tomto mieste je zverejnené celé uvažovanie o tom, prečo by sa výrobcovia mohli dobrovoľne uchádzať o tzv. „ecolabel“, zjednodušene eko-nálepku, podľa ktorej sa potom spotrebiteľ – ak chce – môže rozhodovať.

Na tomto mieste zas výrobcovia nájdu technické požiadavky na získanie spomínaného označenia. Áno, úlohu hrajú aj rozmery, použité materiály a, samozrejme, objem nádržky (nie viac ako 6 l).

Ak vy ako spotrebiteľ chcete splachovať hoci 15 litrami vody, bude síce dnes ťažké nájsť výrobcu takejto nádržky, ale nikto vám v tom brániť nemôže. Ak sa vám jazyk, akým je technická metodika napísaná, zdá smiešny, možno odporúčať ďalšie čítanie napríklad v slovenských kritériách environmentálneho označovania produktov. Dozviete sa, že existuje päť typov dosiek na báze dreva.

Každý spotrebiteľ si pravdepodobne predstaví svoje vlastné rozhodovanie. Ak splachujete denne trikrát 5 litrami, ako štvorčlenná rodina spláchnete 60 litrov vody a ide o jednu z najväčších položiek pri spotrebe vody v domácnostiach.

Na ešte lepšiu predstavu, prečo je vyzdvihovanie informácie o spotrebe vody dôležité, si spomeňte na letiská, čakanie v radoch pri ľubovoľnej turistickej destinácii, nemocnice, školy. Všade sú toalety, ktoré splachujú viac ako trikrát denne. V konečnom súčte urobí aj pol litra vody veľký rozdiel.

Spoločnosť McDonald’s napríklad patrí pri nákupe sanity vo svojich zariadeniach medzi zákazníkov toho najinovatívnejšieho, čo na trhu záchodov existuje. Spotreba je 1,5 l vody pri jednom použití a jednoducho sa oplatí.

Urobili by sme to lepšie svojpomocne?

Mnohí z vás ste už v živote videli, ako sa do WC nádržiek vkladajú napríklad tehly, aby sa svojpomocne znižovala spotreba. Pre domácnosť je veľkosť nádržky voľba, ktorá sa odrazí v celoživotnej spotrebe vody – oplatí sa nad ňou na moment zauvažovať.

Preto sa Európska komisia snaží pestovať si „ekologické značenie“ a spotrebiteľom označovať výrobky, ktoré sú v prípade splachovačov funkčne rovnaké, ale zároveň spotrebujú menej vody. Spomínate si ešte na slovo, ktoré sa v Článku 1 nariadenia spomína? Označovanie je dobrovoľné.

Je legitímny postoj nechcieť od EÚ, aby vydávala dobrovoľné odporúčania o spotrebe vody pri masovo vyrábanej sanite.

Lenže v ďalšej vete sa treba pýtať, či máme vlastné plány v oblasti ochrany životného prostredia, šetrenia, či chceme výrobcov učiť len na vlastné, slovenské označovanie, akú mieru dobrovoľnosti necháme, či chceme platiť za vlastné štúdie, ktoré by preskúmavali plusy a mínusy takýchto opatrení, alebo sa staneme čiernym pasažierom, spoliehajúcim sa na to, že informované spotrebiteľské voľby v iných krajinách prinášajú ekologickejšie záchody aj k nám.

Ekologické značenie nie je univerzálny všeliek a určite neovplyvní každého spotrebiteľa. Je to informácia, ktorej cieľom je ukázať vám na produkt, ktorý predstavuje najlepšie dostupné riešenie zároveň pre vás a životné prostredie, dosiahnuté za súčasného stavu vedeckého poznania.

Takéto značenie je tu s vysokou pravdepodobnosťou pre spotrebiteľa, ako ste vy. Áno, vy, ktorý ste dočítali tento dlhý článok o technickej a nudnej téme. Nie preto, že by ste nutne mali silné ekologické povedomie, ale pretože budete radi patriť k ľuďom, o ktorých sa vie, že im záleží na svete okolo seba. A radi ušetríte.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Farmárska odnož J&T preskočí aj Babiša. Preberá statky, na ktorých zbili farmára Oravca

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Holding Sanagro, ktorý financuje J&T, mieri do prvej trojky najväčších slovenských agrárnych skupín. Pohltí farmy ESIN Group, ktoré sú známe spormi s farmárom Oravcom. Polia a lúky Sanagro sa tým rozšíria z 19- na 31-tisíc hektárov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Slovensko je medzi krajinami, ktoré Európska komisia varuje pred porušením rozpočtových pravidiel. Zásadnejšie námietky má k návrhom rozpočtov Talianska, Francúzska, Španielska a Belgicka, z ktorých je podľa komisie zrejmá nedostatočná snaha obmedziť vysoký verejný dlh. (čtk)

Zdieľať

Do projektu ťažby zlata pri Kremnici chcú vstúpiť Austrálčania

Austrálska MetalsTech sa predbežne dohodla na vstupe do projektu ťažby zlata pri Kremnici, z ktorého chce vycúvať spoločnosť Arc Minerals. Cena transakcie má dosiahnuť 462-tisíc eur.

O potenciálnej zmene majiteľa projektu ťažby v lokalite Šturec informuje portál Themarketherald.com.au.

Podľa dohody má MetalsTech 45 dní na dokončenie technickej, právnej a finančnej hĺbkovej kontroly projektu.

Ak dôjde k transakcii, predávajúci získa nad rámec kúpnej ceny licenčný poplatok 2 austrálske doláre (1,23 eura) za každú uncu zlata nad súčasným odhadom zdrojov 1,5 milióna uncí.

Arc Minerals podľa webovej stránky investovala do projektu 30 miliónov amerických dolárov.

Ťažba zlata v Šturci sa začala v 8. storočí. Historická produkcia dosiahla 1,5 milióna uncí zlata a 6,7 milióna uncí striebra, píše ČTK. Ťažilo sa prevažne v podzemí, ale aj z niekoľkých malých otvorených jám.

MetalsTech upozornila, že predchádzajúcemu majiteľovi zabránil v rozvoji projektu zákaz kyanidu na Slovensku v roku 2014. Odvtedy sa zlepšilo používanie technológie bez kyanidu, ktorá je aj nákladovo konkurencieschopná.

Viac k téme: Slovensko je Klondike, povolenie ťažiť zlato stojí toľko ako stánok na vianočných trhoch

Zdieľať

Tesco vo štvrtok spúšťa 7. ročník Potravinovej zbierky, ktorá potrvá do 23. novembra. Môžu sa do nej zapojiť zákazníci v 120 obchodoch, prvý raz aj cez online verziu zbierky v e-shope. Vlani sa vyzbieralo 147 ton trvanlivých potravín a drogérie.

Zdieľať

UniCredit Bank umožnila klientom platiť cez Google Pay. Na Slovensku je tak deväť bánk s touto možnosťou platby. Apple Pay banka zaviedla v októbri .

Zdieľať

Emirates kúpia od Boeingu 30 nových lietadiel 787 Dreamliner

Aerolinky Emirates si objednali od Boeingu 30 lietadiel 787 Dreamliner v katalógovej cene 8,8 miliardy dolárov. Nadviazali tak na predbežnú dohodu spred 2 rokov, ktorá počítala s nákupom štyroch desiatok strojov tohto typu.

Najväčší letecký dopravca na Blízkom východe uzavrel dohodu s americkým výrobcom na medzinárodnom aerosalóne v Dubaji, informuje Bloomberg.

Prvé širokotrupé dreamlinery majú Emirates prevziať v roku 2023, píše portál Zdopravy.cz. Pre dopravcu pôjde o prvé stroje tohto typu vo flotile.

Ďalšia veľká objednávka Emirates na 150 strojov 777X, ktorá mešká, by mala byť zredukovaná na 126 lietadiel s dodávkou v roku 2021. I tak majú byť ich najväčším prevádzkovateľom.

Emirates začiatkom týždňa podpísali tiež dohodu s Airbusom, od ktorého kúpia 50 lietadiel A350-900 v cenníkovej hodnote 16 miliárd dolárov.

Dreamlinery 787 si objednali v Dubaji od Boeingu aj ďalšie spoločnosti. Dve lietadlá „pristanú“ vo flotile Biman Bangladesh Airlines, na dodávke troch strojov sa Boeing predbežne dohodol s leteckou spoločnosťou, ktorú zakladá ghanská vláda.

Zdieľať

Kópia Mony Lisy zo 17. storočia sa predala na aukcii v Paríži za 552 500 eur, čo je násobne viac ako odhadovaná cena 70- až 90-tisíc eur. Originál diela Leonarda da Vinci zo začiatku 16. storočia sa nachádza v parížskom múzeu Louvre.

„Úžasný výsledok [aukcie] svedčí o tom, že tento ikonický obraz ľudí neprestáva fascinovať,“ cituje Reuters Baukje Coenenovú, zástupkyňu aukčnej siene Sotheby’s.

Podobná kópia Mony Lisy sa začiatkom roka predala v aukcii Sotheby’s za približne 1,7 milióna dolárov, dopĺňa ČTK.

Foto - Sotheby's
Foto – Sotheby’s
Zdieľať

Slovensko pri sťažnosti europarlamentu týkajúcej sa umiestnenia Európskej pracovnej agentúry ako vedľajší účastník sporu podporí žalovanú stranu. Ministerstvo práce sa neobáva, že by agentúra v dôsledku sťažnosti nemala sídliť v Bratislave.

„Výber sa uskutočnil od začiatku výhradne na základe práva EÚ,“ uviedlo ministerstvo.

Európskemu parlamentu prekáža, že o sídle nového orgánu rozhodli členské štáty bez súhlasu poslancov. (čtk)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať