Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Starosta Vrakune buduje natruc vlastný perón, z RegioJetu chce urobiť MHD

Starosta Vrakune Martin Kuruc tvrdí, že nová zastávka bude v prevádzke už od septembra. Foto - TASR
Starosta Vrakune Martin Kuruc tvrdí, že nová zastávka bude v prevádzke už od septembra. Foto – TASR

Radnica si za 25-tisíc stavia nástupište, ktoré po pár rokoch bude musieť zase zbúrať. Päťsto metrov od tohto miesta chcú totiž vlastný perón i štátne železnice.

Je to typicky slovenský príbeh. Starosta miestnej časti Vrakuňa Martin Kuruc (nezávislý) sa rozhodol svojpomocne vyriešiť problém s dopravou. Tamojší obyvatelia trávia niekedy až desiatky minút pri dochádzaní do Bratislavy.

Kurucova radnica začala tento týždeň stavať vlastný perón, kde by mohli zastavovať žlté osobáky RegioJetu, ktoré tadiaľto jazdia niekoľkokrát za hodinu. Doteraz však vo Vrakuni nezastavovali, pretože nemali kde. „Vlaky nám tu naposledy zastavovali pred štyridsiatimi rokmi, to sa teraz zmení,“ hovorí Kuruc.

Perón chce mať hotový ešte do konca prázdnin. Obyvatelia by potom mali dostať na výber: buď dochádzať autami či klasickou MHD po preplnených cestách, alebo vyskúšať vlak, ktorý sa všetkým kolónam vyhýba.

„V rannej špičke trvá cesta do centra Bratislavy polhodinu, vlakom sa však dostanete na Nové Mesto za šesť minút a na Hlavnú stanicu za 14 minút. Ten rozdiel bude markantný,“ hovorí starosta.

Perón začala radnica stavať na vlastné náklady. Má ísť len o jednoduché betónové nástupište s osvetlením. Cena: 20- až 25-tisíc eur.

20160802_112429
Novú zastávku stavajú v čo najjednoduchšom variante: bude tu len perón a osvetlenie. Foto – N

Celú stavbu starosta poňal trochu ako „truc projekt“ voči štátnym Železniciam Slovenskej republiky (ŽSR). Tie plánujú tiež vo Vrakuni stavať nástupište, zatiaľ však ešte nezačali ani len s kreslením projektu.

Starosta argumentuje, že železniciam to bude trvať ešte niekoľko rokov a tak dlho čakať nemôže. „Problémy s dopravou potrebujeme riešiť okamžite,“ tvrdí starosta.

Proti všetkým

Celý príbeh môže na prvý pohľad vyzerať veľmi inšpiratívne. Kurucova radnica perón presadila navzdory viacerým odporcom vrátane bratislavského magistrátu.

„Žiadali sme bratislavský magistrát o príspevok na stavbu, ale neuspeli sme,“ hovorí Kuruc.

Podporu našiel len u niektorých starostov z okolitých obcí a tiež u predsedu Bratislavskej župy Pavla Freša (SDKÚ). Frešo prišiel v utorok starostu osobne podporiť aj na jeho tlačovú konferenciu, ktorú obaja zorganizovali kúsok od budúceho perónu.

„Oceňujem jeho prístup. My sa dlhodobo snažíme podporovať začlenenie železnice do bratislavskej dopravy,“ povedal pred novinármi Frešo.

A konštruktívne sa k nápadu postavil aj súkromný RegioJet, ktorý vďaka nemu získal zastávku v dvadsaťtisícovej mestskej časti.

„So zastavovaním vo Vrakuni počítame, túto zastávku sme už s predstihom zahrnuli do nášho cestovného poriadku,“ potvrdzuje hovorca RegioJetu Aleš Ondrůj.

Výstavbu oficiálne povolili i ŽSR, rovnako aj RegioJet dostal od železníc súhlas na zaradenie zastávky do svojho grafikonu.

Nedomyslený perón?

Realita však bude zložitejšia a v súčasnosti nikto nedokáže s istotou povedať, ako bude projekt fungovať.

Prvý problém spočíva v tom, že RegioJet nie je zapojený do Bratislavskej integrovanej dopravy. V jeho súpravách teda neplatia električenky na MHD a cestujúci tak budú musieť platiť priamo RegioJetu.

Napríklad jazda z Vrakune na Hlavnú stanicu by mala stáť 65 centov. Pokiaľ bude niekto týmto spôsobom dochádzať do práce, bude si musieť lístok kúpiť dvakrát denne.

„Alebo sa môže zastaviť na niektorom z našich predajných miest a kúpiť si týždenný alebo mesačný zvýhodnený lístok,“ vysvetľuje Ondrůj.

Starosta Kuruc i župan Frešo priznávajú, že takýto stav nie je ideálny. „Pekne poprosíme RegioJet, aby sa do integrovanej dopravy zapojil. Nemôžeme ho však nútiť,“ hovorí Frešo.

V skutočnosti však Bratislavský kraj, pod ktorý spadá integrovaná doprava, RegioJet „prosí“ už štyri roky. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa práve teraz obe strany mohli na niečom dohodnúť.

Najviac rušňovodičov RegioJetu jazdí na trase Komárno - Bratislava. Nasadzuje na nich prevažne motorové vlaky Talent, vyrábané firmou Bombardier. Foto - RegioJet
RegioJet jazdí cez Vrakuňu v rámci svojej trasy medzi Bratislavou, Dunajskou Stredou a Komárnom, ktorú prevádzkuje na objednávku štátu. Foto – RegioJet

RegioJetu sa totiž zapojenie do integrovanej dopravy neoplatí, prišiel by potom o časť tržieb. Pri integrovanej doprave totiž cestujúcemu stačí, keď si jedenkrát zaplatí za lístok či električenku, a ďalej sa môže voziť s viacerými dopravcami.

„Ak si teda doteraz kupoval lístky od každého zvlášť, po novom by mu stačil len jeden lístok a to sa dopravcom musí niekde prejaviť,“ vysvetlila Zuzana Horčíková, riaditeľka organizácie Bratislavská integrovaná doprava.

Samotný RegioJet k tomu hovorí len toľko, že rád bude v rokovaniach pokračovať. Zatiaľ sa však do integrovanej dopravy zapojiť nechystá.

„Vstúpime ihneď, ako bude zo strany Bratislavskej integrovanej dopravy zaručená transparentnosť pri rozúčtovaní spoločných cestovných lístkov,“ hovorí Ondrůj.

Perón na periférii

Ďalším problémom je poloha zastávky. Starosta Kuruc začal stavať svoj perón na okraji miestnej časti, viac než desať minút chôdze od najhustejšie obývaných oblastí Vrakune.

Výhodnejšie miesto bližšie centru si už pre svoje vlastné nástupište rezervovali ŽSR. Nachádzať sa má približne päťsto metrov od Kurucovho perónu.

„Nemohli sme si veľmi vyberať. Staviame na mieste, ktoré máme k dispozícii,“ hovorí starosta Kuruc.

Vrakuna – Mapy Google – kópia
Nová zastávka bude na severovýchodnom okraji Vrakune. Oveľa vhodnejšie miesto, zhruba 500 metrov južnejšie, si rezervovali železnice, ktoré pri ňom budú mať aj otočku trolejbusov.

V blízkosti jeho perónu je síce aj zastávka MHD, mestské autobusy by tam teda mohli privážať ľudí zo vzdialenejších častí Vrakune. Lenže zástavka je v súčasnosti len málo využívaná a mestský dopravný podnik na tom nechce nič meniť.

„V mieste zastávky nie je možný obrat vozidiel MHD, preto ak tam nebudú vybudované podmienky, nie je možné na ňu presmerovať ďalšie linky,“ uvádza hovorkyňa dopravného podniku Adriana Volfová. Dopravný podnik podľa nej ani do prípravy nového perónu nezapojili.

Starosta sa však nedostatočného dopytu zo strany cestujúcich neobáva. „Hneď v susedstve sú domy, kde býva asi päťsto ľudí. A ďalšie husto obývané oblasti sú niekoľko minút odtiaľto,“ vysvetľuje.

V blízkosti peróna je navyše aj základná škola. „Sem vozí mnoho rodičov z okolitých obcí svoje deti. Doteraz ich museli voziť autom, po novom ich budú môcť posielať vlakom,“ hovorí starosta.

Vlak je už teraz plný

Pokiaľ by sa však aj tieto predpoklady naplnili a nový perón by sa skutočne stal vyhľadávanou zastávkou, môže prísť ďalší problém. Súpravy RegioJetu jazdia už teraz počas špičky preplnené. A nikto nevie, koľko nových cestujúcich ešte dokážu pojať.

Navýšiť kapacitu by však nebolo jednoduché. RegioJet na tejto trase jazdí na objednávku ministerstva dopravy. Ak by firma chcela pridať ďalšie spoje alebo zdvojiť súpravy, musela by presvedčiť ministerstvo, aby si to objednalo a zaplatilo.

„Kapacitu v rannej špičke sme naposledy zvyšovali v polovici júna. Akékoľvek ďalšie zvýšenie je otázkou rokovania s objednávateľom, teda s ministerstvom dopravy,“ potvrdzuje RegioJet.

Dočasná zastávka

V každom prípade, nový perón na okraji Vrakune zrejme vydrží len pár rokov. Zastávka bude aj v oficiálnom grafikone zapísaná len ako „dočasná“.

V praxi to znamená, že keď železnice dobudujú vlastné nástupište, budú žiadať zbúranie dočasného perónu. To by malo byť pri optimistických predpokladoch okolo roku 2019.

„Po výstavbe novej zastávky Vrakuňa miestna časť na svoje náklady túto dočasnú zastávku zruší,“ poznamenáva hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková.

Starosta však zdôrazňuje, že aj dočasný perón stojí za niekoľkotisícové investície. Situácia s dopravou je podľa neho stále horšia a zároveň chce svojím „partizánskym riešením“ vyvinúť tlak na štátne železnice. „Chceme, aby sa konečne veci pohli,“ dodáva starosta.

Dnes na DennikE.sk

 • Banky: Vláda a banky sa dohodli na posune splátok úverov
 • Parlament: Poslanci schválili odloženie odvodov pre podnikateľov s poklesom tržieb
 • Rozpočtová rada: Deficit by mohol vzrásť na takmer 9 %
 • Penzie: Prezidentka napadla na ústavnom súde schválenie 13. dôchodku
 • Ropa: Ceny rastú druhý deň, očakáva sa dohoda na znížení ťažby
 • Ekonomický newsfilter: Korona-nekorona, Sme rodina si svoje stráži a s nikým sa deliť nemieni
 • Napíšte nám: Pomôže vám vládny balík na pomoc ekonomike?
Zdieľať

Ako to bude s odkladmi splátok bankových úverov (aktualizované otázky a odpovede po dohode vlády s bankami)

Dohoda medzi bankami a vládou bola uzavretá, ale detaily sa ešte budú dolaďovať. Foto N - Tomáš Benedikovič
Dohoda medzi bankami a vládou bola uzavretá, ale detaily sa ešte budú dolaďovať. Foto N – Tomáš Benedikovič

Môžu si banky dávať nejaké podmienky, aby mi umožnili odklad splátok? Týkajú sa odklady aj samospráv? Čo sa stane s poistením k úverom? Prinášame aktualizované odpovede na najčastejšie otázky po dohode vlády s bankami o odklade splátok.

Zdieľať

Banky budú odkladať splátky úverov, čo spraví štát s bankovým odvodom, ešte jasné nie je

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vláda urobila kľúčovú dohodu s bankami o posune splátok úverov, ohlásil premiér Igor Matovič. Ľudia zasiahnutí krízou dostanú možnosť odkladu splátok hypoték a spotrebných úverov až do deväť mesiacov. Bude to jednoduchý elektronický proces.

Zdieľať

Toto celé je ako basa pre ľudí, ktorí chcú robiť (ľudia píšu o svojej práci)

Ilustračné foto -Tomáš Hrivňák
Ilustračné foto -Tomáš Hrivňák

Ľudia píšu, ako sa im teraz darí v podnikaní (7): „Čo sa týka hrania v baroch a na svadbách, tak tam sa platby riešia na ruku. Takže z hľadiska pomoci od štátu sme na tom asi tak ako čašníci. Tým tiež nikto nezaplatí prepitné.“

Zdieľať

Odklad odvodov pre SZČO a zamestnávateľov je schválený. Podmienkou je pokles tržieb o 40 percent

Milan Krajniak. Foto - TASR
Milan Krajniak. Foto – TASR

SZČO a aj zamestnávatelia si budú môcť odložiť marcové odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne do konca júla. Odklad sa však netýka všetkých, ale len podnikateľov, ktorým klesli tržby o 40 %. Zmenu schválili 118 hlasmi v skrátenom legislatívnom konaní poslanci v novele zákona o sociálnom poistení.

Zdieľať

Flexikonto je veľmi žiadané, keď je zle, ale nenávidené v dobrých časoch, vraví odborár z Jaguaru

Foto - archív
Foto – archív

Konto pracovného času je nenávidené v dobrých časoch, ale veľmi žiadané, keď je zle, vraví šéf Moderných odborov v automobilke Jaguar Land Rover Peter Mrázik. Dodáva, že pre zamestnávateľa je dnes ťažké odhadnúť, či a do akej miery sa mu predplatené hodiny cez konto pracovného času vrátia.

Minúta po minúte

Zdieľať

Košice môžu mať už o dva mesiace problém s hotovosťou na svojich účtoch, ak nepodniknú okamžité opatrenia na obmedzenie výdavkov. Primátor Jaroslav Polaček zároveň požiadal premiéra o odpustenie dlhu mesta.

Mesto oslovilo banky, aké podmienky a úrokové sadzby by mu vedeli ponúknuť v prípade, ak by v nasledujúcich týždňoch alebo mesiacoch potrebovalo čerpať kontokorentný úver. Mesto predbežne kontaktovalo aj banky, ktoré mu poskytli úvery v uplynulých rokoch, so žiadosťou o možnosť odkladu splátok.

„Aj keby sme škrtli všetky výdavky, ktoré nie sú v tomto roku akútne, budú nám chýbať milióny eur. Musíme sa preto rozhodnúť, čo je v tejto mimoriadnej situácii pre mesto dôležité a čo nie,“ povedal primátor.

Okrem iného vedenie mesta v súvislosti s novým koronavírusom predpokladá výpadok podielových daní vo výške 30 miliónov eur a ďalších 10 miliónov eur zo zníženého výberu miestnych daní a poplatkov.

Riaditeľ magistrátu Marcel Čop avizoval prehodnotenie výdavkovej časti rozpočtu s tým, že prioritou budú investície do majetku mesta, ktorý je v havarijnom, respektíve vo veľmi zlom technickom stave. Zníženie finančných príspevkov z mestského rozpočtu sa pravdepodobne dotkne aj mestských častí.

Primátor tento týždeň na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zároveň zaslal list Matovičovi so žiadosťou o odpustenie zostatku návratnej finančnej pomoci vo výške 15,2 milióna eur. Takýto list v uplynulom období dvakrát adresoval aj vtedajšiemu premiérovi Petrovi Pellegrinimu, odpoveď podľa mesta nedostal.

„Budúci týždeň chce mesto poslať ďalší list na ministerstvo pôdohospodárstva so žiadosťou o odpustenie alebo aspoň odklad druhej splátky pokuty vo výške 2,81 milióna eur,“ uvádza magistrát s tým, že vrátiť ju musí za pochybenia pri projekte Európske hlavné mesto kultúry – Kasárne Kulturpark v rokoch 2012 – 2013 počas predchádzajúceho vedenia mesta. (tasr)

Zdieľať

Ceny ropy rastú druhý deň v nádeji, že sa na začiatku budúceho týždňa podarí uzavrieť globálnu dohodu o znížení ťažby. Za celý týždeň by ropa mohla vykázať prvý zisk po piatich týždňoch prepadu.

Ako rastie ropa

 • Severomorská ropa Brent si okolo 18.30 SELČ pridávala 8,9 percenta na 32,61 dolára za barel. Za celý týždeň by mohla stúpnuť o 34 percent.
 • Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase zdražovala o 4,7 percenta na 26,52 dolára za barel. Za celý týždeň by sa jej cena mohla zvýšiť o 25 percent.
Zdroj – Oilprice.com

Čo sa deje

 • Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že sprostredkoval dohodu, ktorej výsledkom bude, že Rusko a Saudská Arábia znížia ťažbu o 10 až 15 miliónov barelov denne. To predstavuje 10 až 15 percent globálnych dodávok.
 • Trump dodal, že zníženie ťažby v USA neponúkol.
 • Ropa, ktorej cena sa minulý mesiac pre dôsledky pandémie spôsobenej šírením koronavírusu prepadla o vyše polovicu, v reakcii vo štvrtok vykázala najväčší jednodenný nárast v histórii.
 • Podľa zdrojov agentúry Reuters rokujú o dosiaľ najvýraznejšom znížení ťažby v histórii členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojenci vrátane Ruska. Stretnúť by sa podľa azerbajdžanského ministerstva energetiky mali v pondelok 6. apríla. (čtk)
Zdieľať

Schodok verejných financií by sa tento rok mohol zvýšiť na takmer 9 % HDP v dôsledku prepadu ekonomiky a vládnych záchranných opatrení. Vyplýva to z odhadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Rada hovorí, že deficit by tento rok mohol dosiahnuť 8,67 %  (8,019 miliardy eur). Oproti februáru ide o zhoršenie o vyše šesť percentných bodov.

Z čoho rada vychádzala:

 • prognóza prepadu ekonomiky tento rok o 5 %,
 • vládne opatrenia na pomoc ekonomike zverejnené v nedeľu 29. marca.

Hrubý náčrt dôsledkov:

 • výpadok zhruba 2 miliardy eur na daniach a odvodoch,
 • náklady 3 miliardy eur na vládny balík prvej pomoci (za tri mesiace),
 • výpadok 0,5 miliardy eur v dôsledku zvýšeného čerpania OČR a nemocenského,
 • zvýšené náklady na zdravotnícky materiál o 0,3 miliardy eur,

„Ide o predbežný a zatiaľ zjednodušený pohľad na základe informácií známych ku koncu marca. Odhad budeme spresňovať na základe aktualizácie prognóz ekonomického vývoja, ako aj vzhľadom na aktuálne prijímané vládne opatrenia,“ napísala rada.

Rozpočtový semafor za marec 2020. Facebook Rady pre rozpočtovú zodpovednosť
Rozpočtový semafor za marec 2020. Facebook Rady pre rozpočtovú zodpovednosť
Zdieľať

Poisťovne nepristúpia na plošný odklad platieb poistného. Slovenská asociácia poisťovní to uviedla v čase, keď sa vláda a banky dohodli na odklade splátok úverov pre občanov a menšie podniky.

Ak zákazník prestane platiť poistné, dôsledkom býva zánik zmluvy a strata poistnej ochrany.

Asociácia tvrdí, že poisťovne vyplácajú poistky ešte vo väčšom rozsahu než obvykle, hoci pociťujú dôsledky pandémie a pracujú s obmedzeným počtom zamestnancov, ktorí musia pracovať z domu.

Dodáva, že bez príjmov z poistného by nemali plnenia poistiek z čoho kryť. Prerušenie poistného podľa asociácie navyše nemá oporu v zákone.

„V tejto situácii preto nie je možné očakávať, že by poisťovne mohli pristúpiť na paušálny (plošný) odklad platieb poistného. Ak by to urobili, v pomerne krátkom čase by sa dostali do problémov, čím by priviedli do problémov aj svojich klientov,“ uviedla asociácia v stanovisku.

(n, tasr)

Zdieľať

Finančné dôsledky pandémie koronavírusu pocítilo 47 percent Slovákov. Najciteľnejšie zaznamenali zhoršenie živnostníci, z ktorých ho spozorovalo 68 percent. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos.

Prieskum urobili na vzorke 1003 respondentov vo veku 18 a viac rokov 27. až 30. marca.

 • 34 % Slovákov tvrdilo, že sa finančná situácia ich domácností následkom epidémie zhoršila,
 • 13 % uviedlo, že sa zhoršila výrazne,
 • 49 % Slovákov považuje svoju finančnú situáciu za stabilizovanú, ďalšie 3 % nevedeli odpovedať.
 • zhoršenie výrazne pociťovali ľudia so stredoškolským vzdelaním bez maturity (57 %) a mladé rodiny či rodiny s dvoma deťmi v domácnosti,
 • najväčší negatívny vplyv hlásili živnostníci (68 % z nich).

Prieskum ukázal aj to, že ľudia počas pandémie viac využívajú e-shopy.

 • štyria z desiatich Slovákov využili počas posledných 14 dní predaj v e-shope s dovozom až domov,
 • pričom 20 % takúto službu využilo raz a ďalších 20 % dva- alebo viackrát.

Ľudia podľa sondy Ipsos taktiež zvažujú na internete nakupovať ešte viac, ak dostanú možnosť.

Zdieľať

Legendárny taliansky dizajnér obuvi Sergio Rossi zomrel vo veku 84 rokov. Pred niekoľkými dňami ho hospitalizovali v meste Cesena, podľa informácií viacerých médií zrejme podľahol následkom koronavírusu.

Rossi sa špecializoval na dizajn dámskej obuvi, topánky od neho nosili napríklad Rihanna či Paris Hilton.

Značku Sergio Rossi založil v 60. rokoch minulého storočia. V roku 1999 sa stala súčasťou luxusného konglomerátu Kering, od roku 2015 patrí talianskemu private equity fondu Investindustrial.

Rossi ležal v nemocnici v talianskom regióne Emilia-Romagna, ktorý patrí k najviac postihnutým pandémiou. V Taliansku doposiaľ podľahlo nákaze približne 14-tisíc ľudí, najviac na svete. (guardian, reuters)

Zdieľať

V Spojených štátoch zaniklo v marci vyše 700-tisíc pracovných miest, čo je výrazne viac, než sa čakalo. Pre dosah koronavírusu sa skončilo obdobie rekordného rastu ekonomiky i trhu práce, ktoré trvalo 113 mesiacov.

Miera nezamestnanosti v marci stúpla na 4,4 percenta, najvyššie od roku 2017. Vo februári bola na 50-ročnom minime 3,5 %.

Ide o najrýchlejší medzimesačný nárast od januára 1975. V najbližších mesiacoch sa očakáva zvýšenie nezamestnanosti nad 10 percent.

Štatistika počtu pracovných miest sa vykazuje k 12. dňu v mesiaci, marcové dáta tak odrážajú len zlomok skutočnej nezamestnanosti naprieč Spojenými štátmi.

Len v posledných dvoch marcových týždňoch požiadalo o podporu v nezamestnanosti zhruba 10 miliónov ľudí. (čtk, bloomberg, axios)

Zdieľať

Airbus zvažuje výrazné škrty vo výrobe najpredávanejšieho lietadla A320, mesačnú produkciu 60 kusov by mohol znížiť o polovicu. Tempo výroby chce prispôsobiť problémom, ktoré má letecká doprava i dodávateľské reťazce pre koronavírus.

Zníženie výroby by mohlo byť dočasné na jeden až dva štvrťroky, konečné rozhodnutie by malo padnúť do polovice apríla.

Lietadlá Airbus A320 majú jednu uličku, väčšinou sa využívajú na kratšie až stredné vzdialenosti.

Prečo chce Airbus redukovať výrobu:

 • aerolinky po celom svete odstavili lietadlá z prevádzky a pre nedostatok hotovosti a cestovné obmedzenia prestali odoberať väčšinu nových strojov,
 • zvoľnením tempa produkcie chce zabrániť hromadeniu nedodaných lietadiel,
 • čelí aj výpadkom v dodávateľskom reťazci.

Airbus aj Boeing údajne uvažujú aj o výraznom znížení výroby širokotrupých lietadiel, ako sú Airbus A350 a Boeing 777.

Ako sa zmenili plány:

Pred koronakrízou Airbus plánoval zvýšiť v budúcom roku výrobu lietadiel z rodiny A320 na 63 mesačne a v rokoch 2022 až 2023 o ďalší jeden až dva stroje.

Tieto plány boli zatiaľ odložené. Minulý mesiac firma prestala zverejňovať výhľad dodávok lietadiel na tento rok.

Airbus vlani dodal zákazníkom celkovo 863 lietadiel. Po ôsmich rokoch predstihol Boeing, ktorého dodávky klesli o polovicu – na 380 strojov. Dôvodom bola nútená odstávka dôležitého modelu 737 Max. (reuters, n)

Zdieľať

Pavol Jančovič 1. apríla skončil vo funkcii prezidenta najväčšieho združenia nákladných dopravcov Česmad Slovakia. V prezídiu združenia zostáva. Česmad uviedol, že Jančovič odstúpil na základe vlastného rozhodnutia.

 • Česmad reprezentuje vyše 1100 dopravných spoločností s 23-tisíc zamestnancami.
 • Jančoviča aktuálne zastupuje viceprezident Pavol Piešťanský z dopravnej spoločnosti Yellow Express.
 • Združenie sa chystá rokovať s ministerstvami o svojich návrhoch na zmiernenie dôsledkov pandémie koronavírusu.

Rozhovor s Jančovičom priniesol Denník N tento týždeň.

(n, tasr)

Zdieľať

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) chce dnes na krízovom štábe navrhnúť otvorenie predajní automobilov. Tvrdí, že majú veľmi nízku koncentráciu ľudí, sú veľké a je ľahké dodržať v nich vládou nastavené pravidlá predaja.

Sulík tak chce pokračovať v zmierňovaní zákazov prijatých vládou na ochranu pred pandémiou ochorenia COVID-19. V pondelok sa už otvorili predajne so záhradkárskymi potrebami, s farbami či so železiarskym tovarom.

„Som za to, aby sme v otváraní prevádzok pokračovali,“ povedal Sulík.

Pripomenul, že na jedného zákazníka obchodu musí pripadnúť minimálne 25 štvorcových metrov predajnej plochy, predajňa musí zabezpečiť pri vstupe dezinfekciu rúk alebo jednorazové rukavice a do predajne môže vstúpiť zákazník iba s rúškom na tvári. (tasr)

Zdieľať

Nezamestnanosť v Nórsku v marci stúpla šesťnásobne na rekordných 14,7 percenta. Prudký nárast je dôsledkom vládnych opatrení proti koronavírusu, ktoré spustili vo firmách vlnu státisícov výpovedí.

„Sme svedkami drastického zhoršenia situácie na trhu práce,“ cituje Reuters šéfa nórskeho úradu práce Sigruna Vaagenga.

Mnohé škrty pracovných miest sú klasifikované ako dočasné. Napríklad v prípade reštaurácií či aeroliniek sa očakáva, že po skončení reštrikcií vezmú zamestnancov naspäť.

Ekonómovia však varujú, že veľa firiem môže mať ťažkosti so zotavením sa z koronakrízy.

Zdieľať

Samosprávne kraje chcú s ministrom financií Eduardom Hegerom rokovať o výpadku príjmov, ktorý ich postihne pre pandémiu koronavírusu. Avizoval to šéf združenia SK8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič (OĽaNO).

„V krátkom čase chcú župy rokovať s ministrom financií o konkrétnych opatreniach, ktoré by riešili očakávaný masívny výpadok v ich príjmoch. Bude veľmi dôležité, aby aktuálna kríza nemala v konečnom dôsledku zásadný dosah na poskytovanie služieb pre verejnosť,“ povedal Viskupič podľa TASR.

O čo ide:

 • Kľúčovú časť príjmov samospráv tvoria výnosy z daní z príjmu od ľudí, ktoré vyzbiera štát (takzvané podielové dane).
 • Pandémia koronavírusu tieto výnosy zníži, Viskupič citoval prognózu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá počíta pre kraje s výpadkom 254 miliónov eur.
 • Kraje sa ešte pred pandémiou sťažovali, že prichádzajú o príjmy a zvyšujú sa im výdavky pre zmeny zákonov, ktoré presadila bývalá vládna koalícia (napríklad zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane pre ľudí alebo zdvihnutie platov učiteľom).
 • Parlament schválil finančné opatrenia, ktoré samosprávam uvoľnili ruky pri hospodárení, samotný výpadok však neriešia.
Zdieľať

Air France-KLM rokuje s bankami o miliardových úveroch s garanciami francúzskej a holandskej vlády. Ako najviac pravdepodobý scenár sa javí, že Paríž sa zaručí za pôžičku 4 miliardy eur pre Air France a Haag za 2 miliardy eur pre KLM.

Francúzsko aj Holandsko kontrolujú v Air France-KLM po 14 percent a dlhodobo sa sporia o to, kto bude mať v aerolinkách hlavné slovo.

Vlády po celom svete sa snažia podporovať veľké letecké spoločnosti, ktorým hrozí bankrot. Reštrikcie z dôvodu pandémie, vrátane obmedzenia cestovania, totiž ochromili činnosť aerolínií.

Americký senát už schválil podporné opatrenia za 58 miliárd dolárov na pomoc leteckému sektoru v USA, v Európe získali prísľub pomoci Norwegian Air či SAS. Lufthansa rokuje o finančnej injekcii za miliardy eur s nemeckou vládou. (reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať