Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Čo chce Ficova vláda zmeniť? Pozrite si návrhy, ktoré dnes schvaľovala

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zvýšenie koncesionárskych poplatkov

Minister kultúry Marek Maďarič chce po 13 rokoch bez zmien zvýšiť koncesionárske poplatky zo 4,64 eura na 7 eur mesačne. S opatrením má zásadný problém SNS, ktorá chce zvýšenie poplatkov len v prípade veľkých zmien vo fungovaní a v programovej štruktúre vysielania RTVS. O nesúhlase svojich ministrov na vláde hovoril šéf SNS Andrej Danko ešte aj v utorok. Maďarič hrozí demisiou, pokiaľ by návrh neprešiel. Smer môže SNS na vláde prehlasovať, prehĺbil by tak však spory s koaličným partnerom a bez Danka nemá šancu zvýšenie presadiť v parlamente. Rokovanie o tomto bode vláda prerušila.

Navrhnutá účinnosť: 1. január 2017

Zmení sa register vlastníkov firiem

Všetky stredné a veľké firmy, ktoré budú chcieť obchodovať so štátom alebo s verejnými inštitúciami, budú musieť zverejniť svojich reálnych vlastníkov. Nový register bude viesť Okresný súd v Žiline. Povinnosť zverejňovať „konečných užívateľov výhod“ existuje už teraz, ale do registra na Úrade pre verejné obstarávanie píšu mnohé firmy nezmysly. Po novom budú za pravdivosť zápisu ručiť konkrétni ľudia – najmä advokáti – alebo banky. Zvýšiť sa majú aj prípadné pokuty pre firmy a ich štatutárov.

Účinnosť: 1. január 2017

Firmy zaplatia zo ziskov nižšiu daň

Zisky firiem sa od januára budú zdaňovať sadzbou 21 percent, nie sadzbou 22 percent. Pre štát to bude znamenať na budúci rok mínus 132 miliónov eur v rozpočte. Daň z príjmov pre právnické osoby zvýšila druhá Ficova vláda – najprv z 19 percent na 23 percent, následne daň znížila na aktuálnych 22 percent.

Navrhnutá účinnosť: 1. január 2017

Dividendy sa začnú zdaňovať

 Dividendy sa majú zdaňovať od roku 2018 sadzbou dane 15 percent alebo 35 percent. Zároveň sa z nich už nebudú platiť zdravotné odvody (vo výške 14 percent), ktoré zaviedla ešte Radičovej vláda. Pre zdanenie dividend bude rozhodujúce, kedy budú vyplatené, a nie to, kedy sa vytvoril zisk, z ktorého sa vyplatili. O tomto bode vláda rokovanie prerušila pre technické pripomienky. Premiér Robert Fico však ubezpečil, že daň z dividend bude.

Navrhnutá účinnosť: 1. január 2018

Cigarety sa viac zdania

Škatuľka cigariet zdražie od januára v priemere o 10 centov. Najbežnejšia cena balíčka cigariet je 3,10 eura za škatuľku, bude teda stáť 3,20 eura. Ministerstvo financií si od vyššej spotrebnej dane na tabak a tabakové výrobky sľubuje, že fajčiari pošlú v budúcom roku do rozpočtu o 32 miliónov eur viac. Ďalšie zvýšenie zdanenia cigariet, ktoré príde od roku 2019, by malo rozpočtu pomôcť sumou 68 miliónov eur.

Navrhnutá účinnosť: 15. december 2016 a 1. február 2019

Štát predĺži špeciálne odvody pre firmy

Banky, poisťovne, telekomunikačné, farmaceutické či energetické firmy budú od januára platiť dvojnásobne vyšší špeciálny odvod ako doteraz. Firmy rátali s tým, že v tomto roku platia špeciálny odvod naposledy, bankám sa mal zase znížiť na polovicu. Po novom ho majú platiť ďalej bez ďalšieho časového obmedzenia. Aj o tomto bode ministri prerušili rokovanie.

Navrhnutá účinnosť: 31. december 2016

Daniari zaplatia úrok za zadržanú vratku DPH

Ak daniari zadržiavajú podnikateľovi vratku DPH dlhšie ako 6 mesiacov a kontrola nič nepreukáže, zaplatia mu sankčný úrok 1,5 percenta zo zadržiavanej sumy od obdobia, keď mu vznikol nárok na jej výplatu.

Navrhnutá účinnosť: 31. december 2016

Dôchodky sa zvýšia o 8,2 eura

Dôchodky sa od januára budúceho roka zvýšia o 2 percentá priemerného dôchodku, čomu zodpovedá pevná suma 8,2 eura. Poruší sa tak pravidlo, že dôchodky sa zvyšujú o percento, ktoré sa ráta ako súčet medziročného rastu cien a priemernej mzdy, pričom váha inflácie vo vzorci postupne rastie.

Navrhnutá účinnosť: 30. októbra 2016

Bude vianočný príspevok k penzii

Seniori s nízkymi dôchodkami by si mali opäť pred koncom roka prilepšiť. Dostanú jednorazový vianočný príspevok k penzii vo výške 12,74 eura. Mali by ho dostať poberatelia penzie, ktorých úhrn súm dôchodkov nepresiahne dvojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú osobu. Táto hranica podľa rezortu práce korešponduje s približnou sumou priemerného starobného dôchodku, ktorá bola ku koncu apríla 414,70 eura.

Navrhnutá účinnosť: 1. november 2016

Lieky za hranice budú vyvážať ťažšie

Problém s nedostatkom liekov, pretože sa vyvážajú za hranice, kde za ne distribútori dostanú viac peňazí ako na Slovensku, by sa mal vyriešiť. Distribučná firma už nebude môcť liek, ktorý sa platí z poistenia, vôbec vyviezť za hranice. To bude môcť len firma, ktorá liek vyrába. Ministerstvo obmedzí aj lekárne, tie už nebudú môcť predávať lieky ďalej. Budú ich môcť predať len tej distribučnej firme, ktorá im ich dodala. Za porušenie nových pravidiel budú vysoké pokuty – distribučná firma môže dostať pokutu milión eur, lekár stotisíc eur.

Navrhnutá účinnosť: 1. január 2017

Poplatok za registráciu auta sa zmení

Prvá registrácia auta dnes vyjde na 33 eur, platí to pre autá s výkonom motora do 80 kW. Za tie s vyšším výkonom zaplatia majitelia pri prvej registrácii viac. Od februára sa sadzby zmenia. Registrácia auta s vyšším výkonom tak po novom vyjde od 90 až do takmer 4 000 eur. Platiť sa však už nebude pri každej ďalšej registrácii 33 eur, ale odstupňované sadzby. Registračný poplatok sa totiž bude znižovať podľa veku auta, zvýhodnené budú staršie autá. Napríklad auto, ktoré bude šofér registrovať 15 rokov od prvej registrácie, vyjde na 0,08-násobok prvého registračného poplatku. Minimálny poplatok v hodnote 33 eur zostane zachovaný.

Navrhnutá účinnosť: 1. február 2017

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Slovenská ekonomika podľa Pellegriniho „hravo zvládne“ sociálne opatrenia, ktorú sú na stole. Deficit rozpočtu vo výške 0,5 % nepovažuje za problém. Podľa premiéra je krajina v podstate v prebytku, keby sa odmysleli náklady na splácanie dlhov.

Zdieľať

Za prvé tri kvartály roku 2019 sa na Slovensku zvýšili ceny bytov o 7,7 %. Za deväť mesiacov tohto roka vzrástla z 1671 až na 1800 eur za štvorcový meter, čo v januári málokto očakával, hovorí analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

„Je možné, že na konci roka bude táto cena atakovať hodnotu 1850 eur/m2. Znamenalo by to dvojciferný ročný rast. Ten už teraz majú za sebou v segmente najlikvidnejších nehnuteľností, pri starších 3-izbových bytoch, Banská Bystrica a Košice. Po deviatich mesiacoch tohto roka sa tam zvýšili ceny o 14,2, respektíve o 13,9 %,“ priblížil situáciu na trhu Kubrický.

Dvojciferné zvýšenie cien na konci roka podľa neho pravdepodobne čaká aj Prešov a Bratislavu. Ceny v spomínanom segmente tam stúpli za tri štvrťroky o 9,3 %, respektíve 8,2 %. Naopak, v Nitre to bolo o 2,1 %.

V aktuálnom cenovom rebríčku krajských miest v segmente starších 3-izbových bytov je na čele Bratislava (2386 eur/m2), na druhom mieste sú Košice (1687 eur/m2) a na treťom je Trnava (1617 eur/m2). Na konci je Trenčín (1276 eur/m2).

V hlavnom meste sú najdrahšie byty v centrálnom Starom Meste (3067 eur/m2). „Práve tam sa spomedzi všetkých mestských častí zvýšili ceny starších 3-izbových bytov v tomto roku najviac, až o 12,2 %,“ doplnil Kubrický.

Jeseň je v znamení nízkej ponuky bytov na trhu a ďalšieho znižovania úrokov na hypotékach.

„Vidina dlhodobo nízkej ceny peňazí na finančnom trhu psychologicky nabáda ďalších záujemcov o bývanie k zadlžovaniu. Ceny bytov preto stále rastú, a to i napriek tomu, že od 1. júla 2019 je v platnosti posledná vlna reštrikčných úverových opatrení Národnej banky Slovenska,“ konštatuje analytik s tým, že týmito opatreniami nateraz centrálna banka minula všetku svoju „muníciu“, ktorú mala pripravenú proti neprimeranému zadlžovaniu obyvateľstva.

Novostavby, pretože sú drahšie ako staršie byty, kupujú realitní investori a ľudia, ktorí majú na bývanie vyšší rozpočet.

„Staršie byty často preferujú rodiny deťmi. Okrem toho, že v porovnaní s novostavbou získajú za rovnakú cenu väčší počet štvorcových metrov, starostlivo sledujú pri výbere aj infraštruktúru, ako sú školy, škôlky, obchody, zdravotné zariadenia, možnosti mestskej hromadnej dopravy,“ vysvetlil Kubrický.

Staršie byty sú podľa neho v lokalitách, ktoré tieto požiadavky spĺňajú. Záujem o ne na úkor novších sa zvyšuje aj v dôsledku rýchlo rastúcich cien naprieč celým realitným trhom. (tasr)

Zdieľať

Pomôcku pre pochopenie, aký je rozdiel medzi štátnym rozpočtom a rozpočtom verejnej správy a ktorý čo obsahuje, zverejnila rozpočtová rada.

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Zdieľať

Ako sa správať k Pente? Odpovedajú Mikloš, Blahová, Ovčarik, Molnárová, Hirman, Kovalčík, Vašáková, Svorenčík, Ježíková a Melioris

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Mikloš o tom, ako sa správať k Pente po zverejnení nahrávok Gorily: „Keďže cítim politickú spoluzodpovednosť, myslím si, že mi neprislúcha dávať rady žiadnym ľuďom ani inštitúciám v tom, ako by sa mali správať voči Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám.“

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať