Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ako môže Bugárov minister vrátiť rozum do stavby diaľnic

1. Urobiť rebríček priorít

Budúci minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) má historickú príležitosť vniesť do rozhodnutí o výstavbe diaľnic rozhodovanie podľa faktov. Pôdu mu už pripravili analytici vládneho Inštitútu pre finančnú politiku. Program Hodnota za peniaze umožňuje testovať, kde má pre Slovensko najväčší prínos postaviť diaľnicu a kde, naopak, postačí diaľnica aj neskôr, prípadne sa dá dopravný problém vyriešiť aj inak – rýchlejšie a efektívnejšie.

Rozhodovanie o tom je kľúčové. Ak sa začne stavať skôr na mieste, kde je dopravný problém menší, znamená to neskoršiu pomoc v regióne, ktorý ju potrebuje naliehavejšie.

Preto je dôležité, či nový minister Érsek prehodnotí rozhodnutie svojho predchodcu Romana Brecelyho (Sieť) ignorovať šikovnú pomôcku vládnych analytikov na informované rozhodovanie. Brecely si totiž dohodol s ministrom financií Petrom Kažimírom, že z hodnotenia efektivity vypadnú diaľničné projekty za 2 miliardy eur. Inak povedané – všetko, čo sa chystal stavať.

Tak sa stalo, že nechal svojmu nástupcovi na stole vysúťažené diaľničné úseky pri Čadci a pri Prešove s tým, že jediný ich kilometer vychádza drahšie, než keby boli celé v tuneli. Posudky k nim neobstaral.

Teraz je Brecely na odchode a je na Érsekovi, či zmluvy podpíše alebo nie a či nechá vypracovať kompletný rebríček diaľničných projektov podľa toho, ktorý z nich prinesie v porovnaní s nákladmi obyvateľom Slovenska najviac úžitku.

2. Pozor na primátorov

Érsek sa o prehodnotení Brecelyho záverov bude rozhodovať v situácii, keď veľa primátorov a starostov na južnom Slovensku zbystrilo pozornosť. Ešte nikdy nebol minister priamo zodpovedný za stavbu diaľnic z radov strany Most-Híd. Dá sa očakávať, že tieto regióny budú u ministra lobovať za čisto politické rozhodnutie stavať diaľnice na juhu Slovenska.

Logicky tak môžu pozornosť vládnej strany priťahovať prúdy plánovanej autostrády R7 z Bratislavy až po Lučenec, kde nadväzuje na ďalšiu južnú tepnu – R2 – až po Košice.

Ak bude mať Érsek analýzy projektov z hľadiska hodnoty za peniaze, bude vidieť, na ktorú z častí južných ťahov sa dá pozerať ako na dôležitú bez toho, aby zvýhodnením juhu ukrivdil šoférom z iných regiónov.

Doterajšie odhady odborníkov naznačujú, že s južnými ťahmi to nemusí byť také horúce ako s inými.

Ján Kovalčík, analytik inštitútu INEKO a bývalý šéf inštitútu stratégie na ministerstve dopravy za čias ministrovania Jána Figeľa, si myslí, že to, čo je na celej R7 najviac potrebné, sa už onedlho začne stavať. Kilometre rýchlostnej cesty od Bratislavy po Dunajskú Stredu, na ktorých sa predpokladajú významnejšie pohyby áut, sú súčasťou PPP projektu, ktorý nedávno štát podpísal.

Nad zvyškom R7 sa treba radšej zamyslieť, domnieva sa bývalý investičný šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Juraj Čermák. Myslí si, že priorita je dostavať hlavný ťah D1 a hneď potom nasleduje prepojenie medzinárodných tranzitných koridorov zo severu na juh – či už cez Žilinu, alebo cez Prešov.

„Mimoriadne urýchlene spájať R7 a R2? Priority sú asi kdesi inde,“ uvažuje Čermák s tým, že o čosi vyššie využitie by mala cesta po Lučenec než na zvyšku trasy.

V trase R2 je výrazne vyššia intenzita dopravy od Trenčína v smere na Prievidzu, kde je potreba kapacitnejšej cestnej siete podstatne naliehavejšia ako v trase R2 východne od Lučenca.

Sieť so západnejšími úsekmi R2 počítala; po tom, čo z nej odišla primátorka Prievidze Katarína Macháčková, spomínal sa už iba ťah R2 od Zvolena na Košice.

3. Radšej viac kilometrov ako všade plný profil

Na diaľnice je ročne vyčlenených približne 300 miliónov eur a čerpanie eurofondov sa už končí. Kilometer diaľnice sme na Slovensku schopní postaviť už od 5 do 60 miliónov eur – závisí to od terénu a nastavenia súťaže.

Jedna z Érsekových prvých úloh bude zrejme dokončiť rokovania s Kažimírom o zvýšení rozpočtu na diaľnice. Brecely s ministrom financií debatoval o sumách medzi 500 až 700 miliónmi eur ročne.

Keby sa to aj podarilo, nebude to podľa odhadov stačiť ani na dokončenie hlavného ťahu D1 medzi Bratislavou a Košicami. Očakáva sa, že jej posledný úsek pri Ružomberku, na ktorý si počkajú šoféri najdlhšie, môže stáť aj 900 miliónov eur.

Minister by mal preto podriadených tlačiť do toho, aby analyzovali aj to, kde by stačili menej veľkorysé riešenia. Nemusia byť napríklad všade nevyhnutne 4 plnohodnotné diaľničné pruhy. Niekde vyrieši situáciu aj dvojpruh, inde preložka cesty prvej triedy s menej veľkorysými parametrami, pri väčších mestách aj kombinácia menších opatrení na cestnej sieti s výrazným zatraktívnením verejnej dopravy.

Na toto aktuálna mapa plánov, ktorá ráta s tým, že budeme stavať ešte 1200 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, neprihliada. Aj politici ju zvyknú brať ako nemenný základ, do ktorého postupne pridávajú nové kilometre.

Príkladom, prečo sa oplatí zvážiť, ako ďalej s diaľnicami, je južný úsek R2 za Kriváňom, kde ministerstvo dopravy plánuje mimoriadne nákladnú viackilometrovú estakádu vysoko nad terénom. Trvá na tom, že pôvodná cesta musí zostať zachovaná a do údolia sa k nej už štvorpruh nezmestí. Jednou z možností je podľa Kovalčíka vylepšiť parametre pôvodnej cesty a rozšíriť ju na štvorpruh.

Pripustením obmedzenia rýchlosti na niekoľkokilometrovom úseku napríklad na 100 kilometrov za hodinu by sa tu dalo ušetriť pravdepodobne viac ako 100 miliónov eur, mieni Kovalčík.

Podľa analytika INEKO sa treba na dopravné problémy a ich možné riešenia pozerať komplexne, neupínať sa výlučne na diaľnice a rýchlocesty a nevnímať len problémy vo vlastnom meste či regióne. Len tak sa dá v dohľadnom čase výrazne zlepšiť dopravnú situácia nielen v malom počte miest či regiónov Slovenska, ale vo väčšine tých, v ktorých je dopravná situácia nevyhovujúca.

„Na Slovensku máme mestá a regióny, ktoré očakávajú priam luxusné riešenia s enormnými nákladmi, hoci väčšina ich dopravných problémov by sa dala riešiť podstatne lacnejšie. A naopak máme regióny, ktoré nie sú prijateľne obslúžené ani železnicou, ani cestnou infraštruktúrou,“ hovorí Kovalčík.

Ondrej Matej z Inštitútu dopravy a hospodárstva, bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej, zasa dodáva, že pri rozhodovaní treba zohľadňovať rôzne náklady a prínosy – napríklad aj to, aké veľké je riziko, že sa na novej ceste niečo stane a obchádzková bude priďaleko. Pozerať sa podľa neho treba aj na hustotu osídlenia v regióne a potom aj na intenzitu dopravy.

4. Pozor na Stromčeka

Érsek a Bugár budú mať na ministerstve dopravy vplyvného sekundanta. Na pozícii štátneho tajomníka tam naďalej pôsobí Viktor Stromček zo Smeru. V Smere mu dôverujú tak veľmi, že mu kompletne zverili napríklad prípravu strategického parku automobilky Jaguar Land Rover. Má otvorené dvere aj k presadzovaniu diaľničných plánov Smeru.

V Smere medzitým debatujú aj o takom mamuťom projekte, ako je vyše 10-kilometrový tunel Karpaty. Odborníci upozorňujú, že ani táto stavba nepatrí medzi tie, ktoré potrebuje Slovensko riešiť ako prvé.

Išlo by o pokračovanie PPP obchvatu Bratislavy. Podľa Mateja neobstojí tvrdenie, že by mal v tomto úseku výrazne a rýchlo narásť tranzit kamiónov. Odporúča preto veľmi dobre počítať, kým sa do stavby pustíme, a pozerať sa aj na to, aké medzinárodné prepojenia medzitým postavia Maďari alebo Rakúšania.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Richard Sulík: Máme v programe rovnú daň a budeme sa zasadzovať za to, aby sme sa opäť k nej vrátili

Predseda SaS si myslí, že tento a budúci rok Slovensko určite nebude mať vyrovnaný rozpočet a minister financií Kamenický s tým nemôže nič urobiť.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Richardom Sulíkom:

 • Zavedenie výdavkových limitov nie je dogma
 • Súhlasí so zvýšením platov vo verejnej správe, ale žiada personálny audit
 • Rovná daň je stále priorita SaS, na jej sadzbu nemá Sulík vyhranený názor
 • Minimálnu mzdu by nerušil a zaviedol by pravidlo, že bude mať výšku 50 percent priemernej
 • Súhlasí aj s myšlienkou minimálneho dôchodku, len by ho konštruoval inak, ako navrhuje SNS
 • Miesto obedov zadarmo by Sulík dal daňové bonusy rodičom
 • Miesto vlakov zadarmo by SaS navrhla veľké zľavy a rovnaké pravidlá pre autobusy
 • Čítajte celý rozhovor s Richardom Sulíkom.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Brusel dovolil E.ON-u ovládnuť VSE. Chýba ale súhlas štátu

Nemecký koncern E.ON bude s prevzatím Východoslovenskej energetiky čakať na novú vládu. E.ON síce získal súhlas Európskej komisie, ale potrebuje ešte aj dohodu so štátom. Kabinet Smeru si chce na akcie VSE uplatniť predkupné právo.

Súhlas Európskej komisie sa týka nielen Východoslovenskej energetiky (VSE), ale aj mnohých iných európskych firiem, ktoré si medzi sebou vymieňajú nadnárodné nemecké koncerny E.ON a RWE.

V prípade Slovenska to má mať jeden významný efekt: E.ON, ktorý už vlastní Západoslovenskú energetiku (ZSE), prevezme aj VSE.

Posilnil by si tak postavenie v obchode s energiami a zdvojnásobil by územie, na ktorom zabezpečuje distribúciu elektriny ku koncovým zákazníkom.

Aký to má háčik:

O VSE prejavil záujem aj minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý by ho chcel včleniť do portfólia štátneho obchodníka s plynom SPP.

Tento fakt je už niekoľko mesiacov známy. Nové je podľa informácií Denníka E to, že o osud VSE sa bude rozhodovať až za budúcej vlády. Nemci sa chcú totiž vyhnúť tomu, aby ich dohodu o VSE prekazila ambícia ministra Žigu získať túto distribučnú spoločnosť.

Do toho prišla prekvapujúca zmena: 

RWE pred pár dňami vyčlenili VSE z okruhu aktív, ktoré si vymieňa s E.ON-om. Distribučná spoločnosť teda zostane nateraz súčasťou RWE.

Z tlačového stanoviska eurokomisie však vyplýva, že Brusel túto poslednú zmenu nebral do úvahy a transakcie posudzoval tak, ako keby medzi nimi bol aj predaj VSE.

V správe Bruselu sa totiž píše, že na Slovensku sa spoločnosti, ktoré sú súčasťou fúzie (VSE a ZSE) tradične zameriavajú na rôzne regióny v rámci krajiny a preto bola medzi nimi len obmedzená konkurencia. „Európska komisia nenašla dôkaz, že by si firmy v budúcnosti konkurovali viac, ak by k fúzii nedošlo,“ píše sa v stanovisku.

Vyzerá to teda tak, že Európska komisia dovolila predaj VSE E.ON-u, aj keď ten už prestal byť aktuálny.

O ďalšom osude VSE sa bude rozhodovať až v ďalšom volebno období.

Zdieľať

Úrad pre dohľad nedovolil poslancom nahliadnuť, ako komisia vyberala firmy, ktoré dostali licencie na záchranky. „Konanie predsedu Haška je neospravedlniteľné. Najprv odmietol zbaviť jednotlivých členov komisie mlčanlivosti, teraz zabránil poslancom súťaž skontrolovať,“ povedala poslankyňa SaS Jana Cigániková. 

„Ako má občan veriť takémuto úradu, ktorý má navyše dohliadať nad jeho zdravotnou starostlivosťou?“ dodala s tým, že žiada ministerku Kalavskú, aby navrhla odvolanie Tomáša Haška.

Viac o téme čítajte tu.

Zdieľať

Jozef Mihál zo Spolu hovorí, že koalícia pri dôchodkoch nerešpektuje vlastnú zmenu ústavy. Pri výpočte veku pri ženách by niektoré prišli o štyri mesačné dôchodky, upozorňuje.

Celé vyjadrenie bez úprav:

Strany vládnej koalície pripravili zákon o stanovení dôchodkového veku, ktorý je protiústavný a poškodzuje práva veľkej skupiny občanov. Po “obedoch zadarmo” podľa neho vládna väčšina opäť dokázala, že nie je schopná riadne spravovať štát.

Zákon o stanovení dôchodkového veku zavádza tabuľku, v ktorej je určený dôchodkový vek pre jednotlivé vekové ročníky a osobitne pre mužov a ženy podľa počtu vychovaných detí. Lenže vládna koalícia nerešpektuje zmenu ústavy, ktorú sama navrhla a nedávno pretlačila v parlamente.

Podľa prijatej ústavnej zmeny má mať žena, ktorá vychovala tri a viac detí, dôchodkový vek o 18 mesiacov nižší. Príklad: muž, ročník narodenia 1960, má podľa tabuľky dôchodkový vek 63 rokov. V zmysle ústavy žena, ktorá vychovala tri deti, má mať dôchodkový 61 rokov a 6 mesiacov. V tabuľke, ktorú navrhla vládna koalícia, má dôchodkový vek 61 rokov a 10 mesiacov. Chcú ju obrať o 4 mesačné dôchodky.

Poslanci SPOLU nesúhlasili so zmenou ústavy. “Navyše, drastické a časté zásahy do dôchodkového systému škodia súčasným aj budúcim dôchodcom. Avšak, ústavu je potrebné dodržiavať,” dodal J. Mihál.

Zdieľať

Nemecký ZEW indikátor ekonomického sentimentu v septembri oproti augustu výrazne vzrástol o 21,6 bodu (na -22,5 bodu). Vrátil sa tak na svoju júnovú úroveň, no je už takmer tri roky výrazne pod úrovňou dlhodobého priemeru (21,5 bodu).

Hodnotenie súčasnej ekonomickej situácie kleslo (o 6,4 bodu na -19,9 bodu), čo je najnižšia úroveň od mája 2010, upozornila Národná banka Slovenska.

„Nárast indikátora neznamená, že je vývoj nemeckej ekonomiky na nasledujúcich 6 mesiacov jednoznačný – výhľad ekonomiky je naďalej podľa úrovne indikátora negatívny,“ uviedla NBS.

Nenaplnili sa však očakávania finančných expertov o zintenzívnení obchodného konfliktu medzi USA a Čínou a pretrváva nádej, že sa bude dať vyhnúť brexitu bez dohody.

Aj napriek zlepšeniu je v treťom štvrťroku priemerná hodnota ZEW výrazne pod úrovňou predchádzajúceho kvartálu. Indikuje tak riziko možného poklesu ekonomiky aj v treťom štvrťroku.

Zdieľať

Sme rodina tvrdí, že „nespravodlivý výpočet“ odchodu do dôchodku sa týka 111-tisíc žien. Petra Krištúfková oznámila, že podali pozmeňovací návrh, ktorý problém odstráni.

Od 1. júla začal platiť ústavný zákon, ktorý rieši dôchodkový strop. Dôchodkový vek na Slovensku sa ústavne zastropoval na 64 rokov. Ženy zároveň pôjdu do dôchodku skôr za výchovu dieťaťa.

Krištúfková však upozornila, že súčasná právna úprava neakceptuje ústavný zákon a približne 111-tisíc žien je v tejto súvislosti diskriminovaných. Ženám narodeným v rokoch 1958, 1959 a 1960 sa podľa nej neodpočítava za každé dieťa šesť mesiacov.

Ani pozmeňovací návrh predložený na parlamentnom sociálnom výbore poslancom Ľubomírom Vážnym, ktorého súčasťou bola tabuľka, fixne definujúca vek odchodu do dôchodku, podľa jej slov nevyriešila spôsobenú nespravodlivosť voči tejto skupine žien.

„Nie je jasné, podľa akého kľúča bola táto tabuľka vyhotovená, keď ústavný zákon jasne hovorí: odpočet na každé vychované dieťa je 6 mesiacov,“ podotkla Krištúfková.

Zároveň skonštatovala, že hnutie Sme rodina predkladá do parlamentu pozmeňujúci návrh, „ktorého súčasťou je nová fixná tabuľka, ktorá spravodlivo odpočítava šesť mesiacov za každé vychované dieťa“. (tasr)

Zdieľať

Prvý dodávateľ elektriny oznámil výrazné zvýšenie cien

Domácnostiam na budúci rok výrazne stúpne cena elektriny. Predajca Magna Energia zvýši cenu silovej elektriny o takmer 24 %, schválil mu to regulačný úrad. Celková cena, ktorá zahŕňa aj iné poplatky, stúpne zhruba o 10 %.

Ceny elektriny budú zvyšovať aj ďalší predajcovia vrátane veľkých firiem, ako sú ZSE, VSE a SSE. Dôvodom je výrazný nárast ceny takzvanej silovej elektriny, ktorú obchodníci nakupujú na burze.

Širší pohľad: V prvom polroku 2019 bola priemerná cena na Pražskej energetickej burze 52 eur, rok predtým 40 eur. Pri výpočte cien na ďalší rok sa vychádza práve z vývoja medzi týmito dvomi obdobiami.

Nárast ceny je v súlade s očakávaniami. Ceny na burze totiž postupne rastú už od roku 2016. Dôvodom je najmä rast cien emisných povoleniek, ktoré si musia kupovať výrobcovia elektriny, takže im zvyšujú náklady.

Magna Energia podľa svojho vyjadrenia zvýši ceny pre všetkých odberateľov zo 48 na 60 eur za MWh.
Väčší zákazníci, medzi ktorými sú najmä firmy, sa zvyšovania cien až tak báť nemusia. Ceny sa im totiž menia na základe trhového princípu, neurčuje ich regulačný úrad.

Kedy padne rozhodnutie: O celkovej cene pre domácnosti a ďalších menších odberateľov bude rozhodovať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na konci roka. Celková cena obsahuje aj iné poplatky, ktoré pokrývajú najmä distribúciu a prenos elektriny a dotácie pre uhoľné bane a obnoviteľné zdroje. Niektoré z nich sa môžu aj znižovať.

Celková regulovaná cena na budúci rok sa podľa odhadov zvýši približne o 10 percent.

Zdieľať

Danko zopakoval, že cigarety a alkohol sa s podporou SNS zdražovať nebudú. Od ministra financií Kamenického skôr očakáva, že bude riešiť platový nepomer úradníkov vo vysokých funkciách – napríklad že úradníci v NBS zarábajú viac ako predseda parlamentu či vlády.

Zdieľať

Koaličná rada, na ktorej by sa mal zúčastniť aj minister financií kvôli štátnemu rozpočtu, by podľa Danka mohla byť vo štvrtok alebo v piatok. „Verím, že to pragmaticky uzavrieme tak, aby budúci štátny rozpočet zbehol v Národnej rade bez problémov,“ uviedol šéf SNS.

Zdieľať

EK povolila Nemcom veľkú energetickú rošádu. Musia však predať aktíva v Česku aj Maďarsku

E.ON môže prevziať časť majetku konkurenčnej firmy innogy, rozhodla Európska komisia. Podmienkou je, že splní viaceré podmienky, ku ktorým patrí predaj aktív v Nemecku, Česku a Maďarsku. Na Slovensku transakcia dostala zelenú.

Komisia pristúpila na návrh, ktorý jej predložil samotný E.ON.

„Záväzky, ktoré E.ON ponúkol, zabezpečia, že fúzia nebude viesť k menšiemu výberu a vyšším cenám na trhoch, kde tieto firmy pôsobia,“ cituje Reuters európsku komisárku pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovú.

Čo musia predať:

 • väčšinu teplárenského biznisu E.ON v Nemecku, upustí od prevádzky 34 elektrických nabíjacích staníc na diaľničných ťahoch;
 • časť maloobchodného elektrárenského portfólia E.ON na maďarskom trhu;
 • plynárenské a elektrárenské aktivity innogy v Česku.

E.ON kupuje majetok innogy v rámci zložitej dohody s materskou energetikou RWE. Plynom a elektrinou bude po novom zásobovať okolo 50 miliónov zákazníkov po celej Európe.

Ako si podelia aktivity:

 • E.ON bude pôsobiť prevažne v distribúcii a maloobchodnom predaji elektriny a plynu.
 • RWE sa sústredí na veľkoobchod s elektrinou, chce byť silným hráčom na trhu obnoviteľných zdrojov energie.

RWE už skôr získala od EK povolenie na prevzatie výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a jadra od E.ON, čo je tiež súčasťou celej transakcie.

Čo s tým má SPP:

O firmy RWE na Slovensku, v Česku a Maďarsku prejavil záujem stratový Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pod kontrolou štátu.

Na Slovensku RWE ovláda distribútora elektriny Východoslovenskú energetiku (VSE), E.ON zasa Západoslovenskú energetiku. Majú v nich 49 percent akcií a manažérsku kontrolu. Pod VSE patrí ešte obchodník s plynom innogy Slovensko.

SPP by vyhovovalo, keby Brusel nariadil dvom nemeckým koncernom predať aj slovenské aktíva niekomu tretiemu. Takto rozhodol v prípade českého a maďarského biznisu.

O slovenské dcérske firmy RWE by sa potom mohol uchádzať SPP. Európska komisia však E.ON-u dovolila, aby prevzal všetky slovenské aktíva RWE.

Nový investor českej časti innogy bude známy v budúcom roku, cituje ČTK hovorcu innogy ČR Martina Chalupského.

Kritické reakcie

Kritici verdiktu Európskej komisie sa obávajú, že E.ON bude mať napriek predaju viacerých aktív príliš silnú pozíciu na niektorých trhoch, čo môže viesť k rastu koncových cien energií.

Podmienky EK boli príliš mierne, mieni Udo Sieverding zo spotrebiteľskej centrály v najľudnatejšej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.

E.ON sa totiž nemusí vzdať napríklad podielov v mestských firmách alebo v regionálnych predajcoch elektriny.

„Konkurencia a inovácie pôjdu bokom,“ tvrdí predajca ekologického plynu a elektriny Lichtblick. Verdikt komisie podľa tejto firmy povedie k zásadným zmenám na nemeckom energetickom trhu.

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP