Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Bratislavský srdcový ústav odmieta, že nakupoval dvakrát drahšie ako košický

Minister Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič

Riaditeľ NÚSCH hovorí, že za vstrebateľné stenty fakturovali oveľa nižšiu cenu, ako vysúťažili. Minister Drucker sa ho spýtal, prečo to nikde nezverejnili.

Nákup piešťanského cétečka je údajne len slabý odvar toho, aký biznis sa robí v slovenských nemocniciach so špeciálnym zdravotníckym materiálom. Na prvý pohľad sa to nemusí zdať, lebo cena za jedno cétečko je niekoľkonásobne vyššia ako cena špeciálneho zdravotníckeho materiálu. No toho sa používa podstatne viac.

Opozičný politik Miroslav Beblavý sa svoje tvrdenie pokúsil doložiť príkladom nákupu vstrebateľných výstuží do ciev po infarkte, takzvaných intrakoronárnych stentov, v troch slovenských srdcových ústavoch.

Keď sa obstaráva za dvakrát vyššiu cenu

V marci 2014 uzavrel Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave (NÚSCH) s firmou Meditrade zmluvu na dodávku 350 kusov vstrebateľných stentov, ktoré vyrába americká firma Abbott. Jeden kus takéhoto materiálu vysúťažil za 4400 eur, cena za všetky kusy je teda 1,54 milióna eur.

No vlani v apríli už Meditrade uzavrel s košickým srdcovým ústavom (VÚSCH) zmluvu na dodanie toho istého produktu za 2200 eur za kus, teda presne o polovicu lacnejšie. Beblavý preto hovorí, že keby aj bratislavský srdcový ústav bol nakupoval za takú cenu ako neskôr košický, ušetril by 770-tisíc eur.

Banskobystrický srdcový ústav obstaral tie isté cievne výstuže v máji 2015 už za cenu 3630 eur za kus.

Keď už sme spomenuli nákup cétečiek: kauza vypukla po tom, čo vyšlo najavo, že v Piešťanoch kúpili CT prístroj nie za 1 milión, ale za 1,6 milióna eur. Beblavý teraz vysvetľuje, že len na jednom type špeciálneho zdravotníckeho materiálu v jednom tendri prerobil Národný ústav srdcových a cievnych chorôb viac peňazí.

Pre kauzu piešťanského cétečka nakoniec odstúpila vtedajšia ministerka Zuzana Zvolenská a ako podpredsedníčka parlamentu skončila Renáta Zmajkovičová (Smer), ktorá v čase kauzy šéfovala dozornej rade piešťanskej nemocnice. Nakoniec padol aj predseda parlamentu Pavol Paška, tiež zo Smeru.

Beblavý hovorí, že sa ozval nie preto, aby sa odvolávalo, hoci riaditeľ NÚSCH má čo vysvetľovať ministrovi zdravotníctva, ale preto, lebo treba zmeniť pravidlá. Napríklad aj z toho dôvodu, že vo všetkých troch menovaných prípadoch bola firma Meditrade jediným uchádzačom, a teda súťažila sama so sebou.

Nakupovali lacnejšie, ale nezverejnili to

„Stačila jedna otázka a hneď by sme to vysvetlili,“ reaguje riaditeľ bratislavského srdcového ústavu Mongi Msolly. Hovorí, že jedna vec je obstaraná cena a druhá vec cena, za ktorú aj intrakoronárne stenty reálne nakupovali.

Tvrdí, že NÚSCH nikdy nekupoval stenty za 4400 eur za kus.

Vysvetľuje, že prvý nákup urobili vo februári 2015, teda zhruba po roku od obstarávania. Kúpili 25 kusov stentov za 1848 eur. A drahšie ako za 2200 eur (s DPH) stenty nikdy nekupovali a ani nebudú. Toto má byť teda strop.

Msolly ďalej vysvetľuje, že ceny sa menili na základe listov a nie dodatkov k zmluvám, a novinárom ich ponúkal na nahliadnutie. „Je to časovo ohraničená ponuka. Ale raz, keď idú ceny dolu, sú takto použiteľné aj v ďalšom období,“ vysvetľuje riaditeľ srdcového ústavu v Bratislave.

Prečo však NÚSCH faktúry nezverejnil? „Áno, mali sme o tom debatu. Spýtal som sa, prečo to nie je zverejnené,“ povedal Drucker. „V programovom vyhlásení vlády je záväzok zverejňovať všetko, čo nedá výhodu konkrétnemu subjektu,“ pokračoval. Minister má však odkaz aj pre Beblavého – pokojne sa mohol spýtať na cenu cez infozákon.

„Firma Meditrade nemá žiadny zmluvný vzťah s NÚSCH. Nevieme ovplyvniť, kto sa prihlási – či distribútor alebo výrobca. Ja naozaj neviem, prečo sa neprihlásili dodávatelia z iných krajín. Bola to medzinárodná súťaž,“ hovorí Msolly. Problém nevidí ani v tom, že v Meditrade pracuje manželka námestníka riaditeľa NÚSCH Iva Gašparoviča.

Drucker dáva najavo, že so súťažami, do ktorých sa prihlási iba jeden záujemca, nemusí byť všetko v poriadku. „Pripúšťam, že sú tu pochybnosti, či je to legitímna súťaž,“ hovorí minister.

Na to, že pre verejné obstarávanie nemocníc je príznačná obmedzená miera súťaže, upozornili pred časom aj Transparency International a inštitút INEKO. Vyrátali, že keby vo všetkých tendroch s jediným uchádzačom, ktoré prebehli v rokoch 2012 až 2014, vzrástol počet ponúk na dve, ušetrilo by sa viac ako 35 miliónov eur ročne.

Meditrade na otázky neodpovedal.

Prečo má význam o tom hovoriť

Na to, že nákupy špeciálneho zdravotníckeho materiálu sú naozaj problém a štát prichádza pri jeho nákupoch naozaj o veľké peniaze, upozornil už zhruba pred mesiacom analytický tím Hodnoty za peniaze. Tvoria ho analytici ministerstiev financií a zdravotníctva.

Vyrátali, že úhrada zo zdravotného poistenia za špecializovaný zdravotnícky materiál za posledné dva roky vzrástla z 85 miliónov na 139 miliónov eur ročne (o 63 %).

Podobne ako lieky, aj špeciálny zdravotnícky materiál je triedený do podskupín podľa účelu a funkčných vlastností. Podskupina znamená, že v rámci nej by jednotlivé špeciálne materiály mali byť zameniteľné.

Analytici upozornili, že na rozdiel od liekov sú všetky špeciálne zdravotnícke materiály uhrádzané v plnej výške, a teda nielen do výšky najlacnejšej alternatívy v danej kategórii, ako je to pri liekoch alebo ostatných zdravotníckych pomôckach.

Keby sa aj úhrady špeciálneho zdravotníckeho materiálu obmedzili iba do výšky najlacnejšej alternatívy, zo zdravotného poistenia by sa zaplatilo menej približne o 29 až 47 miliónov eur ročne.

Minister zdravotníctva pred novinármi hovoril, že o dôslednom porovnávaní cien v zdravotníctve sa hovorí aj v programovom vyhlásení vlády.

Aké sú riešenia

Podľa Beblavého by pomohlo, keby sa zaviedol takzvaný „benčmarking“. To znamená, že by sa porovnávali ceny slovenských nákupov, ktoré majú rovnaké špecifikácie, ale odlišných výrobcov. No a keď dokážete dodať ten istý materiál za nižšiu cenu košickej nemocnici, mali by ste ho za takú cenu dodať aj bratislavskej nemocnici.

Ak by štát chcel stlačiť cenu na minimum, môže zaviesť porovnávanie cien aj s inými krajinami Únie. Na malom slovenskom trhu by totiž ani „benčmarkovanie“ nemuselo znamenať nájdenie najlepšej možnej ceny.

Analytici na ministerstvách financií aj zdravotníctva už robia na takzvanom „referencovaní“ cien zdravotníckeho materiálu, ktoré by malo zohľadňovať aj ceny mimo Slovenska. Rovnako sa to už robí pri liekoch, kde štát zistí ceny v každej krajine Únie a potom povie, že na Slovensku bude cena uhrádzaná zo zdravotného poistenia priemerom napríklad piatich najlacnejších materiálov, alebo referenčnou cenou bude napríklad druhá najnižšia cena.

Pointa porovnávania cien je v tom, že ak v nejakej krajine v Únii dodáva výrobca zdravotnícky materiál za istú cenu, mal by vedieť rovnaký materiál za rovnakú cenu dodávať aj u nás.

„Samozrejme, môže to pomôcť. Dôležité bude, aké kvalitné budú mať údaje zo zahraničia. Treba dať napríklad pozor na to, aby sa nevychádzalo z oficiálnych cenníkových údajov,“ hovorí Beblavý.

Minister Drucker novinárom povedal, že s oficiálnymi cenníkmi to naozaj problém je a máme prístup iba k belgickému a pri niektorých zdravotníckych materiáloch k francúzskemu.

Beblavý tiež navrhuje, aby sa cenové porovnávanie jednotlivých nákupov zverejňovalo na internete. Tak to funguje aj vo Veľkej Británii a je to opatrenie, ktoré sa dá zaviesť rýchlo. Pomerne rýchlo sa dajú zaviesť aj centrálne nákupy špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Drucker ich už rozbehol v prípade cétečiek.

Opozičný politik považuje za podstatné aj to, aby sa obmedzilo obchodovanie so sprostredkovateľmi, ktorí v konečnom dôsledku zvyšujú finálne ceny. „Dobrým príkladom je firma Cardioservice. Bola založená koncom augusta 2013 a dodáva primárne takýto materiál,“ hovorí Beblavý. Už v roku 2014, teda v prvom plnom roku svojej existencie, dosiahla skvelé výsledky. Oficiálni vlastníci do nej vložili 5000 eur. Firma nakúpila tovar za 1 327 800 eur a obratom ho predala za 4 483 014 eur, teda s maržou 237 %.

Prečo na to Beblavý tlačí už aj verejne? „V tejto chvíli prebieha v NÚSCH ďalšia súťaž na už spomínané intrakoronárne stenty za viac ako 6 miliónov eur a nie je dôvod si myslieť, že sa skončí inak ako predtým.“

Riaditeľ NÚSCH hovorí, že ceny za intrakoronárne stenty sa od júla znížili na 1250 eur. „Takže výsledok bude, že stenty budú maximálne za 1250 eur,“ hovorí Msolly.

Dnes na DennikE.sk

Ján Budaj: Matovičove komunikačné chyby neškodia štátu a aj prezidentka polarizuje

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Predsedovia koaličných strán podľa Jána Budaja súhlasili so zákazom spaľovania zahraničného jadrového odpadu na Slovensku „Najradšej by som to ukončil ústavným zákonom,“ dodáva s tým, že môže byť pripravený do niekoľkých týždňov.

Chcem hypotéku: Dostanem v banke 90 % hypotéku? Môžu mi ponúknuť na ten istý byt či dom výrazne inú hypotéku?

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Banky stále poskytujú 90-percentné hypotéky, no nezíska ich každý a môžu si účtovať prirážky, hovoria odborníci pre Denník E. Šesť expertov odpovedá aj na otázku, ako rozdielne môžu banky posudzovať rovnakú nehnuteľnosť.

Minúta po minúte

Prímestské autobusy v Košickom kraji budú od pondelka jazdiť v obmedzenom režime. Zmeny sa dotknú spolu 833 spojov na 130 linkách.

Prímestské autobusy tak už nebudú premávať v doterajšom prázdninovom režime, ale podľa upraveného cestovného poriadku, informoval Úrad Košického samosprávneho kraja (KSK). Zmeny v cestovných poriadkoch sú zverejňované na stránkach dopravcov a na www.cp.sk.

Dopravný výkon sa zníži zo súčasného rozsahu približne 460 000 kilometrov týždenne o zhruba 62 000 kilometrov. Zmeny boli spracované na základe aktuálneho počtu prepravených osôb v jednotlivých autobusových spojoch. Obmedzené budú nevyužívané a veľmi málo využívané spoje.

Na výraznom znížení počtu cestujúcich sa prejavili sprísnené opatrenia na obmedzenie mobility obyvateľov, ktoré vzhľadom na pandemickú situáciu prijal ústredný krízový štáb. Kraj ako objednávateľ v spolupráci so zmluvnými dopravcami eurobus a Arriva Michalovce preto upravuje rozsah dopravných služieb.

„V maximálnej možnej miere sa snažíme zabezpečovať dopravnú obslužnosť aj v časoch pandémie a lockdownu, keď mobilitu obyvateľov obmedzujú hygienicko-epidemiologické opatrenia. Treba však povedať, že počet cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave v Košickom kraji vlani klesol o 40 percent, čo pre dopravcov znamená výpadok v tržbách takmer 4,2 milióna eur. Situáciu priebežne vyhodnocujeme a prispôsobujeme aktuálnemu počtu prepravených obyvateľov,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Kraj nevylučuje ďalšie menšie úpravy rozsahu dopravných služieb tak, aby bola prioritne zabezpečená doprava pre zamestnancov kritickej infraštruktúry, najmä zdravotníkov. Autobusy dopravcov eurobus a Arriva Michalovce pritom premávajú nielen na území Košického, ale i Prešovského kraja.

V Michalovciach od pondelka otvoria pre cestujúcich novú autobusovú stanicu. Autobusy tak už nebudú premávať z nástupíšť mestskej hromadnej dopravy, ale budú presmerované na nástupištia nového terminálu. (tasr)

Finančným riaditeľom Dopravného podniku Bratislava by sa mal stať Andrej Zigmund. Na online výberovom konaní uspel spomedzi štyroch uchádzačov.

Informovala o tom hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. „Na základe všetkých zhromaždených materiálov, vystúpení uchádzačov, hodnotenia a následného hlasovania komisia odporúča primátorovi na pozíciu chief financial officer (CFO) DPB, za člena predstavenstva zodpovedného za finančnú oblasť Dopravného podniku Bratislava, Andreja Zigmunda,“ skonštatovala Rajčanová. (tasr)

Spolupracovníci vlády či ministrov nebudú môcť brať dotácie, ako sa to stalo v prípade premiérovho poradcu Kalinského; zmení sa preto zákon. Ľudia z vedenia OĽaNO sa na tom dohodli dnes, povedal minister obrany Jaroslav Naď. (markíza)

Ďalšie obchody by sa mohli otvoriť od 8. februára, ak prejdeme na covid automat a počet pozitívnych testov bude menej ako 5000, zopakoval Marek Krajčí. Tvrdí, že ďalšie uvoľňovanie je možné, ak by sme sa dostali do kontinuálneho pretestovávania, najmä obyvateľov, ktorí sa budú viac pohybovať a prichádzať do kontaktu s ďalšími ľuďmi. (ta3)

V trnavskej automobilke Stellantis Slovakia absolvovalo testovanie do soboty večera 2604 zamestnancov závodu a dodávateľských firiem v jeho areáli. Pozitívnych bolo 22 ľudí, miera pozitivity počas dvoch dní testovania dosiahla 0,84 %.

Reklamné stavby by sa mohli povoľovať len na dobu určitú, najviac na tri roky. Obce by mohli po novom iniciovať odstránenie nelegálnych reklamných stavieb, ktoré nie sú na jej pozemkoch, ale sú v území obce. Vyplýva to z návrhu novely stavebného zákona, ktorý do parlamentu predložili poslanci zo Za ľudí a SaS.

Zvýšiť by sa mohli aj pokuty za nedodržiavanie zákona. Poslanci tak chcú dosiahnuť znižovanie vizuálneho smogu.

V súčasnosti sa môžu reklamné stavby povoľovať aj na dobu neurčitú. Povolenie na dobu určitú podľa poslancov zabezpečí, že mestá a obce budú môcť periodicky prehodnocovať umiestňovanie reklamných stavieb na ich územiach.

„V prípade, že zdôvodnia, že ich množstvo je neúnosné, môžu na túto skutočnosť poukázať pri predlžovaní doby trvania reklamnej stavby,“ skonštatovali v dôvodovej správe návrhu.

Ak vlastník nepožiada o predĺženie trvania reklamnej stavby alebo sa stavebný úrad rozhodne ju nepredĺžiť, po novom by ju musel vlastník odstrániť do 30 dní. Ak by tak neurobil, mal by zaplatiť pokutu 1350 eur. Poslanci tiež navrhujú sprísniť pokuty za stavbu bez ohlásenia. Zo súčasných 150 až 450 eur by sa mohla zvýšiť na 450 až 1350 eur.

Podľa súčasnej legislatívy môžu iniciovať odstránenie nelegálnej reklamnej stavby len vlastníci alebo prenajímalitelia pozemkov, na ktorých tieto stavby stoja. Po novom by mohla iniciovať odstránenie aj obec, na ktorej území sa stavby nachádzajú.

V prípade nahlásenia nelegálnej reklamnej stavby, čiže postavenej bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním alebo bez ohlásenia by stavebný úrad mal získať povinnosť do 30 dní vydať súhlas s odstránením stavby.

Vlastník pozemku či obec by tak mohla odstrániť reklamnú stavbu na náklady vlastníka stavby. Povolenia pre reklamné stavby vydané na dobu neurčitú by sa mohli po novom obmedziť na tri roky, trvali by teda len do 30. apríla 2024. Nová legislatíva by v prípade schválenia mohla byť účinná od 1. mája tohto roka. (tasr)

V Česku otvorili stovky reštaurácií a barov na protest proti opatreniam. Podniky sú súčasťou iniciatívy Chcípl PES (protiepidemický systém ČR). Podľa organizátorov nie je cieľom protestu na pandémii zarábať, ale prežiť. Tiež chcú založiť politické hnutie Otvoríme Česko.

Účasť na akcii ohlásili reštaurácie z Prahy, Teplíc, Ústí nad Labem, Brna, Kladna či okresu Jihlava, pričom sa k protestu pripojili stovky podnikov. Hromadné akcie, pri ktorých by sa zišli tisíce ľudí ako 10. januára na pražskom Staromestskom námestí, však iniciatíva nechystá.

Hovorca pražského magistrátu Vít Hofman povedal, že otvoreným reštauráciám a podnikom hrozí za porušenie pravidiel pokuta do výšky 20 000 českých korún (765 eur).

Iniciatíva Chcípl PES odmieta podmienku, v súlade s ktorou musia žiadatelia o dotáciu z programu vlády s názvom „Covid Gastro – Uzavreté prevádzky“ uviesť, že nikdy neporušili vládne nariadenie.

Zástupcovia iniciatívy oznámili, že chcú založiť politické hnutie Otevřeme Česko – Chcípl PES. Reštaurácie by sa podľa nich mali stať politickými bunkami a zostať tak otvorené, keďže podľa iniciatívy majú politické rokovania v rámci epidemiologických reštrikcií výnimku. (tasr, novinky)

V trnavskej automobilke Stellantis Slovakia absolvovalo do piatka večera testovanie na covid-19 2177 zamestnancov závodu a dodávateľských firiem. Pozitívnych testov bolo 17, miera pozitivity počas dvoch dní testovania dosiahla 0,78 %.

Testovanie v priestoroch automobilky pokračuje aj v sobotu a v nasledujúcich dňoch. V prípade potreby potrvá do utorka 26. januára.

Nová spoločnosť Stellantis vznikla spojením skupiny Fiat Chrysler Automobiles FCA a skupiny Groupe PSA, ktorej súčasťou je aj trnavská automobilka.

Koaličná rada odsúhlasila vznik agentúry Slovakia Travel, vzniknúť by mohla do 1. apríla 2021. Podmienkou na vznik agentúry na podporu a propagáciu cestovného ruchu je ešte súhlas rezortu financií.

Potvrdil to hovorca ministerstva dopravy a výstavby Ivan Rudolf. „Môžeme potvrdiť, že koaličná rada odsúhlasila vznik agentúry na podporu a propagáciu cestovného ruchu Slovakia Travel, jej vznik je však v zmysle zákona podmienený súhlasom Ministerstva financií (MF) SR. Tento finálny akt ešte nenastal a je nutnou podmienkou vzniku spoločnosti,“ priblížil Rudolf.

Od agentúry si rezort dopravy sľubuje oživenie cestovného ruchu po pandémii ochorenia covid-19, konkurencieschopnosť na zdrojových trhoch, ktorými sú pre SR susedné krajiny, ale aj zvýšenie podielu na HDP národného hospodárstva, podporu regiónov a odstraňovanie regionálnych disparít či podporu rozvoja turistickej infraštruktúry.

Projekt a návrh na vznik organizácie počíta so zriadením samostatnej príspevkovej organizácie podľa vzoru väčšiny funkčných organizácií tohto typu na porovnateľných trhoch, napríklad v Českej republike.

Jej pôsobnosť bude priamo naviazaná na už existujúce regionálne štruktúry, ktorými sú OOCR a KOCR (oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu).

Cieľom je pracovať s exaktnými analytickými dátami z regiónov, analyzovať ich a prinášať konkrétne riešenia na skvalitnenie cestovného ruchu na Slovensku, a to aj s prínosmi pre národné hospodárstvo.

„Sme jediná krajina, ktorá má regionálne štruktúry, ale nemáme nad nimi strešnú organizáciu. Založením Slovakia Travel vytvoríme uzatvorený celok,“ podotkol prednedávnom hovorca ministerstva dopravy.

Podľa ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina) je dôležité, aby agentúra vznikla práve v tomto roku, keď sa očakáva oživenie. „Keď nevznikne Slovakia Travel a nepomôžeme cestovnému ruchu v roku 2021, tak už nemusíme pomáhať vôbec,“ upozornil pred časom na sociálnej sieti. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať