Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Bratislavský srdcový ústav odmieta, že nakupoval dvakrát drahšie ako košický

Minister Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič

Riaditeľ NÚSCH hovorí, že za vstrebateľné stenty fakturovali oveľa nižšiu cenu, ako vysúťažili. Minister Drucker sa ho spýtal, prečo to nikde nezverejnili.

Nákup piešťanského cétečka je údajne len slabý odvar toho, aký biznis sa robí v slovenských nemocniciach so špeciálnym zdravotníckym materiálom. Na prvý pohľad sa to nemusí zdať, lebo cena za jedno cétečko je niekoľkonásobne vyššia ako cena špeciálneho zdravotníckeho materiálu. No toho sa používa podstatne viac.

Opozičný politik Miroslav Beblavý sa svoje tvrdenie pokúsil doložiť príkladom nákupu vstrebateľných výstuží do ciev po infarkte, takzvaných intrakoronárnych stentov, v troch slovenských srdcových ústavoch.

Keď sa obstaráva za dvakrát vyššiu cenu

V marci 2014 uzavrel Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave (NÚSCH) s firmou Meditrade zmluvu na dodávku 350 kusov vstrebateľných stentov, ktoré vyrába americká firma Abbott. Jeden kus takéhoto materiálu vysúťažil za 4400 eur, cena za všetky kusy je teda 1,54 milióna eur.

No vlani v apríli už Meditrade uzavrel s košickým srdcovým ústavom (VÚSCH) zmluvu na dodanie toho istého produktu za 2200 eur za kus, teda presne o polovicu lacnejšie. Beblavý preto hovorí, že keby aj bratislavský srdcový ústav bol nakupoval za takú cenu ako neskôr košický, ušetril by 770-tisíc eur.

Banskobystrický srdcový ústav obstaral tie isté cievne výstuže v máji 2015 už za cenu 3630 eur za kus.

Keď už sme spomenuli nákup cétečiek: kauza vypukla po tom, čo vyšlo najavo, že v Piešťanoch kúpili CT prístroj nie za 1 milión, ale za 1,6 milióna eur. Beblavý teraz vysvetľuje, že len na jednom type špeciálneho zdravotníckeho materiálu v jednom tendri prerobil Národný ústav srdcových a cievnych chorôb viac peňazí.

Pre kauzu piešťanského cétečka nakoniec odstúpila vtedajšia ministerka Zuzana Zvolenská a ako podpredsedníčka parlamentu skončila Renáta Zmajkovičová (Smer), ktorá v čase kauzy šéfovala dozornej rade piešťanskej nemocnice. Nakoniec padol aj predseda parlamentu Pavol Paška, tiež zo Smeru.

Beblavý hovorí, že sa ozval nie preto, aby sa odvolávalo, hoci riaditeľ NÚSCH má čo vysvetľovať ministrovi zdravotníctva, ale preto, lebo treba zmeniť pravidlá. Napríklad aj z toho dôvodu, že vo všetkých troch menovaných prípadoch bola firma Meditrade jediným uchádzačom, a teda súťažila sama so sebou.

Nakupovali lacnejšie, ale nezverejnili to

„Stačila jedna otázka a hneď by sme to vysvetlili,“ reaguje riaditeľ bratislavského srdcového ústavu Mongi Msolly. Hovorí, že jedna vec je obstaraná cena a druhá vec cena, za ktorú aj intrakoronárne stenty reálne nakupovali.

Tvrdí, že NÚSCH nikdy nekupoval stenty za 4400 eur za kus.

Vysvetľuje, že prvý nákup urobili vo februári 2015, teda zhruba po roku od obstarávania. Kúpili 25 kusov stentov za 1848 eur. A drahšie ako za 2200 eur (s DPH) stenty nikdy nekupovali a ani nebudú. Toto má byť teda strop.

Msolly ďalej vysvetľuje, že ceny sa menili na základe listov a nie dodatkov k zmluvám, a novinárom ich ponúkal na nahliadnutie. „Je to časovo ohraničená ponuka. Ale raz, keď idú ceny dolu, sú takto použiteľné aj v ďalšom období,“ vysvetľuje riaditeľ srdcového ústavu v Bratislave.

Prečo však NÚSCH faktúry nezverejnil? „Áno, mali sme o tom debatu. Spýtal som sa, prečo to nie je zverejnené,“ povedal Drucker. „V programovom vyhlásení vlády je záväzok zverejňovať všetko, čo nedá výhodu konkrétnemu subjektu,“ pokračoval. Minister má však odkaz aj pre Beblavého – pokojne sa mohol spýtať na cenu cez infozákon.

„Firma Meditrade nemá žiadny zmluvný vzťah s NÚSCH. Nevieme ovplyvniť, kto sa prihlási – či distribútor alebo výrobca. Ja naozaj neviem, prečo sa neprihlásili dodávatelia z iných krajín. Bola to medzinárodná súťaž,“ hovorí Msolly. Problém nevidí ani v tom, že v Meditrade pracuje manželka námestníka riaditeľa NÚSCH Iva Gašparoviča.

Drucker dáva najavo, že so súťažami, do ktorých sa prihlási iba jeden záujemca, nemusí byť všetko v poriadku. „Pripúšťam, že sú tu pochybnosti, či je to legitímna súťaž,“ hovorí minister.

Na to, že pre verejné obstarávanie nemocníc je príznačná obmedzená miera súťaže, upozornili pred časom aj Transparency International a inštitút INEKO. Vyrátali, že keby vo všetkých tendroch s jediným uchádzačom, ktoré prebehli v rokoch 2012 až 2014, vzrástol počet ponúk na dve, ušetrilo by sa viac ako 35 miliónov eur ročne.

Meditrade na otázky neodpovedal.

Prečo má význam o tom hovoriť

Na to, že nákupy špeciálneho zdravotníckeho materiálu sú naozaj problém a štát prichádza pri jeho nákupoch naozaj o veľké peniaze, upozornil už zhruba pred mesiacom analytický tím Hodnoty za peniaze. Tvoria ho analytici ministerstiev financií a zdravotníctva.

Vyrátali, že úhrada zo zdravotného poistenia za špecializovaný zdravotnícky materiál za posledné dva roky vzrástla z 85 miliónov na 139 miliónov eur ročne (o 63 %).

Podobne ako lieky, aj špeciálny zdravotnícky materiál je triedený do podskupín podľa účelu a funkčných vlastností. Podskupina znamená, že v rámci nej by jednotlivé špeciálne materiály mali byť zameniteľné.

Analytici upozornili, že na rozdiel od liekov sú všetky špeciálne zdravotnícke materiály uhrádzané v plnej výške, a teda nielen do výšky najlacnejšej alternatívy v danej kategórii, ako je to pri liekoch alebo ostatných zdravotníckych pomôckach.

Keby sa aj úhrady špeciálneho zdravotníckeho materiálu obmedzili iba do výšky najlacnejšej alternatívy, zo zdravotného poistenia by sa zaplatilo menej približne o 29 až 47 miliónov eur ročne.

Minister zdravotníctva pred novinármi hovoril, že o dôslednom porovnávaní cien v zdravotníctve sa hovorí aj v programovom vyhlásení vlády.

Aké sú riešenia

Podľa Beblavého by pomohlo, keby sa zaviedol takzvaný „benčmarking“. To znamená, že by sa porovnávali ceny slovenských nákupov, ktoré majú rovnaké špecifikácie, ale odlišných výrobcov. No a keď dokážete dodať ten istý materiál za nižšiu cenu košickej nemocnici, mali by ste ho za takú cenu dodať aj bratislavskej nemocnici.

Ak by štát chcel stlačiť cenu na minimum, môže zaviesť porovnávanie cien aj s inými krajinami Únie. Na malom slovenskom trhu by totiž ani „benčmarkovanie“ nemuselo znamenať nájdenie najlepšej možnej ceny.

Analytici na ministerstvách financií aj zdravotníctva už robia na takzvanom „referencovaní“ cien zdravotníckeho materiálu, ktoré by malo zohľadňovať aj ceny mimo Slovenska. Rovnako sa to už robí pri liekoch, kde štát zistí ceny v každej krajine Únie a potom povie, že na Slovensku bude cena uhrádzaná zo zdravotného poistenia priemerom napríklad piatich najlacnejších materiálov, alebo referenčnou cenou bude napríklad druhá najnižšia cena.

Pointa porovnávania cien je v tom, že ak v nejakej krajine v Únii dodáva výrobca zdravotnícky materiál za istú cenu, mal by vedieť rovnaký materiál za rovnakú cenu dodávať aj u nás.

„Samozrejme, môže to pomôcť. Dôležité bude, aké kvalitné budú mať údaje zo zahraničia. Treba dať napríklad pozor na to, aby sa nevychádzalo z oficiálnych cenníkových údajov,“ hovorí Beblavý.

Minister Drucker novinárom povedal, že s oficiálnymi cenníkmi to naozaj problém je a máme prístup iba k belgickému a pri niektorých zdravotníckych materiáloch k francúzskemu.

Beblavý tiež navrhuje, aby sa cenové porovnávanie jednotlivých nákupov zverejňovalo na internete. Tak to funguje aj vo Veľkej Británii a je to opatrenie, ktoré sa dá zaviesť rýchlo. Pomerne rýchlo sa dajú zaviesť aj centrálne nákupy špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Drucker ich už rozbehol v prípade cétečiek.

Opozičný politik považuje za podstatné aj to, aby sa obmedzilo obchodovanie so sprostredkovateľmi, ktorí v konečnom dôsledku zvyšujú finálne ceny. „Dobrým príkladom je firma Cardioservice. Bola založená koncom augusta 2013 a dodáva primárne takýto materiál,“ hovorí Beblavý. Už v roku 2014, teda v prvom plnom roku svojej existencie, dosiahla skvelé výsledky. Oficiálni vlastníci do nej vložili 5000 eur. Firma nakúpila tovar za 1 327 800 eur a obratom ho predala za 4 483 014 eur, teda s maržou 237 %.

Prečo na to Beblavý tlačí už aj verejne? „V tejto chvíli prebieha v NÚSCH ďalšia súťaž na už spomínané intrakoronárne stenty za viac ako 6 miliónov eur a nie je dôvod si myslieť, že sa skončí inak ako predtým.“

Riaditeľ NÚSCH hovorí, že ceny za intrakoronárne stenty sa od júla znížili na 1250 eur. „Takže výsledok bude, že stenty budú maximálne za 1250 eur,“ hovorí Msolly.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Nemocnice budú aj naďalej chránené pred exekúciami. Pravidlá ochrany sa však zmenia, po novom sa budú týkať všetkých, ktoré sú označené ako subjekty hospodárskej mobilizácie, vyplýva to z novely zákona, ktorú podpísala Zuzana Čaputová.

Ochrana nemocníc pred exekúciami sa mala pôvodne skončiť na konci roka.

Hlava štátu vyzvala vládu a poslancov parlamentu k čo najskoršiemu systémovému a ústavne nespochybniteľnému vyriešeniu zadlženia štátnych nemocníc.

„Pretože v demokratickom a právnom štáte sa dlhy musia platiť, a nie sa tejto povinnosti zbavovať zákonnými výnimkami ochraňujúcimi pôvodcov dlhu,“ uviedla prezidentka.

Zadlžovanie nemocníc a zdravotníckych zariadení považuje za štrukturálny problém, ktorý sa nepodarilo vyriešiť viacerým politickým garnitúram. Poukazuje, že aj podpísaná právna norma je ústavne na hrane, ale podpísala ju preto, že prevážil verejný záujem a záujem na ochrane zdravia a životov obyvateľstva. Bez novely by totiž podľa hlavy štátu v krátkom čase hrozilo sparalyzovanie činnosti mnohých štátnych a samosprávnych zdravotníckych zariadení. (tasr)

Nálada v slovenskej ekonomike v novembri mierne klesla, aj keď nie v každom sektore. Najvýraznejšie klesla v službách, naopak, v priemysle dosiahla najvyššiu úroveň od jari 2018, uviedol Inštitút finančnej politiky.

„Solídny výkon priemyslu by mal tak aspoň do novembra podporiť slovenský export,“ uviedli ekonómovia inštitútu.

 • Spotreba elektriny, ktorá v poslednom týždni medziročne ešte viac stúpla.
 • Domáce údaje o najazdených kilometroch nákladnou prepravou boli v posledných týždňoch síce vlažnejšie (skôr pre opatrenia obmedzujúce služby), avšak svetová kontajnerová preprava bola v októbri medziročne vyššia o takmer 7 %. Objem svetového obchodu by tak mohol ešte stúpnuť.
 • Internetové vyhľadávanie automobilových značiek vyrábaných na Slovensku sa síce v posledných týždňoch zvoľňuje, rovnako to bolo aj minulý rok, čo môže byť len dočasný sezónny faktor.

Cena bitcoinu stúpla na historické maximum 19 808 dolárov, tento rok sa posilnil o viac než 170 %. Spevňovanie bitcoinu poháňa dopyt po rizikových aktívach v období bezprecedentných fiškálnych a menových stimulov.

Okolo 16.40 h si bitcoin pripisoval 7,9 % na 19 325 dolárov. K jeho posilňovaniu všeobecne prispieva záujem o aktíva, ktoré sa považujú za odolné voči inflácii.

Investori prepokladajú aj to, že sa kybernetické meny začnú plošne používať. (čtk, reuters)

General Motors nakoniec neprevezme 11-percentný podiel vo výrobcovi elektromobilov Nikola, v pláne už nie je ani produkcia áut Badger. Firmy upravili dohodu o strategickom partnerstve, čo viedlo k pádu akcií firmy Nikola o vyše 20 %.

Firmy sa dohodli na strategickom partnerstve v septembri. GM mala vstúpiť do spoločnosti Nikola a pomáhať jej pri výrobe pick-upu Badger s elektrickým a vodíkovým pohonom.

Nová dohoda predpokladá, že GM bude dodávať Nikole palivové články pre jej nákladné autá Class 7/8. (čtk, reuters)

Reálne zľavy českých e-shopov počas akcie Black Friday dosahovali priemerne 10 – 20 % a boli výrazne nižšie ako priemerne uvádzaných 30 a niekedy než 80 %, tvrdí portál Hlidacshopu.cz. Zľavy sa v najväčších e-shopoch týkali len 1 – 2 % výrobkov. Veľkí predajcovia kvôli optickému zvýšeniu zliav s cenami väčšinou nemanipulovali. (čtk)

Zvolený americký prezident Joe Biden nominoval na post ministerky financií Janet Yellenovú. Bývalá šéfka americkej centrálnej banky bude prvou ženou zastávajúcou tento post v americkej histórii.

Nominácia Yellenovej sa všeobecne očakávala. Už predtým o nej ako o budúcej ministerke financií písali americké médiá.

Yellenova bola prvou ženou na čele Fedu v rokoch 2014 až 2018, teda za prezidenta Baracka Obamu, keď bol viceprezidentom Biden. Vo funkcii podporovala umiernený prístup k menovej politike charakterizovaný pozvoľným zvyšovaním úrokových sadzieb.

O prezidentovi Donaldovi Trumpovi Yellenová vo februári povedala, že nerozumie hospodárskej politike a nechápe poslaniu Fedu. (reuters, čtk)

Janet Yellenová Foto - TASR/AP
Janet Yellenová Foto – TASR/AP

Minulý týždeň, ktorý bol najlepší v novembri, dosiahli tržby v reštauráciách len 50 % úrovne z februára a tržby v ubytovaní len 20 %. „Odhadujeme, že v medziročnom porovnaní tržby v reštauráciách mohli v novembri klesnúť o 16 % a v ubytovaní až o 70 %,“ uviedol Inštitút finančnej politiky vo svojom monitore.

Ceny za diaľničné známky sa na budúci rok nebudú zvyšovať, povedal minister dopravy Andrej Doležal v Rádiu Expres. Nezvyšovali sa už desať rokov, ale minister „si nevie predstaviť v tomto ťažkom období zvyšovať náklady pre občanov“.

Britské banky v októbri schválili viac ako 97 500 hypoték, čo je najvyšší počet za vyše 13 rokov. Údaje centrálnej banky naznačujú, že napriek ďalším pandemickým reštrikciám sa zotavovanie realitného trhu nespomaľuje.

Októbrový počet nových hypoték je najvyšší od septembra 2007 a o tretinu vyšší než vo februári pred vypuknutím pandémie. Analytici čakali menej úverov oproti septembru, keď ich pribudlo zhruba 92-tisíc.

Britský trh s bývaním sa po jarnej vlne pandémie v lete prudko zotavil. Výrazne ho podporili opatrenia vlády na zníženie nákladov pre záujemcov o bývanie a zvýšený dopyt ľudí pracujúcich z domova po väčších nehnuteľnostiach. (tasr, ft)

Štúdia ŽSR na elektrifikáciu trate medzi Zvolenom a Fiľakovom za viac než 200 miliónov eur nezískala pozitívne hodnotenie od Útvaru hodnoty za peniaze. Trať je súčasťou južného ťahu Bratislava – Zvolen – Košice, analytici odporúčajú materiál doplniť a opraviť.

Štátne ŽSR, ktoré spravujú železničné trate a stanice, posudzovali v štúdii dve možnosti:

 • Elektrifikovať a rekonštruovať trať zo Zvolena cez Lučenec do Fiľakova za 235 miliónov eur. Okrem trate by sa prerobili nástupištia a modernizovali zabezpečovacie zariadenia. Na časti úsekov by sa zvýšila traťová rýchlosť zo 100 na 120 kilometrov za hodinu.
 • Náročnejší variant za 253 miliónov eur počítal aj so zdvojkoľajnením dvoch úsekov. Ten variant vyšiel ako neefektívny aj ŽSR.

Lacnejšiu rekonštrukciu videli železnice ešte ako nízko efektívnu, ÚHP však nesúhlasí a tvrdí, že štúdia zle odhadla náklady na zabezpečovacie zariadenia v staniciach.

Ani jeden z variantov by neznamenal, že rýchliky južnou trasou by mohli jazdiť výlučne s elektrickými rušňami, z Fiľakova by trať totiž bola naďalej bez elektrického vedenia takmer až po Košice. Dnes sa rušne vymieňajú vo Zvolene.

Čo hovorí ÚHP

 • Analytikom sa nepozdávalo, že štúdia pre ŽSR rátala aj s posilnením dopravy, to by však malo byť podľa ÚHP vyhodnotené nezávisle.
 • Odporúčajú zanalyzovať aj možné prínosy elektrifikácie kratšieho úseku Zvolen – Lučenec alebo dlhšieho Zvolen – Výhybňa Urbánka, ktorá sa nachádza medzi Fiľakovom a Jesenským.
 • Navrhujú hľadať ďalšie úspory nákladov, vďaka ktorým by sa projekt mohol oplatiť.
 • Naznačujú tiež, že rýchliky by nemuseli zastavovať vo Fiľakove na stanici, ale len na zastávke bližšie k centru mesta, čím by ušetrili niekoľko kilometrov.

Podľa firmy Ericsson bude koncom roka na 5G siete napojených viac ako jedna miliarda ľudí, do piatich rokov to bude 60 % ľudí na svete. V roku 2026 budú 5G siete najviac využívať obyvatelia Severnej Ameriky.

„Pandémia rozhodujúcim spôsobom prispela k zrýchľovaniu digitalizácie ekonomiky i spoločnosti. Z toho bude mať prospech aj expanzia 5G,“ uviedol manažér Ericssonu Fredrik Jejdling.

Ericsson prognózuje, že ceny smartfónov s pripojením na 5G sa na budúci rok znížia. Záujemcovia o surfovanie v superrýchlej sieti potrebujú okrem upraveného telefónu uzavrieť zmluvu, ktorá ich využitie umožňuje.

Podľa štúdie Ericssonu budú 5G siete prenášať za 5 rokov viac ako polovicu globálnych mobilných dát. V ich výstavbe vedú Švajčiarsko a Spojené štáty.

Čo dokáže 5G:

 • Nová generácia mobilných sietí ponúka skokové zvýšenie prenosovej rýchlosti.
 • V spojení s cloudovými službami umožní používať v telefóne virtuálnu alebo rozšírenú realitu.
 • Rozširuje možnosti na vývoj mobilných aplikácií. (čtk, reuters)

Nový štátny strategický priemyselný park by mal vzniknúť pri Rimavskej Sobote na ploche približne 65 hektárov. Návrh predložilo ministerstvo hospodárstva do medzirezortného pripomienkového konania. V parku by mohlo vzniknúť minimálne 500 pracovných miest. (tasr)

Pokles spotrebiteľských cien v Nemecku sa v novembri prehĺbil, medziročná deflácia podľa metodiky EÚ stúpla na 0,7 % z 0,5 % v októbri. Jedným z dôvodov zlacňovania je dočasné zníženie DPH, ktoré platí od júla.

Predbežné údaje o vývoji cien v novembri zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis na internetovej stránke. V medzimesačnom porovnaní ceny klesli o 0,8 %, podľa výpočtu harmonizovaného s metodikou EÚ sa znížili o 1 %.

Inflácia v Nemecku sa ešte viac vzdialila cieľu ECB, ktorý je nastavený na rast cien v blízkosti 2 %. Konečnú správu o novembrovej inflácii vydajú štatistici 11. decembra. (čtk)

Projekt Slovenské Vianoce pripravila na podporu domácich výrobcov Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Chce zdôrazňovať, aké podstatné je teraz podporovať domácu produkciu potravín, a vysvetľovať, že spotrebiteľ pri nich platí za zdravý a veterinármi kontrolovaný výrobok. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať