Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Detské jasle môžu zdražieť, štát chce, aby fungovali inak. Čo plánuje zmeniť?

Dostať dieťa do štátnej škôlky môže byť v Bratislave chronický problém, dopyt vysoko prevyšuje kapacitu. Foto ilustračné – Lucia Gomez
Dostať dieťa do štátnej škôlky môže byť v Bratislave chronický problém, dopyt vysoko prevyšuje kapacitu. Foto ilustračné – Lucia Gomez

Lucia Gomez viedla škôlku päť rokov v Británii. Po návrate na Slovensko si založila súkromnú multikultúrnu jazykovú škôlku Rainbow Garden v Limbachu, ktorá plní aj funkciu jaslí, je totiž pre deti od dvoch do šiestich rokov.

Teraz sa však obáva o jej ďalšiu existenciu. Keď totiž prejde novela zákona o sociálnych službách v podobe, v akej ju navrhlo ministerstvo práce a sociálnych vecí, hrozí, že bude musieť zvýšiť poplatky tak, že už môžu byť pre rodičov malých detí neúnosné.

„Ak sa súkromné zariadenia rozhodnú splniť všetky nové požiadavky, ktoré zavádza novela zákona, tak budú musieť svoje ceny zdvihnúť minimálne na dvojnásobok,“ vraví Lucia Gomez.

To, že sa podmienky fungovania jaslí zmenia, síce privítala, aj pri prípravách návrhov bola radami nápomocná. No k mnohým veciam, ktoré ministerstvo práce do novely napokon zapracovalo, má výhrady.

Novela totiž dosť zásadne mení podmienky fungovania zariadení starostlivosti o najmenšie deti. „Pre mňa a pre moju škôlku, ako aj pre mnohé iné škôlky po celom Slovensku je to likvidačné,“ dodáva.

K novele sa práve skončilo pripomienkové konanie. Vláda by ju mala schvaľovať v septembri, do parlamentu sa dostane o mesiac neskôr a účinnosť má nadobudnúť už od januára 2017.

Jasliam, ktoré už fungujú, dá čas na zosúladenie svojho fungovania s novelou do konca budúceho roku.

Zmení sa spôsob registrácie

Ten, kto chce dnes prevádzkovať súkromné jasle, musí si vybaviť živnostenské oprávnenie či voľnú živnosť. Rovnakú podmienku by mali splniť aj ľudia, ktorí sa venujú opatrovaniu najmenších deti vo svojej či cudzej domácnosti.

Štát však chce získať väčší prehľad o tom, kto sa opatrovaniu detí reálne venuje, a mať aj právo zasiahnuť do toho, komu opatrovanie nepovolí. Preto plánuje sprísniť podmienky registrácie.

Po novom sa budú musieť ľudia, ktorí prevádzkujú jasle či opatrujú deti doma, zapísať do registra poskytovateľov sociálnych služieb na príslušnom VÚC. Ministerstvo vyčíslilo, že takýto zápis vyjde na 66 eur.

Na to, aby sa do registra dostali, by mali preukázať, že spĺňajú všetky priestorové, hygienické, personálne aj iné požiadavky, ktoré určuje zákon. Súčasťou podmienok je aj odborná spôsobilosť na poskytovanie sociálnej služby.

Pri ich nedodržiavaní hrozia sankcie, ministerstvo práce navrhlo, že by napríklad za prevádzkovanie „jaslí načierno“ mala byť pokuta vo výške 35-tisíc eur.

No nie je jasné, či a do akej miery sa novela bude týkať zariadení pre deti od 1 či 2 rokov do 6 rokov. Na Slovensku totiž momentálne fungujú zariadenia, ktoré spájajú jasle so škôlkou, ako je to v Limbachu.

„Čo s nimi? Ich sa tento zákon netýka? Alebo budú vylúčené z možnosti uchádzať sa o zaradenie do registra? A takéto zariadenia budú teda potom nelegálne?“ pýta sa Gabriela Macíková, ktorá má súkromné jasle už 11 rokov.

Podľa ministerstva sa novela netýka škôlok, ktoré patria pod ministerstvo školstva. „Zaradiť sa však do siete nie je vôbec jednoduché ani pre tých, čo splnia všetky normy všetkých možných ministerstiev. Mestské či obecné zastupiteľstvo im totiž ani tak nemusí súhlas udeliť. Napríklad v Pezinku sa do siete nedostala za posledných päť rokov ani jedna jediná súkromná škôlka,“ tvrdí Lucia Gomez.

Upraví sa počet detí

Novela zákona ráta s tým, že v jednej triede jaslí by mala mať učiteľka na starosti maximálne štyri deti do troch rokov.

Päť detí by u jednej učiteľky nemalo ostať. Foto - archív Rainbow Garden
Päť detí by u jednej učiteľky nemalo ostať. Foto – archív Rainbow Garden

To bude pre už fungujúce zariadenia, ale aj tie, ktoré by ešte chceli vzniknúť, znamenať, že budú musieť prijať učiteľku či niekoľko učiteliek navyše, ak dnes na jedného pedagóga pripadá viac ako štyri deti.

To sa premietne do nákladov jaslí a napokon aj do mesačného poplatku, ktorý za dieťa v jasliach platia rodičia. „Ak by jedna učiteľka mala na starosti len 4 deti vo veku 2 až 3 roky, musím rodičom účtovať minimálne 500 až 600 eur mesačne,“ vraví Lucia Gomez. Dnes v jej zariadení platia rodičia za celodennú starostlivosť o dieťa 290 eur.

Podľa Lucie Gomez sa pri takom výdavku, na aký by musela cenu upraviť, už niektorým rodičom, ktorí nezarobia oveľa vyššiu sumu, už nemusí oplatiť ísť do práce. Radšej ostanú s dieťaťom doma.

Štátne materské škôlky, ktoré patria pod rezort školstva, pritom môžu mať až 10 detí vo veku od dvoch rokov na jedného učiteľa. Lucia Gomez síce uznáva, že pri starostlivosti o najmenšie, napríklad ročné deti by ich malo byť čo najmenej na jednu učiteľku, no aj v súkromnom zariadení si jedna učiteľka poradí s opaterou piatich či šiestich dvoj- či trojročných detí.

S tým, že by mali byť len štyri deti na jedného učiteľa, nesúhlasí ani Marianna Mitterová, ktorá sa venuje starostlivosti o deti viac ako 10 rokov. „Som presvedčená, že na jednu pani učiteľku je úplne v pohode 5 detí. Treba myslieť na to, čo bude dôsledkom – ak budem musieť zamestnať ďalšiu učiteľku, automaticky musí zriaďovateľ zvýšiť poplatok pre rodiča. Financovanie zo sumy 280 eur nie je možné, pokiaľ chcem platiť odvody, nájom a nevyplácať zamestnancom len minimálnu mzdu,“ uviedla v reakcii na blog Jozefa Mihála.

Ďalšia zriaďovateľka súkromných jaslí spochybňuje podmienku prepočet štyroch detí na jednu učiteľku aj v súvislosti s regulami pre iné zariadenia. „Keď sa jedna zdravotná sestra môže sama starať na dojčenskom oddelení o 11 chorých detí do 3 rokov, prečo by sa nemohli starať 2 učiteľky o 12 zdravých detí do 3 rokov?“ pýta sa.

Má byť bezbariérový prístup

Novela zákona plánuje určiť nielen to, koľko detí môže mať v starostlivosti jedna opatrovateľka, ale aj to, koľko detí môže byť v jednej miestnosti. Návrh novely ráta s tým, že v zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa by sa mala poskytovať starostlivosť najviac o 12 detí v jednej dennej miestnosti, ktorá spĺňa funkciu herne a spálne.

Jedna miestnosť má byť maximálne pre 12 detí. Ilustračné foto - archív TASR
Jedna miestnosť má byť maximálne pre 12 detí. Ilustračné foto – archív TASR

Táto podmienka má platiť  aj v prípade, ak je spálňa stavebne oddelená od herne a deti užívajú oba tieto priestory.

Podobne ako regulácia počtu detí na jednu učiteľku, aj určenie počtu detí v jednej miestnosti môže viesť k zvýšeniu poplatkov, ktoré uhrádzajú rodičia za dieťa v jasliach.

Ak totiž nebudú môcť mať v jednej miestnosti viac ako 12 detí, v prípade, že majú viac detí a majú sa priestorovo kam rozšíriť, budú musieť zriadiť ďalšiu miestnosť, no na to budú tiež potrebovať ďalšiu učiteľku. Ak im priestory, v ktorých fungujú, nedovolia otvoriť ďalšiu miestnosť, nebudú môcť časť detí umiestniť a rodičom tých, ktoré v jasliach ostanú, budú musieť zvýšiť mesačný poplatok.

Veľký problém môže už fungujúcim jasliam spôsobiť podmienka, že musia zabezpečiť bezbariérový prístup. Na to by mali mať existujúce zariadenia čas 12 mesiacov po nadobudnutí účinnosti, realitou by tak mal byť najneskôr od 1. januára 2018.

„Prerobiť schody v mojej škôlke by bolo veľmi nákladné. Skúsenosti pritom ukazujú, že ich aj tak nikto veľmi nevyužíva a hlavne v zime sú pre deti príliš šmykľavé,“ vraví Lucia Gomez.

Bude vekový limit

Na kritiku narazila aj podmienka, ktorú chce rezort práce a sociálnych vecí do novely dostať a ktorou sa má zakotviť vekový limit pre dieťa v jasliach. V takomto zariadení by sa podľa návrhu novely mala poskytovať starostlivosť o dieťa len do konca kalendárneho roka, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku.

No problém môže byť, kam dieťa rodičia dajú na niekoľko mesiacov, kým ho vezmú do škôlky, ak je do nej zapísané od augusta či septembra ďalšieho kalendárneho roku, v ktorom ešte mnoho mesiacov nebude mať štyri roky.

„Ak sa dieťa narodilo napríklad v decembri, od januára do augusta tak bude musieť nastúpiť do inej nezaregistrovanej škôlky. Do nástupu do štátnej škôlky tak môže dieťa vymeniť tri zariadenia,“ upozorňuje Lucia Gomez.

Rodičom môže spôsobiť problém aj to, že do súkromných jaslí by mali vziať len deti rodičov, ktorí pracujú, prípadne ešte študujú. Nemalo by sa tak do nich dostať napríklad dieťa, ktorého mama čaká, alebo už porodila mladšieho súrodenca a je práve doma, nie v práci.

Stúpnu nároky na personál

Jasle síce budú môcť zamestnávať toľko ľudí, koľko uznajú za vhodné, no novela neurčí len to, koľko detí má byť maximálne na jednu učiteľku. Upraví aj to, aký podiel zo zamestnancov musí mať odborné vzdelanie.

Podľa návrhu novely budú musieť tvoriť štyri pätiny všetkých zamestnancov jaslí odborní zamestnanci, ktorými sa myslia najmä opatrovatelia detí. Tí musia byť bezúhonní, mať úplné stredné vzdelanie v odbore vzdelávania so zameraním na výchovu a vzdelávanie či na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, napríklad učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo, sociálno-výchovný pracovník a vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť, alebo v odbore vzdelávania so zameraním na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, napr. zdravotnícky asistent, alebo úplné stredné vzdelanie a absolvovaný akreditovaný kurz opatrovania detí najmenej v rozsahu 220 hodín.

Táto podmienka môže byť tiež podľa ľudí, ktorí sa starostlivosti o malé deti profesionálne venujú, problém. Upozorňujú napríklad, že ak im odíde opatrovateľka na materskú dovolenku a rýchlo nenájdu náhradu, prípadne počas materskej dovolenky nájdu len nedostatočne kvalifikovanú náhradu, môžu dostať pokutu až do 35-tisíc eur.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Maroš Šefčovič vyhlásil, že Rusko a Ukrajina ukázali dobrú vôľu do ďalších rokovaní, ktoré by mohli viesť k uzavretiu novej zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu. Podpredseda eurokomisie pre energetickú úniu to uviedol po ďalšom kole rokovaní so zástupcami oboch krajín. (čtk)

Zdieľať

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska obvinil vládu zo zlyhania v súvislosti s prepúšťaním v košických oceliarňach U. S. Steel. Premiér Peter Pellegrini mu odkázal, že ako prezident mohol pomôcť riešiť situáciu vo fabrike, a vyčítal mu, že počas cesty do USA navštívil centrálu Facebooku namiesto U. S. Steelu.

Čo navrhuje Kiska: Podľa Kisku musí vláda v súvislosti s prepúšťaním v U. S. Steele, ako i v ďalších podnikoch na Slovensku, prijať konkrétne aj legislatívne opatrenia.

„Po prvé, už dnes je potrebné pripraviť legislatívny rámec na prácu v skrátenom pracovnom čase – ‚kurzarbeit‘, ako je to v Nemecku a iných krajinách, aby podniky nemuseli prepúšťať ľudí, ale mohli ich nechať pracovať, a aby štát vykryl prípadné finančné straty,“ uviedol bývalý prezident. V prípade straty práce vzniká podľa neho pre ľudí obrovský problém.

Zároveň je podľa neho potrebné pripraviť prepusteným ľuďom reálnu rekvalifikáciu. Uviedol, že podľa portálu ponúkajúceho voľné miesta bolo v Košiciach tento rok 12-tisíc voľných pracovných miest. Neobsadené miesta zahŕňajú oblasť informačnej techniky, programátorov do výroby či montérov.

„My potrebujeme automaticky, keď človek príde o miesto, pripraviť preňho skutočnú rekvalifikáciu. Nie administratívnu budovu, kde ľudia budú sedieť a niekto im bude hovoriť, ako sa majú motivovať v živote, ale skutočnú fabriku na reálne preškoľovanie podľa požiadaviek praxe,“ konštatoval.

V čom vidí zlyhanie: Kiska uviedol, že v košickom U. S. Steel už prišlo o prácu tento rok 1400 ľudí, pričom plánované zníženie stavu zamestnancov do roku 2021 je o 2500.

„Kríza postihuje nielen U. S. Steel, ale valí sa na celú našu krajinu, no tu už prepukla naplno,“ povedal.

Vládu obvinil, že zlyháva. Konštatoval, že sú aj objektívne dôvody problémov, ako je prepad ceny ocele, americko-čínska obchodná vojna i celkové znižovanie objednávok.

„Na druhej strane treba povedať, že vláda dala tomuto podniku opakovane finančnú podporu. Ak mu dala podporu, tak má právo klásť aj nepríjemné otázky: čo sa stalo, že sa vyviezla viac ako miliarda eur zisku zo Slovenska preč, prečo sa neinvestovalo strategicky do rozvoja fabriky, a prečo fabrika nie je pripravená na takéto obdobie?“ vyhlásil.

Premiérova odpoveď: Pellegrini reagoval, že Kiska mohol vo funkcii prezidenta priložiť ruku k spoločnému dielu a prispieť konkrétnymi činmi k riešeniu situácie v továrni.

„To by však počas svojej návštevy USA musel navštíviť centrálu tejto spoločnosti v Pittsburghu alebo nastoliť tento problém na stretnutiach na najvyššej úrovni, ktoré sa nikdy neuskutočnili. Pán Kiska totiž pred týmito štátnickými povinnosťami uprednostnil návštevu Facebooku a iné osobné priority, ktorým podriadil aj program cesty v USA,“ vyhlásil premiér. (tasr)

Zdieľať

Premiér Pellegrini sa stretol s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov, debatovali o spomalení ekonomického rastu. „Už zajtra zverejní ministerstvo hospodárstva akčný plán na podporu slovenskej ekonomiky a slovenského priemyslu,“ rečnil Pellegrini.

Za jeden z najvážnejších problémov označili na stretnutí slabú predvídateľnosť podnikateľského prostredia.

„Slovenský legislatívny proces je koncipovaný tak, že nielen vláda, ale aj parlament má svoju legislatívnu právomoc a rokovací poriadok umožňuje prijať zásadné zmeny v zásadných zákonoch tejto krajiny v priebehu dvoch mesiacov,“ povedal Pellegrini.

Aktuálne sa debatuje napríklad aj o minimálnej mzde.

„Veľkou témou bola síce minimálna mzda, ale ani jeden z predstaviteľov slovenských zamestnávateľov nemal problém s minimálnou mzdou ako takou,“ povedal Pellegrini, podľa ktorého je problém skôr v desiatkach iných zákonov, ktoré sú s minimálnou mzdou previazané.

Zdieľať

Ceny ropy dnes obnovili rast. Obchodníci vyhodnocujú riziká, ktoré prináša výpadok dodávok zo Saudskej Arábie po víkendovom útoku dronmi na jej ropnú infraštruktúru. Brent pridával pred 17:00 1,5 percenta na 64,14 dolára. (reuters)

Zdieľať

Tender na opravy za 200 miliónov bol nefér, rozhodol ÚVO. Cesty zostanú deravé

Sľubované opravy ciest za 200 miliónov za tejto vlády nebudú, lebo štátni cestári vyberali stavbárov cez diskriminačnú súťaž, ktorú musia zrušiť, informoval Trend.

Širší kontext: 

 • Stav ciest prvej triedy sa dlhodobo zhoršuje, čo prispieva k nehodám.
 • V roku 2004 bola v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave pätina ciest, v roku 2011 vyše polovica.
 • Po roku 2012 sa to trochu zlepšilo vďaka eurofondom, ale cesty sú stále v horšom stave než napríklad v roku 2005.
 • Je to preto, lebo štát v posledných rokoch preferoval nákladnú výstavbu diaľnic a cesty prvej triedy zanedbával.
 • Pritom investície do opráv ciest prvej triedy môžu byť efektívnejšie, čo zvykne odporúčať aj Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií.

Čo sa stalo:

Minister dopravy Árpád Érsek zabezpečil na opravy ciest peniaze zo štátneho rozpočtu. Súťaž vyhlásila Slovenská správa ciest v máji.

Hodnota zákazky 200 miliónov eur bez DPH je na slovenské pomery prelomová. Veľkoplošné opravy ciest sa v minulosti financovali len z eurofondov, aj to v menších objemoch.

Počas štyroch rokov po podpise zmluvy štát plánoval opraviť každoročne 130 kilometrov ciest prvej triedy vo všetkých ôsmich krajoch.

Ministerstvo a Slovenská správa ciest sa chceli pri výbere stavebných firiem vyhnúť nekonečným výberovým konaniam, ktoré stále niekto napáda a brzdí.

Preto plánovali vybrať v jednom veľkom tendri tri firmy a s nimi podpísať rámcové zmluvy na štyri roky.

Potom by im zadávali čiastkové zákazky na konkrétne cestné úseky, o ktoré mali tri firmy medzi sebou súťažiť v elektronickej aukcii.

Argumenty proti:

Takéto podmienky nevyhovovali menším stavebným firmám. Jeden z nich namietal na Úrade pre verejné obstarávanie, že pravidlá súťaže vytvárajú riziko „ťažkého kartelu“ a neodôvodnene diskriminujú väčšinu súťažiteľov.

Nespokojná firma podľa rozhodnutia úradu namietala, že súťaž „fakticky umožňuje splnenie podmienok výlučne rádovo pár hospodárskym subjektom s vysokou ekonomickou silou a vylučuje z hospodárskej súťaže malé a stredné podniky, čo je v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní“.

Rozhodnutie o zrušení súťaže je už právoplatné. „Podľa navrhovateľa rozdelenie zákazky na menšie časti by, naopak, vylúčilo diskrimináciu a viedlo k súťaži viacerých súťažiteľov a vo finále by pre kontrolovaného prinieslo výhodnejšiu cenu,“ uvádza sa v rozhodnutí.

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR
Zdieľať

Tržbu v systéme eKasa aktuálne eviduje vyše 124 000 pokladníc z celkového počtu približne 220 000 evidovaných v systéme eKasa. Najviac nepripojených pokladníc je v sektore maloobchodu, tvrdí finančná správa.

Zo štatistík finančnej správy vyplýva, že 28,58 % z nepripojených pokladníc je v sektore maloobchod (potraviny, nápoje, textil, domáce potreby), nasleduje veľkoobchod s 12,89 % a ubytovacie a stravovacie zariadenia s 12 %.

Finančná správa upozorňuje podnikateľov, ktorí evidujú tržby v pokladnici a ešte neprešli na systéme eKasa, aby to urobili čo najskôr. Čas majú len do konca roka.

Počet pokladníc zapojených do systému eKasa stúpa. Aktuálne je v systéme eKasa evidovaných 218 154 pokladníc, z toho 124 204 už aj v systéme eKasa eviduje tržbu, teda vydáva pokladničné doklady.

Zdieľať

Na splatnosti pohľadávok zatiaľ nevidno žiadne problémy, v 3. kvartáli sa splatnosť dokonca skracovala

Platobné termíny v slovenskom strojárstve sú oveľa dlhšie ako pred rokom. Pred rokom si podľa platobného barometra firmy Atradius dovoľovali firmy svojim odberateľom splatiť faktúry do 33 dní, teraz je to až 44 dní. Podniky si tým zrejme chcú udržať konkurencieschopnosť v zahraničí.

Firma Atradius, ktorá sa venuje poisťovaniu pohľadávok, robila prieskum v treťom kvartáli tohto roka v siedmich krajinách na viac ako 1,5 tisícke firiem.

Z jej aktuálneho platobného barometra vyplýva, že firmy ešte stále zažívajú dobré časy, peniaze inkasujú včas častejšie ako pred rokom.

No snažia sa viac zaujať svojich obchodných partnerov tým, že im poskytujú obchodný úver. Jednoducho im dovolia zaplatiť s odloženou splatnosťou. A to nielen v strojárstve, ale celkovo.

Kým vlani podľa prieskumu dávalo obchodný úver svojim odberateľom viac ako 51 percent klientov, tento rok dovolilo platiť neskôr 91,5 percent firiem.

Je to najviac v tomto regióne, kde priemer predajov s úverom presahuje 67 percent.

Hlavné zistenia:

 • Firmy dávajú viac obchodných úverov, aby lepšie obstáli v konkurencii na zahraničných trhoch.
 • Potrebujú však stabilitu platobných podmienok ako kompromis medzi výhodami a nákladmi poskytovania úveru zákazníkom.
 • Preto vo všeobecnosti nie sú naklonení voľnejším platobným podmienkam. Väčšina slovenských podnikov v prieskume (77 %) vyžaduje zaplatenie faktúry od biznis klientov v priemere do 33 dní od fakturácie.
 • Je to síce viac oproti 31 dňom v minulom roku, no stále pod 37-dňovým regionálnym priemerom.
 • Firmy sa starajú o to, aby náklady na rozšírenie úverov neprevážili nad jeho výhodami. Napríklad pri upomienkovaní k neuhradeným faktúram sú oveľa aktívnejšie (57 %) ako ich kolegovia v krajinách strednej a východnej Európy (36%).

V ktorých sektoroch sa ukazuje najviac problémov:

 • Najvyššiu úroveň obchodného úverového rizika na domácom trhu vykazuje podľa prieskumu firmy Atradius slovenské stavebníctvo, kde je štvrtina faktúr po splatnosti.
 • Segmenty s najvyšším podielom pohľadávok odpísaných ako nevymožiteľných sú chémia a strojárstvo, ktoré prichádzajú o približne dve percentá pohľadávok.

Celkový obraz platobného sveta firiem je stále celkom pozitívny a firmy sú optimistické vo svojich očakávaniach.

 • Za posledný rok sa priemerná platobná disciplína biznis zákazníkov zlepšila. Zvýšili sa platby včas z 72,1 % pred rokom na aktuálnych 76,2 % faktúr.
 • Podniky na Slovensku tak zinkasujú oneskorené platby v priemere o tri dni skôr ako minulý rok (41 dní od fakturácie, oproti 45 dňom vlani).
 • Napriek tomu zostalo 22 percent  z celkovej hodnoty faktúr biznis odberateľom ku dňu termínu splatnosti bez úhrady.
 • Ak podnikom vypadnú príjmy pre zlú platobnú morálku, na 54 percent z nich to nemalo žiadne závažné dôsledky. Štvrtina však musela vyplatiť svojich vlastných dodávateľov s oneskorením alebo požiadať o predĺženie kontokorentného úveru.
 • Oveľa viac respondentov (81%) než v krajinách strednej a východnej Európy (60 %) očakáva, že platobná morálka ich biznis zákazníkov zostane počas nasledujúcich mesiacov bez zmeny.