Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Nominantka SNS miliónové pokuty neokreše, narýchlo upravila svoj návrh

Gabrielu Matečnú do funkcie nominovala SNS, ktorú vedie Andrej Danko. Foto - TASR
Gabrielu Matečnú do funkcie nominovala SNS, ktorú vedie Andrej Danko. Foto – TASR

Obchodníci chválili ministerku Matečnú, že chce zmierniť najvyššie pokuty za predaj potravín. Vláde predloží návrh, ktorý ich zachová tak, ako platia dnes.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) nenašla dosť odvahy, aby zredukovala miliónové pokuty pre obchodníkov za predaj potravín len na tie previnenia, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí. Hoci v novele zákona o potravinách, ktorú predložila na pripomienkovanie, obmedzila najvyššie postihy iba za opakovaný predaj nebezpečných potravín a taký návrh predložila aj na legislatívnu radu vlády, ministri dostanú na stôl inú verziu.

Tá je v časti miliónových pokút takmer identická s tým, čo presadil ešte jej predchodca Ľubomír Jahnátek (Smer) a čo platí dodnes. Tak Jahnátek tesne pred voľbami, ako aj Matečná po nástupe do funkcie pritom naznačovali, že by sa najvyššie pokuty mohli znížiť alebo aspoň zmierniť.

O návrhu novely z dielne Matečnej rezortu by mala v stredu vláda rokovať na výjazdovom rokovaní vo Svidníku. V zrýchlenom režime sa má posunúť do parlamentu, pretože upraví aj iné ustanovenie, za ktoré Brusel Slovensku hrozí súdom.

Návrat k dnešku

Pôvodný návrh Matečnej novely počítal s tým, že by obchodníci od januára 2017 mali dostať pokuty vo výške 1 až 5 miliónov eur vtedy, ak inšpekcia u nich druhýkrát opakovane zistí, že predávali zdraviu škodlivé a na ľudskú spotrebu nevhodné či skazené potraviny, a aj vtedy, ak nedodržia v stanovenej lehote pokyny inšpekcie.

Prezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak minulý týždeň privítal, že sa má zúžiť okruhu prehreškov, za ktoré inšpekcia bude môcť dať miliónové pokuty.

No podľa návrhu novely, o ktorej má rokovať vláda, bude môcť inšpekcia dať miliónové pokuty nielen za opakovaný predaj škodlivých potravín, ale aj za predaj potravín bez označenia alergénov, neschválených geneticky modifikovaných potravín, predaj po lehote spotreby a minimálnej trvanlivosti či za marenie výkonu kontroly. Tak je to v zákone aj dnes, novinkou je len výnimka, ktorá sa týka potravín, čo posunú obchody po uplynutí lehoty minimálnej trvanlivosti charite.

To, že sa mal okruh prehreškov, za ktoré by hrozili najvyššie pokuty, okresať, pritom pre Denník N minulý týždeň potvrdil aj šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. No hovorca ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Machalík vtedy doplnil, že práve k výške pokút boli ešte na legislatívnej rade vlády pripomienky, aj preto novelu zákona vláda na druhý deň z rokovania stiahla.

Za pár dní sa to zmenilo

V piatok Machalík pre Denník N potvrdil, že v novele predloženej na rokovanie vlády v oblasti najvyšších pokút k zásadnej zmene nedôjde. Doplnil, že hlavný cieľ novely bol iný – najmä upraviť možnosť darovania potravín po uplynutí lehoty minimálnej trvanlivosti na charitu, oblasť internetového predaja a tabúľ s podielom slovenských výrobkov, ktoré kritizovala Európska komisia.

To, že sa v takej zásadnej veci návrh novely zmení až po legislatívnej rade vlády, pritom nie je úplne štandardné, no podľa exministra pôdohospodárstva a opozičného poslanca Zsolta Simona na Slovensku vcelku bežné. Ukazuje to skôr na možný lobing niekoho, kto nemal záujem pokuty upraviť.

Zatiaľ Štátna veterinárna a potravinová správa vymerala reťazcom osem miliónových pokút, rozdelila ich medzi reťazce Tesco, Kaufland a Billa. Reťazce však dosiahli na súde odklad ich zaplatenia.

Simon však tvrdí, že takéto sankcionovanie nie je účinné, pretože definitívny verdikt o výške pokuty padne po vyše roku. Myslí si, že pre obchodníkov by bol viac odstrašujúci verejný pranier v podobe zverejňovania prehreškov priamo v predajniach.

Obchodníci upozorňujú, že také vysoké pokuty nie sú v iných krajinách bežné. Analytik obchodu Ľubomír Drahovský naznačuje, že ich výška nie je takému malému trhu, ako je ten slovenský, ani primeraná.

Strana proti nim bojuje

Ministerku Matečnú nominovala do funkcie Slovenská národná strana a jej predseda Andrej Danko sa netají tým, že by mal štát od obchodných reťazcov vyinkasovať čo najviac peňazí. Pripomenul to opäť aj na tohtoročnom Agrokomplexe.

Podľa denníka Pravda Danko ohlásil, že na stole je návrh zákona, čo „tvrdou rukou zasiahne proti obchodným reťazcom, ktoré nekalými obchodnými praktikami deptajú dodávateľov potravín“. K rozumu ich majú priviesť odvody, ktoré budú veľké siete odvádzať do štátneho rozpočtu.

Jeho strana mala vo volebnom programe zavedenie osobitnej dane z obratu obchodných reťazcov vo výške minimálne 6 percent, po vzore obdobného odvodu, aký v susednom Maďarsku zaviedol Viktor Orbán. V programe ministerstva pôdohospodárstva, na ktorom SNS získala ministerský post, to napísali opatrnejšie: „V záujme ochrany malých a stredných podnikateľov vláda zváži zavedenie osobitného odvodu pre veľké obchodné systémy.“

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Sulík sa po kilečku chystá na dvojkilečko a zlacnenie elektriny pre firmy
  • Rozhodnutie: Štát neodkúpi Národný futbalový štadión, od spoločnosti NFŠ, tá bude musieť vrátiť peniaze, ktoré dostala
  • Sociálne: Koalícia predstavila balík sociálnych opatrení za 500 miliónov eur
  • Platy: Minimálna mzda sa na budúci rok zrejme zdvihne o 40 eur – zo súčasných 580 na 620 eur
  • Ropa: OPEC+ zmiernia od augusta súčasné rekordné produkčné škrty
  • Priemysel: Produkcia priemyslu v USA zaznamenala v júni výrazný rast, vyšší, než sa čakalo
  • Firmy: Apple nemusí Írsku doplatiť na daniach 13 miliárd eur, ako žiadala eurokomisia, rozhodol tribunál súdu EÚ
Zdieľať

Sulík o vodíku nežartuje. Vyrábať ho môžu naše atómové elektrárne a na hornej Nitre chce vodíkové vlaky 

Richard Sulík. Foto - TASR
Richard Sulík. Foto – TASR

Richard Sulík vidí pre vodík priestor aj pri transformácii uhoľného regiónu hornej Nitry: „Pokojne si viem predstaviť, že medzi Prievidzou a priemyselne silnou Nitrou alebo dokonca až Novými Zámkami začnú jazdiť vlaky na vodík.“

Zdieľať

Mičovský trvá na zvýšení nájomného za štátnu pôdu. Nechce už znevýhodňovať niektorých farmárov

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Foto - TASR
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Foto – TASR

Rezort pôdohospodárstva už ďalej nemôže robiť rozdiely medzi farmami. Niektoré majú totiž v prenájme štátnu alebo štátom spravovanú pôdu za nižšie ceny a ďalší platia výrazne viac za pôdu od súkromných vlastníkov. Pozemkový fond ceny zvyšuje a minister Mičovský je pripravený farmárom dočasne túto stratu kompenzovať.

Minúta po minúte

Zdieľať

Akcie v USA dnes posilnili. Pomohli im sľubné správy o vývoji vakcíny proti korone a výsledky hospodárenia firmy Goldman Sachs.

Index Dow Jones vzrástol o 227,51 bodu, teda o 0,85 percenta, na 26 870,10 bodu. Širší index Standard & Poors 500 stúpol o 29,04 bodu, čiže o 0,91 percenta, na 3226,56 bodu. Index technologického trhu Nasdaq sa zvýšil o 61,92 bodu, čiže o 0,59 percenta, na 10 550,49 bodu.

Akcie americkej biotechnologickej spoločnosti Moderna výrazne vzrástli vďaka sľubným výsledkom jej experimentálnej vakcíny. Posilňovali aj akcie z turistického sektora, vrátane prevádzkovateľov výletných plavieb Carnival a Royal Caribbean Cruises a hotelov Marriott International a Wynn Resorts.

Zisky indexu Nasdaq znížil internetový obchod Amazon, streamovacia služba Netflix a Microsoft. Akcie týchto firiem po nedávnom raste na nové rekordy klesli.

Akcie banky Goldman Sachs posilnili vďaka výraznému rastu výnosov z obchodovania v druhom štvrťroku. Posilnili aj ďalšie banky, ako Morgan Stanley a Bank of America, ktoré zverejní výsledky hospodárenia vo štvrtok.

Náladu investorov tiež zlepšila pravidelná situačná správa o vývoji ekonomiky zverejňovaná centrálnou bankou USA, tzv. Béžová kniha, ktorá ukázala, že americké podniky na začiatku júla zaznamenali nárast aktivity, pretože štáty začali s uvoľňovaním obmedzení. (čtk)

Zdieľať

Ropný kartel OPEC a jeho spojenci na čele s Ruskom zmiernia od augusta súčasné rekordné produkčné škrty. Reagujú na to, že svetová ekonomika sa pomaly začína zotavovať z pandémie.

Organizácia však zároveň upozornila, že prípadná druhá vlna pandémie by úsilie dostať trh do rovnováhy mohla skomplikovať.

OPEC a ďalší veľkí producenti, ktorí spolu tvoria zoskupenie OPEC+, realizujú od mája program rekordného znižovania produkcie o 9,7 milióna barelov denne. Dohodli sa tak po tom, ako nástup koronavírusu zredukoval dopyt po rope približne o tretinu.

Ako uviedla agentúra Reuters, najnovšie sa však dohodli, že od augusta do decembra sa objem škrtov zredukuje na 7,7 milióna barelov denne. Podľa ministra energetiky Saudskej Arábie princa Abdulazíza bin Salmána však reálne škrty budú o niečo výraznejšie, keďže štáty, ktoré v máji a júni produkovali viac, než mali, to budú v auguste a septembri kompenzovať.

To znamená, že celkové produkčné škrty by sa mali pohybovať od 8,1 milióna do 8,3 milióna barelov denne. (tasr)

Zdieľať

Francúzsko plánuje podporiť domáce podniky znížením daní, vyhlásil nový francúzsky premiér Jean Castex. „Znížime dane, ktoré zaťažujú výrobu vo Francúzsku.“

„Kríza potvrdila, že náš priemysel musí prejsť transformáciou,“ povedal Castex, ktorý po vymenovaní za predsedu vlády prvýkrát vystúpil na pôde parlamentu, kde predstavil svoje priority. Ich súčasťou bude aj znižovanie firemných daní, po čom francúzske podniky už dlho volali.

Neuviedol, akým spôsobom sa redukcia daní bude financovať, povedal však, že pre francúzskych daňových poplatníkov sa daňová záťaž zvyšovať nebude.

V piatok by podľa Castexa mala vláda rokovať so zamestnávateľmi a predstaviteľmi odborov o balíku na zotavenie ekonomiky v celkovej hodnote 100 miliárd eur. Súčasťou balíka je podpora domáceho priemyslu a služieb v hodnote 40 miliárd eur, ktorá zahrňuje aj znižovanie daní. (tasr)

Zdieľať

Priemyselná produkcia v USA zaznamenala v júni výrazný rast, vyšší, než sa čakalo, uviedla americká centrálna banka Fed. Produkcia vzrástla o 5,4 % po 1,4-percentnom raste v máji, ekonómovia očakávali, že sa rast zrýchli na 4,3 %.

Napriek tomu, že priemyselná výroba vzrástla výraznejšie, než sa čakalo, podľa Federálneho rezervného systému zostáva takmer 11 % pod februárovou úrovňou, teda úrovňou spred pandémie.

Najvýraznejšie sa v júni zvýšila produkcia vo výrobnom sektore. Vzrástla o 7,2 %, k čomu prispela najmä výroba automobilov a komponentov. V máji rast produkcie vo výrobnom sektore dosiahol 3,8 %. Výrazným tempom vzrástla aj produkcia v oblasti verejnoprospešných podnikov, a to o 4,2 %. V máji ešte produkcia v tejto oblasti klesla o 3,5 %.

Na druhej strane, produkcia v ťažobnom sektore pokračovala v poklese. Ten dosiahol v júni 2,9 % po 6,1-percentnom prepade v máji. (tasr)

Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Na mimoriadnom samite bude úspechom aj čiastková dohoda

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

  • V piatok a sobotu budú lídri EÚ rokovať o protikrízovom aj riadnom rozpočte, úspechom bude aj čiastková dohoda.
  • Integrácia energetických systémov má stáť na elektrifikácii a vodíku.
  • Podmienky firemných úverov ostávajú priaznivé, dopyt je veľmi vysoký.
Zdieľať

Najvyšší súd zastavil povoľovanie malej vodnej elektrárne v Žiari nad Hronom. Potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý pre nezákonnosť zrušil územné rozhodnutie stavebného úradu povoľujúce umiestnenie elektrárne na rieke Hron, informovalo združenie Via Iuris.

Zamietol kasačné sťažnosti žalovaného úradu a investora voči prvostupňovému rozsudku.

Hovorkyňa súdu Alexandra Važanová potvrdila, že senát Najvyššieho súdu kasačnú sťažnosť Okresného úradu Banská Bystrica, odboru výstavby a bytovej politiky, a kasačnú sťažnosť účastníka konania Hydro Company, podané proti rozhodnutiu Krajského súdu v Banskej Bystrici, zamietol.

Územné rozhodnutie na umiestnenie elektrárne, ktoré vydalo mesto Žiar nad Hronom, napadli v roku 2018 na Krajskom súde v Banskej Bystrici odporcovia výstavby, a to ochranárske organizácie, konkrétne Združenie Slatinka, Rieka – združenie na ochranu vodných tokov, miestne združenie Hereditas HH z Hliníka nad Hronom a Slovenský rybársky zväz. Žalobu podali v spolupráci so združením Via Iuris.

Krajský súd vo veci rozhodol na jeseň v roku 2018.

Martina Paulíková zo Združenia Slatinka v tejto súvislosti uviedla, že ako environmentálne združenie dlhodobo podporujú obnoviteľné zdroje energie. Tie by však nemali spôsobovať nové problémy v životnom prostredí, čo v prípade vodných elektrární znamená, že by nemali vytvárať nové bariéry na riekach.

„Malá vodná elektráreň v Žiari nad Hronom by bola ďalšou prekážkou na rieke Hron, pričom na 25-kilometrovom úseku Hrona nad Žiarom už existujú dve nepriechodné bariéry – malá vodná elektráreň Hronská Dúbrava a vodná elektráreň Zvolen. Po tomto rozhodnutí tiež apelujeme na kompetentné štátne orgány, aby začali uvažovať aj o odstraňovaní existujúcich malých vodných elektrární, najmä ak ide o také, ktorých negatívne vplyvy výrazne prevyšujú tie pozitívne,“ podotkla. (tasr)

Zdieľať

Taliansko získa späť do správy takmer polovicu diaľničnej siete v krajine. Stane sa tak po tom, čo vplyvná rodina Benettonovcov oznámila, že sa vzdá svojho podielu vo firme Autostrade per l’Italia, ktorá diaľničnú infraštruktúru spravuje.

Štát vlastníkovi ASPI, firme Atlantia, hrozil odobratím koncesie pre pochybenia pri správe diaľničnej siete.

Dohoda medzi štátom a rodinným klanom otvára cestu k urovnaniu sporu, ktorý v roku 2018 vyvolalo zrútenie Morandiho mosta v Janove, pri ktorom zomrelo 43 ľudí. Nešťastie zvýraznilo biedny stav veľkej časti talianskej dopravnej infraštruktúry a odhalilo chronické zanedbávanie údržby zo strany jej správcov. To vyústilo do požiadavky odborníkov aj verejnosti na radikálnu zmenu. (reuters, čtk)

Zdieľať

Rozpočtová rada nevie v tejto chvíli hodnoverne posúdiť dosah vládneho balíčka na rozpočet. „Kým v prípade balíčka vláda pomerne jednoznačne načrtla legislatívne zámery, spôsob, ako chce ušetriť na svojej prevádzke, zostal len v deklaratórnej rovine.“

Rozpočtová rada pripomína, že Slovensko v súčasnosti čelí ekonomickým následkom pandémie koronavírusu, čo viedlo aj k dočasnému pozastaveniu uplatňovania pravidiel rozpočtovej zodpovednosti. „Tento priestor by mala vláda v prvom rade využiť na zabezpečenie potrieb tých skupín obyvateľstva, ktoré sú touto pandémiou najviac zasiahnuté,“ uviedla rada.

„Prijímanie ďalších, s pandémiou nesúvisiacich opatrení by malo byť podmienené predstavením vierohodného a opatreniami podloženého plánu ozdravovania verejných financií na celé volebné obdobie tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu presúvaniu finančného bremena na budúce generácie,“ dodala ešte.

Zdieľať

Niektoré ženy pôjdu do dôchodku skôr. Budú však mať nižšie penzie

Foto - TASR/Dušan Hein
Foto – TASR/Dušan Hein

Vyše 110-tisíc ženám sa od 1. novembra zníži vek odchodu do dôchodku, parlament posunul do druhého čítania návrh Petry Krištúfkovej (Sme rodina). Ženám ročníkov 1957 až 1963 uberá pol roka z penzijného veku, ak vychovali aspoň jedno dieťa, a ak vychovali 3 a viac detí, pôjdu do penzie skôr maximálne o 18 mesiacov.

Zdieľať

Goldman Sachs v 2. štvrťroku zvýšila čistý zisk medziročne o 2 % na 2,25 mld. dolárov. Investičná banka ťažila z prudkého rastu obchodovania, za ktorým stáli výkyvy na akciových a dlhopisových trhoch, a prekonala očakávania analytikov.

Príjmy divízie globálnych trhov, ktorá zahŕňa obchodovanie s cennými papiermi, stúpli o 93 % na 7,2 miliardy dolárov. Banke to pomohlo kompenzovať negatívne dosahy koronakrízy.

Akcie Goldman Sachs reagovali na zverejnené výsledky posilnením o zhruba 6 percent. (reuters, čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať