Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Plavčan chce, aby obce rušili triedy s piatakmi až deviatakmi, preto im zníži dotáciu

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Vláda a minister školstva sľubujú „racionalizáciu škôl“, čo znamená, že chcú niektoré školy zrušiť. Žiakov je za posledné roky menej, ale škôl, tried ani učiteľov až tak neubúda.

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) povedal, že chce znížiť dotáciu na žiaka pre piaty až deviaty ročník v školách do 250 žiakov, čo by podľa neho obce prinútilo vyššie ročníky zavrieť.

Ak má dnes škola menej ako 250 žiakov, na žiaka dostane viac peňazí ako väčšie školy. Celkovo sa takto ročne dáva na podporu menších škôl 61 miliónov eur, čo je zhruba 9 percent z celkovej sumy určenej ročne pre základné školy. Pri podpore sa zohľadňuje aj to, kto je zriaďovateľom školy – teda či je cirkevná, štátna alebo súkromná, a aj jazyk, v ktorom vyučujú.

Viac peňazí dnes malé školy dostávajú na žiakov na prvom aj na druhom stupni. Ak by sa zrušila zvýšená podpora žiakov v malých školách na druhom stupni, ušetrilo by sa ročne 14,3 milióna eur.

Žiaci na prvom stupni by tak mali školu blízko, z druhého stupňa by mohli dochádzať do vzdialenejšej väčšej školy. Podľa analytikov by to mohlo zvýšiť kvalitu, „pretože na druhom stupni je v prípade menších škôl nižšia odbornosť vyučovania“.

Zmeny do decembra

Ide zatiaľ len o návrh zmien, ktoré ministerstvo neprerokovalo ani so Združením miest a obcí Slovenska. Samotné ministerstvo rušiť školy nemôže, nie je to v ich kompetencii. O tom, že by si túto kompetenciu vrátilo zo samosprávy, neuvažuje. ZMOS preto môže Plavčanove plány zastaviť. „Budú to bolestivé opatrenia,“ povedal minister.

Rušiť školu môže len mesto alebo obec, ktorá ju zriadila. Ministerstvo očakáva, že keď budú mať obce na chod školy, platy či nákup vybavenia menej peňazí na druhý stupeň, tieto triedy zrušia.

Poradca ministra školstva Peter Mederly pripúšťa aj možnosť, že škola síce dostane menej peňazí, ale druhý stupeň nezruší. Vtedy môže aj klesnúť kvalita výučby.

Mederly upozorňuje, že ministerstvo musí zabezpečiť chod školy, takže je možnosť, že síce zníži normatív, teda sumu, ktorú na žiaka posiela, ale škola druhý stupeň nezruší a nakoniec bude žiadať dotáciu od ministerstva.

Zmena financovania sa dotkne stoviek škôl. Konkrétny návrh by mal byť hotový a novelu zákona dá na pripomienky do konca kalendárneho roka. Zákon tak budú musieť odobriť aj poslanci.

Malé školy celé nezavrú

Návrh na zníženie dotácie pre druhý stupeň výučby na menších školách je jedna z možností, ktorú ministrovi navrhli analytici z Inštitútu vzdelávacej politiky. Na takmer 40-stranovej analýze možných následkov spolupracovali s Inštitútom finančnej politiky.

Druhým možným riešením šetrenia na malých školách je podľa analytikov zrušiť celé školy, ktoré majú menej ako 50 žiakov. Rušili by sa však len tie, ktoré majú v blízkosti inú školu – takto by sa dalo ušetriť 13,4 milióna eur ročne.

Veľa malých škôl má totiž podľa analytikov v blízkosti inú školu. V školskom roku 2014/2015 malo 415 z 528 základných škôl s menej ako 50 žiakmi inú základnú školu vzdialenú menej ako päť kilometrov.

Problém je, že v takom prípade by aj niektorí malí žiaci museli cestovať do školy do inej obce, čo by mohlo byť problém najmä pre deti zo sociálne slabšieho prostredia.

Menšie úspory ako v prvých dvoch návrhoch (6 miliónov ročne) by štát získal, ak by štát obmedzil podporu malých škôl v jednej obci na základe zriaďovateľa. V jednej obci by teda dostala viac peňazí na žiakov len jedna škola – zrejme štátna – a nie aj súkromná alebo cirkevná. To by však podľa analytikov obmedzilo možnosť výberu.

Ministerstvo školstva však k rušeniu prvého stupňa a celých menších škôl nepristúpi. „Nechceme malé deti hnať od svojho bydliska. Nechceme zmenšovať počet škôl na prvom stupni, ale o to budeme prísnejší na druhom stupni,“ povedal poradca ministra.

Najmenšie školy minister na poslednú chvíľu zachraňoval ešte pred letom. Zákon totiž hovoril, že ak má trieda menej ako minimálny počet žiakov, nemôže fungovať. Hranica je: 12 žiakov v triede, v ktorej sú žiaci viacerých ročníkov prvého stupňa základnej školy, 11 žiakov v triede prvého ročníka, 13 žiakov v triede druhého až štvrtého ročníka.

Minister tento limit pre školy, ktoré majú len prvý stupeň, zrušil, vyhovel tak Mostu-Híd. Tieto limity totiž nespĺňalo 60 malotriedok, mnohé  z nich s vyučovacím jazykom maďarským.

Školské autobusy

Ak by štát rušil školy, treba pripraviť podľa analytikov aj dopravu. Štát dnes prepláca dopravné žiakom, ktorí musia chodiť do školy do inej obce. „Racionalizácii by ešte viac pomohlo, ak by sa rodičia nemuseli spoliehať len na hromadnú dopravu, ale mohli využiť školské autobusy. Tým by sa znížili politické náklady, ktoré znáša obec pri zániku škôl,“ tvrdia vládni analytici.

Pozreli sa na to, ako by to mohlo fungovať, ak by zrušili malé školy do 50 žiakov v okresoch Senica a Zlaté Moravce. Z ekonomického hľadiska podľa analytikov nie je výrazný rozdiel v tom, keď štát prepláca žiakom dopravu v rámci dnešnej prímestskej dopravy, a tým, keby prenajali školské autobusy.

Ministerstvo by tak malo na výber preplácať lístky tak, ako je to dnes – úspora by v tomto prípade bola za 20 rokov 6,9 milióna eur (345-tisíc eur ročne).

Ak by si ministerstvo prenajalo školské autobusy od súkromníka, úspora by bola 6,2 milióna (teda 310-tisíc eur ročne).

Tretia možnosť je, že by štát autobusy nakúpil a prevádzkoval ich, to by bola najdrahšia možnosť – úspora by bola za 20 rokov 1,2 milióna eur, teda 62-tisíc ročne.

Poradca ministra hovorí, že nezvolia pre všetky prípady len jedno riešenie. Niekde bude ministerstvo naďalej preplácať dopravu, ale budú podľa neho aj školy, pre ktoré budú zabezpečovať školské autobusy.

O tretinu menej žiakov

Prečo sa hovorí o rušení škôl? Hlavným dôvodom je, že je v nich menej žiakov. Od roku 2000 klesol počet žiakov o 35 percent. Rovnako sa to však neprejavilo aj na poklese tried, škôl či učiteľov. V rovnakom období skončilo 13 percent škôl, počet tried o pätinu a počet učiteľov o takmer štvrtinu.

„Oproti priemeru OECD máme vyšší počet žiakov na jedného učiteľa, ale menšie triedy,“ napísali analytici. Odhadujú, že ak by sme boli na úrovni OECD, tak by sme ušetrili zhruba 2,1 milióna eur.

Aby sa počet škôl zmenšoval pomerne s tým, ako klesá počet žiakov, má zabezpečiť financovanie podľa počtu žiakov. Mestám a obciam sa teda nemá oplatiť udržiavať malé školy, lebo na ne nemajú mať dostatok peňazí.

Analytici však upozorňujú, že to tak úplne nefunguje. Dôvody vidia dva: jeden je veľká rozdrobenosť – máme veľa malých obcí, ktoré školy zriaďujú aj rozhodujú o ich zatvorení, ale ten väčší dôvod sú politické náklady, ktoré by obec musela znášať.

„Kľúčovým dôvodom na Slovensku je, že kým benefity z racionalizácie čerpá primárne štát v podobe nižších výdavkov, politické náklady znáša predovšetkým samospráva,“ napísali v štúdii.

Nepomôže ani úspora z toho, že školy zrušia, lebo tie sú financované zo štátu, obce im dávajú peniaze len minimálne.

Problém je aj to, že obce sú často malé a je ich veľa. „Viacero malých škôl je v malých obciach pri sebe, aj keď ich počet v posledných rokoch mierne klesá,“ tvrdia analytici. Podľa medzinárodného porovnania má na Slovensku až 65 percent obcí menej ako tisíc obyvateľov, čo je piata najvyššia hodnota spomedzi 23 krajín Únie.

Práve preto, že sú obce malé, rušenie škôl je problematické. Najčastejšie majú pod sebou len jednu školu, a ak by ju zrušili napríklad po dohode s inou obcou, stratili by možnosť ovplyvňovať vzdelávanie.

Politický vplyv je však podľa analytikov silnejší. Ukazujú to na príklade Nitry a Trenčína, ktoré od roku 2004 nezrušili štátnu školu. V Trenčíne pritom klesol počet žiakov o štvrtinu a v Nitre o viac ako pätinu. Naopak v Trnave chodí do školy o 30 percent menej žiakov – a zrušili štvrtinu štátnych škôl – už ich nemajú 12, ale deväť.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Vláda schválila návrh rozpočtu, deficit má byť pol percenta. Rozpočet už dostal prívlastok „kreatívny“

Peter Kažimír a Ladislav Kamenický ešte v čase, keď bol Kamenický poslancom a Kažimír ministrom. Foto – TASR
Peter Kažimír a Ladislav Kamenický ešte v čase, keď bol Kamenický poslancom a Kažimír ministrom. Foto – TASR

Vláda zverejnila návrh rozpočtu na budúci rok:

 • Plán deficitu na budúci rok je hlboko pod odhadom ostatných analytikov.
 • Tento rok plánuje vláda deficit 0,7 % HDP, plán bol 0 %. Ani týmto číslam ministerstva financií iní analytici neveria.
 • Zlé sú aj spresnené čísla za rok 2018. Slovensko podľa nich zostalo v sankčných pásmach dlhovej brzdy.
Zdieľať

Telefóny vymeníte a internet sa zrýchli. Kedy a za koľko ovplyvní aj štátny úrad cez aukciu, hovorí jeho bývalý šéf

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

5G prinesie rýchlejší internet a nové telefóny. „Ak si dnes dokážete stiahnuť nejaký film v HD za niekoľko minút, tak pri 5G si ho stiahnete za niekoľko sekúnd,“ opisuje bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj. Kedy to bude a koľko budú nové technológie stáť, ovplyvnia aj detaily štátnej aukcie.

Minúta po minúte

Zdieľať

Minister Kamenický priznal, že zostavovanie rozpočtu na roky 2020 až 2022 nebolo jednoduché. Na rozdiel od rozpočtu v roku 2016 bude na jeho schválenie potrebná dohoda troch koaličných strán, koalícia však v parlamente už nemá väčšinu.

„Víťazmi rozpočtu sú zdravotníctvo a sociálne veci,“ povedal Kamenický.

Video: Premiér Pellegrini a minister Kamenický o schválenom rozpočte a o komunikácii Kočnera a Trnku

Viac k téme: Vláda schválila návrh rozpočtu, deficit má byť pol percenta. Rozpočet už dostal prívlastok „kreatívny“

Zdieľať

Pellegrini o rozpočte na rok 2020: Ide o kompromisný rozpočet, stále však so silným sociálnym akcentom. „Kompromis vychádza z toho, že napriek spomaleniu ekonomiky nemienime šetriť na našich občanoch, rezervy hľadáme v úsporách v spravovaní štátu.“

„Čelíme spomaleniu ekonomiky, ale zatiaľ by som nehovoril o kríze.“

Zdieľať

UniCredit bude pýtať úroky za vklady nad 1 milión eur

Talianska banka UniCredit zavedie negatívne úrokové sadzby pre klientov s vkladmi vyššími ako 1 milión eur. Znamená to, že za úložky nad touto hranicou budú musieť klienti banke platiť namiesto toho, aby im nabiehali úroky v ich prospech.

Negatívne úroky zavedie UniCredit od budúceho roka, informuje Reuters. Stane sa tak zrejme prvou veľkou bankou v eurozóne, ktorá týmto spôsobom „spoplatní“ vklady.

Podľa skoršieho vyjadrenia šéfa UniCredit Jean-Pierra Mustiera sa mali negatívne úroky týkať vkladov už od 100-tisíc eur.

Záporné sadzby na vkladoch sa dotknú zhruba 0,1 percenta zákazníkov UniCredit. Banka im zároveň ponúkne alternatívne spôsoby investovania.

Prečo sa to deje:

 • ECB v septembri ponorila depozitnú sadzbu hlbšie do záporného pásma:  z −0,4 % na −0,5 %. To znamená, že komerčné banky jej budú platiť ešte viac za držanie svojich vkladov;
 • centrálna banka chce podporiť ekonomiku a primäť banky k tomu, aby nedržali peniaze na účtoch, ale ich dávali do obehu;
 • negatívne úrokové sadzby znižujú ziskovosť bánk. Napriek tomu sa zatiaľ len niekoľko menších bánk v eurozóne rozhodlo presunúť súvisiace náklady na klientov.

UniCredit je najväčšia talianska banka, zároveň je najväčšou bankou v Rakúsku a kontroluje aj výrazné podiely na trhu viacerých krajín východnej Európy.

Takmer 50 percent tržieb UniCredit pochádza z Talianska, zhruba 20 percent generuje v Nemecku, 9 percent v Rakúsku a približne 22 percent v ďalších európskych krajinách.

Kto zavádza záporné úroky:

Od novembra chce spoplatniť vklady bohatých klientov švajčiarska banka UBS. Tým, ktorí si u nej vo Švajčiarsku uložia viac ako 2 milióny frankov, plánuje zaviesť úrok 0,75 percenta.

Jednou z prvých krajín, ktoré zaviedli negatívne úroky, je Dánsko. Naposledy ich avizovala Spar Nord ako tretia miestna banka v poradí.

Podobné opatrenia prijali aj dánska Jyske Bank a nemecká Berliner Volksbank.

Zdieľať

Návrh rozpočtu opäť obsahuje daňové príjmy nesystémovo navýšené o vplyv zavedenia e-kasy a tzv. nanomarkerov, teda identifikačnej látky na označovanie minerálnych olejov. Upozornila na to rozpočtová rada, ktorá sa chce na to pýtať ministerstva financií.

Zdieľať

OĽaNO chce iniciovať mimoriadny finančný výbor k návrhu rozpočtu na budúci rok, podľa nich je návrh „klamstvom“. Opozičná strana pripomína, že Kažimír už ako guvernér NBS odhadol, že deficit rozpočtu v budúcom roku bude vo výške 1,5 %, no jeho nástupca – minister financií Kamenický predložil návrh rozpočtu s deficitom 0,5 %.

Zdieľať

Typická slovenská domácnosť disponovala v roku 2017 o 40 % vyšším čistým bohatstvom ako v roku 2014, no takmer celá táto zmena bola spôsobená rastom cien nehnuteľností. Vyplýva to v poradí z tretieho zisťovanie finančnej situácie domácností, ktoré urobila Národná banka Slovenska.

Zisťovanie finančnej situácie domácností sa uskutočnilo v roku 2017. Z neho vyplýva, že drvivá väčšina rastu aktív bola spôsobená zvýšením celkovej hodnoty hlavného bývania. Navyše, hodnota ďalších nehnuteľností (pozemkov, chát, druhých nehnuteľností a pod.) tiež stúpla.

Zvyšok nového čistého bohatstva pripadá najmä na iné reálne aktíva ako napríklad autá, podnikanie či cennosti a v menšej miere na finančné aktíva.

„Na druhej strane, optimizmus slovenských domácností sa prejavil výrazným zvýšením zadlženia. Zdrojom nových investícií do nehnuteľností boli najmä úvery na bývanie, ktoré u typickej domácnosti s dlhom vzrástli o vyše 10-tisíc eur,“ uviedla Národná banka.

Čo ešte vyplýva zo zisťovania NBS:

 • Čisté bohatstvo je mierne vyššie vo všetkých vrstvách domácností.
 • Dlhodobo ostávame spoločnosťou s veľmi rovnomerným rozdelením bohatstva aj
  príjmov. Rovnako ako v iných krajinách je čisté bohatstvo o niečo menej rovnomerne rozdelené ako príjmy alebo spotreba potravín.
 • Domácnosti preferovali investície do reálnych aktív pred rozširovaním svojho portfólia finančných aktív. Vo vlastnom bývalo 88,8 % domácností (jeden z najvyšších podielov v Európe), čo tvorilo 70 % ich celkových aktív.
 • Finančné aktíva sú koncentrované v bankových vkladoch (70%). Štruktúra finančných aktív zostáva silne konzervatívna, aj keď zvyšných 30% finančných aktív je rovnomernejšie rozdelených medzi ďalšie produkty ako napríklad dlhopisy a podielové fondy. Stále však ide o zanedbateľný podiel na celkovom bohatstve.
 • Najvyššie príjmy majú podľa predpokladu domácnosti reprezentované osobou
  v strednom veku (45-54 rokov). Ak je zdrojom príjmov podnikanie a/alebo finančné investície, je veľká pravdepodobnosť, že sa domácnosť nachádza v najvyššej príjmovej kategórii.
 • Podiel zadlžených domácností ostáva stabilný (37 %), no výška dlhu zadlžených domácnosti vzrástla dvojnásobne. Zadlžené domácnosti sú však spravidla tie, ktoré majú vyšší príjem a vyššie čisté bohatstvo.
Zdieľať

Tripartita sa na príplatkoch nedohodla

Zamestnávatelia a odbory sa na dnešnej tripartite nedohodli na zmene príplatkov za prácu v noci a cez víkend od januára.

Minister práce Ján Richter sľúbil po schválení minimálnej mzdy, že príplatky sa v budúcom roku nezvýšia alebo porastú len mierne napriek tomu, že minimálna mzda sa zdvihne o vyše 11 % na sumu 580 eur.

Zamestnávatelia presadzovali, aby sa príplatky už od budúceho roku neodvíjali od minimálnej mzdy, ale od priemernej. Ďalší návrh hovoril o tom, že sa budú vypočítavať z priemernej mzdy, ale až od roku 2021. Treťou možnosťou bolo, že na príplatkoch sa nebude nič meniť.

Keďže sa odborári a zamestnávatelia nedohodli, parlament bude schvaľovať na októbrovej schôdzi novelu zákona o minimálnej mzde. Podľa nej sa bude minimálna mzda v roku 2021 vypočítavať ako 60 % priemernej. Či takto budú rásť od roku 2021 aj príplatky, o tom budú tiež rozhodovať poslanci.

Zdieľať

Rozpočet eurozóny sa podobá na eurofondy. Ministri financií eurozóny dospeli k dohode o detailoch „rozpočtového nástroja“ pre 19 členských štátov. Jej súčasťou sú aj silnejšie opatrenia na podporu krajín zasiahnutých náhlym ekonomickým šokom. (euractiv)

Zdieľať

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení a Republiková únia zamestnávateľov označili návrh rozpočtu na rok 2020 za predvolebný, pretože sa neprijímali konsolidačné opatrenia. Kritizujú výšku deficitu a to, že výdavky rastú rýchlejšie ako príjmy.

K návrhu rozpočtu malo na pondelkovej tripartite výhrady aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Samosprávy sa napríklad obávajú zhoršenia stability hospodárenia.

Výška deficitu v tomto roku má byť 0,68 % HDP a v budúcom roku má byť na úrovni 0,49 %.

Odborári a Asociácia priemyselných zväzov návrh rozpočtu odsúhlasili. (tasr)

Viac o návrhu rozpočtu čítajte tu.

Zdieľať

Vyrovnanému rozpočtu nikto neverí, je len marketingom tejto vlády a zahmlievaním skutkovej podstaty, hovorí bývalý ekonóm Inštitútu finančnej politiky a expert PS/Spolu na financie Ján Remeta.

„V rokoch 2021 a 2022 si ministerstvo stanovilo cieľ vyrovnaného rozpočtu, ale samo priznáva, že nevie, ako ho dosiahnuť. Preto pre budúcu vládu necháva v rozpočte odkaz, že na to, aby bolo hospodárenie vlády vyrovnané, predsa len bude potrebné zrealizovať ďalšie dodatočné opatrenia vo výške 0,75 %, resp. 1,15 % HDP pre roky 2021 a 2022. A to nehovoriac o ďalších rizikách,“ povedal Remeta o návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2020 až 2022.

Viac o rozpočte čítajte tu.

Zdieľať

Nemecké aerolinky Condor získajú štátnu pôžičku 380 mil. eur. Pomoc odobril Brusel

EK schválila preklenovací úver 380 miliónov eur pre nemecké aerolinky Condor, ktoré sú dcérou skrachovanej britskej cestovky Thomas Cook. Letecká spoločnosť chce zrušiť väzby na materskú spoločnosť a hľadá si kupca.

Brusel odobril pôžičku po tom, ako zistil, že neposkytne Condoru nespravodlivú výhodu.

„Opatrenie prispeje k zabezpečeniu riadneho pokračovania služieb leteckej dopravy a zabráni narušeniam pre cestujúcich,“ uvádza Európska komisia.

Vďaka finančnej injekcii môže Condor pokračovať v prevádzke. Zachovaných zostane zhruba 5-tisíc pracovných miest.

Aké sú podmienky pomoci:

 • úver so 6-mesačnou splatnosťou je rozdelený medzi spolkovú vládu a nemecký štát Hesensko;
 • Condor ho bude čerpať postupne na základe skutočnej potreby hotovosti, ktorej stav bude hlásiť každý týždeň. Ďalšiu časť pôžičky dostane až vtedy, keď mu budú chýbať peniaze;
 • Nemecko má zabezpečiť splatenie úveru po 6 mesiacoch, inak bude firma musieť podstúpiť komplexnú reštrukturalizáciu tak, aby sa vrátila k dlhodobej životaschopnosti.

Condor je na rozdiel od skrachovanej matky Thomas Cook zisková spoločnosť. Prevádzkuje približne 40 lietadiel.

Ako sa rozoberá cestovka Thomas Cook:

 • viac ako 500 kamenných pobočiek cestovnej kancelárie v Británii prevezme konkurent Hays Travel, zachráni 2500 pracovných miest;
 • ponuka prišla na škandinávske aktíva, ktoré zahŕňajú aj aerolinky Ving Group.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať