Denník N

Čislák tvrdí, že zarába v ProCare 2500 eur. Ak je to pravda, zákon neporušuje

Bývalý minister zdravotníctva Viliam Čislák. Foto – TASR
Bývalý minister zdravotníctva Viliam Čislák. Foto – TASR

Aktualizované 14:36. Opozičný poslanec Miroslav Beblavý hovorí, že exminister zdravotníctva prácou pre polikliniku ProCare porušuje či obchádza zákon. Ten to odmieta.

V stredu mal parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií rokovať aj o podozreniach, že exminister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru) porušil alebo obišiel ústavný zákon o ochrane verejného záujmu. Podnet na neho podal opozičný poslanec Miroslav Beblavý, ktorý upozornil, že Čislák pracuje pre polikliniku ProCare, vlastnenú skupinou Penta. Nakoniec sa tým výbor nezaoberal.

V súkromnej poliklinike pôsobil Čislák aj predtým, ako prišiel na ministerstvo zdravotníctva. Dnes je tam poradca a konzultant predsedu predstavenstva siete Marka Dubana.

2 500 mesačne

ProCare dostala za pôsobenia Čisláka vo funkcii ministra aj dotácie z eurofondov. Vlani v septembri podpísal zmluvu na nenávratný finančný príspevok 461-tisíc eur pre firmu Wesper, ktorá je 100-percentnou dcérou ProCare.

Deň predtým ako sa o ňom rozprávali členovia výboru, poslal Čislák do redakcií informácie o tom, čo robí pre ProCare a za akých podmienok. Informácie poslal zo súkromného emailu, ProCare potvrdil, že ide o jeho email a údaje sú správne.

Na zverejnení týchto informácií sa dohodol aj so sieťou polikliník, pre ktoré pracuje. Podľa toho, čo poslal, pracuje pre ProCare od  27. júna tohto roku a zmluvu má uzavretú zatiaľ do 30. júna 2017.

Robí v Košiciach a zarába 2 500 eur v hrubom mesačne. Získal aj náborový bonus vo výške dvoch mesačných platov – teda 5 000 eur.

Ak by nedostával ďalšie odmeny, a pracoval by v ProCare rok, jeho priemerný mesačný hrubý príjem by bol 2 917 eur a limit 4 050 eur by teda neprekročil.

Čislák má podľa zmluvy vykonávať odbornú činnosť podľa pokynov riaditeľa. Vyhotovuje a vedie súvisiace dokumentácie a poskytuje odborné konzultácie a poradenstvo manažmentu spoločnosti v oblasti svojej činnosti.

„Pripravuje analýzu situácie v zdravotníctve v zariadeniach ProCare s cieľom zefektívniť procesy a nastavenie práce lekárov, iného medicínskeho personálu. Pripravuje analýzu situácie v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti na východnom Slovensku,“ napísal v maili.

Nehovorí však konkrétne, aký typ zmluvy s poliklinikami uzavrel.

Beblavý: Porušili alebo obišli zákon

Beblavý naznačil, že Čislák buď porušil, alebo obišiel ústavný zákon o ochrane verejného záujmu. Ten hovorí, že ak verejný funkcionár dva roky pred skončením funkcie rozhodol napríklad o poskytnutí štátnej pomoci či obdobnej výhody pre nejakú firmu, nemôže pre ňu rok po skončení funkcie pracovať, ak je jeho mesačná odmena vyššia ako 10-násobok minimálnej mzdy.

Ak je to však tak, ako Čislák píše, zákon zrejme neporušil. Porušil by ho, ak by mesačne zarobil viac ako 4 050 eur.

„Ak má ‚len‘ pracovnú zmluvu s mesačným platom nižším ako 4 050 eur mesačne, bude to legálne. Ukazuje sa tak ďalšia diera v ústavnom zákone, ktorú treba riešiť. Nie je predsa možné legalizovať úplatky do výšky takmer 50 000 eur ročne,“ povedal koncom augusta Beblavý.

Čislák: Beblavý zavádza

Čislák sa proti Beblavého obvineniam bráni, opozičný poslanec podľa neho zavádza. „Počas celej mojej kariéry som sa pohyboval v oblasti zdravotníctva na rôznych pozíciách. Je prirodzené, že po ukončení práce na ministerstve zdravotníctva budem mať ambíciu pokračovať v tomto odbore. Zmluva, ktorú mám uzavretú so spoločnosťou ProCare, neporušuje žiaden zákon,“ napísal exminister.

Spájanie jeho mena s pridelením dotácie pre spoločnosť Wesper je podľa neho zavádzaním. Podobne ako firma argumentuje tým, že ProCare bola len jednou z firiem, ktoré sa uchádzali o eurofondy v rámci zverejnenej výzvy.

„Takisto ako táto spoločnosť získali podporu aj ďalšie súkromné polikliniky, ktoré splnili všetky vypísané podmienky,“ dodal.

Je pripravený vysvetliť svoju prácu v ProCare aj na výbore v parlamente a dodáva, že „kategoricky odmietam akékoľvek porušenie zákona a ochrane verejného záujmu“.

Bol nečinný, kritizoval ho aj Kiska

Čislák nebol výrazný minister a veľa toho nepresadil. Za nečinnosť ho kritizoval aj šéf lekárskych odborov Peter Visolajský. „Čislák je najslabší minister zdravotníctva, akého Slovensko malo,“ povedal v rozhovore pre Denník N.

Vypískali ho aj zdravotníci v Žiline, Košiciach či Čadci pre zákon o platoch zdravotníkov. Bránil napríklad aj svoju predchodkyňu Zuzanu Zvolenskú a kauzu CT, pre ktorú musela z ministerstva odísť, nazval pseudokauzou.

„Pred niekoľkými dňami sa stalo niečo, čo urobilo z personálnych zmien pred štyrmi mesiacmi len gesto, ak nie rovno politické divadlo. Minister zdravotníctva totiž verejnosti pred pár dňami oznámil, že udalosti, vďaka ktorým sa stal koncom minulého roka ministrom, boli vraj len ‚pseudokauza‘ a ‚bežný biznis‘,“ reagoval na jeho vyjadrenia v minulosti Kiska vo svojom stanovisku.

Čislák bol jediným ministrom, ktorého prezident Kiska otvorene kritizoval.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie