Denník N

Župan Smeru kritizuje ministra zdravotníctva Smeru za poplatky

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker a žilinský župan Juraj Blanár. Foto – N, TASR
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker a žilinský župan Juraj Blanár. Foto – N, TASR

Šéf žilinského VÚC Juraj Blanár zo Smeru kritizuje ministerstvo zdravotníctva za to, že chce opäť zaviesť poplatok za prednostné vyšetrenie.

Tomáš Drucker, ktorého na miesto ministra zdravotníctva nominoval Smer, sa netají, že chce ešte tento rok navrhnúť, aby lekári mohli opäť vyberať poplatky za prednostné vyšetrenie. Žilinský župan Juraj Blanár, ktorý je tiež zo Smeru, sa za to do ministra pustil.

Na svojom blogu s názvom Ministerstvo zdravotníctva trpí zábudlivosťou ho otvorene kritizuje. „Zrazu akoby ochorelo na zvláštny vírus zabúdania a tvári sa, že ak niektorí lekári obchádzajú zákony a vyberajú poplatky za vyšetrenie cez tretie osoby, tak je všetko OK. Až na to, že nie je,“ píše o ministerstve zdravotníctva Blanár.

Blanár: Mali by si zachovať zdravý rozum

Blanár pred vyše rokom v parlamente navrhol, aby sa poplatok za prednostné vyšetrenie zakázal lekárom v ambulanciách vyberať.

„Hovorkyňa ministerstva, ktoré by si malo zachovávať zdravý rozum, sa vyjadruje k poplatkom za prednostné objednanie. Áno, tých poplatkov, ktoré sú trestuhodným dedičstvom liberalizácie zdravotníctva a pustenia biznismenov do oblasti, ktorá by mala chrániť zdravie a nie produkovať zisky. (Veď aj na tie sa skladáme všetci tým, že platíme povinné zdravotné odvody!) A tých istých poplatkov, ktoré boli zákonom zrušené už pred rokom a štvrť!!!,“ píše Blanár v blogu.

Prezentuje ho aj na svojom Facebooku, dokonca si ho sponzoruje, aby ho videlo viac ľudí.

14389976_10154388891102211_1870016104_n

Žilinská župa, ktorú Blanár vedie, si ako jedna z mála ponechala aj menšie regionálne nemocnice a spravuje ich sama. K zdravotníctvu sa tiež často vyjadruje.

Mnohé župy dlhodobo prenajali svoje nemocnice skupine Penta alebo iným firmám – Agelu či Medirexu.

Pacienti sú im naklonení

Minister Drucker hovorí, že platná právna úprava, ktorá sa týka poplatkov, nie je jednoznačná a spôsobuje mnohé nedorozumenia. Prax podľa neho ukazuje, že treba zaviesť jednoznačné pravidlá.

V praxi totiž lekári nezačali pacientov vo veľkom bezplatne objednávať. Pacienti skôr prišli o možnosť objednať sa, a tak dlhšie čakajú. Niektorí lekári na zmeny reagovali tak, že začali vyberať nové poplatky, ktoré neboli zakázané.

Novela, ktorou Smer zakázal poplatky za prednostné vyšetrenia, vyvolala podľa prezidenta republiky Andreja Kisku chaos. Zákon preto napadol aj na Ústavnom súde.

„Som presvedčený, že vyberanie poplatkov sa vymklo spod kontroly,“ povedal v minulosti. Dodal, že treba určiť zoznam poplatkov, ktoré sa vyberať môžu, ostatné by sa mali zakázať.

„V žiadnom prípade nenastane taký stav, v ktorom by boli neplatiaci pacienti odsúvaní. Legislatívna úprava bude musieť mať veľmi jasné pravidlá a byť nastavená tak, aby takéto situácie nepripúšťala. Som presvedčený, že je možné nastaviť takéto pravidlá,“ reaguje Drucker.

Aj prieskum verejnej mienky, ktorý si dali spraviť Národným centrom zdravotníckych informácií na vzorke viac ako 5-tisíc ľudí, podľa nich ukázal, že zavedeniu možnosti rezervácie termínu vyšetrenia za poplatok sú naklonení traja zo štyroch dospelých. Rovnako veľká väčšina populácie je podľa prieskumu pripravená túto možnosť využívať, a až 85 percent rodičov by túto možnosť využilo pre svoje dieťa.

Ak však minister navrhne opätovné zavedenie objednania za poplatok, musia ho schváliť poslanci v parlamente.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie