Denník N

Býval s Dankom na internáte, teraz je štátny tajomník na ministerstve u Érseka

Nový štátny tajomník ministerstva dopravy Peter Ďurček. Foto – ministerstvo dopravy
Nový štátny tajomník ministerstva dopravy Peter Ďurček. Foto – ministerstvo dopravy

Kmotrík ma neovplyvňuje, hovorí nový štátny tajomník ministerstva dopravy, ktorý zastupoval podnikateľove firmy. Petra Ďurčeka poslal do funkcie šéf SNS.

Čo vám povedal šéf SNS Andrej Danko ako dôvod, prečo si na kľúčovú pozíciu štátneho tajomníka ministerstva dopravy vybral práve vás?

S pánom Dankom sa poznám dlhé roky – od roku 1992, keď sme začali spolu študovať na vysokej škole. Chodili sme do jedného krúžku päť rokov, bývali sme spolu na internáte. Po skončení vysokej školy sme neprerušili kontakty, náš vzťah bol priateľský až do súčasnej doby. Aj v začiatkoch politickej kariéry pána Danka som bol s ním v kontakte, priatelil sa s ním a morálne som ho podporoval v tejto jeho aktivite – zdala sa mi zmysluplná, tak ako aktivity SNS pod jeho vedením.

Od kľúčového štátneho tajomníka na ministerstve dopravy sa očakáva, že bude vedieť, kde a kedy stavať cesty, alebo že bude vedieť fundovane zasiahnuť do rozhodovacích procesov o týchto otázkach. Prečo ste podľa šéfa SNS po odbornej stránke vhodný človek na tento post?

Okrem toho, že ma pozná, tak vie, čo som robil v odbornom živote. Rezort dopravy nie je len o tom, čo sa kde bude stavať. Má veľké množstvo útvarov, portfólio činností, veľa z nich je takých, s ktorými som v predchádzajúcej praxi prichádzal do styku. Veľa z tých činností si vyžaduje viac ako stavebné vzdelanie, možno určité manažérske zručnosti.

Konkrétne: aký je prienik zámerov pána Danka v pôsobnosti ministerstva dopravy a vašich zručností? Vyznáte sa napríklad v železniciach, alebo čo budete mať na starosti?

Čo sa týka zámerov, ešte, bohužiaľ, konkrétne nemôžem hovoriť. Je to predmetom určitej diskusie, pracovných porád, a keď to budeme mať uzavreté s pánom ministrom Árpádom Érsekom (Most-Híd), budeme o tom môcť komunikovať s novinármi. Ale nebolo by slušné, keby som sa najskôr o tomto rozdelení rozprával s novinármi.

Neprišlo vám čudné, že sa najprv rozhodne o osobe a až potom, čo bude štátny tajomník robiť?

Predpokladám, že poznáte organizačnú štruktúru tohto ministerstva a viete, aké je súčasné nastavenie – aké je rozdelenie útvarov medzi pána ministra a štátnych tajomníkov, vedúceho služobného úradu. To znamená, že nejaká báza tu je; aká bude konečná štruktúra, o tom by som zatiaľ nerád hovoril. Základná štruktúra je verejne dostupná a každý si môže na stránke ministerstva pozrieť, čo spadá pod štátnych tajomníkov – aké odbory. V predstihu sa však nemôžem vyjadrovať, aké bude konečné rozloženie.

Peter Ďurček

  • Má 43 rokov.
  • Študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.
  • Pôsobil ako manažér vo viacerých firmách, participuje v advokátskej kancelárii Bugala – Ďurček.
  • Od stredy je štátnym tajomníkom ministerstva dopravy ako nominant SNS.

Hovorili ste s pánom Dankom o telekomunikačnom trhu, vzhľadom na to, že s ním máte skúsenosti, keďže ste právne zastupovali napríklad majiteľa licencií TV JOJ? Môžeme očakávať, že tam budete aktívny?

Mám napríklad aj tam skúsenosti, ale opakujem, že by nebolo odo mňa korektné vzhľadom na pána ministra, keby som teraz riešil s novinármi, čo by som ja chcel a nechcel.

Rozhodovanie v štýle „najprv povedať kto a až potom, čo bude robiť“ nemusí byť v záujme verejnosti.

Ak by niekto z nás poznal budúcnosť, tak by to asi vyhral, ale nikdy nemôžete vedieť, čo kto ako zvládne.

Pán Danko sa zvykne vyjadrovať, že nemá rád isté finančné skupiny, spomínal napríklad J&T. Máte od neho pokyn, na čo máte dohliadať na tomto ministerstve, aby sa nedialo?

Nemám od neho zatiaľ nijaké negatívne vymedzenie.

Máte ako nový štátny tajomník ministerstva dopravy osobný tip, keby bude hotová D1 z Bratislavy do Košíc?

Osobný tip ešte nemám.

Ako advokát ste zastupovali firmy podnikateľa Ivana Kmotríka. To znamená, že je tam istá skúsenosť, historická väzba, schopnosť dohodnúť sa na biznise. Môžete vylúčiť, že sa tento podnikateľ bude snažiť presadzovať cez vás svoje záujmy?

Ja som sa vzdelaním aj veľkú časť svojej kariéry venoval právu. Možno vy novinári sa na to pozeráte trochu inak, ale v práve platí jedna zásada: nikdy sa dopredu nedokazuje to, čo nie je. Čiže nechcite odo mňa, aby som vám dal argument na to, že sa niečo nestane. Mňa nikto neovplyvňuje, pán Kmotrík ma neovplyvňuje v tejto chvíli a nevidím potrebu hľadať vysvetlenia, ako ma nebude ovplyvňovať do budúcna.

Nie sme na súde, toto je verejná funkcia…

Z môjho pohľadu je to špekulácia.

Mali ste istý typ nadštandardných vzťahov s pánom Dankom, ste nový štátny tajomník za stranu, ktorú vedie. Máte istý typ vzťahov v biznise s pánom Kmotríkom. Poznáte sa, možno máte nadštandardné vzťahy.

Nepovedal by som, že nadštandardné; povedal by som, že práve štandardné vzťahy som s ním mal.

Odkiaľ sa poznáte s pánom Kmotríkom? Ako ste sa zoznámili?

Nie sme osobní známi alebo priatelia. Poznám ho naozaj len z toho titulu, že naša firma Bugala – Ďurček pre niektoré jeho firmy poskytovala právne služby. Viac k tomu nemôžem povedať, my advokáti, bohužiaľ, alebo chvalabohu, máme povinnosť mlčanlivosti veľmi širokú.

Väzby na portfólio pána Kmotríka si píšete aj v referenciách.

Referencie sú jediná vec, na ktorú si advokát štandardne vypýta súhlas od klienta, aby mohol zverejniť názov firmy. Inak sme podľa zákona povinní mlčať o všetkom, čo súvisí s výkonom advokácie. Čiže by som sa nerád vyjadroval ku konkrétnostiam z minulosti, práve preto, aby som neporušil zákon.

Nepýtam sa na konkrétny vzťah v rámci biznisu, ale na to, aké vzťahy máte s pánom Kmotríkom, a či tam, kde ste s ním už mali úspešný biznis, nie je aj tendencia ľahšie sa dohodnúť.

Predpokladám, že pán Kmotrík má niekoľko, možno aj desiatky právnikov, možno aj z iných firiem. Mňa neovplyvňuje. Neviem vám predložiť niečo rukolapné, je to fabulácia.

Koľko rokov sa s pánom Kmotríkom poznáte a ako intenzívne, napríklad aj aké služby ste pre neho robili? Ako od štátneho tajomníka sa od vás očakáva vysoká miera otvorenosti.

Myslím, že pre niektorú z jeho firiem naša kancelária prvýkrát pracovala v roku 2004 alebo 2005. Už si presne nepamätám.

Čo si myslíte o tom, že jedna z prvých väčších vecí, ktorú odobril minister školstva Peter Plavčan zo SNS, sa týkala 70-miliónovej dotácie na štadión, na ktorom bude hrávať Slovan pána Kmotríka?

Šport ako taký je výsostne v gescii ministerstva školstva. Nemám žiaden problém s tým, že ministerstvo školstva sa tak rozhodlo; predpokladám, že na základe porady minimálne vo vláde. Neprináleží mi komentovať rozhodnutie vlády, je to štandardné rozhodnutie, sú ich desiatky a ja k tomu rozhodnutiu nemám žiadny osobitný vzťah. Nevidím súvis medzi tým, že ja som tu v štátnej službe, a rozhodnutím napríklad ministerstva školstva.

Ste na významnej a zodpovednej pozícii, tak sa očakáva, že máte nadhľad aj schopnosť hodnotiť, organizovať aj rozumne rozhodovať.

Áno, ale opakujem, určite by sa to nemalo týkať nejakého minulého rozhodnutia ministerstva školstva.

Pre koho pracujete, keď podľa obchodného registra robíte pre spoločnosť Hedin (P. Ďurček je predseda predstavenstva – pozn. red.)?

Myslím, že je všeobecne známe, že tú spoločnosť vlastním ja a môj kolega (advokát Juraj Bugala – pozn. red.). Zakladal som ju, vytváral a vlastním ju.

Hedin je 49-percentným akcionárom spoločnosti Infra Services, ktorá má zákazky na opravy vodovodov a kanalizácií, je to veľký biznis, aj so štátom. Vy ste na ministerstve dopravy aj výstavby.

Musím vás opraviť, nerobím nič so štátom, verejný sektor je niečo iné, tu sa bavíme špeciálne o komunálnom sektore. (Infra Services má uzavreté zmluvy s materskou Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou, ktorá spadá pod mesto Bratislava ako hlavného akcionára. – pozn. red.)

Požívate ako finálny príjemca benefity z firmy Hedin vo forme dividend?

Áno.

Pán Kmotrík sa netají tým, že by veľmi rád vstúpil do biznisu bratislavských vodární. Hovorí tiež, že Hedin nie je jeho, vy hovoríte, že Hedin je váš. To je náhoda, aj keď ste spolupracovali?

Táto téma bola niekoľkokrát preberaná. Nemá s touto mojou pozíciou nič spoločné, nezdá sa mi adekvátne, aby som vysvetľoval niečo, čo sa tvorilo viac ako tri roky dozadu, a nevidím súvislosť medzi tým, čo sa udialo a kde som.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie