Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Danko odkázal učiteľom, že môžu byť spokojní, a zaútočil na iniciatívu štrajkujúcich

Zľava: minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS), predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) a šéf školských odborov Pavel Ondek. Foto – TASR
Zľava: minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS), predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) a šéf školských odborov Pavel Ondek. Foto – TASR

Predseda SNS, ktorá dostala na starosti školstvo, chodil v roku 2012 a 2013 štrajkovať s učiteľmi. Teraz hovorí, že štrajk je nelegálny.

Predseda SNS a parlamentu Andrej Danko hovorí, že učitelia môžu byť spokojní. „Z toho pohľadu, že ako jediní v štáte majú garantované, že sa im bude zvyšovať plat,“ povedal.

Nikto nechce podľa neho nedať učiteľom, čo si zaslúžia, no tvrdí, že učitelia si musia dať pozor, aby neprekročili latentnú hranicu, lebo sú tu aj iné profesie (ako napríklad justiční pracovníci či sestričky), ktoré majú požiadavky.

Šéf parlamentu sa tak vyjadruje v čase, keď je dvetisíc z takmer 90-tisíc učiteľov v stupňovanom štrajku za vyššie platy. Štrajk už trvá štvrtý týždeň; tento piatok by učitelia, ktorí sa doň zapoja, nemali odučiť štyri vyučovacie hodiny.

Štrajkoval aj Danko

Učiteľov, ktorí sa do štrajku zapojili, ako aj Iniciatívu slovenských učiteľov Danko kritizuje. „Ľudia, ktorí hovoria, že by sa platy mali zvýšiť o 120 eur, ani nemajú šajnu, o akých peniazoch rozprávajú. Je to takmer pol miliardy eur, ktoré by sme potrebovali zo dňa na deň,“ povedal.

Iniciatíva žiada ešte viac, ako povedal Danko – chcú pridať 140 eur. Učitelia podobné sumy žiadajú už od roku 2013. O tom vie aj Danko; v príhovore na konferencii odborových zväzov v školstve povedal, že bol s učiteľmi štrajkovať.

„Bol som jeden z vás,“ povedal Danko s tým, že chodil štrajkovať v rokoch 2012 a 2013, keď učitelia žiadali vyššie platy.

O požiadavkách učiteľov hovorí ako o nereálnych. Podľa iniciatívy pritom 140 eur navyše znamená to, že by učitelia zarábali 1,2-násobok priemernej mzdy v hospodárstve. Také platy im sľúbil ešte prvý minister školstva predchádzajúcej vlády Roberta Fica Dušan Čaplovič.

„Každý v tomto štáte si želá vyššiu mzdu, ale nik si nemôže nastaviť požiadavky na to, čo nie je reálne,“ odkazuje Danko učiteľom.

Danko hovorí, že má učiteľské povolanie v úcte. Vladimír Crmoman, ktorý šéfuje iniciatíve aj Slovenskej komore učiteľov, však hovorí, že atraktivita učiteľského povolania sa nachádza v suteréne.

„O pár rokov nebude mať kto učiť a vychovávať naše deti. Predstavitelia tejto krajiny doteraz neurobili dostatočné kroky ani nesplnili dané sľuby, aby sa tento trend zmenil.“

Nijaký zákon podľa neho negarantuje učiteľom na základných a stredných školách, že aj ďalšie roky im vláda bude zvyšovať platy. „Nezaručuje to ani programové vyhlásenie vlády, v ktorom nájdeme len neurčité prísľuby, navyše podmienené realizáciou bližšie nešpecifikovaných opatrení,“ dodal.

Nezákonné štrajky?

Iniciatíva slovenských učiteľov nie je podľa Danka pre ministerstvo školstva partnerom na rokovania. Minister Peter Plavčan, ktorého Dankova strana nominovala do funkcie, pritom zástupcov iniciatívy pozval na dva okrúhle stoly ku školstvu a mali svoje pripomienky aj k reforme, ktorú minister má pripraviť.

Danko však hovorí, že partnerom štátu sú odborové zväzy, nie iniciatíva. „Sú to ľudia, ktorí sa oháňajú štrajkom a rozprávajú v mene mne neznámej organizácie, nemajú prehľad o sumách, o akých rozprávajú,“ povedal o zástupcoch iniciatívy a dodal: „Nelegálne a nezákonné štrajky nie sú cesta.“

Vyzval, aby odborári nepodporovali „iniciatívy“, ktoré nemajú odborné pozadie. „Súťažia o pozíciu odborov,“ hovorí Danko o Iniciatíve slovenských učiteľov, ktorá už niekoľko týždňov organizuje stupňovaný štrajk.

Crmoman to popiera. Tvrdí, že chcú spojiť všetkých učiteľov bez ohľadu na to, či sú v odboroch a v ktorých. Učitelia majú totiž viacero odborov: odborový zväz, nové odbory či nezávislé kresťanské odbory.

„Právo na štrajk nám zaručuje ústava. Iniciatíva slovenských učiteľov sa vždy riadila zákonmi Slovenskej republiky vrátane jej ústavy. Naše aktivity nielenže neodporujú platnej legislatíve, ale sa tiež zasadzujú za to, aby sa dôsledne uplatňovala,“ dodáva.

S odborovým zväzom iniciatíva nekomunikuje a nerokuje. Tento zväz podľa Crmomana odmietol pozvanie iniciatívy na spoločné rokovanie – s iniciatívami vraj nekomunikujú. „Komentujú kroky iniciatívy, ale nikdy neurobili ten krok, že by nás vyzvali na rokovanie,“ hovorí Crmoman. „Akoby nás neakceptovali, hovoria len s nami, čo sme v Slovenskej komore učiteľov,“ dodal.

Odbory sa ani nepripojili k stupňovanému štrajku iniciatívy.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Najväčšie riziko pre biznis je, že po lete sa môže vírus vrátiť
 • Ochrana pred konkurzom: Majiteľ siete CT a MR Pro Diagnostic Group dostal od súdu dočasnú ochranu pred veriteľmi
 • Nemecko: Nálada spotrebiteľov sa podľa GfK zotavuje, analytici čakali viac
 • Automobilky: Jaguar Land Rover pridá od 1. júna v Nitre druhú zmenu
Zdieľať

Vládny IT analytik: Ak by štát nakupoval služby IT externistov za ceny ako v Česku, ušetril by 30 miliónov ročne

Martin Kmeťko. Foto - UHP/Facebook
Martin Kmeťko. Foto – UHP/Facebook

Ak by štát nakupoval služby od IT externistov za sadzby, ktoré sú bežné na českom trhu, ročne by usporil 30 miliónov eur, vraví vládny IT analytik Martin Kmeťko. Predpokladom na to je stanovenie cenových limitov na nákup externých IT služieb a ich prenos aj do konkrétnych zmlúv.

Minúta po minúte

Zdieľať

Slovenský predajca a výrobca značkového športového oblečenia Zajo Outdoor podal na seba návrh na konkurz. Upozornili na to Hospodárske noviny. Okresný súd v Trnave už začal konkurzné konanie.

„Dostali sme sa do patovej situácie. Naši obchodní partneri nám vracali tovar, pretože ho nemali ako splácať. Veritelia nám klopali na dvere, aby sme splácali naše dlhy, ale jedného dňa už proste nevládzete, keď ich nemáte z čoho platiť,“ uviedol pre HN majiteľ firmy Juraj Králik.

Podnik z Galanty dlhuje Sociálnej poisťovni 15 500 eur. Králik však pre HN dodal, že veriteľov bolo viac a preto musela firma zo zákona požiadať o konkurz.

Zdieľať

Európske akcie pokračujú v posilňovaní, dostali sa najvyššie za 11 týždňov. Trhy podporuje postupné uvoľňovanie reštrikčných opatrení a nádejný vývoj vakcíny proti koronavírusu.

 • paneurópsky index STOXX 600 sa dopoludnia spevnil o 1,1 % na najvyššie úrovne od marca. Stúpali najmä akcie firiem zo segmentu cestovania a dovoleniek, napríklad nemeckej cestovky TUI
 • po predĺženom víkende výrazne vzrástla londýnska burza, index FTSE 100 si polepšil o 1,9 %
 • rástli tiež burzové indexy v Nemecku, Francúzsku, Španielsku či Taliansku

Zotavovanie akcií z marcových miním sa tento mesiac spomalilo, brzdili ich nelichotivé výsledky firiem či rastúce napätie v obchodných vzťahoch USA a Číny.

Medzi investormi však prevažuje optimizmus a viac sa sústreďujú na uvoľňovanie reštrikcií a vývoj vakcíny proti covid-19. Index STOXX 600 by mohol tento mesiac spevnieť o 2,6 %. (bloomberg, tasr)

Zdieľať

Ochranu pred veriteľmi má už aj humenský Chemes

Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi už má od súdov pridelenú aj humenský výrobca energií Chemes, ktorý bol ešte donedávna v ostrom spore s firmou Nexis Fibers. Tá získala ochranu v polovici mája, Chemes sa k nej pridáva teraz.

Prečo Chemes žiada o ochranu:

 • Nedávne odstavovanie dodávok energií od Chemesu pre Nexis Fibers počas toho, ako sa obe firmy sporili o ich ceny a objemy, nepoškodzovalo iba chemičku, ktorá sa musela úplne zastaviť. O časť tržieb prichádza aj Chemes.
 • V čase koronakrízy priemyslu klesajú objednávky, a tak potrebuje od výrobcov energií menšie dodávky. Chemes v Humennom zásobuje energiami nielen Nexis Fibers so 400 zamestnancami, ale aj ďalšie firmy s celkovo až 1 400 pracovníkmi.
 • Chemesu sa v posledných rokoch jeho hospodárske výsledky významne zhoršili. Za roky 2016 až 2018 dohromady prerobil štyri a štvrť milióna eur.
 • Za svoje straty  viní aj Nexis. Chemička mu údajne platí príliš nízke ceny a pred tromi rokmi odpísala dlhy pod ochranou súdov. Chemes vtedy stratil niekoľko miliónov v pohľadávkach.
 • Chemesu napriek nedávnemu urovnaniu spolu s Nexisom stále hrozí aj vyše dvojmiliónová pokuta od Protimonopolného úradu za možne zneužívanie dominantného postavenie. PMÚ od apríla prešetruje Chemes, keďže odstavoval Nexis od energií popri tom, ako chemičke znemožňoval kupovať energie od inej firmy či aby si postavila vlastné výroby energií. Nexis sídli v priemyselnom parku Chemesu a nemôže konať úplne slobodne.

Širšie súvislosti:

K dohode medzi rozhádanými firmami prišlo len pred víkendom. Firmy sa až do záveru budúceho roku dohodli na cenách a objemoch dodávok energií a aj na vysporiadaní starších dodavok.

Dohoda navyše Nexisu otvára priestor na to, aby si aspoň na časť energií mohol v budúcnosti vybudovať vlastné výroby. Energie podliehajúce cenovej regulácii mu Chemes bude dodávať aj naďalej, no dusík, stlačený vzduch, chlad či demineralizovanú vodu si bude môcť vyrábať sám.

Finálnu dohodu dojednal s podnikmi šéf parlamentného výboru pre hospodárstvo Peter Kremský (OĽaNO).

Spor medzi oboma podnikmi sa rozhorel v roku 2016, keď Nexis Fibers za bývalého švajčiarskeho majiteľa Marca Marchettiho padol do reštrukturalizácie. Chemes chcel potom Nexis dokonca sám prevziať, veritelia ale chemičku ponechali českému priemyselníkovi Ivovi Bezlojovi.

Chemes v čase rozhorenia sporov vlastnil humenský biznismen Ján Molnár. Aktuálne je podľa registra partnerov verejného sektora jediným majiteľom iný Humenčan Peter Tóth. Molnár sa však okolo Chemesu aj tak naďalej pohybuje a bol aj pri vyjednávaní najnovšej dohody.

Zdieľať

Luxusná automobilka Aston Martin odvolala svojho šéfa Andyho Palmera, od augusta ho vystrieda Tobias Moers z Mercedesu. Výmena nastáva v období kolapsu akcií firmy a prepadu predaja pre koronakrízu.

Akcie Aston Martinu sa koncom minulého týždňa zosunuli na 35 pencí za kus, čo je 98-percentný prepad oproti cene 19 libier pri ich uvedení na londýnsku burzu v roku 2018.

Palmer šéfoval v Aston Martine od roku 2014, po potvrdení jeho odchodu akcie automobilky stúpli o 27 percent.

Do britskej automobilky so 107-ročnou históriou tento rok vstúpil kanadský miliardár Lawrence Stroll so záchrannou finančnou injekciou za 536 miliónov libier. Za 1. štvrťrok Aston Martin ohlásil stratu 119 miliónov libier. (guardian)

Zdieľať

Európa výrazne pokročila v investíciách do elektromobilov, zatienila už Čínu

Európa výrazne zvýšila investície do elektrických vozidiel a predbehla Čínu, za ktorou ešte predvlani značne zaostávala. Minuloročný boom v Európe je do veľkej miery výsledkom elektrickej stratégie Volkswagenu.

Investície do elektrických áut a vývoja batérií v Európe vlani dosiahli 60 miliárd eur, čo je takmer 20-násobný nárast v porovnaní s rokom 2018. Čína minulý rok investovala do odvetvia 17 miliárd eur, píšu Financial Times.

Situácia sa dramaticky zmenila za posledný rok. Zo štatistík nezávislej bruselskej organizácie Transport and Environment vyplýva, že za rok do polovice roku 2018 natieklo do segmentu elektrickej dopravy v Európe len 3,2 miliardy eur, zatiaľ čo Čína pritiahla takmer 22 miliárd eur.

K európskemu posunu prispeli aj nové emisné limity, ktoré prinútili k zmene postoja vlády i automobilky.

Kto ťahá elektrifikáciu v Európe:

Európa pokročila v elektromobilite najmä vďaka VW, ktorý plánuje v najbližších štyroch rokoch investovať do elektrických technológií 33 miliárd eur a do roku 2029 ponúkať 75 modelov áut s batériovým pohonom.

Najväčšia svetová automobilka investuje aj do batériových technológií, napríklad vložila 900 miliónov eur do spoločného projektu so švédskym výrobcom Northvolt.

Čínsky producent batérií CATL zasa investuje 1,8 miliardy eur do továrne v Nemecku a štatistiky dvíha aj investícia Tesly do prvého európskeho závodu na elektromobily neďaleko Berlína.

Zdieľať

Nitrianska automobilka Jaguar Land Rover bude od pondelka 1. júna vyrábať modely Land Rover Defender a Discovery na dve zmeny. V súčasnosti najmenšia zo štyroch automobiliek na Slovensku pracuje na jednu zmenu.

„Pozorne sledujeme vývoj situácie týkajúcej sa pandémie a výrobu rozbiehame postupne, keďže približne dve tretiny showroomov zostávajú vo svete naďalej zatvorené,“ uviedol Jaguar Land Rover Slovakia.

Jaguar hovorí, že okrem dezinfekcie a povinnosti dodržiavať dvojmetrovú vzdialenosť v závode nainštaloval termokamery a meranie teploty prebieha aj počas práce.

Zdieľať

Taliansko chce 15. júna spustiť turistickú sezónu v celej EÚ, uviedol minister zahraničných veci Luigi Di Maio. „Pätnásty jún by sa mal stať pre turizmus európskym ‚Dňom D‘.“

„Nemecko chce znova otvoriť (hranice) 15. júna. Na novom začiatku spolupracujeme aj s Rakúskom a ostatnými krajinami EÚ,“ vysvetlil Di Maio.

Taliansko chce svoje hranice pre občanov Únie otvoriť od 3. júna. Rakúsko to však považuje za príliš skorý termín, pretože Taliansko je jednou z najviac zasiahnutých krajín. (apa, tasr)

Zdieľať

Nálada spotrebiteľov v Nemecku sa po pandémii zotavuje. Index dôvery na jún síce zostal v záporných hodnotách, ale zvýšil sa z rekordne nízkej májovej úrovne, vyplýva z výsledkov prieskumu inštitútu GfK.

Index spotrebiteľskej nálady na jún stúpol na mínus 18,9 bodu z májových mínus 23,1 bodu. Analytici v priemere počítali s mierne silnejším oživením.

Postupné otváranie ekonomiky podnietilo tendenciu spotrebiteľov nakupovať, poznamenáva Rolf Bürkl z GfK. Neistota však zostáva vysoká, pretože spotrebitelia očakávajú hlbokú recesiu.

„Pretrváva vysoká úzkosť zo straty zamestnania, ktorá sa spolu so stratou príjmu ukázala ako hlavná prekážka spotreby,“ hovorí Bürkl. (čtk)

Zdieľať

Pekárne žiadajú vládu, aby ich zapojila do diskusie o zatvorení obchodov v nedeľu. Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov argumentuje, že drvivá väčšina prevádzok má výrobu nadviazanú na dodávky do obchodov počas nedieľ.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Najväčšie riziko pre biznis je, že po lete sa môže vírus vrátiť +

 • Od stredy ďalšie zmäkčovanie opatrení, na budúci týždeň zrejme výrazné uvoľnenie
 • Čísla sú zlé, ekonomiky sa rýchlo otvárajú
 • Šéf Heinekenu si kladie otázku, či ešte niekedy uvidíme preplnené puby

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať